Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Tonton'umun yeni yuvası (100x50x50 boyutlu akvaryumum)

Cvp: Tonton'umun yeni yuvası (100x50x50 boyutlu akvaryumum)

Sıra sıra inciler :) Yeni aile uyemiz.Ama daha isim bulamadim.(En sol)

Ekli dosyalar

• 2016-03-27 12.06.41-1.jpg
    2016-03-27 12.06.41-1.jpg
    54.6 KB · Görüntüleme: 389
Seninki iyice bunalıma girecek tekken rahattı şimdi akvaryum dolmuşa döndü ?

Hayvanın kabuğu bayağı katmanlaşmış buna rağmen yapısı düzgün. İstersen bir süre devit uygulaması yap.

Kabuk konusunu danisacaktim, evet.Ayri yere mi almak lazim yoksa kurualandayken sursem olur mu?

Sanirim kimyasal ile de yikiyorlarmis.

Simdi tirnagima falan girmesin diye ugrasmadim.Biraz da mango ile ve yuzunce dokulur dedim.Olmazsa,elimle de bi yolmaya calisacagim.

Cem, tam tersi oldu..Annemle, koptuk burda. Erkek, direk saldirdi kur yapmak icin. Yeni gelen kacti.. Sonra hepsi boyleyken, yuzmeyi tekken rahat ogrensin diye, suya attik.(epey panikledi cunku, ikisinden de zor oldu ilk saatler).Bir sure sonra Tonton da atladi.Beraber icice girdiler,koklastilar.Ve yeni gelen,Tonton'a uzun uzun titretti.Hatta erkek mi bu dedik ama yok, bariz disi. Tonton'un titretme hosuna gitmiyor ancak uzun uzun suda,birbirlerine yaklasip danslar yaptilar.Yani anlayacagin, disiler ittifak kurdu.Ve benim oglan yine tek kaldi =)
Allah bozmasin ama cok iyi anlasti disiler.

Bana gelmeden onceki fotolarindan.Cem, sari yanaga benzemiyor mu?Sanki biraz degisik cizgileri.Bu arada olcmedim ama Tonton'dan uzun bu.

Ekli dosyalar

• IMG-20151230-WA0011.jpg
    IMG-20151230-WA0011.jpg
    240.8 KB · Görüntüleme: 361
Bir süre tanıma ve birbirini koklayıp tartma olacak.

Reslerde farklı renkte yapılar görülüyor. Hepsi birebir benzemez.

Ayrı bir yerde beklet. Kuru alanda yaparsan suya indiğinde yağ bırakır.

Bunlar,bir cikinca hic inmiyor kisin genelde.Ben,zorla atiyorum.Bu da oyle olursa,inerken takip ederim diye dedim.

Nasil yapiyorduk onu,unuttum.Deviti tum ust kabuga surup, isitma lambasinda kac dk bekliyordu?Alta surecek miyim?Bol bol mu suruyorum?Periyodu nedir?

10-15 dakika beklesin üst kabuğa yedir işte. Çok bulama. Süre yok açılma olana kadar. Oda sıcaklığı iyi ise lamba kullanma.

Yetişkin kaplumbağaların kuru alanda kalma sürelerinde sakınca yok istedikleri kadar kalabilirler. Yetişkinler kendi önlemlerini alır.

Berrak ben aldigini yeni gordum ancak keske almasaydin diyecegim, ozellikle 2 disi ve 1 erkek icin esasen yetersiz bir akvaryum. Degistirme plani var mi ?

Cem,oda 25 falan.

Alisarp, bir ailenin ozel durumu vardi.Konusunca,dayanamadim. Suna guvendim, Tonton pek boy atmiyor artik.Sansli, zaten ondan da kucuk.

Bu, son gelenin ise, bu kadar buyuk oldugunu bilmiyordum.17-18 arasi birseymis.

Akvaryumu buyutmeyi dusunmuyorum suan. Oda yetersiz.Ancak ilerde, farkli bir muhit ve buyuk ev planimiz var.O zaman bilemiyorum

Kismet.İyi anlassinlar da artik.

25 derece ise lambaya gerek yok. Direk sür beklet.

Geceleri, yukari plastik kap koyuyorum kislari.Cikmasinlar diye.Gece lambasi dusunmedigim icin.

Ancak suan yeni gelen panikte.Suya tam.adapte olamadi.Urkuyor. Kabi zorladi ben de aldim ve cikti.Orda uyusa birsey olur mu?Cemre falan dustu ya.

Hayvanlar yetişkin oda 25 derece birşey olmaz. Bazen benimkilerden biride çıkıp uyur sorun yok.

Biraz konunuzu dagitayim. Gorunce paylasayim istedim.
Ben sump borularina gecen gun yemek kacmasin diye bir sey ayarlamistim da Michelangeloyu suan bu halde buldum, valla sasmamak elde degil bu dengelerine.

mailto:/Pk7vqO.jpg

mailto:/bDvQ2m.jpg

Hahah. Gercekten ben de bu denge olayina sasiyorum ve guluyorum.

Bizim Tonton,genelde tek ayagindan kendini rampanin bitimine asip,20 derece falan egimle asagi sarkitiyor kendini.Baykus kilikli =)))

Seninki iyi, fotografa izin vermis.Tonton genelde fotograf cektirirken, yem diye saldiriyor.Sansli da, hafif urkuyor.Velhasil ikisinin cambazliklarindan,1 kare bile alamadim

İyi hayvana tutunacak yer çıkmış. Bunlar herşeyden faydalanıyor.

Benimkilerden biride şimdilerde iç filtre üstüne çıkıp hortuma doluyor kendini. Motor üstü gövdesine göre dar geldiği için bu şekilde önlem almış düşmüyor. Bir sıkıntı hortumu su içinde buluyorum sabahları. Öyle dolanıyorki çıkarken hortumu da götürüyor şimdi dış ucunu vantuzla yapıştırdım. İki gündür sağlam duruyor.

Erkek olan, isiticinin kordonuna dadanmisti.Aylarca, tutunup uyudu.Ama oburunun dikkatini cekince,hergun sudan toplamaya basladim.Kordon vantuzuyla,yukari cektim en son,isiticiyi da hafif yukari alip.

Yine enteresan durumlar sozkonusu;

Oncelikle, kurualanda yer oldugu halde, bunlar dipdibe girdiler,temas halindeler.

Sonrasinda dun gece ilk kez ve bu sabah 2.kez birsey gordum,cok sasirdim. Erkegin titretmelerine Tonton hic yuz vermemisti bu kadar zaman.Simdi boyle ayakta durur gibi, hafif egik, bacaklarini da ellerini de yanlara acip sabit bekledi uzun uzun.Hatta elimde yem kutusu vardi,ona bile bakmadi.Erkek de geldi, kuyrugunu bunun kuyruk yerine vurmaya basladi.Ancak biliyorsunuz Tonton'da kuyruk yok. Bir ara icinden siyah cikacak gibi oldu ama olmadi.İlginc olan, Tonton'un izin vermesi.Cok sasirdim cunku diger hatunun gelmesine bu kadar mi denk gelir.Dedim herhalde, kadinlar arasi kiskanclik oldu.2.hatun gelince, Tonton, oglusuma yuz vermeye karar verdi =)

Ciftlesmeye dair umudum%0'di ama suan var. Yalniz acaba erkek mi beceremiyor.Ne bileyim yasi kucuk falansa.Minimum 3-3,5 demislerdi.1,5 seneye yakin olacak.

Bu sabah ayrica, yeni gelen disi erkege de titretti.Erkek korktu ama. Sonra Tonton'a gecti disi(Nazli koydu annem adini,alisamadi ya daha ortama) ve ona titretti.Sonra erkek(Sansli) gitti Tonton'a titretti.Yani bizim akvaryumda kimin eli kimin cebinde belli degil.Unlulere donduk.

Berrak ben fotoğrafta ışığı yeni açmıştım, uyku sersemiydi yani yoksa verir mi hiç izin :D

Cem,

Kurualana yayildiklarinda,ucunu de devitledim.

Sansli, maalesef cok sinirlendi(erkek)
Disilerin uzerinde debelendi durdu ve camlara tirmandi.Derken Tonton'u da (esas kiz) sinirlendirdi.Yarim saat tepelerinde dikilip tutmaya calistim ama baktim olmuyor, yikadim suya attim hayvanlari.

Ama Nazli(Corumlu) gayet sakindi ve aksama kadar durdu.Simdi yikadim.

Yalniz bir sorun var.Diger ikisi debelenirken,tum taslari devitlediler.Hala parlak parlak gorunuyor.Su, malum deviti goturmuyor.Zamanla hava aldikca yokolur mu dersin?Koyu koyu cok pis oldu yaa.

Plastik kapta da yapamadim.Masa lambami arkadasa vermistim

Hayvanlar yetişkin ortamda o kadar soğuk değil etkilenmezdiler keşke kaba koysaydın.

Neyse taş yağı emer. Bulaşık deterjanı ile dışarı alıp yıkayabilirsin ama emilen kalır.

Geri