Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni akvaryumumla birlikte yeni sorularim

Cvp: Yeni akvaryumumla birlikte yeni sorularim

Silis kum mevcutta iliskiyi cok anlamadim ben bunu nasil temizlemeliyim naparsam birdaha olmaz yada haftada bir temizlemelimiyim mesela ve mantar mi diyosun kesin emre abi

Zeytini ayirmak istesem koyucagim kap icin malzemem yok ye yazikki kabuguna kadaar su koyabilirim karantina akvarumum yok buyuk plastik kap var

Alisarp' Alıntı:
Silis kum mevcutta iliskiyi cok anlamadim ben bunu nasil temizlemeliyim naparsam birdaha olmaz yada haftada bir temizlemelimiyim mesela ve mantar mi diyosun kesin emre abi

Bende kum olmadan koysaydım seninki gibi altında birikim olurdu. Yapacağın şu idi. Akvaryum boşken bunu oturtup sonra kumu serecektin. Bir nevi örtü gibi olacaktı. Böylece alta dışkı ve yem artığı gitmeyecekti. Eğer akvaryumu temizlersen bunu uygula. Eğer kumsuz duracaksa arada o sehpayı yer değiştirip altınında havalanmasını sağlamalısınki arada birikim olmasın.

Açıkcası deri oluşumlarında net bilgim yok ama ya mantar yada parazit gibi bir oluşum olabilir. Benim görüntüden ilk aklıma gelen parazit oldu. Teşhisi en iyi veteriner koyar. Yanına ufak bir plastik su şişesinde suda alsana, belki analiz yapayım der.

Sende olacağını sanmam ama hiç açıkta satılan yada ıslanmış, ağzı açık kalmış kutulu yem vs varmıydı? Birde sen bir ara yıkamadan marul yaprağı attığında yemek istememişti değil mi? Hani olumsuz bir unsur taşır falan anlamında değindim. Bunların tümünden veterinerede bahset. Akla gelmeyen bir sebepten her şey olabiliyor.

Alisarp' Alıntı:
Zeytini ayirmak istesem koyucagim kap icin malzemem yok ye yazikki kabuguna kadaar su koyabilirim karantina akvarumum yok buyuk plastik kap var

Hayvan birde hasta olmasın o zaman. Zaten suda bir sorun varsa bulaşmıştır. Bence hepsini yanında götür. Sıkıntılı bir durum. İkinci hayvana geçmiş olması kanser ve tümör ihtimalini yok ediyor.

diğerinde de bu yaralar çıkınca iş değişik yöne seyir etti. her ikisini de veterinere götür. incelesin. inşallah kötü bir şey çıkmaz. verdiğin yem/yiyeceklerin listesini de çıkarıp göster. çiğ et tarzı bir şey vermedin değil mi ?

Yok asla yapmadim oyle bisey yemlerinin disina cikmadim ama emre abi oyle bi hata yapmistim hatta biri kusmustu falan
Ben sorunu yeni anladim buarada emre abi anbi dedigin sirada yaptimda fotografta perspektif insani yaniltmis baya onlar su ustunde amaordaki suya giris ve cikis biraz kapali akim yok yani su birikmis su yuzeyinde sag taraf rampa sol tarafta asagi iki cm cam iniyo tasla kapli oyuzden orda su sikisiyor sanirim ben oyle anlam verdim artik 3 gunde bir kontrol edicem sorun oldugunda masrapayla alicam
Yem programini istemisti zaten bu su fikrini iyi verdin goturucem yanimda

Ben hatta bu zeytini yani sorunsuzu da gotursemmi diyorum aslinda cem abi
Degisik yon derken tumor falan olmama ihtimaliyse bende ona sevindim en azindan

evet ikisinde de yara olması tümör işini ortadan kaldırdı. ama mantar, bakteri türevi bir şey olma ihtimalini gündeme getirdi.

En başta dediğim gibi bu iş parazit yada mantar. Görüntü o yönde. Tümör ve kanser ihtimali diğerinde aynı belirti çıkınca rafa kalktı.

Su yüzeyinde biriken oluşum sirkülasyonun aynı yere olması ve oraya ulaşamamasından kaynaklı olabilir. Bir de yüzey hareketi yoksa bu tarz oluşumlar meydana gelebilir. Bunu bir değerlendir derim Ali Sarp.

Sorunsuzuda götür, kontrol etsin bence.

yalnız hayvanlar büyük bunları götürmede bavul paklar. şu elde taşınan iki yanı fermuarlı çantada. bir araba ile götürmek bu havada en mantıklısı. çevrende arabası olan birinden rica etsen iyi olur. mesafe sana uzak tahminime göre.

Hepsini farkli kaplarda goturucem cem abi
Emre abi bu hortumda falan olunca baya su yuzeyi hareketliligi oldu ama burda su seviyesi tam dinlenme seyinin altindaki camin milim altinda oldugu icin orda hareket yok yada ordakiler sehpanin alt camina yapisiyo yarin bu konuyla ilgilenicem bakalim o cama mi yapismis eger oyleyse bundan sonra su seviyesinin o dinlenme sehpasinin alt caminin ustune dusmesine izin vermiycem yada su 4 tarafi kapali oldugu icin durgunsa surekli ugrastiricak bu is 3 gunde bir masrapayla almak gerekicek

Yol baya uzak bir cozum bulucam ama babamla gidicez buarada

Hemen hemen aynı modelde akvaryumlarımız var. Yüzeyde olmaması gereken bir durum. Gerçi bende kuru alan altında birde yüzey sirkülasyonu sağlayan iç filtre var. Gözlemle ve birikme olursa tekrar daha ayrıntılı resim çek bence. Tekrar bakarız.

Cuma gününü merak ediyorum. Bakalım ne teşhis gelecek.

ali sarp şöyle yap bazen benim kuru alan altında da oluyor. maşrapa ile yüzeyden su çekmeden önce maşrapayı yarı su içinde o tarafa doğru sürüklüyorum. rampanın diğer tarafından kirler dönüp geliyor bu şekilde alıyorum.

Benim sehpa dedigim gercekten sehpa yani o kir cok kucuk bir alanda tam sehpanin alti yoksa butun kuru alanda birikse buyuk problem

Bende teshisi merak ediyorum bakalim ne cikicak

Sehpayı biliyorum Ali Sarp. Bir şekilde çözüm gerekiyor. Su seviyesi arada bir noktada kalmış. Yükseltip sehpayı geçerse yada alçaltıp üst bölümün altına inerse sirkülasyon artabilir. Ama alçalttınmı anlamı kalmaz. O sehpa öyle işe yaradıki sorma. Bendeki eğimli, isteyen su içinde isteyen kabuk dışarda uyuyor.

Benim alt kisim egimli ust kisim duz ayni kucuk bir kuru alan gibi hepsi orda uyuyor biri solda cicekle oraya tutunup biri rampada biri duz yerde cok kullanisli bisey gercekten

Gece çok komikler Ali Sarp. Dün akşam baktım biri eğimin alt tarafında suyun içinde uyumuş, biri üst tarafta kabuk dışarıda kalmış, diğeri çok komikti sehpaya yandan asılmış :)

Bugun genel bir temizlik yaptim yaklasik 40 litre su cekmisimdir yani 30 litre gibi bir su hacmi kaldi pislikler cama yapisikmis yani artik cami gecmesin diye daha siki denetliyicem ve maruluda baska bir kapta yada sira sira vericem bir 10 litre beklettigim sudan ekledim evdeki 40 litre saklama kabinida doldurdum onnu ekleyince cami gececek bir 340 litreyi bulurum tekrar sanirim o iki gun bekliycek o sirada veterinerede gitmis olucam Cuma gidemiyorum buarada cumartesi saat 6 ya konustuk 3 unu de goturucem burdan yazarim sonucu
Bu sorundan sonra keske o tasla kapli uzantiyi yaptirmasaydim diyorum canim cikti bugun bbide parazitsel bir durumsa tamamen bosalticam o is cok yoracak tamamen bosaltmaliyim degilmi

Bayağı uğraşmışsın. Parazitsel yada mantar durumu varsa komple dezenfekte gerekecek. Aynı yerde tedaviye devam edersen suyu değiştirip, biyolojik malzemelerden kurtulup sadece sünger ve elyafla filtreleme yaparsın. Tedavi bittiğinde de akvaryumu dezenfekte edip filtreyi yeni malzemelerle doldurup hayvanları içeri alırsın. Süngeri tuzlu suda bekletsen olur. Elyafı zaten atarsın. Diğer malzemeleri dezenfkte etmek yeterli olurmu bilemiyorum. Sonuçta gözenekleri olan ve bakteri kültürü oluşturan malzemeler. Ben bu durum meydana gelse yeni kurulumda onları yenilerim.
Veteriner cevabını merak ediyorum. Umarım düşündüğümüzden ufak bir durum yada tedavisi basit bir durumdur.

Onemli bisey olmasinda ben ugrasmaya hazirim bide su seviyesi azalinca rampaya cikamayabilirler bu iki gunluk problem olurmu ?

tutunucak biyer varsa dinlenmelik bence olmaz

Evet dinlensinler yeter.

En kötü sehpada dinlenirler.

Geri