Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni akvaryumumla birlikte yeni sorularim

Cvp: Yeni akvaryumumla birlikte yeni sorularim

Tesekkurler emre abi bi cem abide gorusunu yazsin bende senin veterinerden randevu alacagim digerleri incelendi hicbir sorun yok kasiyarak bunu yapamaz degilmi ??

Akvaryum ugrastirdi ama guzel bir is cikti sonucta bencede tesekkurler bu hastalik badiresini atlatinca duvar kagidinida koyup fotograflari paylasicam

Mantar olabilecek en kotu sey olur ama bu renk mantar olabilirmiki?

turgay abinin sitesinde baktım A vitamini zehirlenmesi değil. bilinen parazitlere benzemiyor. mantar konusunda deri ile ilgili bilgi emsal nitelikte gözükmüyor. diğerlerinden birisi ısırmış olabilir mi; cam kuru alanın kenarı yada bir malzeme kesmiş olabilir mi diye düşünüyorum ama büyük olan yaranın, sürtünme ile oluşması olanaksız. bir yere takılsa bir kenarında deri parçası kalırdı. bana saldırı gibi geliyor sanki kuru alanda lambaya doğru kafasını kaldırıp arkaya atmışken diğeri gelip dalmış gibi. ama riske girmeyip veterinere götürmek en iyisi. sen yaralara baticon uygulaması yap.

her iki yara birbirinden farklı. büyük olan ısırmaya bağlı ise ağız tarafındaki çarpmaya bağlı olabilir. hemen ağız altında hafif bir morarma da var. başka bir bölgesinde bu tip yaralar veya morarmalar mevcut mu kontrol et. geçmiş olsun.

Bu kaplumbaga baskin olan aslinda isirilabilirmi bilmiyorum ama bir anlamda getiremedim bakalim vet ne diyecek agzini tirnagiyla kendi yapmasi mumkun olabilir bence carpicak biyer benim gozume carpmadi sen gordunmu cem abi ?

Boynunu kendisi yapamaz. Gene boyun çarpma ile olmaz. Yani duruş öyle değil. Ayrıca bana ısırık gibi gelmedi. Isırmada açık yara olmadımı kan oturması ve yayılmış biçimde morluk olurdu. Mantar tarzı bir görüntüde gözükmüyor dediğim gibi. Bir ihtimal parazit diye düşündüm ama veteriner gözlemi şart. Hiç kondurmuyorum ve tümör olmamasını umuyorum. En beteri o olur. Bakalım veteriner ne diyecek.

Ben biraz arastirdim emel basaran bir cok forumda yerde onerilmis bu sitede dahil bilgin varmi emre abi o nasildir

Ben cenesini kendi yapmis olabilir dedim boyundaki bencede kendi yapamaz

boynundakini yapabileceği tek yer rampanın dış alt köşesi ama bunu yapması için çok hızlı girmiş/vurmuş olması ve alt/üst bağası arasını denk getirmesi lazım ki kabuktan sekip o yaranın olduğu yere denk gelsin. çenedeki yara her şekilde oluşabilir. onun için seçenek çok. veteriner çıplak gözle neticeyi daha iyi verecektir. tümörde bir seçenek bu yaş ve bu boylarda daha sık rastlanıyor.

emel başaran, ismi duyulmuş birisi. emrede vildan hanıma gidiyor.

Ya o rampanin korkuluklarindan bu olmus olsada olmasada cok sakat bencede cok duzgun yapistirilmamis yontabilir miyim bir sekilde ?
Bir kere kanser atlatti zaten tekrarlamamistir insallah

Taşlama ile keskin yer varsa giderilir Ali Sarp. Ben akvaryumlardaki tamburlanmış cam kayalarda birkaç keskin yer görmüştüm. Taşlattım sorun olmadı. Rodajsız yapılan akvaryum kenarlarıda taşlanır. Ama hayvan bu kadar yerini sağa sola vurmaz. Ki akvaryumun geniş ve rahat. Bence bunlar darbe kaynaklı değil gibi. Hiç istemem ama hayvanda olumsuz bünyeden kaynaklı yada parazitsel bir oluşum var gibi. Emel Başaran ı bende duydum. Olumlu bahsediliyor. Yeri daha yakınsa gitmende fayda var. Hatta iş kanser, tümör gibi ise ikisinede götürebilirsin. Hani ciddi hasta olunca bir doktor daha baksın derizya o misal. Umarım basit bir şeydir.

Ikiside kadikoyde aslinda emre abi mesafe uzak cuma emel hanimin teşhisine gore vildan hanima da gidebilirim ciddi birsey gorururse emel hanim
Yani o aciyla carpmasi zor tabi ama butun ihtimalleri elemek icin soyledim insallah ciddi birsey degildir emel hanimi aradim cuma gitmek icin yasam sartlari yemler gelirken bunlarindan resimlerini cek yem programini getir falan dedi ama asistaniydi sanirim konustugum genede boyle ilgilenildi hosuma gitti

Güzel ve profesyonel bir yaklaşım. Emel hanımında firma ve iletişim bilgileri varsa paylaşki hepimiz için gerektiğinde alternatif olsun Ali Sarp.

ali bu akvaryum kaça patladı kardeşim sana ayıptır sorması ? ciddi anlamda başarılı yahu. o kuru alanı falan sen mi yaptın yaptırdın mı

kartvizitini alıp ekle biz de hastalık bölümündeki veterinerler kısmına ekleyelim. eğer zımparalama olanağın olmaz ise cam kenarlarına akvaryum siliconu sürebilirsin. ben kuru alanın her kenarına sürdüm. özellikle rampa kenarlarına biraz daha kalın.

Cuma gunu gidiyim burdan yazarim sonucu

Berk akvaryumu mas akvaryum yapti butun gerekli malzemeler +mango kutugu iki ipek bitki 3 kaya ve kum 1500 tl tuttu dekorasyonu bitkileri falan ben sectim ipek bitkilerin tasli kisimdan diktim aldigim vantuzlara suyun ustunden sarkittim 3. Sarmasigi bir tane 40 cm akvaryumun ortasindaki bitkiyi aldim UV lerimden birini cikarip daylight taktim mavi dalgic aldim(onermem saldirganlastiriyor) hava motoru aldim onada valf taktim ucunada hava tasi bu kuru alan icinde o agaci aldim 60 tl ve baya uzun bir sarmasik aldim ipekten onu kestim uygun uzunlukta olan dallarini aldigim kucuk uclu 3 vantuzla yapistirdim hava hortumu vantuzu deniyor birde duvar kagidim var ama daha yapistirmadim son olarak biyle kablolari sarmak icin plastik bisey var ondan aldim filtre isitici kablolarini falan toplmak icin o agacida devirdiklerini farkettim o arada o plastikle baglayip ucuna vantuz taktim plastikleri kahverengiye boyayacagim dahada dogal gozukcekek

Begenmenize sevindim buarada bayada uzun anlatmaya calistim sureci

vay arkadaş kesinlikle başarılı.. umarım yumurtlatmakta nasip olur sana ali sarpcım

Bu arada vital konusunu şimdi gördüm. O yuvarlak olanlar dip yemi, proteinsel tortil yemi gibi yani. Ben bu ürünlerin yüzeye çıkmaya korkanlar yada daha çok dipte gezen türler için olduğunu düşünüyorum. Ancak şu var, o yemi yukarıda yada hemen dipte yediler yediler, aksi halde tortilden dahi hızlı çözülüyor. Bitkisel özelliğide çabuk dağılmaya sebep olabilr bilemiyorum ama akvaryuma kirlilik sağlamasın diye hemen yenmesi daha iyi. Ben dibe düşen agil, balık gibi yemleri dahi sonradan inip topladıkları için bu dip yemlerini dağılıp kirliliğe sebep olmaması için baştan atıyorum.

benimkiler buna alıştılar elden verdiklerime hızlı hamle yapıp düşürdüklerinde dibe düşüyor. yem verme seansı bittiğinde hemen dibe inip kalanı süpürüyorlar. diptekileri yemelerinin bir avantajı da yemi yerken bir miktarda silis yutuyorlar. geçenlerde ayrı gezinen dışkılarken sadece kum dışkıladı. anladığım kadarıyla çok ufak parçaları da yiyor ki bu kadar kum atıyor. bunu da hep büyük bitkinin üstündeyken yapıyor. üst yapraklar hep kum dolu.

Sunada 1 erkek 2 disi oldugu icin uretmek pek mumkun degil ayrica akvaryumun buyuk cogunu emre abiden eainlendim o olmasa dusunemeyebilirdim

Yem gercekten cabuk dagildi dipte yemleme bitince goturdu hemen bizim buyuk disi

Hani 1-2 ay önce benim bir erkekte organ çıkarıp yada arada yüzerken kum döküyor diyordumya Cem, durum demek sende de oldu. Hatta parazitmi diye bile düşünmüştüm. Bu balıklar ve agil fazla kum yedirtiyor. Ama yesinler.

Ben bunu bildiğim için kum arasına falan girmesin diye atıyorum. Bir uçuştumu toz oluyor Ali Sarp.

Bugun michelangeloda da 4 tene limondaki gibi sey cikmis arka ayaklarin arkasinda sisip kalkan yerde iki adet bir kucuk bir buyuk ve diger ayaktada tamamen ayni sekilde sekilde yerde buyuklukte vardi bu is nasil olur mantar mi oldu zeytini ayiriyimmi veterinere ikisinidde mi gotureyim yoksa michelangelonun durumunu anlatsam yeter mi bahsetmsitim kolumda mantar var elimi soktum yanlislikla falan diye ordan gelmesi mumkun mu??

Bu mantar niye olmustur diye bakarken gordugum sey beni sok etti bu dinlenme sehpasinin duz yerinin hemen altinda su seviyesi dolayisiyla orda su durgun ve su giiric cikisi yok cok kucuk nmarul parcalari deriler orda bakteri uretti sanirim bu mantara sebep olurmu fotograf cok net degil ama gormeniz icin atiyorum

mailto:/11kcm6c.jpg

Michelangelonun diger kolunda ayni bu buyuklukte bir tane varmis neyse nedir bu mantar mi simdi ?Diger bacagini cekemedim surekli hareket etti

mailto:/szbypf.jpg

Bu durum yapay bitki ağırlıklarının altında da vardır. Bu kadar kısa sürede olumsuz bakteri üretmez Ali Sarp. Yani eğer öyle ise gerçekten çok hızlı üremiş. Sende silis kum yok galiba. Olsa bunların birikimi olmaz. Ama bu kadar hızlı bakteri, mantar oluşumu ve derilerde bunun yerleşimi çok garip. Sendeki mantarda bulaştıysa nadir bir tesadüf olabilir. Bu durumu unutmuştum bak. Bunları net olarak veterinere anlat. Hatta tekrar gitmeden arayıp tüm hayvanları getireyimmi diye danış. Belki bir uygulama falan yapar, hepsi olsun der. Ancak bulaşmamış hayvanı kesin ayır şimdi derim.

Geri