Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni akvaryumumla birlikte yeni sorularim

Cvp: Yeni akvaryumumla birlikte yeni sorularim

bilmeyipte bu konulara bakanlar için yanlış yönlendirmeler hayvanlarına zararlı olabilir. eski dönemdeki uygulamalar imkansızlıklar üzerine kuruluydu. şimdi kaplumbağalar konusunda geniş malzeme ve yem çeşitlerinden her ürüne kadar alternatifler çoğaldı.

mesela daha 2013'ün ilk dönemlerine kadar vitamin olarak hayvanlara eczaneden sanasol çocuk vitaminini öneriyorduk. bu yapay vitamin ve aşırı şekere sahipti. şimdi vitamin konusunda önerimiz sera ve jbl vitaminler. eski konularda bunun gibi şimdi kullanmadığımız ürün tavsiyeleri mevcut.

Dogru tabi hersey degisiyor firsatlar arttikca kullanmak da fayda var tabi ki, bu konuda forum uyeleri olarak sansliyiz sayenizde herseyden kisa surede haberimiz oluyor kullanimi nerede bulacagimiz fiyati vb.

Tabiki gelişen ürünlere güncel olarak adapte olmamız, yeni uygun fikirler çıkması hepimizi geliştiriyor.

Yakın zamana kadar fanuslarda, ufacık akvaryumlarda hayvan besleniyordu. Yavaş yavaş hayvanlar daha uygun şartlarda bakılmaya başlandı. En azından bakılması gerektiğinin bilinci oturuyor.

Ayni olivia-peter gibi bende forumu karistirmayi eski konulari okumayi seviyorum rastlarsam raporliyacagim artik
Forumun 3-4 yilda bukadar gelismesi cok guzel ama

Mesela son yorumuna istinaden emre abi ilk bir yilda fanusta beslerim sonra bakariz yorumlarida gitmeye basladi-baslamis forumun gelismesiyke

Bilinç artıyor Ali Sarp. Hayvanların ana ihtiyaçlarını kesin belirledik. Bunun iddaresi vs olmayacağıda zaten aşikar. Tek önerdiğimiz aşırı masrafı bir anda yaptırmamak için geçiş akvaryumu. Buda alt limite sahip. Yoksa hayvan yaşarsa alırım mantığındakileri ben şiddetle kınıyorum. Hayvan beslemeyi hak etmiyorlar.
Dediğin gibi hızla cehaletten ve bilinçsizlikten uzaklaşmaktayız Ali Sarp. Kısa sürede çok yol alındı.

Sen, Neslihan ve birçok arkadaşımızın yardımcı olma düşüncesi çok duyarlı, hepinize teşekkürler.

Emre abi bana senin vetin numarasini adresini falan verebilirmisin?

Bide abi benim erkekler daha buyurmu sence ? Yada michelangelo buyur mu?

http://www.petospher.com/iletisim.html

Burada iletişim bilgileri mevcut Ali Sarp. Erkekler akvaryum ortamında 25 cm, dişiler 30 cm olabilir. Ama büyüme 15-20 cm sonrası iyice yavaşlar.

Veterinerede goturucem ama burdanda soriyim limon kuru alanda durup kuruyunca eliyle boynunu kasiya kasiya kanatti yani kan topladi birde bazen derisini atmak icin elini isiriyor buda turgay boranin sitesinde a vitamini eksikligi diyor ve limon hepsinden biraz fazla kuru alanda duruyor daha cok kuruyor yani

Fotograf aksama eklerim

lamba altında ısındıkça kaşıntı yapar hayvanda kaşıdıkça yaraya çevirir. yaraya baticon sür kulak pamuğuyla, hem mikrop kapmasın hem de kabuk bağlasın. hayvan deri atıyorsa A vitamini eksikliği yoktur. deri değişimi A vitamini ve uvb ampulün ışımasıyla artar.

Cok sagol cem abi rahatlatti baticona basliyimmi yoksa ilk once emre abinin veterinerine mi gidiyim

Bu besiktasta adini bilmedigimiz yerde mevcutmus sarmasik emre abi :)
Seninkinin boyunda baska desenli aldim birtane

baticonu sürebilirsin. o yara olan bölge önceden ne halde idi bilmiyorum. mantar var mı yok mu. kaşıma sebebiyle oluştuysa gerek yok. bu soğukta götürüp bir de üşümesine sebep olma. kaş yapayım derken göz çıkmasın. durumuna bir hafta bak yara büyürse götürürsün.

pomad önermiyorum. sürerken kafasını içeri sokarsa gözüne gelebilir. deri pomadları göze zararlıdır.

Cem abi baticonu surdukten sonra direk suya mi birakiyim nasil uyguliyim ?

Alisarp' Alıntı:
Cok sagol cem abi rahatlatti baticona basliyimmi yoksa ilk once emre abinin veterinerine mi gidiyim

Bu besiktasta adini bilmedigimiz yerde mevcutmus sarmasik emre abi :)
Seninkinin boyunda baska desenli aldim birtane

Evet, ben iki sarmaşığıda oradan aldım. İyi yapmışsın. Ben maltepede uyduruk ürünlere denk geldim. Kök vardı ama vazgeçtiğin için şimdilik fiyat sormadım.

İlaçtan sonra biraz kuru bir kapta dursun. Etkisi iyi olur.

baticon kurumalı. suya hemen konursa etkisi olmadan suya karışıcaktır. kendi kuru alanında dahi ne kadar durursa o kadar çabuk kabuk bağlar. suda kalması yumuşak tutacağı için iyileşmesi geç olacaktır.

bugun baticon tedavisine baslayamadim bikac dekorasyon yaptim su sarmasigi koydum ama emre abi seninki gibi degiil kestim falan biraz boyut sorunundan ama ben cok begendim acikcasi birde duvar kaagidi oldum uygun fiyatli diye bir deniycem bakalim nasil olacak yarin ekliycem bir-iki fotograf

Yanliz simdiki sorun sera vital kullananlara bunun icinde dibe batan bir yem var top gibi bunu ben atiyimmi normal gunde birtane yada bunlari kullanmiyimmi ?

sadece şekli değişik elden yiyorlarsa verebilirsin. veya tam su içindeyken göreceği şekilde önüne atarsan suda kapar. dibe düşse de kokudan bulup yerler.

Icerigi aynimi peki cem abi yoksa raffy p deki gibi mineral bitkisel gibi farkli mi

yok aynı ürün. şekil farklı onu neden o şekilde yapmışlar bilmiyorum.

Akvaryumun yeni halini fotografladim onun fotografini atiyorumakvaryum bu son duzenlemeyle uzun sure birsey eklenmiycek hali aldi belki bir duvar kagidi

mailto:/244p7cj.jpg

Limonun boynunun da fotografini atiyim sonra tedaviye basliyim derken birde agzinin altina dogru bisey gordum ne olduguna anlam veremedim fotograflari atiyorum ne yapmaliyim ?

mailto:/286xoxl.jpg

Boynundakileri atiyorum simdi birkac perspektiften cekmeye calistim bazilarinda sivilce gibi cikmis kanli bir nokta kabuk gibi degil

mailto:/2nb7m0o.jpg

mailto:/juyaeo.jpg

mailto:/2lk9pif.jpg

mailto:/29csadg.jpg

mailto:/2dcfx3p.jpg

Ayni tedaviyimi uygulayim agzinin altinda olan sey nedir ?

Bunu eklemeyi unutmusum bunuda kuru alanda boynunu kendi kaldirmisken cektim

mailto:/2ivo0tw.jpg

Deri konusundaki vakalar çok az. Mantar yada deri paraziti diye düşünürsek sanki deri paraziti olabilir diye düşünüyorum. Sadece çeneyi görsem açaba çarptımı derdim ama gövde ve ağız kenarında da görünce bunun basit bir yara olmadığı belli. Bence veteriner kontrolü hemen gerekir.

Geçmiş olsun Ali Sarp.

Hastalığa dalınca atladım, akvaryumun çok güzel oldu. Sağlıklı günler geçirsinler.
Bu arada bu deri oluşumu için diğerlerinide detaylı incele derim. Hatta parazit, mantar gibi bir durum varsa akvaryuma sterilizasyonda gerekir.

Geri