Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!
Yok akvaryumu devirmiyoruz. Akvaryum yerinde sabit duruyor. Yoksa zorlanırsa dağılır gider. Dip sifonuyla kovaya doldurup döküyoruz. Dibe gelince kumu fazla çektirmeden alabildiğini alıp bir miktar temiz su ekleyip onu da çekerek temizliyoruz. Kum varsa karıştırıp altındaki kirleri de çıkarıyoruz. Bu prosedürü anlatmıştım o şekilde yaparsınız.

Hayvanları akvaryumdaki suyu kimyasal değmemiş bir kaba doldurup içine koyabilirsiniz. Sırayla temizlik yapılacağı için tek tek işlem yapılabilir. İllaki ikisi de aynı gün olması şart değil.

Dış ortam soğuksa dışarı çıkmazlar. Su tabanında yada burun dışarıda su yüzeyinde birşeye tutunarak. Onun için su yüzeyinde tutunacakları bir tünek olsun.

Yazın bazen efkar basıp çıkıyorlar o zamanda hava sıcak oluyor zaten.

Küçük tüplerde silikon satılıyor. Eğer akvaryum silikonu (sista marka olacak) artarsa yapacak eleman camın kenarlarına biraz kalınca sürer. Rampa en az 10 cm su içinde olmalı.

Çim tipi petrol artığı gibidir onun salınımı olur benim paspas biraz daha iyice. O kadar salınım yapmıyor. Su içindeki kısmı zamanla sertleşiyor.

Hayvanlar derin suya alışır tabiatları öyle. 2 metre derinliğinde su tabanında görmüşlüğüm var çizgiliyi. Yetişkinler kolay adapte olur. İlk başta biraz tedirlik olursa da rampa yada tüneğe tutunup dinlenirler. Hayvanlar akciğerlerini randımanlı kullanmamışlar zamanla gelişir. 18 cm üstü hayvanlar ara nefes almadan sabaha kadar tabanda uyuyabiliyorlar. Tabi öncelik hangi şekil ve yerde uyumak istiyorsa odur. İllaki tabanda uyuyacak diye birşey yok.

Ölçü olur. Yalnız yüksekliği çok yapmayın kol uzandığında tabana eliniz değebilsin. Bir kız arkadaşımız yüksekliği fazla tutmuş tabureye çıkıp temizliyordu.

Boyu 80 cm yapsanız çok güzel olur, yüzerler bol bol. En 35 cm makul, yükseklikte 50 cm kafi olur. Yani 80*35*50h bu daha uzun süre kullanmalarını da sağlar. Hayvanlar büyüyeceği için kir oranı da artacak. En azında su oranı fazla olursa bu süre biraz daha uzar. Yüzey alan geniş olunca amonyak uçar. Amonyak oksijene bağlanarak uçtuğu için hava kabarcığı yoluyla suya oksijen girmeli. Sudaki oksijen tükendiğinde amonyak patlaması yaşanır. Ortama çıkan koku amonyaktan gelen kokudur.

Rampa resimdeki gibi tam boy olmayacak. Akvaryumda alan kalmayacağı gibi kir de temizlenmez. Hatta alanı biraz daha yukarı alın. Kaçış boşluğu için çare var ama suyu yükseltme olanağı olmaz. Rampayı yere kadar da indirmeyin. Sirkülasyonu önleyeceği için kiri rampa altında biriktirir.

Bu konuda arkadaşımız bir kuru alan yapmış böyle birşey olur. Rampada plastik.

Bu konuda arkadaşımız bir kuru alan yapmış böyle birşey olur. Rampada plastik.
Aslında bu plastikten kayarlar gibi düşünmüştüm ama sanırım sorun olmuyor? Ben de bugün camcıyla konuştum böyle bir şeyin cam hali olarak taslak tarif ettim rampayı tam boy yerine bu şekilde (35 cm kısa alanda boydan boya kuru alan -kuru alanın ölçüsü: 35x20 ama 35x17 18 daha mı iyi olurdu?) rampası da 15 cm uzunluğunda 15 cm genişliğinde olarak tarif ettim) rampanın kenar sivri kısmını yuvarlak tıraşlamalarını istedim ( U şeklinde) ölçüleri de 80x35x55 olsun istedim. Kuru alanı 25-30 cm aralığına konumlandırmayı düşünüyorum. İleride kaçış için mukavva ekleyebilirim ama benim hayvanlarım o mukavvayı devirir bir de bedenen büyüyüp iyice kuvvetlendiklerini hayal edeyim kesin devirir :D Yalnız camcıda sadece 6 mm cam varmış 8 mm için 2 hafta sonraya randevu verdi. Bu boyutlarda şeklen de böyle bir kuru alanı (dün çizdiğim resimden de tek farkı rampa artık boydan boya (35 cm) değil 15 cm) olan akvaryum için 8mm diye direteyim mi yoksa 6 da olur mu?

Aslında bu plastikten kayarlar gibi düşünmüştüm ama sanırım sorun olmuyor? Ben de bugün camcıyla konuştum böyle bir şeyin cam hali olarak taslak tarif ettim rampayı tam boy yerine bu şekilde (35 cm kısa alanda boydan boya kuru alan -kuru alanın ölçüsü: 35x20 ama 35x17 18 daha mı iyi olurdu?) rampası da 15 cm uzunluğunda 15 cm genişliğinde olarak tarif ettim) rampanın kenar sivri kısmını yuvarlak tıraşlamalarını istedim ( U şeklinde) ölçüleri de 80x35x55 olsun istedim. Kuru alanı 25-30 cm aralığına konumlandırmayı düşünüyorum. İleride kaçış için mukavva ekleyebilirim ama benim hayvanlarım o mukavvayı devirir bir de bedenen büyüyüp iyice kuvvetlendiklerini hayal edeyim kesin devirir :D Yalnız camcıda sadece 6 mm cam varmış 8 mm için 2 hafta sonraya randevu verdi. Bu boyutlarda şeklen de böyle bir kuru alanı (dün çizdiğim resimden de tek farkı rampa artık boydan boya (35 cm) değil 15 cm) olan akvaryum için 8mm diye direteyim mi yoksa 6 da olur mu?
Bir de rampanın altına destek için böyle taşa falan gerek var mı? Ben 15 cm rampa boyu yere değmeyecek ve çok dik olmayacak şekilde diye tarif ettim. Ama zaten cam olacağı için taş her türlü olmaz sanırım. Bir de kenarlarını 1 cm yükseltme yapamayacağız sanırım kaydırmaz paspası üstüne silikonlasam olur mu?

Paspas silikon ile yapıştırılabilir, yalnız dışkı yaparlarsa mecbur su dökeceksiniz kir suya akacak. Akvaryum 8 mm camdan yapacaksa akvaryum üstü kuru alanda olur 6 mm kalınlıkta. Akvaryumun üst ve alt kısmında kuşak olacak onu bilhassa belirtin. 6 mm kalınlıktaki akvaryum kurtarmaz cama vurup kırabilirler. Hayvan 20 cm kabuk boyuna geldiğinde gülle gibi oluyor. Kuru alanda suya panik halinde hızlı atlarsa karşı cama sert darbe vuruyor yada su içinde panikleme ile hızlı hareket ettiğinde.

Dediğiniz kuru alanda silikonla kuru alan yapışacağı için altına destek taşı koymaya gerek yok. 6 yada 8 cm'den yapılacak. Köşeyi kavisli traşlamaları iyi olur. Sivrilik gider ama rampayı çok kısaltmasın bu işlem.

Mukavvayı öyle kolay deviremezler yüksek olacağı için zorlamak akıllarına gelmez zaten. Alandan yukarı 30 cm mesafe olacak şekilde konumlandırın. Benim dişilerden biri 25 cm'lik camdan atlamıştı. Mukavva ile çerçeve yaptım, kurtardık. O da yumurtlamak için yoksa başka zaman o meyili göstermiyorlar. Plastik sorun değil bir de hayvanların birinin ön tırnakları düşmüş ona rağmen çıkabiliyor.

Akvaryumun üst ve alt kısmında kuşak ne demek? Sağlamlaştırmak için ek cam gibi bir şey mi? Ben bilmiyorum ama siz bir resim atmıştınız onu camcıya atsam anlar mı?
“6 yada 8 cm'den yapılacak” dediğiniz rampa uzunluğu mu? 15 cm düşündüm 10 cm’i suda kalır muhtemelen iyi midir sizce? Çok dik olmasın dedim ama ben Konyada değilim yüzyüze annem görüştü eğimini şeklen gösteremedim sadece dik olmamasını söyledim

Akvaryum camlarının silikon yüzeyini artırarak akvaryumun dayanıklılığını artırır. Akvaryumun yapıldığı camdan 3-4 cm eninda alt ve üstten dolanan cama kuşak denir. Dört kenarı dolanır.

28846602ev2.jpg

Kayıt atılmayacak üst kuşak alttaki gibi olacak. Resimde üst kuşağı biraz aşağıda yapmışlar bu cam üstü ile aynı hizada olacak.

Akvaryum camlarının silikon yüzeyini artırarak akvaryumun dayanıklılığını artırır. Akvaryumun yapıldığı camdan 3-4 cm eninda alt ve üstten dolanan cama kuşak denir. Dört kenarı dolanır.

Ekli dosyayı görüntüle 4295

Kayıt atılmayacak üst kuşak alttaki gibi olacak. Resimde üst kuşağı biraz aşağıda yapmışlar bu cam üstü ile aynı hizada olacak.
Anladım yani üstünün tam bitiş yerinden de altındaki gibi kayıt gelecek. Ben bu resmi camcıya atayım çok teşekkür ederim :)

Evet. İmalatçılar bu kısım çirkin gözüktüğü için ya sac atarlar yada kahverengi pvc çıta yapıştırırlar. Plastik resim, tablo çerçevesi de olur.

Evet. İmalatçılar bu kısım çirkin gözüktüğü için ya sac atarlar yada kahverengi pvc çıta yapıştırırlar. Plastik resim, tablo çerçevesi de olur.
Benim için estetik görünümden çok hsyvanlarımın sağlığı ve güvenliği önemli. Siz ne önerirseniz ben de camcıya onu söyleyeceğim öyle yapsın

Akvaryum üstü kuru alan akvaryumda alanı genişletir ama kaldır indir işini yapamazsınız. Bunun sıkıntısı o.

Akvaryumu onlar getirecek siz taşıyamazsınız. Ama yer ayarlamanız lazım. Üstüne koyacağınız mobilya sağlam olmalı. Hiç yoksa çeyrek ton ağırlık civarında olur. Sadece 25 kg kum olacak.

Dediğiniz kuru alanı yaptırın ilerde maket bıçağı ile silikon kesilip alan sökülür. Akvaryum üstü tipe geçilir.

Fiyat ne söyledi? Her iki akvaryuma.

Anladım siz yani benim akvaryum içi 25-30. Santimdeki kuru alanla beraber sonrasında aynı akvaryumla ömürlüğe geçebileceğimi söylüyorsunuz değil mi? Attığınız görseli camcıya da attım ama şuanda bu (80-35-55) akvaryum için gerek olmadığını istersem üste atabileceğini söyledi. Hem alt hem üste gerek var mı? Bir de kayıtı hangi malzemeden yapması uygun olur?
Bir de şu aklıma akıldı: Eğer doğru anladıysam akvaryumun üst kısmında camın bitiminden iç tarafa doğru (yada dış mı?) 3 cm kayıt gelecek. O zaman mandallı lambayı nasıl takacağım?
Şuan mobilyayı konuşuyoruz annemle. O gerektiğinde tüm temizliği yapabilmek için taşımayı kolaylaştıracak bir şey istiyor. Altı tekerlekli bir mobilya yaptıralım diyor ahşaptan. Altında 4 tekerlek olacak. Bu güvenli olur mu?
Ben kum aldım ama kullanma konusunda temkinliyim. Benimkiler hiç kum görmedi biliyorum eminim yiyecekler ve fazla da yiyebilirler açıkçası hayvanlarımın kum yemesi de hiç içime sinmiyor sanki zararı olacakmış gibi geliyor. Kum kullanmasam altı direkt boş olsa ne olur?
Fiyat (kayıt kısmını söylemeden önce) toplam 1000 vermişti

Anladım siz yani benim akvaryum içi 25-30. Santimdeki kuru alanla beraber sonrasında aynı akvaryumla ömürlüğe geçebileceğimi söylüyorsunuz değil mi? Attığınız görseli camcıya da attım ama şuanda bu (80-35-55) akvaryum için gerek olmadığını istersem üste atabileceğini söyledi. Hem alt hem üste gerek var mı? Bir de kayıtı hangi malzemeden yapması uygun olur?
Bir de şu aklıma akıldı: Eğer doğru anladıysam akvaryumun üst kısmında camın bitiminden iç tarafa doğru (yada dış mı?) 3 cm kayıt gelecek. O zaman mandallı lambayı nasıl takacağım?
Şuan mobilyayı konuşuyoruz annemle. O gerektiğinde tüm temizliği yapabilmek için taşımayı kolaylaştıracak bir şey istiyor. Altı tekerlekli bir mobilya yaptıralım diyor ahşaptan. Altında 4 tekerlek olacak. Bu güvenli olur mu?
Ben kum aldım ama kullanma konusunda temkinliyim. Benimkiler hiç kum görmedi biliyorum eminim yiyecekler ve fazla da yiyebilirler açıkçası hayvanlarımın kum yemesi de hiç içime sinmiyor sanki zararı olacakmış gibi geliyor. Kum kullanmasam altı direkt boş olsa ne olur?
Fiyat (kayıt kısmını söylemeden önce) toplam 1000 vermişti
Aslında bunu kaldırabilecek bir mobilyamız var ama bu sefer hayvanlarım şuanki gibi pencere kenarında olmayacak. Yıllardır hep camdan da olsa güneş alan alandaydı. Uvb lamba lazım olur mu bu duruma? (Evet ise ek soru şöyle bir şey yapabilir miyim 1 tane alıp bir gün birine diğer gün diğerine kullanmak?)
Şuanda planladığım 80-35-55 ama kuru alandan dolayı suyun olacağı alan 80-35-30. Sizin dediğiniz Sabo’nun iç filtresini aldım (hiç açmadım iade şansı var) Dış filtre gerektirir mi? Temizliği annem yapacak ve çok gözünde büyüyor o yüzden en kolay en iyi en ideal nasıl yapılır bunun bakımı?

Aslında bunu kaldırabilecek bir mobilyamız var ama bu sefer hayvanlarım şuanki gibi pencere kenarında olmayacak. Yıllardır hep camdan da olsa güneş alan alandaydı. Uvb lamba lazım olur mu bu duruma? (Evet ise ek soru şöyle bir şey yapabilir miyim 1 tane alıp bir gün birine diğer gün diğerine kullanmak?)
Şuanda planladığım 80-35-55 ama kuru alandan dolayı suyun olacağı alan 80-35-30. Sizin dediğiniz Sabo’nun iç filtresini aldım (hiç açmadım iade şansı var) Dış filtre gerektirir mi? Temizliği annem yapacak ve çok gözünde büyüyor o yüzden en kolay en iyi en ideal nasıl yapılır bunun bakımı?
https://www.gittigidiyor.com/arama/?k=fluval karbon zeolite için de hangisi uygun olur?
Bir de burada porselen su filtresi kullanan var mı böyle bir başlık var mı danışsam birilerine? Hepsinin yorumları çok kötü o yüzden kararsız kaldım. İlk su için de Porselen filtreyi musluğa takıp kullansam heralde su düzenleyicilere gerek kalmaz değil mi?

Ömürlüğe değil ama su yükseleceği için kullanım süresine artacak. 25 cm boylara yaklaştığında akvaryum hayvana dar gelecektir.

Hem alt hem üste gerek var. Akvaryum küçük değil. Bu akvaryumun mukavemetini artırır. Akvaryum üstü kuru alanda konulacak ileride, onun yüküde binecek. Üstüne konulacak mobilya eğilebilir. Akvaryum altında boşluk oluşabilir. Depremde sallanabilir. Tüm bunlar akvaryumu kasar. Daha büyük akvaryumlarda silikonun sıkı tutması için camların birleşme noktaları rodajlanır. Yani rodaj makinesi ile pürüzsüz hale getirilir.

Mandallı lambayı uzun cama tutturup oradan çaprazlama çevirerek konumlandıracaksınız. Üst kayıt 3 cm'den geniş olmasın mandal 4,5 cm kadar açılıyor diye biliyorum.

Tekerlek sağlık olmaz. Akvaryum su dolu iken yerinde oynamamalı yoksa çatlar. Tabanda illaki eğrilikte olacaktır. Altına mobilya ebadında ayaklarını içine alacak kadar koridor halısı iyi olur. Böylece parke vs. varsa o da ezilmemiş olur. Yani ayaklar sabit olmalı. Ana iskelet 4*4 cm kalınlıkta olsun. Mobilya ile akvaryum arasına da laminant şiltesi koyuyoruz. Bu boşluğu alıp akvaryumun tam yüzey oturmasını sağlarken mobilyanın çizilmesini de önler. Şilte yeşil renk laminant altına seriliyor.

Kuşak camın iç kısmına alttaki gibi olacak.

Kum gerekli. Silisi tercih etmemizin sebebi topak biçimli yapıda olması bu zarar vermez tersine faydalıdır. Alt kayıtın kenarlarını da kapadığı için hayvanın ayağını kesmez.

Uvb ışınımı pencereden geçmez. Uvb zaruri değil ama lüzumsyzda değil. Yemlerinden alıyor. Eksiklik durumu oluşursa bir süreliğine devit takviyesi de yapılır. Tek alınıp dediğiniz gibi de kullanılabilir. Sadece uvb içerenler kompakt olanlara göre biraz daha ucuzdur. 5.0 (%5) oranlı olacak.

Sobo bir noktaya kadar iş görür hayvan büyüdükçe kirlenme artacak bu da dış filtrenin kaldıracağı iş. Dış filtrenin artısı genel temizlik süresini uzatması ama zamanı gelince o filtreyi temizlemekte vakit alıyor. Benim akvaryumu temizle, filtreyi temizle arada ufak dinlenme molasıyla 7 saat civarı varkti mi alıyordu. Bel ağrısında duramıyordum.

Suyu çekerken tuvalete kadar giden hortumda olur. Ama birinin akvaryumda hortumu tutması lazım yoksa düşerse yer halı su içinde kalır. Ben çiftli vantuzdan iki tanesi ile akvaryumun cam içine sabitliyordum. Buna rağmen birkez kurtulup yere düştü. Kumu çektirmeden sadece suyu çekecek. Bu kovayı sürekli taşı doldur boşalttan kurtarır. Tabanda kalan sifon ve/veya maşrapa ile alınır kovaya.

Bu temizlik işi başlarda zorlar sonra hem el yatkınlığı oluyor hemde alternatif çözümler bulunuyor.

Carbon-zeo dış filtreye uygun hazır poşetli olmuş. Bu önceden plastik kavanozda satılıyordu. Bu şekilde filtreye uymaz. Başka bir marka bakın bulamazsanız ucuz bir markanın zeolite'ini alıp kullanın.

Ben arıtmayı öneriyorum, alanları bilmiyorum. Yazan olmadı herhalde. Su düzenleyici daha maliyetli olur onu söyleyim. Bunlarında fiyatı yükseldi. Bittikçe almak gerekiyor. Bir de iki akvaryum var.

Bizim akvaryumun da rodaj makinesi ile pürüzsüzleştirilmesi gerekir mi?
Laminat şiltesi şundan mı?: https://www.hepsiburada.com/veroxfl...m-parke-alti-polietilen-silte-p-HBV00000WBSVG
Benim trendyoldan aldığım mandallı lamba o kadar açılır mı bilmiyorum plastiği çok sağlam değil gibi geldi bana güvenemedim cama koli bandı ile sabitlesem mi diye düşünüyorum.
Dış filtre olursa akvaryum ve dış filtreyi ne kadar sürede temizlemek gerekir? Ben ocakta gideceğim 8-9 ay sonra gelicem, daha kısaysa annem tek başına yapamaz heralde öyle bişey. Tek iç filtre olunca da 2 haftada bir 4te birini boşaltıp ekleme 3-4 haftada bir tamamen boşaltma gibi mi olacak?
Akşam eve gidince carbon aeo ya ayrıtılı bakayım yine size danışırım olmazsa tek zeolite alıcam

Yok o şilte değil strafor gibi olanlardan piyasada tekli satılmaz. Bulamazsanız bundan da kestirebilirsiniz. Laminant parke satanlarda olur.

Koli bandı açılırsa suya düşüp akım verir. Olmazsa bakar alternatif çözüm ararız. Dikkat edin kırmayın.

Filtre haftada bir mutlaka temizlenmeli kısmi değişim sudaki kirleri alırken oluyor zaten. Genel temizlikte su sarı renge doğru döndüğü anda. Metilen 3 günde 1 damla yerine haftada bir, 2 damla da olur.

Yok o şilte değil strafor gibi olanlardan piyasada tekli satılmaz. Bulamazsanız bundan da kestirebilirsiniz. Laminant parke satanlarda olur.

Koli bandı açılırsa suya düşüp akım verir. Olmazsa bakar alternatif çözüm ararız. Dikkat edin kırmayın.

Filtre haftada bir mutlaka temizlenmeli kısmi değişim sudaki kirleri alırken oluyor zaten. Genel temizlikte su sarı renge doğru döndüğü anda. Metilen 3 günde 1 damla yerine haftada bir, 2 damla da olur.
Konyaya gidince bir bakayım o zaman resmi, linki varsa atar mısınız?
Ben mandalın er yada geç bir gün kırılacağını düşünüyorum çünkü saç tokalarım bile durup dururken hiçbir sebep yokken aniden kırılıyor. Şimdi bide cam geniş. Bana çok riskli geldi. Mandal cam kadar açılsa bile ek bir şekilde tutturmalıyım diye düşünüyorum ama ne yapabilirim henüz bulamadım
Suda kir gördükçe sanırım dip sifonu ile çekmeliyiz değil mi? Su azaldıkça da üstüne yeni su koyarız. Metileni de siz nasıl derseniz öyle yapıcam hiç kullanmadık daha önce uzağım o yüzden :D

3 mm'lik strafor şilte alacaksınız yeşili bulamadım. Nette paket olarak satılıyor. 5 mm'likte var ama o kadar kalına gerek yok. Laminantçılar tek satabilir. Plakayı akvaryumu her yandan 1-2 cm taşacak kadar ölçüp maket bıçağı ile keseceksiniz.
1637686165725834070617935021717.jpg

Akvaryumun altındakini çektim.

Ben bir kez kırdım o da kabloyu yenilemek için sökerken içindeki yay bir anda boşa çıktım takıldığı yerden kırıldı. Zorlanmazsa birşey olmaz.

Kir alındıkça eksilen sutamamlanacak. Yüzeydekileri de maşrapayı eğerek alıyoruz.

https://www.gittigidiyor.com/evcil-hayvan/fluval-hi-grade-karbon-900-gr_pdp_729149691. Karbon zeo karışımı olarak bu olur mu?
Bir de akvaryumunuzu ve iç kısmını (kuşağı görebilmek için) atar mısınız rica etsem? Bizim camcı ısrarla kuşağa gerek olmadığını söylüyor, biz isteyince sadece uzun kenarlara atayım dedi. Bir de kuşak malzemesi de yine cam mı olmalı? Ve içten olmalı dimi dıştan değil?

Geri