Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni akvaryumumla birlikte yeni sorularim

Cvp: Yeni akvaryumumla birlikte yeni sorularim

emrenin önerdiği zamanda uygun gece gürültüsü varsa gün boyu çalışması yeterli olur. sonuçta hayvanlar akciğer solunumu yapıyor. akvaryumdaki suda da filtredeki bakterileri sabaha götürecek kadar oksijen sağlama olanağı olacak. su hacmin çok.

Emre abi koydugun tani okadar dogruki bugun mavi isigi kapatmadan onc dunkinin ayni sekilde zeytine saldirdilar isirma yoktu mavi isigi kapattip oda lambami onlara cevirdigim AN butun olay dagildi boyle bisey nasil olabilir yada sendede oluyo mu cem abi

Cok bir sesi yok yani rahatsiz olucagim gibi ben filtreyi suya soktum senin dedigin gibi tipasini acip ondan kalsin gecede

Bidaha yakmayi dusunmuyorum mavi isik falan baska aydinlatma oneriniz vs. varmi

bende mavi yanarken bir saldırı veya el titretme olmuyor. bunu tahminimce şöyle açıklamak mümkün mavinin verdiği loşluk akvaryumu karartıp ilgiyi birbirlerinin üstüne çekiyor olabilir. mavi ışık hayvanların kabuklarını farklı parlak gösterir.

aynı şekilde normal lambanın açık olmasıda eğer lamba açıkken yemleme yapıyorsan o dürtüyle birbirlerini bırakıp seni gördüklerinde yem vereceğin hissine kapılmaları sebebiyle birbirlerinden ayrılmalarına neden olabilir. yani ilgi odağı sen olursun. benim fikrim bu yönde. emre farklı bir yaklaşımla ele almış olabilir.

mavi florasan yerine oda ışığını bir süre yakıp sonra kapatırsan uyku moduna girerler. bir de öyle dene bakalım ne netice verecek.

Oda isigi yandiginda butun sorun bitiyor oyle ilginc ki ve evet yemleme normal isitma lambasi varken yapiyorum
Belki bazen takarim o mavi floresani artik oda lambasini yakicam 6 dan sonra 10 a kadar
Emre abininkilerde agresiflesiyomus ondan dedim cem abi

Belki cinsel durtuleri vs. uyaniyor olabilir mi?

dediğim gibi ortam farklı renge dönüşünce ilgi birbirlerine kayıyor. böyle olunca da gerek cinsel dürtü gerek hiyerarşik düzen çekişmeleri kaçınılmaz oluyor.

Benimkilerden erkek olan cinsel organı ilk mavi floresan açıkken göstermişti. Belki renk farklılığı birbirlerinin renginin daha farklı gözükmesi falan da etkiliyordur. Ufakların bulunduğu akvaryumda böyle bir durum yok. Nedense büyükler mavi ışık yakınca birbirleri ile haşır neşir oluyorlar. Sebebi Cem in ilk bahsettiği tespit bence. Su yüzeyine çıkmadan aşağıda peş peşeler. Zaten bir çok sebepten ben sadece keyfen başlarında olunca yakıyorum.

Bu arada bugün büyük cumberland hiç yem yemedi. Aşağıda durdu ve beni görünce dibe indi. Bu hayvan daha düne kadar yem için yarı beline kadar sudan çıkardı. Yarın sabah durumuna tekrar bakacağım.

kışın ne hikmetse böyle bir durumları oluyor. andropoz halleri. bir süre sonra düzeliyorlar. benim iki numarada böyleydi. bir kaç defa baktım geceleri kuru alan rampasında duruyor. üşümesin diye o yeşil ampulü devreye soktum. 18:00- 22:30 arası yakıyorum. şimdi altında duruyor. iştahıda yerine geldi. gece ısıtma lambasını dene bir değişiklik olacak mı ?

ampul renk olarakta güzel loş bir yeşil ışığı var. sanki ağaçların üstünden ay ışığı vuruyormuş gibi.

Bende artik oyle bir ampul bulmak istiyiorum bu mavi ampul sorunu olunca
emre abi sen nerden aldin
Cumberland icinde sizinki ergenlige girmis triplerde :)

Bide bu gece lambasini isitma ampulu sabah yanana kadar acmak lazim degilmi

hayvan sabaha kadar kuruda duruyorsa olabilir. ama sabaha karşı dış ortam soğuyacağı için üşüme riski olabilir. ben geceleri kapıyorum. hayvanlar su içinde uyuyor.

night glo almana gerek yok. elektrik malzemeleri satan dükkanlarda renkli ampul bulabilirsin. şeffaf renkli değil komple boyalı olsun. şeffaf renkliler fazla ışık verir. ne bulursan komple al artık üretim durdu, yedeklersin.

Ben emre abidede yesilden var sandim kontrol ettim en az 26 derece oldu kuru alan gece bendede suda uyuyorlarda isik olsun istiyorum

Bende yeşil yok Ali Sarp. Hayvan rampada uyumuyor, su içi dinlenme alanlarındalar. Diğer ikisinde böyle durum olmadı. Birden sebepsiz olunca can sıktı. Evet, cinsel gelişim olabilir.

Abi o sehpa oldumu baska yerde uyiyacaklarinida sanmam bende sehpaya ikisi sigiyor digeri de sehpanin kenarinda uyuyor bu sekilde degisiyorlar hergun :D
Benim istegim mavi floresan gidince isik olsun 18 dem sonra kuru alandada uyurlar istiyorsa

o zaman dediğim ampulden al. night gloya verilen paraya acırım. az para değil.

Zaten dandik bir ampulmus "bumblebee" 3 kere almis ve patlamis 2-3 hafta once iste eminonuundeydim baktim fala bulamadim yani renkli varda tasarruflu veya 5 w falan oyuzden emre abiye nerden aldin dedimde night glo varmis onda neyse tesekkurler bi yerde rastlarim belki

Aslında ısı vermesine gerek olmyacağına göre akvaryum içerisindeki tutmadıysa dışarıya düşük güçte basit bir gece lambası takabilirsin. Çok az loş ışık versin.
Dinlenme sehpaları bence çok iyi iş görüyor.

biraz önce geldiğimde baktım iki numara kuruya çıkıp yeşil ampulün altına gelip kafasını yukarı kaldırıp yanıp yanmadığını kontrol edip tekrar suya iniyordu. diğer iki ısıtıcı lambaya hevesi yok. bu hoşuna gitti herhalde. dış ortam karanlık olunca normal ampuller gözünü daha fazla alıyor sanırım. bu lamba ortamı da loş yapınca araziye uyuyorum farkedilmiyorum ayakları çekiyor herhalde. şimdi kuruda lambanın altında ayakları uzatmış keyif yapıyor.

Bende bu agacta var guzel bi goruntu olur simdi normal oda isigi acik
Baska konu acmak istemedim burdan birsey sorucam forumda eski uyelerin yazdigi yanlis bilgileerle dolu duzeltilmemis konular var mesela google da bisey yazip siteyi bulan biri (ki bende oyle buldum) bunlari gorup yanlis fikirlere kapilamaz mi ? Ornek bi konu linki veriyim asagida daha iyi anlasilirim

mailto:/forum/Konu-kaplumbaga-temizligi.html

konuyu sildim.

hepsine bakmaya zaman bulamıyoruz ali sarp ilk dönemlerde yazılanlarda yeterince bilgi olmadığı için eksikler ve yanlış yönlendirmeler oluyor. sen ve diğer arkadaşlar denk geldikçe bildirirse bu konuları silip/düzeltip yanlış yönlendirmelerden kurtulmuş oluruz. uyarı için teşekkürler.

Tamamdir cem abi oyle bir konu gordugumde raporlarim bundan sonra
Sende haklisin hepsine bakma sansiniz yok

Eski konulari okumayi cok seviyorum hastalik ya da sorunlar hakkinda onceden bilgim olsun diye, bende birkackere denk gelmistim simdi hatirlamiyorum ama olursa madem haber vereyim.

Geri