Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Akvaryuma Ekipmanlar

Dalga motoru hakkında bir bilgim yok. Motor güçlü ona rağmen ne derece sessiz çalışır bilmiyorum. Sirkülasyon çok olur mu, hayvanı rahatsız eder mi bilmiyorum. Bunu www.akvaryum.com sitesinde bir sor istersen. Orada kullanan illaki vardır. Ekipman konusunda en deneyimlilerin bulunduğu site orasıdır.

Elemanların sipariş yoğunluğu olabilir. Nakliye ve montaj işi sebebiyle gecikme olabilir. İstanbulun her yerine gidiyorlar. Bir akvaryum kurulumu bir günlerini alıyordur. Silikonların kuruma süresi de var. Ben sağlam tutsun diye fazladan bir hafta bekletip geç almıştım. Nakil sırasında kırılmada oluyor. Sil baştan tekrar yapıyorlar. Sağ salim gelsin de biraz geç olsun. Geldiğinde çizik çatlak var mı onları kontrol edersin.

150x50x60h yaptırdım.

Evet Cem bey, 10 gün silikon kuruma süresi varmış. Biz kendilerini arayıp biraz erken olmasını istemiştik. Onlarda 15 gün içerisinde getireceklerini söylediler.

Ben 2.5 haftadır kaplumbağamla tek başıma yazlıktayım. Ne kadar geç gelirse o kadar uzun kalıyorum. Bu büyüklükteki bir akvaryumu geç yapacaklarını biliyordum fakat acelemiz vardı işte. Ben 1 ay süreceğini bilseydim kesinlikle 1-2 hafta önceden siparişini verirdim.

Oraya sormam iyi olur sanırım. Çünkü bazı siteler 400L için 9000L/h yeter derken, bazı siteler 3000L/h yeter diyor.

Bir de benim kaplumbağam saat 14 ya da 15 gibi kuru alana çıktı ve şu an bile kuru alanda. Uyuyor ve arada su içip kafasını içeri sokuyor. Benim kaplumbağam genelde kuru alanda takılmayı fazla seviyor. Bu kadar kalmasında sıkıntı olmaz dimi?

Bu durumu yeni değil bu arada. Onu aldığımdan beri kuru alanı çok seviyor. Geceleri çıkmıyor. Ya dipte uyuyor ya da tüneğine tutunarak burnu dışarda uyuyor

En ufak bir harekette de gözlerini açıyor. Elimi oynatsam dahi direk gözlerini açıp bakıyor.

Bazı balıklar suyun fazla dalgalanmasını sevmez. Keza kaplumbağalarda doğal ortamlarına baktımızda sakin suda yaşıyorlar. Sirkülasyonun çok olması kaplumbağaya da rahatsızlık verecektir. Onun için eğer 3000'lik debi uygun demişlerse onu tercih etmen doğru olur. Nitekim dış filtre ve iç filtrede kullanacaksın.

Yine de önerim dış filtreyi kurup duruma bakman. Eğer tabanda belli bir bölgede kir birikmesi oluyorsa o vakit dalga motorunun alım gerekliliği doğar. Sonuçta hayvan tek olduğu için aman aman bir kir yoğunluğu olmayacaktır.

Kalın camlı akvaryumlarda yüzey alan geniş olduğu için silikon biraz daha geç kuruyor.

Yazın hava sıcak olduğu için bazı hayvanlar geceleri kuru alanda uyumayı tercih ediyor.

Hayvan su içme ve kafayı içeri alma gibi eylemleri yapıyor ise kendini korumayı öğrenmiş o halde istediği kadar kalmasında sakınca yok. Bunda biraz da tek olmanın rahatlığı var. İkinci bir hayvan olsa onu göz önünden ayırmaz.

Bu hayvanların göz kapakları şeffaftır. Gözler kapalı olsa da dışarıdaki olası hareketleri algılar. Yani sen uyuyor sanırsın ama o seni çoktan görmüş ve takip ediyordur. Tehdit olarak görürse gözlerini açar. Sadece geceleri ortamın sakin olduğu durumlarda ram uykusu dediğimiz ağır uyku moduna girerse algılaması geç olur. Kulakları dışarıda iyi duyar, suda titreşimleri algılar.

Çoklu hayvanın bulunduğu ortamda biraz daha rahattırlar. Kendi hissetmese de diğer kaplumbağalardan birinin mutlaka tehdidi farkedeceğini bilir. O harekete geçtiğinde bu hayvanda güvenli olan suya atlayacaktır. Bu hayvanların tek sosyal olduğu durum tehdit endişesine karşı bir arada durmalarıdır.

Teşekkürler.

Daha net bir cevap gelemedi maalesef beklemedeyim.

Kaplumbağam süpürge gibi dolanıp tüm yem artıklarını ve dışkıları topladığı için kumda pislik olacağını sanmıyorum.

Ben sadece dalga motorunu suyu dahada hareketlendirip daha iyi ve hızlı temizlenmesini ve ısı dağılımının daha iyi olmasını amaçlıyordum. İlk 1 hafta ya da 1 ay akvaryum durumuna bakarak karar vermeliyim sanırım. Dış filtre kutusunda 120-150cm akvaryumlar için uygun olduğunu yazmışlar. Aynı şekilde ısıtıcının kutusunda da yazıyor.

Gidişata göre almak en iyisi olacak sanırım. Gereksizse hayvanı boşuna savurmayalım.

Dalga motoru satan bir arkadasim vardi, akvaryumunu kapatan. Belli zamanlar kumlarin altindan havalar geliyiordu.Benim pek bildigim bir konu degil. İst Anadolu Yakasinda. Ve filtre malzemeleri, mango kokleri gibi sifir urunler de varmis elinde. Hatta satis kisminda uvb vs yardim olsun diye actim cunku cok yogun calisiyor.Eger İst Anadolu yakasi uygunsa, bir sekilde size numarasini ulastiririm.Gorusursunuz elindekilerle ilgili. Bir turlu zaman ayiramadigi ve gonderemedigi icin, buraya da acamadim listesini.

Cem; sana ozelden msj gonderdim.Bakabilir misin musait zamaninda?

Ben de çok yoğunum. Tekirdağ-İstanbul yapıyorum. Mağzalar harici bir yerden ürün alamam maalesef. Yine de teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.

Mağza harici sadece exo terra glow light large arıyorum. Çünkü Türkiye'de uzun süredir yok.

Bu arkadas, forumda uzun yillar yoneticilik yapti ve gayet bilinen bir arkadas ancak ismini vermemeyi tercih ettigi icin, ben de belirtmiyorum.

Bahsettiginiz urunu soradim

Ben güvenmediğimi söylemedim ki. İstanbul'da olmadığımı belirttim. Ama dediğim ürün varsa nerede olursa olsun gelebilirim.

Dalga motoru almak için 450km yol yapamam.

Cem bey, dediğiniz akvaryumu temizlemede tuzlu su yapma işleminde ne tuzu kullanacağım? Bir de tuzlu su aşamasında direk musluk suyu dolduracağım değil mi?

Erimesi kolay olması açısından sofra tuzu kullanabilirsin. Temizlik için kullanacağımızdan kaya tuzundan daha etkili olur. İçinde iyotta var.

Musluk suyu kullanıyoruz. İçinde klor olduğu için olumlu etkisi var. Metilen mavisi de kullanabilirsin ek olarak.

Tamam teşekkürler. Sofra tuzu kullanayım o zaman.

Metilen mavisi şimdi sipariş versem haftaya pzt ya da salı gelir. O yüzden kullanamayacağım. Cuma günü akvaryum geliyor, umarım bir sıkıntı yaşamayız.

Cem bey benim akvaryumun suyu bulanıklaşıyor. İç filtreyi 3 gün önce çıkardım şu an sadece dış filtre ve yüzey filtresi çalışıyor.

Şeffaf olan tetra hortumları, şu an içler acısı resmen. Sarı rengide geçti koyulaşıyor.

Kaplumbağam bu sudan zarar görür mü? 1 hafta sonra yeni akvaryumuna geçiceği için dış filtre temizliği yapamam.

Şimdi akıntı için iç filtremi geri takıcağım. Belki bulanıklık geçer.

İç filtrem bozulmuş... Pervanesinde sıkıntı var sanırım ama internette yedek pervane bulamadım.

İç filtre almak istiyorum. Fiyat önemli değil eheimden daha kaliteli olsun yeter.

Amonyak patlaması yaşanıyorsa yani suda sarılık artmışsa amonyak hayvanı zehirler. Bunun endikesi (tedavisi) metilen mavisidir. Sadece bulanıklık var ise kısmi su değişimiyle idare edebilirsin. Yoğunluk çoksa suyu komple değişip musluk suyu doldur gitsin. Su ısısını akvaryuma eşitleyip ayarla ve doldur. Bir de suyu ısıtma ile uğraşmaya gerek yok. Bir hafta birşey değil bu su ile idare etsin, diğer akvaryuma gidecek zaten. Su sarı duracağına temiz şebeke suyu olsun.

Dış filtre sarı su kusuyorsa onu çalıştırmanın anlamı yok. Filtre işlevini tamamlamış yada kaçak yapıyor. İç filtre ile idare edersin.

Bu tip bulanıklık durumlarında jbl clynol kullanıyoruz bu suyu toparlıyor, bulanıklığı alıyor. Ben temizliği haftasonuna ötelemek için kullanıyordum.

Hortum temizliği için jbl hortum temizleyiciyi kullanıyoruz. Bir ucunda ufak diğer ucunda büyük fırça var.

Su sarı ama mangrowdan ötürü mü bilemiyorum. Pazar sabahı İstanbula döneceğim ve akvaryumu hazırlayacağım.

Sanırım seachemin amonyak göstergesini de alacağım. Mangrowun sarısı gizleyebiliyor.

Mangrowun öyle bir kötülüğüde var. Amonyak patlamasını gizliyor.

Ağır bir koku varsa amonyak hat safhadadır.

İç filtre ne önerirsiniz? Yukarıdaki yazıda iç filtremin bozulduğunu da ekledim. Pervane takımı bozuldu maalesef ve yedek parçası yok. Satılmıyor.

Ve suda hiç bir koku yok Cem bey.

O zaman kısmi bir su değişimi yapman yeterli olur.

Ben sobonun 808c köşe filtresinden memnun kaldım. İki hazneli. Alttaki bioball'ları çıkarıp elyaf koyuyordum gayet güzel iş görüyordu. Kirlendikçe ızgara tarafındaki elyafı koparıp takviye yapıyordum. Böylece fazla elyaf harcanmıyor.

Tek sıkıntısı hazne tırnağı yanlamasına tutarak çıkarıyorsun. Öne arkaya eğersen kırılma riski var. Onun harici güzel su çıkış oynar başlıklı sağa sola dönüyor. Tazyiği yani debiyi ayarlayan musluğu var.

Diğerlerinden ucuz diyecektim baktım fiyatı bununda geri kalmamış. Yeni modellerde hazneler şeffaf olmuş bendeki komple siyahtı.

Çin malı ürün almak istemiyorum ama debisi bunun gibi 800L/h olan kaliteli bir iç filtre göremedim. Peki sessizmi bu filtre? Odamda olacağı için sesin olmaması lazım. Eheimde su kabarcığı sesi bile yoktu. Durduk yere bozuldu ürün.

Ben de pervanenin içindeki mili seramik mille değiştirmek için çıkardım ama çıkarmamak lazımmış. O milin sabit olması lazımmış ama şu an hareket ettiği için pervanede çalışırken hareket ediyor.

Cem bey Tetra in 1000 plus iç filtresini gördüm internette. Onu alacağım 1000L/h debisi varmış dalga motorunada gerek kalmaz sanırım.

Pervaneyi buldum. Önerdiğiniz iç filtreden fiyatı daha pahalıymış. Pervanenin siparişini veriyim, çöpe gitmesin filtremiz.

Geri