Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni 2. El akvaryum

Can Göçer

Platin 4 Üye
Bugün 100x40x50 10mm cam kayıtlı kuşaklı Akvaryum aldım eve getirdim
6 cm falan su doldurup baktım su kaçağı falan yoktu banyoya sokup sabunla süngerledim sonra da duruladım fakat akvaryumu nereye koyucam onu düşünmedim yere koysam halının üstüne olur mu?

Yere koyan var. Ama dış filtre akvaryumdan aşağıda olmalı. Dolayısıyla mobilya iyi olur. Altında kilim koridor halısı gibi birşey olsun. Yerde eğim varsa bundan oluşabilecek boşluğu alır. Akvaryum kasmaz.

Yere koyan var. Ama dış filtre akvaryumdan aşağıda olmalı. Dolayısıyla mobilya iyi olur. Altında kilim koridor halısı gibi birşey olsun. Yerde eğim varsa bundan oluşabilecek boşluğu alır. Akvaryum kasmaz.
Strafor yok bi sorun olur mu?

Strafor yok bi sorun olur mu?
Akvaryumu halının üzerine kurdum umarım sabun kalıntısı falan kalmamıştır çünkü iyice duruladım ve kokuda yoktu. Kumu sıcak suyla bir kaç kez yıkadım metilen damlatıp sonra akvayuma döktüm akvayumu 30 cm yükseklik olacak şekilde doldurdum çünkü ısıtıcım 100 watt iç filtre koydum çalıştırdım metilen damlattım 10 damla şuan boş bi şekilde çalışıyor yarın suyu uygun ısıya getirip o akvayuma geçiyim mi yoksa suyu değişim mi yapim tekrar komple?
Akvaryum yerde olduğu için sifon işe yaramıyor ayrıca başka bi öneriniz var mı?

Merhaba, l profilden demirciye kaide yaptırabilirsin. Cok bişey tutmuyor ayrıca yukarda olması iyidir yerden soguk alır ve dediği gibi dış filtre devirdaim zor yapar bence hertürlü yerden yükselt, su değişim yapcagın zaman zor olur

Suyu değişmek iyi olur dip köşede sabun artığı kaldıysa bunlar suya çıkar.

Straforu (laminant şiltesi) mobilya ile arasına koyuyoruz. Hem mobilya çizilmiyor hemde boşluğunu alıyor.

Ya suyu maşrapa ile alacaksın ki bu uğraştırır. Ya da evde alaturka tuvalet varsa su hortumu alıp akvaryum tuvalet arası uzatıp bundan çektirme yaparak doğrudan tuvalete aktarırsın. Yalnız biri hortumu akvaryumda tutacak. Ağızdan emme pis olur. Önce hortumu musluğa takıp içindeki havayı boşalt. Sonra çıkarıp tuvalete bırak su kendi akışıyla çekim yapar. Akvaryum tarafı uç su içinde olacak.

Suyu değişmek iyi olur dip köşede sabun artığı kaldıysa bunlar suya çıkar.

Straforu (laminant şiltesi) mobilya ile arasına koyuyoruz. Hem mobilya çizilmiyor hemde boşluğunu alıyor.

Ya suyu maşrapa ile alacaksın ki bu uğraştırır. Ya da evde alaturka tuvalet varsa su hortumu alıp akvaryum tuvalet arası uzatıp bundan çektirme yaparak doğrudan tuvalete aktarırsın. Yalnız biri hortumu akvaryumda tutacak. Ağızdan emme pis olur. Önce hortumu musluğa takıp içindeki havayı boşalt. Sonra çıkarıp tuvalete bırak su kendi akışıyla çekim yapar. Akvaryum tarafı uç su içinde olacak.
Suyu değişme konusunda emin değilim çok uğraştırıcak gibi görünüyor komple mi değişmem lazım suyu çünkü hortumla baya su tuttum eğer hayvana bi zararı olursa değiştireyim?

Pisliği tamamen aldıysan kullan.

Pisliği tamamen aldıysan kullan.
Pisliği aldım yani akvayumu dik şekilde yan cam tabana gelecek şekilde yıkadım hortumla suda tuttum metilen de damlattım herhalde bir şey olmaz zaten şuan geçemeyeceğim o akvayuma kuru alan işini çözmem lazım..

İyi yıkadıysan tamamdır. Metilen de olası bakteriyel durumu çözmüştür. Kullanabilirsin.

İlgili konudaki kuru alan örneklerine bak istersen.

İlgili konudaki kuru alan örneklerine bak istersen.
Cem abi kuru alanı hallettim her şey tamamdı bir tek su ısıtması kaldı 4-5 saattir suyun ısınmasını elimde ki yedek ama bozuk gibi olan 100 watt tetra ısıtıcı ile sağlamaya çalışıyodum çaydanlıkda 4-5 kere kaynar su ilave etmeme rağmen ancak 23 derece yapabildim suyu ve yedek ısıtıcıya pek güvenmediğim için hayvanın akvayumunda olan ısıtıcıyı alıp büyük akvayuma koydum hayvanın bulunduğu akvaryum soğumaya başlayınca diğer akvayumla aynı ısıya gelince hayvanı aldım su şuan 23-24 arası sıcaklıkta hayvana bir şey olur mu?
Su neden bu kadar geç ısınıyor sirkülasyon mu yetersiz dicem ama iç filtre 2000 debili iç filtreyi sol yan camın arka kısmına koydum su çıkışını uzun cama doğru her zaman ki gibi 30 cm ilerisine de ısıtıcıyı koydum su neden hala ısınmadı acaba ısıtıcı yetersiz mi kalıyor? Su seviyesi 32 cm falan hesaplandığımda Max 105 litre falan su var akvaryumda sence ne yapayım?

Su sirkülasyonu yetersiz ise,

Isıtıcı watt olarak düşük ise,

Su az da olsa akvaryum boyca uzun ise, su geç ısınır. Isıtıcıyı 2 derece yükselt. Dengeye gelince ayarlarsın.

Yalnız su dengede iken ısıtıcı hala çalışmaya devam ediyorsa gücü yetersiz demektir. 200 watt alman lazım.

Su sirkülasyonu yetersiz ise,

Isıtıcı watt olarak düşük ise,

Su az da olsa akvaryum boyca uzun ise, su geç ısınır. Isıtıcıyı 2 derece yükselt. Dengeye gelince ayarlarsın.

Yalnız su dengede iken ısıtıcı hala çalışmaya devam ediyorsa gücü yetersiz demektir. 200 watt alman lazım.
Abi su hala ısınmamış sirkülasyon yetersiz olabilir mi? İç filtrenin dibine koysam ısıtıcıyı nasıl olur.

Su ısıtıcı yetersiz geliyor o zaman. Filtre dibinde dursun ısıyı yaysın. Akvaryumun yüzey alanı da geniş buna bağlı ısı kaybı da oluyor.

Bu seferde hayvan rahatsız olacaktır.

Bu seferde hayvan rahatsız olacaktır.
Komple kapanmayacak ama hava alacak yine akvaryum.

Tetra 200 watt aldım bugün taktım şuan güzel stabil çalışıyor sanırım ama şu kuru alan ısı işini halledemedim ısıtıcı ve filtre yeri iyi midir?

Ekli dosyalar

• IMG_20231201_185739.jpg
    IMG_20231201_185739.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 14
Geri