Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Tetra Tec New Model Dış Filtre EX 1200 L/H filtre temizlemesi.

Tamam bakayim sagol. Onun sapi falan yok, yuvarlak birsey. Nasil cekiyorlar acaba?

İterek götürülüyor. Onun bir etkisi yok. Filtreyi mandallarından tutup götürmek daha iyi. Zaten o kadar bir ağırlığı yok.

Nasil agirligi yok? Bence cok agir.Ayrica skolyoz ve bel fitigim da ilerlemis. Hem o saplardan tutulmuyor ki?

Ise yaramaz mi diyorsun yani 4 teker??

Bilmiyorum. Gidip bak. Mini çek çek var onlara da bak.

Tamam sagol. Emre'ye de sordum.O birsey yaptirmis kendine, fotografini atacak.

En ust kat lav ve elyaf
2.kat cift sunger
3.kat zeolit ve elyaf
4.kat seramik uzeri sunger

Bu dizilimde bir sorun mu var acaba, bu sefer cok cabuk kirlendi.

1, 2, 3. Sepet altlı üstlü elyaf 2. sepet lav 1. Sepet carbon.

Karbon yok bende, zeolit var. Oyuzden onu 3. e aldim. En ust lav olsun diye. Yanlis mi oldu?

Cvp: RE: Tetra Tec New Model Dış Filtre EX 1200 L/H filtre temizlemesi.

asliaral' Alıntı:
Karbon yok bende, zeolit var. Oyuzden onu 3. e aldim. En ust lav olsun diye. Yanlis mi oldu?

Merhaba,

Filtrelerde dizilim her zaman kalın filtre malzemesinden ince filtre malzemesine doğru olmalıdır. Su ilk önce en kalın filtre malzemesine çarpmalıdır.

Konunun sonuna kadar okursanız zeolit hakkında da detaylı bilgi edinebilirsiniz. :D

Ayrıca nitartı uzaklaştırmak için ayda bir su %30 ila 50 su değişimi yapıyor musunuz akvaryumda?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba

Link icin tesekkurler.

Siralamada; mekanik, biyolijik ve kimyasal denmis.
Biyolojik icin lav tasi, kimyasal icin zeolit koydum. Bu siralamaya uygun gorunuyor ancak bazi filtrelerde alttan ve ustten dizim degisiyordu sanirim. Benimki bu konudaki Tetra ex1200

asliaral' Alıntı:
Merhaba

Link icin tesekkurler.

Siralamada; mekanik, biyolijik ve kimyasal denmis.
Biyolojik icin lav tasi, kimyasal icin zeolit koydum. Bu siralamaya uygun gorunuyor ancak bazi filtrelerde alttan  ve ustten dizim degisiyordu sanirim. Benimki bu konudaki Tetra ex1200

Dış filtrelerin ezici çoğunluğunda zaten su filtreye kendi cazibesi (sifon yapıyoruz ya) ile dolar. Sepetlerin bir tarafında bulunan üst üste gelen delikler de suyun filtrenin altında toplanması içindir. Su alttan başlayarak sepetlerden geçer. Üstten de motor vasıtasıyla akvaryuma basılır. Benim filtre de tetra1200.

Yalniz cok ilginc birsey var. 5 senedir kullaniyorum.Farkli birsey de yapmadim; elyaf tikarken vs

Yeni kurulumda icinde hava olup tis tis yapardi ya baslarda, bu sefer hic olmadi ondan..

Bu arada evet; kismi su degisimi yapiyorum. Zaten bunun zamanini erkek kaplumbagam belirliyor.. 2 ay sonra; bazi yemleri yememeye basliyor. Su degisimiyle duzeliyor. 2 ayda bir; bazen suyun yarisini bazen 3/4unu cekiyorum..Duruma gore.

asliaral' Alıntı:
Yalniz cok ilginc birsey var.  5 senedir kullaniyorum.Farkli birsey de yapmadim; elyaf tikarken vs

Yeni kurulumda icinde hava olup tis tis yapardi ya baslarda, bu sefer hic olmadi ondan..

Bu arada evet; kismi su degisimi yapiyorum. Zaten bunun zamanini erkek kaplumbagam belirliyor.. 2 ay sonra; bazi yemleri yememeye basliyor. Su degisimiyle duzeliyor. 2 ayda bir; bazen suyun yarisini bazen 3/4unu cekiyorum..Duruma gore.

Bu "tıstıslamayı" anlayamadım ama  :)

Kaplumbağanın yem yememesi aktif karbonun tipinden dolayı olmasın? Su değişimini ortamdaki nitratı uzaklaştımak için demiştim. Nitratın tadı en azından insanlar için bir problem teşkil etmiyor. Ama kaplumbağalar için belki farklıdır tabii  :D

Carbon malzeme tazeyken hayvanların ağız tadını yada yemin tadını bozup iştahsızlık yapıyor. Benim hayvanlarda da olmuştu. Hindistan cevizinden (coconat) yapılma kömürler tadı bozmuyor.

Bende karbon yok yalniz.

Lav tasi veya Substrat
Zeolit
Seramik
Sungerler Elyaflar

Tislamadan kastim; filtrenin icindeki su carpma sesi.Havasi gidince zamanla biterdi ama bu sefer hic olmadi.

Filtreyi salla hava çıksın. Pervane haznesini temizlemediysen temizle, mile dikkat et kırma. Carbon malzeme al. Zeolite işlevini yitirmişse yenile.

asliaral' Alıntı:
Bende karbon yok yalniz.

Lav tasi veya Substrat
Zeolit
Seramik
Sungerler Elyaflar

Tislamadan kastim; filtrenin icindeki su carpma sesi.Havasi gidince zamanla biterdi ama bu sefer hic olmadi.

Ha filtre hava yaptığı zaman şırıltı gibi sesler çıkarabilir. Su emiş borusunun akvaryuma girdiği yerden hava alıyor olabilir. Sert plastikten yarım kare şeklinde hortumların bağlandığı parça var ya. Ben teflonla sarıp takıyorum hortumları. Genelde oradan hava alıyor. Emiş borusuna odaklanmak lazım. Filtre hafifçe sallanabilir ama yukarıdan hava alıyorsa sallamak fayda etmez.

Valla su ana dek hep tislama oluyordu. Bu sefer nasil becerdiysem hic tislama yok. Basarili islem olmus.

<p>5 senedir ayni malzemelerle, ayni temizlik sekliyle, ayni sayida hayvanla, ayni alaralikla temizlik yaptigim halde; son 2 seferdir bir sorunum var. 2 aya kalmadan su kahverengilesiyor. Aslinda dayanip dayanip bir kac gunde birden oluyor gibi. Debi de dusuyor. Mangodan sanip onu da cikardim. Lav tasi Zeolit Sungerler Elflyaflar var. Ve daha once 6 ayda gelmedigi renge geliyor. Ne yapacagimi sasirdim. Koku da oluyor.<br></p>

Hayvanlar büyüyor kir oranı artıyor filtrede haliyle çabuk doluyor. Ben son dönem ayda bir temizliyordum. Temizlik aralığını kısalt işlevini yitirmiş malzemeleri yenile.

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri