Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Akvaryuma Ekipmanlar

emre_selvitopu

Moderator
Yönetici
Tekrar merhaba. Yaptıracağım 150x50x60h akvaryuma JBL e1902 dış filtreyi 2 hafta önce sipariş etmiştim. Kargo yoğunluklarından dolayı yeni geldi. Ve kargo arabasında sarsıldığından en alt sepetindeki beyaz yuvarlak şeylerden dolayı dış filtrenin içi bembeyazdı. Çıkarıp tüm sepetleri ve dış filtreyi süngerle yıkadım. Çoğu geçti ama kuruyunca az az geliyor yine. Bu bir sorun oluştururmu acaba?

Ben hydor eth 300w almak istiyorum. Dış ısıtıcı yer kaplamadığından dolayı istiyorum. Ama 450L olan akvaryum ve 1900L/H olan dış filtreden dolayı endişelerim var. Sizce dış ısıtıcı bu akvaryumu ısıtırmı?

Bu akvaryuma kaç kg silis kum gereklidir? (Vitasand alacağım)

Bende iç filtre olarak eheim pick up 2012 var. Bu akvaryuma yeterlimidir acaba?

Bu 5 sepetli JBL e1902 dış filtreye malzeme olarak neler almalıyım?

Şimdiden teşekkürler.

Bu arada musluk ucu filtreden vazgeçtim. Uzun vadede ters osmosis daha uyguna geldiğinden dolayı ters osmosis yaptıracağım.

Filtre içine koyacağın elyaflar kalıntıları tutar o açıdan sıkıntı oluşmaz.

Dış ısıtıcı hiç kullanmadım ama su içi ısıtıcı suyun ısısını dengeye getirmede daha randımanlı olur diye düşünüyorum. Daha çabuk ısıtır daha az elektrik yakar.

Filtre hortumunu keseceksin. Su içinden geçtiği için içi pislik alg bağlayacak belli sürelerde temizlemek gerekecek. Bağlantısını iyi yapamazsan su kaçırma riski de var. Su içi ısıtıcıda bu dertler yok. Akvaryum büyük zaten yer kaplamaz. Yazın sıcak aylarında çıkarıyoruz zaten.

Jbl protemp 300 W al derim. 1 metre derinliğe kadar batıyor. Su içinde tabandan 10 cm yukarıdan yatay olarak konumlandırdığında performansı dikeye göre daha verimli oluyor.

Silis 50-55 kg kadar gider. Bunu 3-4 kg'lik partilerle yıkarsan daha iyi temizlenir. Mıncıklayarak temizlediğimiz için zorlanmıyoruz. Diğer alacağın malzemeler ile kargoyu bedava gönderecek limiti aşarsan ağırlık için ekstra para ödemezsin. Kargoyu taşıyacak elemana yazık olur sadece yüklenip geliyor garibim.

2012'yi kullanıp dene hayvan tek zaten işini görür. Dış filtrenin su çıkış tarafına doğru konumlandırıyoruz. Dış filtre suyu döndüreceği için uçuşan deriler önüne gelir. Diğer uçtada su emiş borusu olacak ondan kurtulanı bu filtre yakalar.

Dış filtrede seramik harici gelen başka malzeme var mı?

Ters osmosis arıtmayı motorlu olanından al. Motorsuz olanlarda filtreden ayrışan atık su harcaması çok oluyor. Yer varsa deposu da en az 12 litre olsun su bitince dolmasını bekliyorsun. Bu açıdan lazım olduğunda ortada kalmamak için suyu damacanalarda yedeklemek gerekiyor. Lavabo altında priz varsa tabi. Gerçi bulaşık makinesi için oluyor bir tane.

Dış ısıtıcı olayı akvaryumu 28 derece yapamazdı zaten sanırım. Eheim in 400w ısıtıcılarıda var. 300w mı 400w mı almalıyım?

Dış filtrede yuvarlak seramikler dışında bolca mavi biyolojik sünger geldi. Yaklaşık 8 tane sünger vardı sanırım.

Arıtma işinden anlamadığım için önerileriniz gayet iyi oldu. Dediklerinizi tarif ederek yaptıracağım.

Henüz taşınmadığım için akvaryum siparişini veremedim bile. Piyasa daha da uçar diye erkenden ekipmanları alayım diyorum.

Bende exo terra 13w uvb 100 5.0 var. Bu yeterli olurmu geniş kuru alana yoksa 25-26w olanındanmı almalıyım?

Ben tetra ex 800 plusda

1. Sepet seramik ve sünger
2. Sepet elyaf jbl ammoex elyaf
3. Sepet elyaf jbl clearmec plus elyaf
4. Sepet elyaf eheim carbon elyaf

Kullanıyordum. Jbl silikatex yaklaşık 5-6 aydır ülkemizde yok maalesef.

Eheim ve jbl kalite anlamında en üst markalar eheim dik konumlandırılıyor. Ama bu modeli tam batabiliyormuş. Tek sorun tüp üstünde koruması olmayışı bu da büyük hayvanın kabuğunu vurması halinde kırma riski oluşturur.

Akvaryum 450 litre 10 cm kaçış boşluğu olsa su 375 litreye düşer bunu jbl 300 W ısıtır. Eheim 100 W büyük bu aynı prizdeki cihazların hepsini topladığında o hatta aşırı yükleme yapar. Isıtıcılar devreye girdiği ilk anda olduğu wattan yüksek elektrik çeker. Sonra normal düzeyine döner. Bence jbl yeterli gelir.

Uvb'yi ısıtma lambası ile aynı noktaya odaklarsan hayvan ısı algısıyla gelip tam altında durur.

Şu an adamlar doğru dürüst satış yapamadığı için bazı ürünlerde indirim yapıyor. 2021'de durum daha kötü gözüküyor. Dolar euro yükselecektir. Fiyatlara bak uygun bulduklarını al. Acelen yok madem. Hatta alacakların için petshop sitelerinde "indirim olunca haber ver" seçeneğini işaretle bir süre sonra indirim yapıyorlar. Ben filtre malzemelerini bu şekilde alıyordum.

Silicate ex'i ilk başlangıçta kullanmıyoruz. Akvaryumun gidişatına göre alıyoruz.

Jbl ammo piyasaya çıktı mı uzun süredir yoktu ortada. Zeolitler temel bazda aynıdır ama kullandıklarım içinde en memnun kaldığım zeolitti. Fiyatı uygunsa bunu al.

Percell water resinde güzel ürün. Açıklamasını filtreler konusunda yazmıştım.

Clearmec akvaryum büyük olduğu için yetersiz kalır bunu alma.

Carbonda eheim kullanıyordum. Ama coconat içerikli olan bir markada alabilirsin coconat kömürü suya tat veriyor.

Döngü bakterileri için eheim substrat pro en iyisi ve uzun ömürlü. Ama şimdilik lav taşı ile başlayabilirsin. Substrat pro'nun fiyatı yüksek indirime girerse alırsın. Ben bunu yıkayarak nerdeyse 2 seneyi geçkin kullanmıştım. Fiyat yüksek olsada uzun vadeli kullanımda karlı oluyor. Lav taşı birkaç ay, düz substrat 1 sene kadar gidiyor. Tetratec 1200 ex de yarım kilosu yeterli geliyordu. 1 litrelik kutuyu 4 sene üstünde bitirdim.

Elyaf alacaksın bunda jbl symec biraz daha kalın lifli olduğu için tercih ediyordum. Şimdi bununda fiyatı yükseldi onun için elyafta ucuz olanı alırsın. 500 gr yada 1000 gramlık poşet al.

Biraz karışık oldu. Alıcaklarım şöyle sanırım

Eheim substrat pro
JBL AmmoEx
Fluval veya Eheim karbon
Jbl 300w

Bende sera elyaf var 500gr. Daha yarısı bile bitmedi. O da işimi görür sanırım.

Filtre malzemesi olarak alacağım farklı bir şey var mıdır acaba?

Birde bende sera 0-50 göstergeli silindir çubuk derece var. Her sabah kumun altında oluyor. Ekranlı su derecesi gibi önerebileceğiniz bir şey var mıdır? Eğer yoksa 150cm akvaryumun 2 köşesinede derece takmalımıyım?

Percell soft water resin almalımıyım? Filtre 5 sepetli. En altta kendi seramiği var. Diğer 4 sepet sıralaması nasıl olmalı?

Fluval ve eheim carbonlar güzel. Bir de coconattan (hindistan cevizinden) yapılma olanlar var istersen onlardan alabilirsin.

Zeolitte en iyisi jbl ammo ama başka marka zeolitte alabilirsin.

Elyaf pek farketmiyor. Serayı kullanabilirsin. Ben serada kullandım jbl'de. Sera lif olarak biraz daha ince, jbl biraz daha kalın lifli.
Eheim substrat pro en iyisi alırsan bunu al.

Isıtıcıda jbl protemp 300 W alırsın.

Derece 1 metre üstü uzunluklardaki akvaryumlarda iki ön köşede de tabandan 8-10 cm yukarıda olmalı. Kaplumbağanın ısırıpta sağlam bıraktığı tek derece bu çubuk dereceler. Dijital olanları kullanmadım.

Cam üstü sticker dereceler kalın camda işe yaramıyor.

Filtre sıralaması şu şekilde olsun en alt 1. Sepet seramik üstü sünger.
2. Sepet elyaf>zeolite (ammo)>elyaf
3. Sepet elyaf> percell water resin>elyaf
4. Sepet elyaf>carbon>elyaf
5. Sepet altlı üstlü iki parça, alt sepete sığarsa substrat üstü elyaf yap sığmaz ise sadece substratı koy. Üst sepetinde kendi süngeri dursun. Oraya elyaf koysak pervane çekebilir. Elyaf pervaneye dolanabilir. Tetrada üst sepette ızgara var o önlüyor bunda olmadığı için çekilme durumu olur riske girmeyelim.

Yada alt sepeti komple elyaf yapıp üst sepette süngerin altına substratı dizebilirsin.

Biliyorsundur ama yine de anlatayım elyafı ıslatıp şişkinliğini alıp o şekilde koyuyoruz. Malzeme koyduğumuzda sepet kenarlarında boşluk oluyor. Buralara elyaf parçaları koyup sıkılaştırıyoruz, bunu üste konan elyafı koyduğunda görürsün. Boşluğu almazsak su kolay çıkış olan buralara yönlenip o sepetteki malzemeyi es geçer.

Filtre torbası da al birkaç tane bazı malzemeler torbasız geliyor.

Filtreyi 4-6 ay aralığında hiç açmadan kullanırsın. Kolay kolay kirlenmez.

Tamam teşekkürler. İki parça olan sepetin altına substrat proyu doldurup üst sepetine sünger koymam daha iyi çalışmasını sağlar sanırım çünkü üst sepet direkt pervaneye gidiyor.

Evet elyaf konusunu bir yorumunuzda görmüştüm işe yarıyor.

4-6 ay temizleme süresi gayet iyi geldi. Tetrayı 2 ayda bir
tezliyordum. Malzemeleri yavaş yavaş hallederim.

Kokonat karbon kaliteli bulamadım normal alacağım.

Tamam öyle olsun. Pervanenin çekimi rahat olmalı.

Akvaryum büyük hayvanda tek olunca temizleme süresi uzar. Belki genel su temizlemesi bile yapmayacaksın. Ufak kir temizlemeleri yapıp kısmi su değişimleri ile tüm seneyi götüreceksin. Su bu şekilde tazelenecek.

Resunun mavi pompalı 2.10 metrelik dip sifonunu al. Bununla dipteki olası pislikleri çekersin. Elin suya fazla girmez.

Akvaryumu koyacağın yeri saptadın değil mi? Ölçü tutuyor. Küçültmek gerekirse bu sefer ekipman büyük kaçmasın.

Evet oda yeterince geniş. Bende tam da dediğiniz resun 2.10 metrelik dip sifonu var. Onu da bir yorumunuzda gördüm. :)

Merhaba. Jbl ammo ex stoklarda kalmamış. Fluval zeo carbon karışımı alsam iş görürmü? Eğer uygun olursa boş kalacak sepete ne koymalıyım?

Olur. Herhangi bir zeolitte olur carbon-zeo karışımı da olur.

Boş kalacak olan hangi sepet?

Şimdilik carbon-zeo alırsan iki sepettede kullanabilirsin. Tek ölçü zeolit ve tek ölçü carbon kullanmışsın ayarında olur. Yada prodac zeolite ve herhangi bir marka carbon alırsın. Yalnız prodac zeolitin torbası dar, kalın ve esnemiyor, bunu ti-sert torbasına doldurup kullanıyordum ben. Bunun torbası yayvan olduğu için sepet içini kaplıyor.

İlerde yosun alg oluşumları ortaya çıkarsa jbl silikat ex kullanırsın. İndirime girdiğinde alırsın. Bildiğim kadarıyla şu an piyasada yok.

Tamam teşekkürler. Fluval harici kaliteli bir zeolit bulamadım. 2 sepetede uygunsa öyle yaparım. Vitasand marka silis kumun 25kglik paketleri piyasada kalmamış. Mecbur juenden 750g lik paketlerde alacağım. Umarım stokları yeterlidir.

Vitasand professional silis var 20kg fakat kovada ciklet kumu yazıyor o da 0,7mm ama uygunmu bilemiyorum.

Sarı silis ise oda olur ölçü tutuyor madem ama beyaz ise alma parlak duruyor ve kir az da olsa olduğu gibi gösteriyor.

Ufak pakette avantaj 4-5 paket halinde parça parça yıkama kolaylığı olması. Bundan alırsan ücretsiz kargo limitini aşacak şekilde alım yap. Bir de ağırlık parası binmesin, bedava gelsin.

Orijinde tüm zeolitler aynı şekil ve alındığı bölgeye göre yapıları farklı oluyor.

Filtre malzemesinde biraz daha kaliteli olanlar eheim, jbl, sera, prodac, hydor, fluval, hagen markalar. Yanlış hatırlamıyorsam hagen, hydor ve tetrayı satın almıştı.

Evet sarı silis kum 0,7mm kovada ciklet kumu yazması harici bire bir aynı, hatta daha temiz.

Onu al o zaman. Bunlar yıkanıp steril ediliyor ama içinde toz oluyor. Bunu yıkayıp ayrıştırıyoruz.

Tamam teşekkürler. Peki ben bu ürünlerden kaç gram ya da L kullanmalıyım? Mesela ehrim substrat pro kaç L olmalı? Ya da percell soft kaç g olmalı? Net bir ölçü olur mu yoksa göz kararımı doldurmalıyım?

Bir de akvaryum geldiğinde hızlıca hazır hale getirmeliyim. Mas akvaryumun pis getiriceğini düşünmüyorum. Havlu ve suyla içini silsem sıkıntı çıkarırmı?

Percell water resin file içinde geliyor zaten o şekilde yıkayıp koyarsın. Substratı yarım litre koyuyordum ben.

Max oranda malzemeyi elyaf ile birlikte üst sepet tam oturacak kadar doldurabilirsin.

Akvaryumu su ile doldurup 6-7 çorba kaşığı dolusu tuz döküp karıştır. Bu halde iken bulaşık süngerinin her köşesini yeşil tarafı ile ovala. Bunu işin başında ve suyu almadan evvel birer kez yap. Tuzlu su 24 saat dursun. Ekstra metilen mavisi de damlatabilirsin.

Suyu çektikten sonra kalanı bez ile emdir. Sonra hortum yada maşrapa ile akvaryum camının iç kısmının üstünden suyu dolanarak döküp camda kalan kalıntıları alırsın. Sonra tabandaki o suyu da alırsın. Tabanda kir kalırsa sadece onu alacak kadar az bir su ekleyip alırsın.

Diğer yöntem akvaryum içini su ile ıslatıp bulaşık deterjanı ve süngerle köpürtüp ovalarsın. Sonra su ile cam üstünden dolanıp camı ovalayarak köpüğü akıtırsın. Köpük gidene kadar suyu döker alırsın. Deterjan köpüğü ve pislik gidince ister o halde yada bir miktar su koyup. Deterjan kokusu gidene kadar bekletirsin. Sonra temiz su koyup su uygun ısıya gelince hayvanları koyarsın.

Su akvaryum içinde beklerken camın dış tarafı terleme yapar onu kuru bezle silersin. Damlalar yere akmasın.

Neticede 24 saat bekleyeceksin.

Tamam teşekkürler. 150x50x60h akvaryumun birkaç gün önce siparişini vermiştim.

Bu akvaryuma dalga motoru alsam sirkülasyon açısından iyi olur mu?

Tetra aps 300 hava motoru var şu anki akvaryumda kullanmıyorum ama büyük akvaryumda kullanmalı mıyım? Veya daha güçlü bir hava motoruda alabilirim gerekliyse.

(Akvaryum odamda olacağından su çıkışını suyun içerisine koyacağım.)

Geri