Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni akvaryumumla birlikte yeni sorularim

Cvp: Yeni akvaryumumla birlikte yeni sorularim

iki taneye gerek yok. diğeri ziyan olmuş olur zaten bir sene ömrü var, yok. kablo bağlantısı yapılmıyor mu ? ona bir bak. yapamazsan düşük wattlı normal bir florasan alıp tak. florasanlarda ısı olayı düşük.

eğer kimse temas etmiyorsa folyoya gerek yok.

Bu kablo baglantisi nedir kisaca soylersen hallederiz diye dusunuyorum babaminda benimde elimiz kuvvetlidir

Senin kuru alanda floresan olabilir. Ben daha önce akvaryum üzerine oturttum ve genelde akvaryum kapağına takanlar için önermiyorum. Bunların kuru alana konumlandırması zor oluyor ve verim düşüyor. Ben floresan uvb kullandığımda hayvanın birinde hafif kabuk yumuşaması olmuştu. Yani uvb olduğu halde yaşadım bunu.
Lambalardan birini hatta arkada kalanı çıkartıp seneye yedekleyip değişimi sağlayabilirsin. Orayada standart gün ışığı floresanı koyarsın. Hiç bir floresan kullandığımız ısıtma ampulü etkisini yapamaz. Yani yeterli ısıyı sağlamaz.

30-40 cm den yaklaşmadıkça folyo sarmaya gerek yok. Ben ampullerde dahi uygulamıyorum.

Boyle uygun bisey buldum iyimidir emre abi ne diyosun omru seysi nedir? Onerin varmi baska
mailto:/urun_detay.aspx?urn=4289&ad=resun-daylight-20-w&kat=0
Birde cem abinin dedigi kablo baglantisi nedir ?

Birde 1 yillik omru var derken bozulur falan mi bir yilda yoksa atmalimiyin

bir tane ikili kablo alacaksın. anladığım kadarıyla florasanlar elektronik eşyalardaki çoklu pil düzeninde florasanın yerine balastın iki ucuna kabloyu bağlayacaksın veya lehimleyeceksin böylece devre kesilmemiş olacak yalnız uçları doğru taktığına emin ol. diğer florasanı patlatmasın.

1 yıl sonunda verdiği ışınım oranı azalır. ampul olsa mesafeyi yakınlaştırıp bir süre daha kullanabilirsin. ama florasan sabit yerinde durur.

Kablo konusunda Cem nereye değindi bilmiyorum. Daha önceden bir mesajınızın devamı belki. Yada iki ayrı yanmasınımı sağla diyor. Sen floresanın fişini zamanlayıcıya takıyorsan kalsın öyle.

Cem in dediği gibi uvb ampuller, floresanlar genelde 1 sene ömürlüdür. Verdiği ışın azalır ve etkisini kaybeder. Ben sadece bir ampulde yandığı saat miktarı ile ömür gördüm. Oda namiba terra ampul.
Neyicede her sene değişeceksin. Bu sebeple imkan olduğunda bulamam diye bir yedek tut. Benim 4 yedek ampulüm 3 akvaryum için önümüzdeki yazı bekliyor.

Gönderdiğin floresan linkindeki ampul uygun. Boyu sistemine uyuyorsa takabilirsin. Tabi ayrı ısıtma lamban olacak.

Tamamda floresanin ici acilmazki yani starteri erisemiyosun ben su gunisigi floresanlarindan yada normal bi floresan aliyim
Yada elektriciye goturucez

Zaten ayri isitma ampulum ve lambam mevcut yedekleride var bu UV yide yedek yapayim iki sene goturur floresan fisi zamanlayicida cem abinin dedigi kisa devre yaptirip tek floresanla calistirmak icindi

o zaman hiç bulaşma bir tane düşük wattlı bir florasan alıp tak sonuçta 4-5 saat bir şey ya yanacak ya yanmayacak.

Bu resunun daylight siparis edildi konustugumuz hava motoru alindi
Bugun flora petshopa gittim senin kutuk vardi emre abi ama ustune saricak guzel sarmasik bulamadim bende 60 liraya guzel minik agac gibi bisey aldim
Birde seninki gibi bir sarmasik 60-70 cm gelince ariyacaklar flora petshoptan baska eksik kalmayacak yanliz arkaya bir duvar kagidi lazim oneri varmi arkada borular kotu gozukuyor

Iki tane sorum var birincisi bu valfi nasil takicam ikinci olarak vantuz almayi unuttum nasil sabitliyebilirim
Son olarak en onemli soru bugun ac gundu bende kivircik verdim ama biraz buyuk verdimki tirnak ve ceneleri guclensin yediler falan sonra limon genzini buyuttu falan iki kere ve sari biseylerle bu kivircigi kustu sorun nedir niye boyle yapti?

Senin o fotografta kuru alani karsidan cektigin soldaki sarmasigi nerden buldun emre abi ?

valfi ok işareti yönü akvaryuma gelecek şekilde (ok yoksa bir taraftan üfleyip anlarsın ters tarafa hava gitmez) iki tarafından serum hortumunu tak. ok yönündeki taraf suya girecek diğer hortum hava motoruna. çek valf akvaryum üstünde duracak şekilde olursa iyi olur. hayvanlar asılıp çıkarırsa akvaryum içinden gelen su dışarı akmamış olur. dış filtre borusunun arkasına sıkıştırabilirsin mesela.

hayvan bir anda hızlı ve büyük parça yutarsa boğazına takıldığında çıkarmak için kusabilir. onda sorun yok.

Bende tek valf var bitane dahami almaliyim ve soldan saga hava motoru serum hortumu ve valf se bu siyah seyi nasi koyacagim

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    147.6 KB · Görüntüleme: 76

o siyah su içinde hava kabarcığı çıkaran aparat sanırım, üstünde delik var mı net gözükmüyor. eğer hava taşı niyetine kullanılıyorsa valften sonra bir serum hortumu daha koyacaksın ve bu siyaha takıp onu da kum üstüne koyacaksın. veya kuma hafifçe gömeceksin. tek valf yeterli amaç hava motoru bozulursa veya elektrik kesilirse su motora gitmesin diye kullanılır.

aynen o delik var
bu hortumu ikiye keseyim ben en iyisi hava motoru hortum valf hortum o siyah sey dogrumuyum ? simdi vantuz da siparis ettim

bu şekilde olacak düzenek. beğenmezsen siyah çubuğu çıkarıp yerine değişik hava taşları var onlardan alırsın. her bir köşede bir tane olsun dersen T ve + şeklinde ayraçlar var. ister iki ister üç ayrı kanada yayarsın.

hava taşlarına örnek
mailto:/pet_urunleri.aspx?kat=244&ad=balik-hava-taslari-atman-resun-aquadine

hortum ekleride burada
mailto:/arama/hizliErisim.aspx?text=hortum%20eki

veya bu tip musluklu terminallerde var istediğin kadarını kullanıp diğerini kapalı tutabilirsin.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=7695&ad=musluklu-3lu-terminal&kat=252

Cvp: RE: Yeni akvaryumumla birlikte yeni sorularim

Alisarp' Alıntı:
Bu resunun daylight siparis edildi konustugumuz hava motoru alindi
Bugun flora petshopa gittim senin kutuk vardi emre abi ama ustune saricak guzel sarmasik bulamadim bende 60 liraya guzel minik agac gibi bisey aldim
Birde seninki gibi bir sarmasik 60-70 cm gelince ariyacaklar flora petshoptan baska eksik kalmayacak yanliz arkaya bir duvar kagidi lazim oneri varmi arkada borular kotu gozukuyor

Dün biraz yoğunduım, bu sebeple sadece bir kaç mesajı görmüşüm Ali Sarp. Floradan o kökü alabilirsin. Bende sarmaşığı bir yandaki pasajdaki pet shoptan aldım. O pasajdaki pet shopta sürüngen ürünleri ve teraryumları çok. Floranın pasajından iskele tarafından çıkınca camiye gelmeden ara pasajlar varya oradaki pet shop. Adını hiç bilmediğim için ancak tarif edebiliyorum. Ben kuru alandaki iki sarmaşığıda oradan almıştım.

Bence iç dekorasyonu olan akvaryumlarda arka fon ya düz kağıt yada çok az suyun içerisinden gözüken ışık kırılmaları gibi olabilir. Desenli kayalık, mercanlı ve yeşillikli fon kağıtları hem gerçekçi değil hemde akvaryum içerisinde köklerden, kayalardan, bitkilerden yaptığımız üç boyutlu dekorasyon kayboluyor. Düşünsene tatlı su kaplumbağası akvaryumunda deniz mercanlarının olduğu fon kağıtları nasıl durur, bence çok komik ve yapay :)

Alisarp' Alıntı:
Iki tane sorum var birincisi bu valfi nasil takicam ikinci olarak vantuz almayi unuttum nasil sabitliyebilirim
Son olarak en onemli soru bugun ac gundu bende kivircik verdim ama biraz buyuk verdimki tirnak ve ceneleri guclensin yediler falan sonra limon genzini buyuttu falan iki kere ve sari biseylerle bu kivircigi kustu sorun nedir niye boyle yapti?

Senin o fotografta kuru alani karsidan cektigin soldaki sarmasigi nerden buldun emre abi ?

Her iki sarmaşığıda demin bahsettiğim diğer pasajdaki pet shoptan aldım. O solda hafif kırmızı yapraklı olan bayağı ucun. Benim kuru alan ve rampayı az çok tahmin edersin. Kuru alan yan camından suya kadar gidiyor. Sapları daha sert olduğu için dolanma ihtimalleride yok. Diğerinide o dala rahatça sarabiliyorsun.

Vantuz olmadan ancak hortumu kumun altından geçirip bir kök yada kayanın altından geçirip diğer taraftan taşı çıkacak şekilde koyacaksınki akvaryumda salınıp gitmesin. Ama genede vantuz olmadan biraz görsellik kötü olur.

Duru suda iyice yıkamışmıydın kıvırcığı? Yada yaprakları pörsümüş müydü?

Valfin takılışını Cem belirtmiş. Üfleyerek kontrol edebilirsin.

Ya ben ilk oraya gittim aslinda ama sarmasiga bakmak aklima hic gelmedi dal sordum ciktim

Alisarp' Alıntı:
aynen o delik var
bu hortumu ikiye keseyim ben en iyisi hava motoru hortum valf hortum o siyah sey dogrumuyum ? simdi vantuz da siparis ettim

Aynen Ali Sarp, valfin kullanımı bu şekilde. Hortumu uygun yerden keser araya valfi koyarsın.

Yapraklari porsumus baya kotuydu ve yikamamis 3 gun oncekini vermistim oyuzden mi olduki acaba

Bide o seninki gibi dal degil ustu yaprakli minik bi agac begendim onu aldim seninkine sirf dal 130 dedi buda guzel oldu ama

Cvp: RE: Yeni akvaryumumla birlikte yeni sorularim

Alisarp' Alıntı:
Ya ben ilk oraya gittim aslinda ama sarmasiga bakmak aklima hic gelmedi dal sordum ciktim

Flora zaten alt katta kalıyor ve bildiğin bir yer olduğuna göre gittiğin yer doğrudur. o pet shopta kasanın önünde durunca sağına döndünmü bir sürü yapay bitki, sarmaşık görebilirsin. Kepçe gibi basit akvaryum gereçleride var.
Kasanın arkasında da exo terra teraryumlar var ve bu teraryumların solunda ampuller var. Ama uzun zamandır uygun ampul yok. Gitmişken incelersin.

Geri