Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Kaplumbağa akvarumum Fikir ve önerilerinizi bekliyorum..

Ayrıca şimdi baktım 250 ml sera mineral Yem var satılıyor sadece kırmıziLarın olduğu şart diyorsaniz bunuda alacağım. Değilse masraf yapmayacağım :)

Sera carnivorun 250'lik olanını alabilirsin. Hem protein hemde mineral yem almış olur. Carnivor haftada 2 gün verilecek.

Vital bitince almazsın bir daha. Bitkisel fazla oldu.

Son düzenleme:
DEB5383C-06A5-4E72-B0BB-824D163D2FBC.jpeg

Ekli dosyalar

• E2C790E8-F97B-4309-B04D-9C9979DB83FC.jpeg
    E2C790E8-F97B-4309-B04D-9C9979DB83FC.jpeg
    2 MB · Görüntüleme: 16
Cem ve diğer dostlar herkeze iyi akşamlar. Yakında sizlerinde önerilerinden sonra ömürlük 1.20 akvaryuma geçiş yapacağım.

Şimdi bildiğiniz üzere 50x50x50 akvaryumda tek kaplumbagam ile yola devam ediyorum.

Fotoğraftaki akvaryum,balıklarıma ait. onlar ile kaplumbaganin yerini değiştireceğim.

kuru alan ile ilgili hiç bir fikrim yok. Isıtma lambalarım mevcut. acaba diyorum bendeki hazır iskeleyi fotografta mevcut direk 1.20 akvaryuma suya koysam cam kestirmekle ugrasmasam? Ama ozamanda bildiginiz gibi ısı bir süre sonra camı çıkarılamaz şekilde kireç yapıcak bunu önlememin bir yolu varmı malum iskeleye ısı verirken cam yine mahvolacak akvaryumum cok temiz kotu olsun istemiyorum daha sonrasinda kazımakta kötu yapıcak.Bunun bir yolu yoksa cam kestireceğim buda ugrastiracak beni ölçüler nasıl olmalı? camı kestirirsem şayet kaplumbaganin bastigi iskelenin plastigini camdan yapilmis kuru alana koyabilirim iniş çıkışlar için oda aklıma gelenler arasında sizlerin önerilerini ve fikirlerini bekliyorum ona göre hareket edeceğim

Acaba diyorum lambaları folyo İle sarsam küçültsem sadece sudaki iskeleye ufak bir noktadan vermiş olsam buda bir çozüm olurmu kireçlenmeye karşı? Hem cama ışık vurmamış olur ?

Hazır İskelemin toplam yüksekliği 20 cm ama 1.20 akvaryumumun Toplam yüksekliği 50 cm iskeleyi suya koysam dış filtremin Temiz suyu verem bastonu nasıl olucak cunku su akvaryumun yarisina bile gelmeyecek ozamanda Haşur huşur sirkulasyon bile olmaz değilmi bunuda bilemedim ayrıca ?

Uv ısı vermiyor diğer ısıtma gece gündüz iki tane sanırım hayvan gece turtle pierde uyumuyorsa ona gerek yok. Gündüz ısıtmayı tepeden piere odaklarsan sorun olmaz. Folyo ile daraltabilirsin. Ben turtle bank kullandığım dönem kireç birikmesi olmadı hiç. Ama olursa da cam jileti alıp onunla kazıyabilirsin. Yapı marketlerde var. Sarı plastik olanlardan alırsın. Bauhaustaki daha bir ele geliyor.

Pierin ayakları 30 cm bu kadar bir su seviyesi şimdilik yeterli gelir. Rampa üst kısmına kadar su doldurursun. Bu small mu? Medium ve large olanda ek ayakla 30 cm oluyor. O halde pvc su borusundan alıp pierin ayaklarını içinden geçirip yeterince uzunlukta kestirerek yükseltebilirsin. 5/8 (beş çeyrek) dediğimiz çap uyar gibi.ayaklardan birini götürüp bakarsın.

Su emiş borusu iki parça ise olmaz. Bağlantıdan hava çeker.

Cem ve diğer dostlar merhaba..

Bugün Sera raffy p yemim bittiği için yenisini almak istedim fakat Sera raffy p (nature) Olarak değiştiğini gördüm. İçindeki kırmızılar yeşil olmuş.. acaba revize olmuş bu bizim temel yem farkı nedir bilen varmı kabına kadar değişmiş?

Ben geçen hafta sera carnivor sipariş etmiştim ama bana sera carnivor nature gelmişti. Yem içeriklerini okuduğumda sera carnivor nature eski yemin aynısını içeriyordu ve naturenin içerisinde ekstra 2-3 adet farklı malzeme daha yazıyordu.

Bu nature yem aynı zamanda renklendirme ve koruyucu içermediğini yazmış. Ama diğer kutuda bu yazmıyordu. Sanırım eski yemlerin kırmızı gözükmesinin sebebi renklendirici içermesiymiş. Yani bu yemleri alırken yanında mineral yem almaya gerek yok.

yem
yem icerik

Bu linkte de yeni sera mineralin rengini gösteriyor. Artık renklendirici içermediği için raffy p gibi gözüküyor.

Sera raffy P nature'de neden sebze içerikli olduğu yazılmış bilmiyorum. İçerik kısmını kontrol edip mineral yem içerip içermediğini kontrol etmek gerekebilir.

Belki su kaplumbağalarında vital gibi ot türevli yemleri kullandığımızı inceleyip hepsi bir arada bir marka oluşturmuş olabilirler.

Mineralde renk değiştiğine göre herbivorda da değişme olabilir.

Yok abi onun rengi aynı duruyor. Sebze içerdiği için ortası hala koyu yeşil renginde.

Kendi sitelerinde "nature" harici yem bulunmuyor. Sanırım diğer yemleri üretmeyi bırakmışlar.

Burada sürüngenler için ürettikleri bütün yemler bulunuyor.

• Beğen
Tepkiler: cem
Sera reptimineral kan kurdu içeriyor. Baby gran yemi de bir dönem eheim professionel food yeminin birebir aynısı. Kuskus makarna çapında. Değişik yemler varmış ama gelmiyorlar.

Cem hayvan gece gündüz turtle pierre takılıyor. Su emiş borusu ikili olduğu için iskele olayi sıkıntı dış motoru kullanmamakta anlamsız olucak. Benim turtle pier L olması gerek 30 cm ek ayakları varmış buldum ama diş motor işi karistiriyor. Bugun bir akvaryum uretimhanesine gittim pazartesi gunu tekrar gidip konusacagim. Bir kac fotograf gonderiyorum uygunmu incelermisiniz? Birde kuru cam alanın yukseliği kaç olsun? En 44 cm geliyor 1.20 akvaryumun..

Emre : ben raffy P yi alirken artık değiştigini devamlı naturel olani göndericeklerini söylemiş firma bende özellikle sordukm alirken. Ama mineral içerdiğini sanmıyorum. Muhtemelen ot turevli bir degisim yaptiklarini dusunuyorum emin olmamakla birlikte. Sanki mineral yinede takviye almakta fayda var.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hoşuma giden örnek ektedir

Ekli dosyalar

• 6F066E6C-41CE-4344-B47F-1A2EA0BEB5AD.png
    6F066E6C-41CE-4344-B47F-1A2EA0BEB5AD.png
    5.3 MB · Görüntüleme: 23
  • 299FE45A-E43C-47E4-943B-445DEA8E3B2D.png
    299FE45A-E43C-47E4-943B-445DEA8E3B2D.png
    3.6 MB · Görüntüleme: 22
Uzunluk ve yukseklik kac olmali acaba havyanın buyuyeceginise dusunursek. Cokta buyuk abes buyuk durmasin dersek..

Ben taymur akvaryumda yaptırmıştım. Cebecide Ankara hastanesinden sitelere giden yola bakan kanadının karşısında arka yolda 129. Sokaktı galiba o yolun sonunda sağda. Onlar biliyor. Ergun bey yapmıştı resmi gösterirsen hatırlar.

Rampa eğimi benimki gibi tatlı bir eğim olsun hayvan rahat çıkıp insin. Uzunluk hesabında kaçış boşluğu ile birlikte su içine doğru 10 cm girecek kadar olacak. Alt taban 8 mm cam kalınlığında olursa iyi ama ağırlık vereceği için 6 mm olsun yan cam yükseltileri 30 cm olsun. Ben 25 cm yapmıştım. Kaçıyordu birisi. Rampa kenarlarında da yelpaze cam olsun. Rampadan da uzanıp atlıyorlar. Akvaryum üstü nasıl? Alanın oturacağı yer. Cama mı, ahşap üstüne mi oturacak?

Yarın ostimde fiyat alacağım. Yüksek gelirse senin taymur akvaryuma gidip görüşeyim yakin zamandami yaptirdin Cem Hala duruyormu acaba çok güzel yapmışlar kuru alanı. Akvaryumun camı 8mm 6 daha uygun olur gibi. Aslında ahşabın üzerini dusunuyordum ama yem bolmesi tekli oldugu için sadece yukarıdan bir 3 te biri açılıp kapanıyor o yuzden mecburen ahsabı kullanamayacagım. Cam üzerine cam şeklinde olucak.. yükseklik 35 cm olsun ozaman uzunlukta 35-40 cm yeterli olur gibime geliyor.

Yapılacak Rampa ile yandaki sürgü alanda biraz mesafe bırakmak istiyorum. Daha dogrusu yandaki sürgü cam kapalı kalsın degilmi? Hem su eksilmesi olmaz. Yoksa komple onudamı kullanmasan 2 sürgü camın biri zaten otomatik kalkıcak ama digerini bilmiyorum

Ekli dosyalar

• 998695D1-E4D5-4B6A-A92A-811EB072D9DF.jpeg
    998695D1-E4D5-4B6A-A92A-811EB072D9DF.jpeg
    990.9 KB · Görüntüleme: 13
  • BEAA985A-943D-4CFF-A2E5-B38AD9B86152.jpeg
    BEAA985A-943D-4CFF-A2E5-B38AD9B86152.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 13
Rampa genisligi İçeriye kaç santim girsin ve tünel genişliği kaç olsa ideal Acaba hayvanda su anda 10 cm genisliginde var

Ekli dosyalar

• C2F827E3-548B-4EAA-8931-7CF46ABF79C2.jpeg
    C2F827E3-548B-4EAA-8931-7CF46ABF79C2.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 12
Yandaki sürgü cam kalıcaksa bir örnek daha buldum bu görseldede alttan açmış tuneği bu nasıl? Böyle olursa sürgü camın biri kalır ama yukarı komple kapalı olur sadece tünek olur nasıl ?

Ekli dosyalar

• D7F5F3B3-6E6D-4850-8AC5-B125AD421374.png
    D7F5F3B3-6E6D-4850-8AC5-B125AD421374.png
    4.3 MB · Görüntüleme: 15
Geri