Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni akvaryumumla birlikte yeni sorularim

Cvp: Yeni akvaryumumla birlikte yeni sorularim

ben video yüklemedim ama sanırım şu şekilde videoyu youtube'a atıyorsun. sonra bu konuda yeni mesaj butonuna basıyorsun. orada yazı yazacağın kutunun üstünde sağda televizyon şekli var. ona basıyorsun oradaki youtube yazısına basıyorsun, ufak bir pencere açılıyor ve youtube yüklediğin videonun url'sini oraya yükleyip tamam tuşuna basıyorsun.

Iyi abi deniyorum 100 dakka kaldi diyor youtube da :D

Abi yaticam simdi sabaha koyarim

Bazen boyle yapiyolar bir sorun olurmu acaba yoksa akvaryumda kim egemen olucak onu mu belirlemeye calisiyorlar

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_c5ZQ_cpLhM&feature=youtu.be[/video]

Ali Sarp bencede çok güzel :)
Bu arada eğer kuru alana çıkmakta tereddüt ederlersebitkiyi arka tarafa al.

Videodaki durum hoşuma gitmedi. İri dişi ve erkek bir olmuş diğerini istemiyor gibi. Müdahaleyide erkek yapmaya kalkıyor. Doğrudan bilinçli olarak ısırma girişiminde bulundu. Mavi ışık kapalı iken bu duruma hiç rastladın mı?

Kuru alani hepsini cokca kullaniyor ve kuru alan isigi acikken 3 birden yemek disinda suda olmuyor birkere suda bu sikistirdiklari zeytin limonun kuyrugunu isirda birkerede o iri disinin ayagini zeytini sikistiran erkek isirdi tabi bunlar yemek kavgasiydi
Bunca yildir boyle bisey olmamisti michelangelo yani iri disi genelde karismiyor limon ve zeytin arasinda biyle surtusmelere oluyor ben mudahale etmiyorum cok net birsey olmadikca durum baskinlik kurma durumumu

Iyi dilekler icinde sagol emre abi

Baskınlık davranışları olduğu kesin ama limon biraz fazla üzerine gidiyor. Muhtemelen dişi ile limon daha uyumlu ve araya girmesini istemiyorlar.

Bende oyle tahmin ettim acikcasi gozlemliyim mi yoksa bisey yapiyimmi sence emre abi cozulurmu yoksa zamanla

saldırdıklarını sonradan mı aldın ? bu da uyumsuzluk yapar. bu da dişi miydi ? baskınlık kuran belli ara ara bu denemeler olacak. mekan darlığı da var sanırım. bir de su kaç derecede ?

Mekan darligi yok 340 litre su var su 27 derece hayir kucuk olan ikili limon ve zeytin hep beraberdir 12 yildir ama michelangelo 3 yil once geldi kucuk ikilide erkek buyuk olan disi

normalde sürtüşmeler oluyor benim iki erkek arasında da durum böyle ama denk oldukları için durum ortada kalıyor. o ezilen pasif davranış içinde bu sebeple diğeri hep üstüne geliyor. bir de arada dişi olunca bu davranışlar kuvvetlenmiş. bunun çözümü ezilenin kendini gösterdiği zaman hallolacaktır.

ısıyı sormamın sebebi suyun düşük ısıda olması çiftleşme dürtüsünü artırması. yabancı bir sitede okuduğuma göre hayvanlar doğal ortamında kış uykusundan uyandıktan sonra yiyecekten önce çiftleşme isteği duymalarından yola çıkarak varsayımda bulunulmuş.

Aslinda cem abi onu bende duydum hatta mesela bu sitede uretim yapan snapper var oda kis uykusuna yatiriyormus kaplumbagalari biara emre abiyede sormak istiyodum nasil ureticek kis uykusuna yatirmadan
Benimkilerin bu olayi isidan olucagini sanmam arttiriyimmi 1-2 derece?
Bu ezilen erkek diger disi ustune gelmesede kaciyor ama eskiden kafa tutardi dun aksam videodan sonra yine 7-8 kere el titretti

el titretmeler sorun oluşturmaz. önemli olan ısırmaması. 28 dereceyi dene istersen, ben 26 dereceden 27.5'a aldım şimdilik ortam sakin. bazen takip etme var nadiren el titretme. zaten gruplaşma var. benim ikisi bir hareket ediyor diğer iki misafir bir.

bir de bulundukları ortamda dekorasyon fazla olursa oyalanmaları o oranda artıyor. tabanda kum, mango kökleri ve orta kısıma koyduğum bitkiler vakit geçirmelerini sağlıyor.

şimdi ısıtıcı lambaların süresini 18:00'e çekip 22:30' a kadar gece lambası ve dalgıç florasanı bir yakıyorum. iki numara diğerinden dolayı bunaldığından mı veya istediği için mi, kuruya çıkıyor. öteki de kendi alemine takılıyor. böyle bir şeyde yapabilirsin. kuru alana çıkarsa ortam rahatlayabilir. lambaları dörtledim şimdi tepeden boşluk kalmadı.

Aslında ısı konusu karışmış. Tam tersi ısı artınca çiftleşme isteği artar. Cem in okuduğu doğru kış uykusundan uyanınca cinsel dürtü başlar. Ama zaten bu uyanma ısı artışı ile olur. Düşük ısıyla yavaşlayan metabolizma ısı yükseldikçe hızlanır ve bu tip davranışları sergilemeye başlar. Yani henüz olması gereken sıcaklık olmasada mantık ısının artışı. Bir çok hayvan hava ısısı artmaya başlayınca bu dürtüyle ilkbaharda çiftleşmeye yönelir.
Bizim hayvanlar sabit ısıda olduğuna göre ısıyı iki derece artırmak bunu tetikler. Hatta bu istek artışında biri isteksiz olup diğeri agresifleşip zarar vermeye kalkarsa ısı düşürülür.

Bence daha iri olan limon dişiyi sahiplenmiş. Kıyamam ben yokken sert kavga olabilir, yaralanma olmasın dersen ayrılabilirler. Yada gözlemleyip kavga durumunun olmadan bu durumun çözülmesini bekleyeceksin.
Bu mavi lamba yanınca nedense bu kadar olmasada bendekilerde bir süre baskınlık hareketi yapıyor, takip ediyor. Ama müdahale yok. Tabi bende dişi olmadığı içinde iş ciddileşmiyor olabilir.

Abi bendede goruyosun nekadar dekorasyon var 4 tas 5 bitki bir mango el titretiyor digeri isiriyor tirnaklarini tehdit olarak isiriyor ben biraz daha gozlemliyim su bendede 26,5
27 yazdim ama biraz isiti arttiriyim 28 falan bakalim

Peki sen uretmek icin kis uykusuna ayiricak misin emre abi
Limon ve zeytin garip sekilde tipatip ayni boyda aslinda suana kadar da olmamisti boyle bisey baya canim sikildi

Ya bide ben bu hava hortumunu hep acik tutuyorum dogrumu oylemi yapmam lazim

Biraz isinmis cunku

evet o sürekli çalışır. sadece kalorifer gibi ısı yayan yerlerden uzak tutup hava alacağı şekilde çevresi açık olmalı. içinden geçen hava bir miktar soğutma etkisi yapar bulunduğu oda ısısı çok olmasın yeterki.

abi ben filtrenin oldugu dolaba filtrenin yania koydum dolabin kapisi acik sorun olmaz degilmi bugun belki sacna ama bir adet calcile reptilin damlatip verdim zeytine energil gunuydu bugun

energil gunu hepsi icindi aydada 1 kez calci veriyorum onlarida soyliyim yanlis anlasma olmasin

dışarda dursun motor. bir yemden bir şey olmaz. normalde yemleri kendi gününde ver. ama böyle bir durumda verirsen ilk verdiğin bu vitaminli olsun. hazır açken yemesi daha olası. diğer yemin tadını önce alırsa yememezlik edebilir.

Henüz çiftleşme ve üreme durumlarını hiç düşünmedim Ali Sarp. Zaten dişi res yok, iki erkek var. İleride yani birkaç sene sonra bu konuyu gündeme alıp iyice araştıracağım. Zaten o zaman birçok değişiklik yada ilave gerekecek. Kafamda birkaç proje var ama zaman çok bakalım neler olacak.

Hava motorunu ben gündüz sabit ya 8 yada 10 saat çalıştırıyorum. Gece suda fazla gürültü istemiyorum. Zaten motor yüksek miktarda hava veriyor, abartmak istemiyorum.

Verdiğim programda vitamine gerek yoktu. Mineral ve calcil yem yeterli. Vitaminin fazlası uygun değil.

Geri