Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni 2. El akvaryum

Su ısıtıcı ve derece tabana 6-8 cm arası mesafede olacak. Isıtıcıyı filtreye doğru biraz daha yaklaştır. Dereceyi diğer taraf ön uca koy. Sağ köşeye.

Bu 200 wattlık mı sanki uzunluğu kısa gibi geldi.

Eğer hayvan sirkülasyondan rahatsız olursa filtreyi ön cama doğru çevirirsin.

Su ısıtıcı ve derece tabana 6-8 cm arası mesafede olacak. Isıtıcıyı filtreye doğru biraz daha yaklaştır. Dereceyi diğer taraf ön uca koy. Sağ köşeye.

Bu 200 wattlık mı sanki uzunluğu kısa gibi geldi.
Evet 200 watt daha bugün sıfır aldım şuan hayvan uyuyor dediklerinizi yarın yaparım ama sanki çok fazla ısı kaybı oluyor akvaryumda çünkü ısıtıcı suyu sabitliyor 28 e fakat çok bi zaman geçmeden yine çalışıyor buna ne gibi bir çözüm bulabilirim akvaryum yerde olduğu için mi böyle dicem ama kalın halı var altında yanlarına strafor mu çeksem acaba?

Dış ortam ile ısı farkı çok olursa buharlaşma artar. Su buharlaşırken su yüzeyini soğutur. (kolonya etkisi)

Çaresi yok. Üstünü kapasan bile iç ortam havasını niraz yumuşatır ama akvaryum her yanından soğuk alıyor. Kışın 10-15 dakikada bir devreye girmesi normal.

Sıcak hava yükselir. Yerde olması yine de o kadar etki etmez. Ama kalorifer peteğine yakın olması artı etki yapar.

Elyaf yoğun olduğunda bir miktar debiyi düşürür. Ama 2000 lt/h yine de çok.

Dış ortam ile ısı farkı çok olursa buharlaşma artar. Su buharlaşırken su yüzeyini soğutur. (kolonya etkisi)

Çaresi yok. Üstünü kapasan bile iç ortam havasını niraz yumuşatır ama akvaryum her yanından soğuk alıyor. Kışın 10-15 dakikada bir devreye girmesi normal.

Sıcak hava yükselir. Yerde olması yine de o kadar etki etmez. Ama kalorifer peteğine yakın olması artı etki yapar.

Elyaf yoğun olduğunda bir miktar debiyi düşürür. Ama 2000 lt/h yine de çok.
Daha mango kökü ve uvb alamadım biraz geç alacağım mango kökü yerine bunu koysam kaşır mı kabuğunu bir süre idare edebilir mi?

Ekli dosyalar

• IMG_20231203_143216.jpg
    IMG_20231203_143216.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 8
Kuru alan ısısını çözemedim elimde 42 watt ve 75 watt olarak iki tane halojen ampul var 42 watt ısıtmıyor 32 yapmıyor mesafeyi en düşüğe indirmeye çalışsam da olmuyor Max 15 cm yaklaştırabiliyorum 75 watt taktım lambayı yakar mı?
İlk aldığım zamanlar satıcıya sormuştum 75 watt kaldırır mı diye evet demişti ama başka sorulara baktığımda kaldırmaz yazmış ne yapacağımı şaşırdım.

Son düzenleme:
Yok koyma fazla boyalı bir dekor. Boyası çözülmeye başlamış.

Ampul direk 75 watt ise riskli lambayı elden çıkarabilirsin.

Tasarruflu model ise yani orjinali 60 lı bir watt karşılığı 75 watt güç veriyorsa geçici kullanabilirsin. Ama halojen 52-53 W armut ampul al.

Yok koyma fazla boyalı bir dekor. Boyası çözülmeye başlamış.

Ampul direk 75 watt ise riskli lambayı elden çıkarabilirsin.

Tasarruflu model ise yani orjinali 60 lı bir watt karşılığı 75 watt güç veriyorsa geçici kullanabilirsin. Ama halojen 52-53 W armut ampul al.
Evet 52 watt alacağım tamamdır söktüm zaten 75 watt ampulu teşekkür ederim.

Kabloyu ısıtıp eritir. Kısa devre yaptırır. Aynı hatta başka ekipman varsa onları da bozabilir. Lambaya yeni kablo çekilirde diğer ekipmanların tamiri olmaz.

Kabloyu ısıtıp eritir. Kısa devre yaptırır. Aynı hatta başka ekipman varsa onları da bozabilir. Lambaya yeni kablo çekilirde diğer ekipmanların tamiri olmaz.
Benim lambamın markası belirsizdi o yüzden yüksek watt ampul takmıyordum bugün knitex marka aldım buna 79 watt takabilirdim dimi?

Knitex 60 watt kaldırıyor diye biliyorum. 79 watt çok gelir.

Çanak lambalarda handikap ısıyı duy arkasına doğru verdiği için zamanla kablo kaplama sertleşip ufanıyor. Marka ürünlerde bu kısma ısıya dayanımlı lifli bir kaplama koyuyorlar. Bu daha uzun süre kabloyu koruyor.

Knitex 60 watt kaldırıyor diye biliyorum. 79 watt çok gelir.

Çanak lambalarda handikap ısıyı duy arkasına doğru verdiği için zamanla kablo kaplama sertleşip ufanıyor. Marka ürünlerde bu kısma ısıya dayanımlı lifli bir kaplama koyuyorlar. Bu daha uzun süre kabloyu koruyor.
Pardon ampul 70 watt knitex marka aldım kutuda 100 watt a kadar kaldırır diyor.

Pardon ampul 70 watt knitex marka aldım kutuda 100 watt a kadar kaldırır diyor.
Şuan bu lambaya 75 watt ampul taktım bir süre idare etse yeterli pazartesi 52 watt ampul geliyor kargoda bir sorun olmaz değil mi?

Ekli dosyalar

• 17020268572631017397030551186287.jpg
    17020268572631017397030551186287.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 7
Kaldırıyorsa olur. Ben max 60 watt diye biliyordum. O zaman mesafeyi yükselteceksin.

Duy seramik değil mi?

Kaldırıyorsa olur. Ben max 60 watt diye biliyordum. O zaman mesafeyi yükselteceksin.

Duy seramik değil mi?
Cem abi 75 watt ampul taktım 20 cm mesafeden ayarladım kuru alana kibrit kutusu koydum üstüne de dereceyi yatırdım 30 dakika bekledim sadece 26 derece oldu derecem bozuk değil suya soktum 28 oldu hemen neden böyle bir şey oluyor olabilir?

Kuru alan çevresi geniş ve/veya açıksa ısı kaybı olur. Dış ortam çok soğuksa yine olur.

Mesafeyi 18 cm'ye indir. 52 watt halojen 15 cm civarında olduğuna göre 18 cm 75 watt için makul seviye olur.

Kuru alan çevresi geniş ve/veya açıksa ısı kaybı olur. Dış ortam çok soğuksa yine olur.

Mesafeyi 18 cm'ye indir. 52 watt halojen 15 cm civarında olduğuna göre 18 cm 75 watt için makul seviye olur.
Kuru alan böyle

Ekli dosyalar

• IMG_20231201_043923_666.jpg
    IMG_20231201_043923_666.jpg
    141.9 KB · Görüntüleme: 13
Uzunlama genişliği var biraz. Kış ayları dış ortam çok soğuk olmadığı sürece ısı kaybı fazla olmaz. Diğer mevsimler problem değil.

Alan tabanı koku yada erime yaparsa tabana pvc paspas koy.

Uzunlama genişliği var biraz. Kış ayları dış ortam çok soğuk olmadığı sürece ısı kaybı fazla olmaz. Diğer mevsimler problem değil.

Alan tabanı koku yada erime yaparsa tabana pvc paspas koy.
Odam evin en soğuk odası bir de Akvaryumun hemen solunda demir kapı var balkona açılan ordan da soğuk geliyor olabilir.

52 watt ampul hala gelmedi pazartesi gelicek gibi görünüyor.

Bir de tabana koyduğum şeyi aylardır hem rampada hemde kuru alan tabanında kullanıyorum erime veya koku hiç olmadı ama bir süre sonra alg oluyor.

Geri