Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!
Teşekkür ederim, yarın paspas işini de halledeceğiz :) Kuru alan ve paspas yarın yapışacak pazar günü de evimize getireceğiz. O sırada ben de ekipmanların temizliklerini yapmak istiyorum. Kumu, tozu gidene kadar leğende suyla karıştırıp süzcem sanırım değil mi?
Filtre ve ısıtıcıyı sudan geçiririm diye düşünüyorum.
Karbon ve zeoliti nasıl yıkamalıyım? Sanırım naylon çorabın içinde daha kolay olur demiştiniz miktarını nasıl ayarlayacağım? İkisini ayrı ayrı mı koymalıyım belli bir oranla karıştıracak mıyım?

Ben şuanda imalatçılardayım. Tüneyecekleri oklava gibi şeyi kestireceğim. 35 cm lik bir kenarı kuru alan oldu. Onun karşısındaki diğer 35lik kenara 30 cm uzunluğunda ahşap kestireyim mi? Genişliği ne kadar olsun? Oklava gibi silindir mi olsun düz mü? Bana düz daha iyi gibi geldi sanki. Görünce cevap verin lütfen bugün alacağım :) teşekkür ederim

Silindir gibi olacak ön cama su yüzeyi hizasında vantuzlayacaksınız. 30-35 cm farketmez. Pürüzsüz olacak kıymıkları açık olmasın. Aynı oklava gibi.

Ben şuanda imalatçılardayım. Tüneyecekleri oklava gibi şeyi kestireceğim. 35 cm lik bir kenarı kuru alan oldu. Onun karşısındaki diğer 35lik kenara 30 cm uzunluğunda ahşap kestireyim mi? Genişliği ne kadar olsun? Oklava gibi silindir mi olsun düz mü? Bana düz daha iyi gibi geldi sanki. Görünce cevap verin lütfen bugün alacağım :) teşekkür ederim
Buna cevap vermenize gerek kalmadı ama mesajı silemiyorum ama hallettim sorum yok. Yalnız şimdi şöyle bir sorum var: Akvaryum şuan imalatçıda onu evimize getirecekler fakat çok büyük ve çok ağır. Bunu bizim banyoya banyodan da salona daimi yerine taşıma imkanımız olmayacak o derece büyük ve ağır. Biz bunu nasıl dezenfekte edeceğiz? Ben banyoda kovayla fıskiyeyle yıkarız diye düşünmüştüm ama öyle olmayacak sanırım. Nasıl yapalım? İçine su boşaltıp boşaltıp dip sifonuyla kovaya çekelim mi?

Silindir gibi olacak ön cama su yüzeyi hizasında vantuzlayacaksınız. 30-35 cm farketmez. Pürüzsüz olacak kıymıkları açık olmasın. Aynı oklava gibi.
Tam öyle yaptık :) 34 cm. Traş makinesi yok kenarını adam kendi tıraşladı. Şuan sivri değil ama üstüne bir de silikon attırayım mı?

Ekli dosyalar

• 77F409A6-D647-4020-B677-C95127FC36F4.jpeg
    77F409A6-D647-4020-B677-C95127FC36F4.jpeg
    2.8 MB · Görüntüleme: 8
  • 94ACBE93-F15D-4FAF-AF65-DF3972AA0AA6.jpeg
    94ACBE93-F15D-4FAF-AF65-DF3972AA0AA6.jpeg
    951.9 KB · Görüntüleme: 9
  • 5CAF2DC4-139B-4F9B-9E18-9DCE18485132.jpeg
    5CAF2DC4-139B-4F9B-9E18-9DCE18485132.jpeg
    976.1 KB · Görüntüleme: 8
Kumu kimyasal değmemiş leğende ufak partiler halinde 3-4 kg gibi yıkamak daha iyi netice verir ve kolay olur. Islanınca ağırlaşır. El yakmayan sıcak su doldurup mıncıklayarak tozu açığa çıkarın. Suyu bu şekilde bulanıklık gidene kadar doldur boşalt yapıp kumu akvaryuma dökün. Yine de bir miktar tozuma olacaktır. Yeni kurulum yaptığınız için önce akvaryumun yarısını geçmeyecek kada su koyup tüm kum işi bitince akvaryumda kumu karıştırın orada da toz suya çıksın o suyu da alın.

Yine bulanıklık olabilir. Filtreyi ilk kendi süngeri ve süngerin üstüne az bir elyaf koyun (yalnız bu aşamada bulanıklığın resmini çekip atın oranına bakayım) bulanıklık yoğun değilse sabah filtreyi temizlersiniz. Yoğunsa ilk yarım saatte, bundan bir saat sonra ve gece birkez da sonra sabah vakti. Bir kısmı sabaha kadar tabana oturur. Bunu her genel temizlikte kumu karıştırarak suya çıkarıp alırız ve biter.

Tüm ekipmanlar iyice yıkanacak. Haznenin boyunu yazın malzemeleri ne oranda koyacağınızı yazayım. Yıkaması torba yada çorap içinde olacak. Karıştırmayalım biri ötekinden önce ömrünü tamamlayabilir.

Akvaryum olduğu yerde temizlenecek. Yıkamasını anlatmıştım. Olurda suyu dışarı dökme ihtimaline karşı yere çevresine bez çaput birşey yayın su dökülürse emsin halı parke ıslanmasın.

Kumu yıkayıp süzgeç yardımıyla suyu boşaltıp tekrar yıkıyorum değil mi? Onu torbaya falan koymuyoruz mıncırmamız gerektiği için? Filtre sanırım henüz gelmemiş eve gidince bir daha bakıcam açmadığım kargo var mı diye size de resmini atarım. Karbonu çorap içinde rengi biraz gidinceye kadar yıkıcam ama tam gitmiyor sanırım? Zeolit için böyle bir şey var mı onu da birkaç kez mi yıkamalıyım?
Akvaryumun yıkamasını bu başlıkta mı anlatmıştınız? Bulamadım da çok hakim olmadığım için yanlış bir şey de yapmak istemiyorum

Leğenden yavaşça eğerek suyu döküyoruz. Akvaryumdan dip sifonu yada maşrapayla.
Kumu tabana yayıyoruz torbaya konmuyor.

Carbon aynen öyle. Zeolite de aynı şekilde torba içinde suya tutulup yıkanacak zeolite de fazla bir tozuma olmaz az birşey yıkayın yeter. Hatta torbayı iki el arasına alıp ileri geri elleri oynatarak birbirine sürter gibi yıkayın. Yalnız oran için hazne ölçüsünü yazın ki ne kalınlıkta koyacağınızı yazayım.

İsminiz üstüne tıklayıp mesajlar yazısına tıklayın orada konu başlıklarınız çıkar oradan bakarsınız. Ama bu konuda olsa gerek.

Leğenden yavaşça eğerek suyu döküyoruz. Akvaryumdan dip sifonu yada maşrapayla.
Kumu tabana yayıyoruz torbaya konmuyor.

Carbon aynen öyle. Zeolite de aynı şekilde torba içinde suya tutulup yıkanacak zeolite de fazla bir tozuma olmaz az birşey yıkayın yeter. Hatta torbayı iki el arasına alıp ileri geri elleri oynatarak birbirine sürter gibi yıkayın. Yalnız oran için hazne ölçüsünü yazın ki ne kalınlıkta koyacağınızı yazayım.

İsminiz üstüne tıklayıp mesajlar yazısına tıklayın orada konu başlıklarınız çıkar oradan bakarsınız. Ama bu konuda olsa gerek.
Anladım. Bu akvaryumu ilk yıkama temizleme esnasında metilen yada herhangi bir madde kullanmalı mıyım? Yoksa sadece suyla döküp boşaltma mı yapayım?
Filtreyi size atıyorum aşağıda :)
Anladım, foruma hala biraz yeniyim yavaş yavaş öğreniyorum teşekkür ederim :)
Bu arada ben bu filtreyi gittigidiyor’dan almıştım normalde internetten alışveriş yapan biri değilim ama içinde hiç fiş, fatura, kullanım kılavuzu, garanti belgesi vs çıkmadı sizce normal mi? Şüphelenmeli miyim?

Ekli dosyalar

• 9469E067-8352-47D9-83E8-80D4465485BD.jpeg
    9469E067-8352-47D9-83E8-80D4465485BD.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 4
  • 55AD1DAA-6867-4E6C-85B4-E2FDC1CB24A4.jpeg
    55AD1DAA-6867-4E6C-85B4-E2FDC1CB24A4.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 5
  • 74163BA9-5614-4BB7-BB08-9D8667356428.jpeg
    74163BA9-5614-4BB7-BB08-9D8667356428.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 5
  • D8920778-1D43-470C-B7D2-FC225A4451E3.jpeg
    D8920778-1D43-470C-B7D2-FC225A4451E3.jpeg