Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Taş yutmuş olmasından şüpheleniyorum

Arkadasim beklememi istedigi icin goturmedim.Dun gece geldi.Bugun goturecegim,kaplusun toparlanmasini bekliyorum.Sarsilacak yolda.

Hala ayni sekilde uyuyor. Goz kapanma gibi bir sorunu yok coksukur.Halsizlikten sanirim.

Bence arkadaşınız pek anlamıyor bu konunun ciddiyetini diğer türlü bekletmezdi.. Bugunde veterinerler kapalı :(

Vitamin verdiniz ni hiç?

İkimiz de yetistirmeyle alakali yeni bilgi ediniyoruz. Bu arada tasindan hic inmiyor. ayaklarini da suya degmeyecek sekilde kendini oturttu tasi ve midye kabugu ustune.Elini oynatmak disinda uzun zamandir hic kipirdamadi.Uyuyor hep

En azindan aci cekmemesine seviniyorum.Bu halsiz hali insallah toparlanir.

Umarım toparlanır demekki suda daha çok üşüyor lambanın durumu nedir Aslı Hanım?

Lambayi hic sondurmedim. Simdi biraz daha asagi birakti kendini. Ama surekli uyuyor.

Normalde sarsintiya cok tepki verirdi.Korkardi.Simdi kapi acip kapatma vb milim kipirdamiyor.

Yemde yemediği için enerjisiz yazık hayvan.. Gözleri açıldımı tamamen olmazsa kaloriferin üstüne koyabilirsiniz kabı ben öyle yapmıştım ama lambayı taşımak sorun olabilir kalorifer kapanıncada eski yerine alırsınız ama dikkat edin hava akımı olmasın

Surekli uyuyor. Saatlerdir. Sadece arada elini oynatinca yasadigini anliyorum.Bazen de hafif gozunu oynatiyor gibi.Ama bu dediklerimde cok ender. Baya sarsildi demek hayvancagiz.

Bundan 20-25 yil once ilk kaplumbagalarimiz genelde ya kabuk yumusamasi ya goz kapanmasi hastaliklarina yakalanmislardi. Gec kalinmadikca hepsi iyilesmisti. Hapsiranlar da iyilesmisti. Ama hicbiri,bu belirtileri vermeden,birden boyle krize girip halsiz dusmedi.Hala buna takildim kaldim =(

Şuanda boğazındaki şişlik ne durumda? Hala şişmi? Kafasını kabuğa çekebiliyormu? Duruşu normalmi?
Bu boynundaki sıradışı durum olmasaydı akciğer enfeksiyonu belirtilerine ve halsizliğe karşı yapılması gerekenleri yapabilirdik. Ama şişlik için teşhis konmadan birşey söyleyemiyoruz hekim kontrolu en kısa sürede şarttı aslında.
Beslenme ve vitamin alması önemli. Vitamin verildi mi?

Vitamin verecegiz.Hazirliyip goturuyorum simdi. Yalniz birsey danisacagim.Kesinlikle dunden beri suda kalmak istemiyor.Kafasini asla suya sokmuyor. Yararlanmasi icin ne kadar kalmasi gerek suda. Tasini alsak mi mahsuz vitamin damlatinca?

Bogazini sisirmedi bugun. Tamamen uzatinca goruyordum o cikinti seklindeki seyi.

Hep duruyor. Suda yurumedigi icin dengesini vb goremedim. Kafasini tamamen iceri sokmuyor.Ama uyaninca yanaginin kirmizi trafinin birazi goruncek sekilde etrafa bakiyor.

Bir kac kez de gozunu kasidi Ama onu bizim buyuk de gunes gorunce yapiyordu.Ouyuzden onu birseye baglamak yanlik olur sanirim.

Son 10dk dir arada gozunu acip bakip kapatiyor.
Sicaga da alisti.Gotururken endise ediyorum =((Hava degisiminden etkilenir diye.Allahtan yer 5dk
ama halsizlikten savrulacak =((
Kaymayacagi birsey bulup icine mi koyssm?

Açıkçası bu boynundaki durumdan çok emin olamadım ben, görmediğimiz için şişlik olayını kavrayamadım yani hekim kontrolu şart.
Kap içinde ki bütün taşları çıkarın, rahatlıkla çıkabileceği kurualanı olsun taştan olabilir. Eğer suya girmek istemiyorsa girmesin, zaten onun şuan ihtiyaç duyduğu en önemli şey sıcaklık.
Besleniyorsa yemine damlatın vitamini, beslenmiyorsa ağzına damlatın. Ciddi bir durum gerekmedikçe müdahale etmeyin halsiz hayvan birde korkudan strese girmesin. ısı durumunun sabitleyin kesinlikle.
Hekim değerlendirmesi sonrasında durumu belli olur ancak bu şartlarda bu hayvan tekrar hasta olur :(

Tabiki o kapla götürme, bir kutu (ayakkabı kutusu gibi) içine temiz bir bez yada havlu koy kabağı kapat sarsmadan götür 5 dk birşey değil önemli olan hava almasın.

Ayakkabi kutusunda tamamen hava almadan yasar mi 5 dk?

Kaplumbaganin agzini bagirir gibi acarak,bogazini cirpinarak tamamen uzattigini ve bu sirada bogazinin tamamen sis (havayla doldurmus)gorundugunu ve ayriyeten,alt kabukla bogazina uzanan derisinin basladigi yere 2-3 mm kalan yerde ayrica bir kucuk kare kutboyutunda bir cikinti dusunun. sanki birsey orda duruyor gibi.

Ama bu ancak cirpinirken gorunuyordu. Yalniz suya dustu dun aksam,kafayi tamamen soktu.
Yutup sindirdi mi acaba diye dusunuyorum.Herhalde hala birsey olsa nefes alamazdi rahat

Sinirlenince agzini acan bir hayvan degil.Suya damlatsak yarari olmaz mi vitaminin?Yem de istemiyor cunku.

Vildan hanım bugünde açıktır. Bu tip durumlarda hemen veteriner hekim ziyareti gerekir. Arkadaşın bildiği yer varsa şuraya götür derdi. Ben hayvanın veteriner hekime götürüleceğini sanmıyorum. Zaten net bir hastalığa işaret etse arkadaşlar belirtirdi.

Bu arada iki konu var. Her arkadaşa hatırlatmak isterim.
Biri uzun yada kısa mesafe hayvan nakil esnasında kuru bir kapta içerisinde gene kuru havlularla taşınır. Bu kap poşet içerisine konulur. Kışın kap hava delikli ve kapalı olmalıdır. Su boğulma sesebi olur. Nemli havluda soğuyacağı için hastalık sebebi olur.

Bir konuda sıcak su ekleme kesinlikle yapılmaz. Oda sıcaklığı yada ısıtıcı dışında yöntem yoktur.

Cvp: Taş yutmuş olmasından şüpheleniyorum

Kusura bakmayın yazamadım uzun süre işlerim vardı.. Bezi ıslatmadan koyun hekime giderken ıslak olursa sogugu çeker .. İnşallah hekim iyileştirir ama verdiği ilaçlar 30 derece sıcaklıkta etki gösterir onu nasıl yapıcaz bilmiyorum :(

5dk lık mesafeyse sorun olmaz içerdeki hava yeterli olur, kapak açık daha kötü havalar soğuk. Hatta veterinerede böyle götürülür.
Çok doğru nefes alışını engellemiyor demekki, ama ne olduğu soru işareti tabi.
Suda vitamin değerleri etkileniyor ama beslenmeyen hayvanlarda yemli ve vitamin damlatılmış suya koyarak faydanlanmasını sağlayabiliyorduk, ben uygulamıştım ve sonuç aldım fakat bu hayvanın durumu için uygun mu emin olamadım.

Bu vitamin iyi midir?

Ekli dosyalar

• Vitamin.jpg
    Vitamin.jpg
    76.9 KB · Görüntüleme: 41

Bende vardı ama bi faydasını görmedim hiç veteriner hekim ilaç vericektir büyük ihtimal

Hekim ilaç verecektir zaten.
Bu vitamin alt sıralarda bir vitamin, hiçbişey bulunamazsa tek çare olarak kullanılır.
Kaliteli vitamin olarak Sera Reptilin ya da jbl Aqua tavsiye edilir.

Bakin bu şişlik dediğiniz şey eğer dogru anladiysam benim kaplumbağalarimda da var ve bi sorun oluşturmuyor. Hastalikla ilgili olan bir sey degil yani

Onu genelde vücut ısılarını dengelemek için yapıyorlar

Vücut ısı değerlerini dengelemek için bu hareketi yaparlar, su içerisinden kafasını çıkardığında da benzer şişlik görülür bunlar normal durumlardır, sorun değildir.
Bu konuda bahsedilen sıradışı bir şişlik sanırım, doğru tespit edildiyse eğer. Hayvanıı iyi gözlemlemek lazım.

Geri