Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni akvaryumumla birlikte yeni sorularim

Cvp: Yeni akvaryumumla birlikte yeni sorularim

dış filtrenin akvaryuma su giriş borusunun ön parçasını söküp yatay vaziyette vantuzla tutturdum. bunu söküp su yüzeyine hizalarsan tutunup dinlenirler.

Bende de su anda oyle zaten sehpa bitki ve kuru alan rampasinin bir bolumu suda su an bir gizlice yaklasiyim nerede uyudular bakiyim bu gece suyu yukseltince

Alçaltinca olacakti yine üçüde sehpada uyuyor bir sorun yok yani

Suanda sehpanin altina baktim yine deriler birikmis ama sanirim kendi derileri orda biriksede bir sorun olmaz curumez falan benim sorunum suda kahverengi siyah derimsi seyler var sehpanin altinda biriken bunlari temizlik yaptigimda temizlemeye calismistim fakat hepsini alamadim tabi ama simdi artmista sanirim kumlarin arasina giriyor yada bizim hayvanlarda boyle bir deri dokuntusu olabilirmi yada marullarin alamadigim kucuk parcalari curuyup boyle olmus olabilirmi acaba bakteri ureten bunlar midir veterinere bunlarin orneklerindende birtane goturucem suyu tam temizle dersede bu derilerden tamamen kurtulup oyle su koyucam

Sehpanin ust camina yapismiyip su yuzeyinde olan ama etrafi cevrili olduggu icin orda kaldigi anlasildi buna bir cozum varmi sehpayi betimliyim daha iyi anlasilir bir kupun dusunun sag tarafi 2 cm solunda rampa var (ama onlarin asagisina su indirmek imkansiz kuru alana cikamazlar) on arka yuzde asagiya kadar iniyor benim dusuncem komple temizlik gerekirse eger o sag kismi bir camciya kestirip taslatmak veya bir sekilde keskinligini azaltmak bunu yapmadan bir cozum oneriniz varmi ?? Birde yine komple temizlik gerekirse filtre borularini temizliycem cok cok kirlendi nasil temizlenir bunlar ben bi muslugun ucuna dayayip ordan basincli su gecerken diger tarafida banyoya dogrultmayi dusundum bu ise yarar mi ??

Bahsettiğin şekilde sıcak su ile temizlik yapabilirsin. Birde satılan hortum temizleme fırçaları var. Gerçi ben memnun kalmadım.

Bahsettiğin siyah okuşum sanırım marul kalıntıları. Derilerle birleşince kötü görüntü oluşur ama bunlar beklemekten bu kadar çabuk olumsuz bakteri ile hayvanlardaki bu durumu sağlayamaz bence. Dışarıdan gelmiştir. Yani yıkanmamış marul yada kaynamamış bir kök vs gibi. Genede kirliliği birikimi önlemek için o bölgeye bir iç filtre ile açılı okarak su yönlendirmen işe yarayabilir.

Yikanmamis degil beklemis marul vardi bu cammi nereye kestirebilirim sizce bide ic filtre almak istemiyorum emre abi kokude kaynatmistim zaten

marul çürümeye yüz tutunca siyahlaşır. bakteriler yemeye başlayınca üzerindeki yeşil kısımlar gider biraz şeffaflaşma olur.

kire gelirsek suyu ön rampanın 1 cm altına kadar alıp boşluk yaparsan suyu o yöne doğru dalgalandırıp pisliği oradan açığa çıkarabilir ve maşrapa ile alabilirsin.

Bugun veteriner bakti sudan bulasmis ama birbirlerine bulasmazmis ayirmaya gerek yokmus herseyi sterilize edip tekrar koymam gerek dinlenme sehpasini cami kestirene kadar cikart dedi yem verirken baska yerden ver dedi ama ben cok ayirmamak icin sadece marul verken baska yerde vericem 4 hafta boyunca 25 litre suya en cok 10 cc olarak haftada iki gun baticonda duracak sonra kulak pamuguyla yaralarinada surucem ayrica birazda kuru yerde duracak sonra yikamadan suya koyucam bu yaralar hayatide degil dedi biraz tirnaklarini kesti baya az olmak uzere

Iletisim: Dr.Emel Basaran
Acıbadem Cad. No:102/1
Kadıköy İSTANBUL
Tel: (216)339 2080
E- posta: [email protected]

yani senin koldaki mantardan mı yoksa başka bir şeye bağlı mı olmuş. bu 10 cc baticon mu ?

10 cc baticon koldan mumkun degil bulasamazmis sudaki birseyden bulastigini tahmin etti

Baticonlu suda 10 dakika dyracak yanliz

Bir camcıya kestirebilirsin ama üzerinde taşlar vardı sanırım. Biraz zor olur işlem.

Peki oluşum neymiş söyledimi? Bakterimi dedi?

Enfeksyon olmus emre abi

Birde genel sterelizasyon icin su ilaci alabillen alsin dedi fotografini yukluyorum

Kendisi kaplumbagalara baska bir sprey sikti ama durum hayati olmadigi icin almaniza gerek yok dedi 200 tl imis ayrica oneri olarak turkiyede cok bulunmasada bunlar icin magara gibi boyutlari benimkilere uygun bir sey varmis surekli saydam cam karsisinda olmak strese sokabilirmis

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    149.8 KB · Görüntüleme: 52

akvaryumu boşaltıp tuzlu su koy. içindeki malzemeleri de yıkayıp tekrar akvaryuma koy. bitki mango vb. dış filtreden elyafları çıkarıp at, sünger ve malzemeleri yıkayıp tekrar koy ve bir gün tuzlu su içinde devir daim etsin. arada kumuda karıştırırsın. sonra filtre malzemelerini tatlı suda yıkayıp beklet. belki onları kurtarırsın. sump sistem sendeydi değil mi ? acaba zeolitlerden bir şey mi bulaştı. veya yeşillikten tam yıkanmadıysa. bazı yerlerden gelen yeşillikleri kanal suyu ile suluyorlar. olmazsa bir kapta bir iki damla sirke damlatıp beklet. sonra tekrar yıkayıp öyle ver. sana iyi iş çıktı kolay gelsin.

Sump sistem bende degil yanlis yazmiyim ama "Kimbubye" nickli birindeydi sanirim evet iyi is cikti bugun bu sehpa camini halledicem ilk taslari sokturucem emre abi sonra kesitiricem filtreyide yeniliycem ayni sekilde elyaflar falan bencede maruldan bulasmis olabilir artik ayri kapta vericem

Alisarp öncelikle geçmiş olsun ciddi bir durum olmamasına sevindim.
Bir süredir takip edemedim şimdi gördüm sistem gerçekten güzel sonuçlanmış. Tam yerleştim derken böyle olmasına da üzüldüm ama yeni malzemeler yeni düzen böyle riskler oluyor maalesef umarım bir daha olmaz.

Kolay gelsin.

Neslihan.tesekkurler bi sorun olmamasina bende sevindim akvaryum gorsellik olarak guzel oldu birde su hastaliklardan kurtulsak duvar kagdimi takip akvaryumu tamamliycam belki kuru alanda lambalarin durdugu tahta yerine uygun boyutta bir dal bulursam onu koymak istiyorum

Genel temizlik konusunda Cem yardımcı olmuş. Akvaryum içerisindeki dinlenme sehpası bende yan camlarıda taş kaplı şekilde. Ön açık olan tarafınada tabanda iki kaya koydum. Bu bölüm yani kuru alanın altı benimkiler için tamamen huzurlu oldu. Birde mango ve bitki arkaya yaslı değil, onlarında arkasına geçebiliyorlar. Bu tip gizlenme yerleri onlar için çok iyi oluyor. Ufak sistemler için en azından ipek bitki önermemizin sebeplerinden biride arkasına veya arasına saklanıp huzurlu olmaları için.

Banada oyle saklanmalari icin bir urun onerirmisiniz bide bu sehpayi kestirtirken sence yakisicak bir tas varmi emre abi benim akvaryumuda dusunerek bir tas onerir misin ? Taslarida degistirsemmi diyorum

Bugun camciya gidicem oyuzden bir yorum yappabilirmisiniz cok yorum yapildi arada kaynamis olabilicegini dusundum de Bu mesajida ondan yazdim gorunce silebilirsiniz

camcıda ne için yorum ali sarp bu konu dışında kaldım biraz aydınlat.

Ben yapıştırma olarak granit çakıl kullandım Ali Sarp. Evet mesajı görmemişim. Ya tümünü aynı yap yada komple söktürüp granit yaptır. Ben Kemerburgaz da taş satan bu yerden almıştım.
http://dogaltasci.com.tr/

Ama buda rampa yada kuru alan zemini ile uymaz. Bence aynen devam et. Dere çakılıda güzeldir.

Sonra bir taraftan tabana kaya koyarak kapatır saklanma yeri yaparsın.

Geri