Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Teşekkür ederim, yarın paspas işini de halledeceğiz :) Kuru alan ve paspas yarın yapışacak pazar günü de evimize getireceğiz. O sırada ben de ekipmanların temizliklerini yapmak istiyorum. Kumu, tozu gidene kadar leğende suyla karıştırıp süzcem sanırım değil mi?
Filtre ve ısıtıcıyı sudan geçiririm diye düşünüyorum.
Karbon ve zeoliti nasıl yıkamalıyım? Sanırım naylon çorabın içinde daha kolay olur demiştiniz miktarını nasıl ayarlayacağım? İkisini ayrı ayrı mı koymalıyım belli bir oranla karıştıracak mıyım?

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Ben şuanda imalatçılardayım. Tüneyecekleri oklava gibi şeyi kestireceğim. 35 cm lik bir kenarı kuru alan oldu. Onun karşısındaki diğer 35lik kenara 30 cm uzunluğunda ahşap kestireyim mi? Genişliği ne kadar olsun? Oklava gibi silindir mi olsun düz mü? Bana düz daha iyi gibi geldi sanki. Görünce cevap verin lütfen bugün alacağım :) teşekkür ederim

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Silindir gibi olacak ön cama su yüzeyi hizasında vantuzlayacaksınız. 30-35 cm farketmez. Pürüzsüz olacak kıymıkları açık olmasın. Aynı oklava gibi.

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Ben şuanda imalatçılardayım. Tüneyecekleri oklava gibi şeyi kestireceğim. 35 cm lik bir kenarı kuru alan oldu. Onun karşısındaki diğer 35lik kenara 30 cm uzunluğunda ahşap kestireyim mi? Genişliği ne kadar olsun? Oklava gibi silindir mi olsun düz mü? Bana düz daha iyi gibi geldi sanki. Görünce cevap verin lütfen bugün alacağım :) teşekkür ederim
Buna cevap vermenize gerek kalmadı ama mesajı silemiyorum ama hallettim sorum yok. Yalnız şimdi şöyle bir sorum var: Akvaryum şuan imalatçıda onu evimize getirecekler fakat çok büyük ve çok ağır. Bunu bizim banyoya banyodan da salona daimi yerine taşıma imkanımız olmayacak o derece büyük ve ağır. Biz bunu nasıl dezenfekte edeceğiz? Ben banyoda kovayla fıskiyeyle yıkarız diye düşünmüştüm ama öyle olmayacak sanırım. Nasıl yapalım? İçine su boşaltıp boşaltıp dip sifonuyla kovaya çekelim mi?

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Silindir gibi olacak ön cama su yüzeyi hizasında vantuzlayacaksınız. 30-35 cm farketmez. Pürüzsüz olacak kıymıkları açık olmasın. Aynı oklava gibi.
Tam öyle yaptık :) 34 cm. Traş makinesi yok kenarını adam kendi tıraşladı. Şuan sivri değil ama üstüne bir de silikon attırayım mı?

Ekli dosyalar

• 77F409A6-D647-4020-B677-C95127FC36F4.jpeg
    77F409A6-D647-4020-B677-C95127FC36F4.jpeg
    2.8 MB · Görüntüleme: 10
  • 94ACBE93-F15D-4FAF-AF65-DF3972AA0AA6.jpeg
    94ACBE93-F15D-4FAF-AF65-DF3972AA0AA6.jpeg
    951.9 KB · Görüntüleme: 10
  • 5CAF2DC4-139B-4F9B-9E18-9DCE18485132.jpeg
    5CAF2DC4-139B-4F9B-9E18-9DCE18485132.jpeg
    976.1 KB · Görüntüleme: 10

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Kumu kimyasal değmemiş leğende ufak partiler halinde 3-4 kg gibi yıkamak daha iyi netice verir ve kolay olur. Islanınca ağırlaşır. El yakmayan sıcak su doldurup mıncıklayarak tozu açığa çıkarın. Suyu bu şekilde bulanıklık gidene kadar doldur boşalt yapıp kumu akvaryuma dökün. Yine de bir miktar tozuma olacaktır. Yeni kurulum yaptığınız için önce akvaryumun yarısını geçmeyecek kada su koyup tüm kum işi bitince akvaryumda kumu karıştırın orada da toz suya çıksın o suyu da alın.

Yine bulanıklık olabilir. Filtreyi ilk kendi süngeri ve süngerin üstüne az bir elyaf koyun (yalnız bu aşamada bulanıklığın resmini çekip atın oranına bakayım) bulanıklık yoğun değilse sabah filtreyi temizlersiniz. Yoğunsa ilk yarım saatte, bundan bir saat sonra ve gece birkez da sonra sabah vakti. Bir kısmı sabaha kadar tabana oturur. Bunu her genel temizlikte kumu karıştırarak suya çıkarıp alırız ve biter.

Tüm ekipmanlar iyice yıkanacak. Haznenin boyunu yazın malzemeleri ne oranda koyacağınızı yazayım. Yıkaması torba yada çorap içinde olacak. Karıştırmayalım biri ötekinden önce ömrünü tamamlayabilir.

Akvaryum olduğu yerde temizlenecek. Yıkamasını anlatmıştım. Olurda suyu dışarı dökme ihtimaline karşı yere çevresine bez çaput birşey yayın su dökülürse emsin halı parke ıslanmasın.

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Kumu yıkayıp süzgeç yardımıyla suyu boşaltıp tekrar yıkıyorum değil mi? Onu torbaya falan koymuyoruz mıncırmamız gerektiği için? Filtre sanırım henüz gelmemiş eve gidince bir daha bakıcam açmadığım kargo var mı diye size de resmini atarım. Karbonu çorap içinde rengi biraz gidinceye kadar yıkıcam ama tam gitmiyor sanırım? Zeolit için böyle bir şey var mı onu da birkaç kez mi yıkamalıyım?
Akvaryumun yıkamasını bu başlıkta mı anlatmıştınız? Bulamadım da çok hakim olmadığım için yanlış bir şey de yapmak istemiyorum

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Leğenden yavaşça eğerek suyu döküyoruz. Akvaryumdan dip sifonu yada maşrapayla.
Kumu tabana yayıyoruz torbaya konmuyor.

Carbon aynen öyle. Zeolite de aynı şekilde torba içinde suya tutulup yıkanacak zeolite de fazla bir tozuma olmaz az birşey yıkayın yeter. Hatta torbayı iki el arasına alıp ileri geri elleri oynatarak birbirine sürter gibi yıkayın. Yalnız oran için hazne ölçüsünü yazın ki ne kalınlıkta koyacağınızı yazayım.

İsminiz üstüne tıklayıp mesajlar yazısına tıklayın orada konu başlıklarınız çıkar oradan bakarsınız. Ama bu konuda olsa gerek.

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Leğenden yavaşça eğerek suyu döküyoruz. Akvaryumdan dip sifonu yada maşrapayla.
Kumu tabana yayıyoruz torbaya konmuyor.

Carbon aynen öyle. Zeolite de aynı şekilde torba içinde suya tutulup yıkanacak zeolite de fazla bir tozuma olmaz az birşey yıkayın yeter. Hatta torbayı iki el arasına alıp ileri geri elleri oynatarak birbirine sürter gibi yıkayın. Yalnız oran için hazne ölçüsünü yazın ki ne kalınlıkta koyacağınızı yazayım.

İsminiz üstüne tıklayıp mesajlar yazısına tıklayın orada konu başlıklarınız çıkar oradan bakarsınız. Ama bu konuda olsa gerek.
Anladım. Bu akvaryumu ilk yıkama temizleme esnasında metilen yada herhangi bir madde kullanmalı mıyım? Yoksa sadece suyla döküp boşaltma mı yapayım?
Filtreyi size atıyorum aşağıda :)
Anladım, foruma hala biraz yeniyim yavaş yavaş öğreniyorum teşekkür ederim :)
Bu arada ben bu filtreyi gittigidiyor’dan almıştım normalde internetten alışveriş yapan biri değilim ama içinde hiç fiş, fatura, kullanım kılavuzu, garanti belgesi vs çıkmadı sizce normal mi? Şüphelenmeli miyim?

Ekli dosyalar

• D8920778-1D43-470C-B7D2-FC225A4451E3.jpeg
    D8920778-1D43-470C-B7D2-FC225A4451E3.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 5
  • 74163BA9-5614-4BB7-BB08-9D8667356428.jpeg
    74163BA9-5614-4BB7-BB08-9D8667356428.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 5
  • 55AD1DAA-6867-4E6C-85B4-E2FDC1CB24A4.jpeg
    55AD1DAA-6867-4E6C-85B4-E2FDC1CB24A4.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 4
  • 9469E067-8352-47D9-83E8-80D4465485BD.jpeg
    9469E067-8352-47D9-83E8-80D4465485BD.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bu yıkama sonrası akvaryumu ağzına kadar su doldurup yoğun mavi olacak şekilde metilen yada birkaç çorba kaşığı tuz koyup eriterek 24 ila 48 saat bekletebilirsiniz. Ömürlüklerde sabunlamadan ziyade bu yöntemlerle steril ederiz. Bu konuda aldığımda yazmıştım ama resimler gitmiş. Yazmışım oraya birşeyler. Acemilik dönemim diyelim.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
İrsaliye faturasındaki tarih garanti süresini belirliyor. Firma kaşesi de garantiyi. Onu kutuda saklayın. Ekipmanlarda o bildiğimiz garanti belgesi olmuyor.

Filtre bayağı iri duruyor. O yeşil haznenin boyunu ölçün kaç cm?

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Filtre beklediğimden bayağı büyük geldi. 13 cm yeşil haznesi. Kutudan fatura bile çıkmadı. Dolayısıyla firmanın kaşesi de yok... Az önce canlı destekle görüştüm yarın firmayla görüşecekler. Şimdi de biraz şüpheye düştüm orijinal olup olmamasıyla ilgili

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Bu yıkama sonrası akvaryumu ağzına kadar su doldurup yoğun mavi olacak şekilde metilen yada birkaç çorba kaşığı tuz koyup eriterek 24 ila 48 saat bekletebilirsiniz. Ömürlüklerde sabunlamadan ziyade bu yöntemlerle steril ederiz. Bu konuda aldığımda yazmıştım ama resimler gitmiş. Yazmışım oraya birşeyler. Acemilik dönemim diyelim.
Ben metilen olarak biyo ichtyo almıştım (henüz elime geçmedi ama yarın gelir sanırım) ama yorumlardan okuduğum kadarıyla ilk boş kabı steril ederken bu kullanılmıyor sanırım normal metilen mi gerekiyor dezenfekte işlemi için?

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Ben metilen olarak biyo ichtyo almıştım (henüz elime geçmedi ama yarın gelir sanırım) ama yorumlardan okuduğum kadarıyla ilk boş kabı steril ederken bu kullanılmıyor sanırım normal metilen mi gerekiyor dezenfekte işlemi için?
Bir de bir şey daha sormak istiyorum ben oklavayı hazırladım sterilizasyondan sonra su yüzeyine vantuzlayacağım ama hayvan orda nasıl duracak? Kabuk boyu-genişliği, oklavanın alanından çok daha büyük. Su filtresi de beklediğimden çok daha büyük çıktı tepesi 10 cm genişliğinde aslında kaplumbağalarım buraya tüner diye düşünüyorum ama herhangi bir sorun olur mu? Bir de fitrenin kablosunu kapatacak bir alanı yok bu kablolar su gerçirmez mi ben bunu direk suya bu şeklinde mi koyacağım?

Ekli dosyalar

• tempImageNgCEH6.png
    tempImageNgCEH6.png
    9.3 MB · Görüntüleme: 4
  • tempImages5fBUV.png
    tempImages5fBUV.png
    8.6 MB · Görüntüleme: 4

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Kargo poşetindeki adres bilgisini atmadıysanız o dursun. Orada tarih isim olacak. Ürün orjinaldir.

Haznenin 13 cm boyu varsa zeolite ve karbonu 3 cm yükseklik yapacak kadar koyun aralara elyafı ıslatıp koyun. Elyaf >zeolite >elyaf> carbon> elyaf şeklinde

Biyo-ichthyo biraz daha düşük oranlı ama farketmez. Tuzda koyabilirsiniz. Yalnız tuz koyarsanız tuz tamamen gitmeli suyu aldıktan sonra temiz suyla durulama yapın. Akvaryumda tuz kalmayacak. Kumu bu işlemlerden sonra koyuyoruz. Yoğun metilen kumu biraz boyuyor. Tuzda kumdan ayrıştırma da dert birkaç defa su ile çalkalamak gerekiyor.

Filtre arka köşeye konacak. Filtreler su geçirmez şekilde izolasyonludur. Bu filtreyi tercih etmemizin sebebi motorun altta olması. Suyu az koyacaksınız diğer tiplerde motor yukarıda olduğu için tamamen su içinde olmalıydı. Motoru su soğutacak. Onun için üst kısmının dışarıda olmasında sorun yok.

Oklavaya ön ayaklarıyla tutunacak öyle asılı kalacak. Su yüzeyi hizasında ama oklava su içinde yani su dışına taşmayacak. Bu aynı zamanda suyun buharlaşıp azaldığını da gösterir. Ona göre su ekleme yaparsınız.

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Zeolite ve carbon ayrı poşet çoraplarda değil miydi? Tek bir çorabın en alt tabanına elyaf sonra zeolite elyaf carbon şeklinde mi yapacağım? Yada ayrı çoraplarda aşağıdaki çoraba elyaf zeo elyaf diğer çoraba carbon elyaf mı?
30 cm'e yakınlık su koyma alanım var. Filtreyi dibe koymayacak mıyım? O zaman filtrenin tamamı suyun içinde kalır diye düşünmüştüm. Yada filtreyi baya yukarı konumlandırmam gerek sadece motor kısmı su içinde kalacaksa heralde aşağıdan 20 cm den falan koymam gerekir. Bende su geçirmez diye düşündüm ama yine de fişe takacağım kabloyu direkt su içinde tutmak biraz gerdi (ısıtıcıda da ilk seferde aynı stresi yaşayacağım sanırım :D)
Tuzu arındırıp arındırmadığımı bilemem o yüzden metilen daha güvenli gibi geldi sanki ama ne kadar dökmem gerekiyor? Biyo ichtyo biraz pahalıydı sanırım diğer metilenlere göre. Eğer fazla dökmem gerekiyorsa ve normal metilen uygunsa bu iş için ayrı almak daha mı mantıklı olur?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Zeolite ve carbon çorapta olacak elyaflar normal ıslatıp kabarıklığı alınarak konacak.

Filtre dibe değmesin kumu çeker. Kumdan ortalama 5 cm yukarıda olsun. Normalde 8-10 cm mesafe koyuyoruz ama yeterli su alanı yok. Kablo su geçirmez. Yalnız kabloyu arkasından geçirin ortalıkta durmasın. Merak edip dişliyorlar. Zaten arka kısmında kablo için yer yapmışlar. Merak ettikleri herşeyi dişliyerek algılıyorlar.

Metileni başka alın o zaman ucuz olanından şişenin üçte birini bocalıyoruz. Su orta karar mavi olacak kadar.

Ceeyys

Bronz 2 Üye
O zaman Sanırım filtrenin tam tepesi yukarıda kalacak şekilde konumlanmış olacak. Tepesindeki (hava borusu sanırım) boruyu takmama gerek var mı? Bir de bu çoraplarla elyafları süngerin ortasındaki boşluğa doldurmalıyım sadece değil mi? Süngerin dışına hiçbir şey koymuyoruz?
Ve şimdi artık ekipmanlarla ve güvenlikle ilgili biraz teknik sorularım var.
Isıtıcıyı çıkarmam gerekirse önce fişten çıkarıp 10-15 sonra sudan çekmem gerek değil mi? Filtre için de böyle bir şey var mı? Güvenlik açısından nasıl kullanmalıyım? Ve sanırım motorunu pek açmayacağım, temizlik için sadece hazneyi açıp süngeri suyla yıkayıp elyafları değiştircem, gerektiğinde zeolit ve carbonu da yenisiyle değiştireceğim dimi? Motorun ortalama ne kadar zamanda bir temizlenmesi gerekir? Elektrik kesintilerinde burdaysak hemen hazneyi çıkarıp temizlememiz mi gerekir?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
O hava borusu takılı olsun suyu randımanlı biçimde oksijenlendirsin. Olmazsa su oradan çıkar. Bir etkisi olmaz.

Süngeri çıkaracaksınız. Boş hazneye konacak malzeme. Sünger bir kenarda dursun. Yalnız ilk kum konduktan sonra bulanıklık olursa sünger takılı kullanın su berraklaşınca süngeri çıkarıp elyaf ve malzemeleri koyun.

Su ile ilgili işlemlerde (temizlik vs.) ısıtıcının fişini çekip elinizle camın soğuduğundan emin olup öyle çıkarın. Her ne kadar kaliteli olsa da camın tavı etkilenmesin.

Bu filtrenin diğer güzel tarafı haznenin kapalı olması. Fişi çektikten sonra sadece hazneyi çekip çıkarıyorsunuz. Diğer tiplerde fişi çektiniz mi hemen alttan poşet geçirip kiri suya bırakmasını önleyerek filtreyi komple çıkarıyorsunuz. Elektrik kesintisinde de diğer tipler kiri suya bırakır bunda o söz konusu değil. Diğerlerinin tek artısı suyu önden tazyikli verdiği için sirkülasyon biraz daha hızlı oluyor.

Motoru temizlenmez. Sadece su giriş ızgarası üstünde kir varsa diş fırçası ile üstünden geçin. Bazen eski deriler takılabiliyor. Elektrik 1 saati geçkin kesilirse hazneyi çıkarır malzemeyi yıkarsınız. Kısa süreli kesintilerde gerek yok. Çıkarmışken motor tarafı ilk elyaf çok kirlenmişse atar yenisini koyarsınız.

Ceeyys

Bronz 2 Üye
Bugün akvaryumları eve aldık. Silikondan dolayı bugün su doldurmayın yarın akşam falan doldurun dedi adam. Benim perşembe cuma gitmem gerekiyor sanırım yarın akşam yada salı metilenli su koyup haftasonuna kadar bekleticez. Haftasonumu ben tekrar gelcem kumu koyup normal su koyup filtreyi açıcaz. O zaman kumun durumunu fotoğraf atıp yine size sorayım ona göre karar verelim sünger koyup koymayacağımıza. Tahminen haftaya pazar pzt de hayvanlarım yeni yerlerine geçmiş olur umarım. Şuan için akvaryumlar yerlerine kondu bekliyor :)

Ekli dosyalar

• tempImagev9Cuqj.png
    tempImagev9Cuqj.png
    11.9 MB · Görüntüleme: 9