Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Akvaryuma Ekipmanlar

Kurduğunda duruma bak sirkülasyon yetersiz görünüyorsa iç filtre yada dalga motoru kullanırsın.

Hava motoruna gerek olur mu bilmiyorum. Su oranı yüksek kolay kolay oksijen tükenmez. Carbon filtrede carbonu çekip oksijeni salıyor. Bu yeterli gelir sanıyorum.

Eheim pick up 2012de hava kabarcığı ultra sessiz olduğundan açık bırakıyorum. O akvaryumda da açık olacak. 570l/h debisi olan bir iç filtre. Yetersiz gelirse dalga motoru alayim o zaman.

Hayvan iç filtre debisine doğru yüzmeyi seviyor, dalga motoru alırsam onu rahatsız etmez sanırım.

Dalga motoru iç filtreye göre güçlü olur. Kocaman akvaryumu olacak zaten yüzer yüzebildiği kadar.

Anladım. Ben hsbao ew-18 almak istiyorum (4000L/h ayarlanabilir led göstergeli dalga motoru) ama şu an hem taşınıp hem akvaryum dizdiğimiz için ona şu an 600tl vermek istemiyorum.

Daha önceden akvaryumla bir ilgi ve alakam olmadığından dalga motoru nasıl takılıyor, ne kadar güçte yeterli ve daha uyguna varmı bilemiyorum. Bana önerebileceğiniz bir dalga motoru varsa çok memnun olurum.

Birde 250ml lik tetra reptomin 2 ayda bitti. Bu normal mi acaba yoksa ben mi fazla veriyorum anlayamadım. Hayvan her gün büyüyor. Tahminimce 15cm olmuştur.

Kaplumbağayı 13 Eylül 2019da 4.5-5.5cm kabuk boyu iken almıştım ve 3 ay paludaryumda kaldıktan sonda şu anki 100x31x41h akvaryumuna almıştım.

Akvaryumu kurup gidişata bak. Dalga motoruna gerek bile olmayabilir. Yani hemen alma. Herşey ateş pahası oldu. Lüzumsuz masrafa girme şimdilik. Az para değil.

Dalga motorları iç filtre gibidir. Yalnız altında hazne yerine dış filtre su emiş borusuna benzer boru takılıdır. Aynı iç filtre gibi takılır. Ben kullanmadığım için marka anlamında birşey öneremem. Yalnız güçlü motorları olduğu için mümkün olduğunca sessiz çalışacak kalitede olmalı.

O boydaki hayvan tahminen bir günde 30 tane stick yer. Ben 21 cm'lik hayvana stick yemin boyutuna göre 40-45 tane veriyordum.

Tamam teşekkürler. Akvaryumun durumuna göre alayim o zaman. Ben 25 tane atıyordum. Arttırayim o zaman.

Tekrar merhaba. Bu hafta içi akvaryum gelicek sanırım. 16. Gün şu an. Sizlere sormak istediğim birkaç soru var.

Öncelikle ben 40kg lik silis kum aldım. (Vitasand pro silis 0.7mm) çünkü ya 40kg alacaktım, ya da 60kg. Ama bir kova 20kg lik kum 120tl ve her şey üst üste geldiğinden şu anlık 40 kilo kum yeterli geliceğini düşündüm. Daha sonra üzerine 15kglik ekleme yapacağım.

Bu durumda akvaryumda su varken kum eklesem sıkıntı olur mu? Daha önceden 120 litrelik akvaryumuma 8kg eklemiştim kürekle kumu alıp dibe dökmüştüm bulanıklık az olmuştu. o yöntem dışında farklı ve bulanıklığı 0a indiren yöntem varmıdır?

Ben akvaryuma 40cm lik armatür aldım yanlamasına takmak için. Ama bilmeyerekten bitki akvaryumları için üretilen armatürden almışım.( ledlerde 4 mavi, 2 yeşil ve 5kırmızı var gerisi beyaz led) Kaplumbağa bu ışıktan rahatsız olur mu?

Köküde geldi biraz değişik boyu uzun bir kök. Kutudan dışarı çıkarıp incelemedim ama kaşınacak yerleri var gibiydi. Ben bu dev kökü nasıl sterilize edip, temizlerim? Umarım büyük tencerelere sığar çünkü kutudan gördüğüm kadarıyla çok büyüktü.

Kum yüksekliği 40 kg için ortalama 5,5 cm olur. Yani idare eder. Kumu su varken ekliyoruz genelde, kuruyken de olur. Her ikisinde de su yada kum hangisini en son koyarsan yavaşça dökmelisin. Tozuma az olur.

Suyu akvaryumun 1/3'ü yada yarısı kadar doldurup kumu boşalt. Kumu su içinde karıştır. Su bulanıklaşınca maşrapa ile suyu alıp temiz su eklersin. Bu tozumayı azaltır.

Dönüşümlü ise beyaz olanı havanın kararmasından uyumasına kadar yakabilirsin. Diğer renklerde en loş ortamı hangisi sağlıyorsa onu da geceden sabaha kadar yakabilirsin. Bu uyanırsa akvaryumdaki herhangi bir cisme çarpmaması için.

Önce kökte çukur, boşluk varsa o kısımları ile komple her tarafını su altında fırçala. Sivri, keskin uçlar varsa kes yada traşla. Arkasından büyük tencerede yarım saati geçkin kaynat. Sığmazsa önce bir tarafını sonra çevirip diğer tarafını suyu yenileyip kaynatırsın. Son bir defa su altında yine fırçalayıp yıkar, kıymık varsa onları söker akvaryuma koyarsın.

Tamam teşekkürler. Hayır, dönüşümlü değil hepsi aynı anda yanıyor.(Bitkiler için farklı renkte olanlar, farklı kelvini sağlıyıp su bitkilerinin daha canlı büyümesini sağlıyor).
Gece lambası olarak exo terranın ayını alacağım.

Isıtıcı ve filtre malzemelerinide aldığımda tamamlanıcak umarım. Son halini foruma atacağım.

Bir de kuru alan 65x45x35h bu büyüklükte bir kuru alanı bir tane 52w lamba ısıtamaz galiba? Bende 1 adet mandallı lamba daha var. Kullanmalımıyım?

Ben gece için osram lunetta kullanıyordum. Kendinden sensörlü zamanlayıcıya gerek yok. 14 senedir halen kullanıyorum. Şimdi tayini banyoya çıktı. Led olduğu için bozulmuyor.
https://www.hepsiburada.com/osram-lunetta-led-prize-takilabilen-gece-lambasi-isik-sensorlu-sari-isik-pm-hrosr00179?wt_gl=cpc.6825.dsa.nelk.mobilya-elektrik-aydinlatma&gclid=Cj0KCQjwhIP6BRCMARIsALu9LfmFOjHwW8PzCjG0WR98uX_UHMGOV1V7b7KTv1adZAtImkOfCRpuIWYaAjG-EALw_wcB

Fiyatı yükselmiş bayağı ama alternatifi ucuz bir sensörlü bulabilirsin.

Hayvan çıktığında ısı algısıyla altına gitmez ise ikinci lambayı kullanabilirsin. Bende 4 hayvan vardı. 2 lambaya çıkarmıştım. Kuru alanın üstüne lambanın olduğu bölgenin dışında diğer boşluk kısımlarına tepeden karton vs. birşey yapıştırırsan ısı kaybı fazla olmaz. Kuru alanın içi biraz daha sıcak olur.

O kadar dayanıklıysa alayim birkaç tane, eve de lazım olacak.
Artık her şey o kadar çok zamlandı ve yükseldi ki bu paralar normal, hatta ucuz geliyor maalesef. Akvaristlerin işi zor.

3 ay önce eheim fileli 1L carbonu 37tlye almıştım, şu an 59tl.
Akvaryumu kurmamı beklemişler gibi 2x zamlandı her şey.

Bu osram geçen sene 25 liraydı. Herşey uçtu.

Ben şimdi filtre malzemeleri hariç her şeyi tamamladım. Filtre malzemeleri olarak

Eheim substrat pro
Fluval zeo carbon karışım
Percell soft water resin
Jbl symec

Alacağım dimi?

Ek olarak seachem phosguard almalı mıyım? Fosfat ve silikatı önemli derecede yok ediyor sanırım.

Ek olarak almamı istediğiniz birşey varsa alabilirim.

Evet. Yalnız phosguard az oranda kullanılıyor. Senin akvaryum için 2 çorba kaşığı yeterli olur sanırım. Fazlası zararlı olur hayvanlar için. Bu ıslandığında patlayan şeker gibi ses çıkarır. Ne oluyor deme. Bu hatırladığım kadarıyla torbasız geliyor. Yedek filtre torbası da al. Ti-sert marka hacmi açısından uygun. Phosguard gibi ufak tefek az kullanılan şeylerde müjdenin diz altı ince kadın çorapları varkahverengi. Küçük poşette satılıyor adi, ucuz 2-3 lira birşey. Ona yeteri miktarı doldurup bağlıyorsun işlevi bitince olduğu gibi atıyorsun.

Yada bekleyip jbl silicate ex al. Bu yosun ve diatom (kahverengi) alg konusunda en iyisi.

Ürün açıklamasında 250ml 300L suya yeterli geldiği yazılmış. Kaçış boşluğuyla beraber 375L olan akvaryuma 300ml koyacağım galiba.

Silicate ex aylardır yok. Yakın tarihte geliceğini sanmıyorum. Seachem phosguard alayim o zaman.

Hangi sepete koymalıyım? 2. Sepet boşta kalıcak eğer tüm zeo carbonu 4. Sepete koyarsam.

Ben kendi prospektüsünü okumuştum orada fazlası zararlı yazıyordu. Alırsan kendi yazısını bir oku. Sitelerdense doğrusu orada yazar.

2. Sepetede carbon-zeodan bir miktar ile bu phosguardı ayrı torbalarda koyabilirsin.

Ben de az önce 400L tatlı suya 80ml yeterli olur yazısını okudum. 250ml kutusunu alıyim yazan orana göre ayarlarım o halde.

Şimdi kendi sitesindende okudum. 400L su için 85ml kullanın yazmışlar. Ben de 75ml kullanırsam olur galiba.

Olur fazla olacağına biraz az olsun. Hayvanlara var bir zararı ki oranı düşük tutmuşlar. Bende oranı düşük tutmuştum.

Tekrar merhaba. Şu an tüm malzemeler tamam, akvaryum hariç. Mas akvaryum gerçekten oyalıyor. Kağıt üzerinde imzalı bir şekilde en geç 20 gün sonra teslim dediler ama gelmedi. Bugün 27. Gün sanırım. Cumaya kadar getiriceklermiş... Umarım gelirde kaplumbağayı oradan kurtarırım.

Bu kadar geciktiği için dalga motorunu şimdi almaya karar verdim. Size sorum 3000L/h eheim dalga motoru buldum internette. Sessiz çalışır sanırım. Bunu alsam iş görür mü? Debisi yeterli mi?

Olaganustu bir yogunluk var herhalde. Benimki, yogun bir zamanlari olmasina ragmen verdikleri kagittan erken hatta bir Pazar gunu gelmisti.

Ne kadarlik olcu yaptirdiniz? Fiyatlar epey artmisti en son.

Geri