Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni kaplumbağam ve akvaryumu

Dip süpürgesinden de kesinlikle alacağım. Bunlarda kalite olayı var mı? Yani en iyisi Cem abinin gösterdiği mi?

Emre abi anladığım kadarıyla manga kökü suyun sertliğini ayarlıyor ancak suyu sarartıyor. Doğru mu?

Basit test kitlerinden de şuan almayı düşünmüyorum. Biraz pahalı geldi şimdilik gerek yok bence.

Anladım Alisarp. İlk önce akvaryumdan filtreyi çıkaracağım sonra fişini çekeceğim. Ardından da hem içindeki süngeri hem de filtreyi temizlerim.

Akvaryumum küçük olduğundan maşrapanın içine koyup filtreyi öyle çıkarmam zor. Ancak pisliğinin suya geçmemesi için bir şeyler düşüneceğim.

Filtreyi vantuzlarından çıkar. Maşrapayı alttan geçir. Zaten içi su dolacak. Akvaryumdan çıkar ve fişi çek.

Evet Kartal, mango suyu yumuşatır ve sarartır. Her ikiside hayvanlar için iyi. Ama bizim için sarı görüntü tabi güzel durmuyor.

Cem inki en uygun fiyatlısı ve pompalı. Ben kullanmıyorum. Benim kullandığım bunlardan biri. Sana küçüğü uyar. İki sallayınca doldurmaya başlıyor. Vanasını kapatınca akvaryumdan çıkartmadan kovayı boşaltıp gelebilirsin.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=3523&ad=tetra-tec-gc-40-dip-supurgesi
mailto:/urun_detay.aspx?urn=3522&ad=tetra-tec-gc-30-dip-supurgesi

Buda tanıtım videosu.
http://youtu.be/5C95rNukRig

Uçuk fiyatlar verip pilli almaya gerek yok. Ben aldım ama verimlide değil.

Cvp: yeni kaplumbağam ve akvaryumu

aynen öyle pisliği maşrapa içine bırakıyor. filtreyi önce vantuzlarından yavaşça ayırıp hafif kaldırdıktan sonra maşrapayı altından yatırıp geçireceksiniz ve fişi çekip yavaş biçimde usdan çıkaracaksınız. hızlı çıkarılırsa kir maşrapadan akvaryuma gider. hemen yanında bir leğen dursun içine alın yere kir ve su dökülmesin.

Dip cekiminde bende cem abinin attigi gibi olan bir tane var onu kullaniyorum emre abi de eheiminki vardi bide 200 lira sanirim oda onu gereksiz buluyordu bu tetralarda vana olmasi iyimis gerci benim kullandigimda da var

Emre Abi taş gitmesin diye kare delikli yapmışlar tetrada ama kum olduğunda kumuda çekiyor mu ?

Bu tetra olanın kolay yanı içerisinde basit bir valf var ve dipte sallayınca kendisi akmaya başlıyor. Tekrar tekrar sallamana gerek yok. Sonra sadece dipte gezdiriyorsun. Kova doluncada aparatı akvaryumdan çıkartmana gerek, yok sadece vanayı kapat. Boşaltıp tekrar devam edebilirsin. Aynı mantıktan jbl de üretmişti.

Evet Eheim de var bende. O daha değişik ve pilli. İçeride kiri toplayıp suyu fileden geri boşaltıyor. Yani hiç su çekemiyorsun. Değişik tuhaf bir cihaz. Videosu var.
http://www.youtube.com/watch?v=lsLVakqlUeA

Ağustos' Alıntı:
Emre Abi taş gitmesin diye kare delikli yapmışlar tetrada ama kum olduğunda kumuda çekiyor mu ?

Çok fazla kum gitmiyor Yaşarcan. Silis kum sıkı olduğundan videodaki taşlar kadar havalanmıyor. Dik tutarsan kum çok çok az gider.

Birde silis kum kendi kendine bir taban olduğu için içine sokmuyoruz değil mi ?

yok içine kir girmiyor zaten hem ufak hem de ağır olduğu için sadece yüzeyinde biriken kirleri alıyorsun. kovaya çekilen kumuda çalkalayıp tekrar akvaryuma dökünce kayıp olmuyor.

Ben arada kum küreği gibi bir aparatla karıştırıyorum.

çocukların plaj küreği bu işi fazlasıyla görüyor. ben yazın yeğenlerin küreklerini araklamıştım. garipler kovaya kumu elleriyle doldurmuşlardı. o küreklerden oyuncakçılardan alabilirsiniz. elek gibi delikli olanlardan. oyuncakçılara kadar düştük. :smile:

Abi dedigim gibi bende de o vanadan var fakat kovayi yikamaya gotursem de cikartiyorum cunku hortumun ucu kuma dusuyor hortumu birakinca

Gerci bu tetranin videosunu simdi izledim bunu kuma bu sekilde daldiramiyosun ama sanirim yani bizde okadar avantajli degil ?

Bu eheim da ilgincmis ama videoda anlattigi gibi etkili degil sanirim

Ben Tetrayıda kuma daldırabiliyorum kullanırken. Silis kum tahmininden çok daha ağırdır. Kolay kolay bu tip aparatlarla boşaltamazsın. Benim bir dış filtre emiş borusu ısgarası yarıya kadar kuma gömük.

Eheim o kadar iyi bir çekiş yapamıyor.

Emre abi dış filtre çekemiyomu silis kumu ? O kadar ağırmı ya ?

Ben o filtreyi 6 aydan önce temizlemiyorum. O sürede içerisinden çıkan kum yarım çay bardağı kadardır. Birde suyu hayvan kuru alandayken şiddetli bir şekilde kumu havalandırarak dökerim.

Şimdi bunu alırım diye düşünüyorum. mailto:/urun_detay.aspx?urn=3522&ad=tetra-tec-gc-30-dip-supurgesi

Bu dip süpürgesini hep dikey dikey mi gezdireceğim? Çok uzun sürmez mi öyle?

Kaplumbağamın altı bu şekilde bir rahatsızlığı var m8 sizce?

mailto:/11scob6.jpg

kartal bu beyazlık ne zamandan beri var. hayvan mantar olmuş. hemen ıslak diş fırçasına tuz döküp o bölgeyi yavaşça ovala derisine değdirme. sonra akvaryum suyu ile durula. yarın suyu değiş akvaryumu yıka. içfiltren vardı diye biliyorum. metilen mavisi alıp suya üç damla damlat. hayvanın başka yerinde var bu beyazlıktan.

Ne zamandır var bilmiyorum ki ya. :(

Nasıl oldu ki bu mantar ya kıyamam ben ona hemen dediğinizi yapacağım cem abi. Ancak ne kadar ovalıyım?

İç filtrem var evet Cem abi ancak metilen mavisi nedir nereden alırım?

metilen mavisi petshoplarda satılır. ıchthyo yazanlarda olur.

hayvanı bir kaç dakika ovala. akvaryuma koyduğun malzemeleri iyi yıkadın mı ? genelde iyi sterilizasyon yapılmayan malzemelerle gelir.

bu saatte yıkama yapamazsın. yarın içindeki her malzemeyi çıkar. sıcak su altında iyice yıka ve bu metilenden bir leğen veya kovaya döküp içine koy herşeyi. sonra akvaryumdaki suyu boşaltıp yıka camları ovala dipte kumu elinle karıştır.ve o suyu da al. sonra musluk suyu doldurup içine tuz atıp malzemeleri içine koyup filtreyi çalıştır. 4-5 saat kadar bu şekilde dursun sonra suyu alıp tuz oranını sıfıra indirene kadar yeni suyu doldur boşalt yap en son su koyup 3 damla metilen damlatıp su ısısı dengeye gelince hayvanı içine alırsın. bu iş uzun olduğu için hafta sonuna yapacaksın. yarını bir su değişimi yapıp metilen damlatarak geçiştir.

tam su yenileme gününe kadar hergün bir defa kabuğu tuz ile ovalama yap. üst kabuğa da uygula.

Geçmişolsun Kartal. Bence önceki kumdan kaynaklıdır. Ama diğer malzemelerede bulaşma durumu olduğu için Cem in dediklerini hafta sonu yapman gerekir. O zamana kadar metilenli suda aynı yerde durup tuzla ovalama yaparsın. Ancak elinde yoksa hafta sonu bir saklama kabı alıp hayvanın tedavisini bunda devam ettirip yaşam alanı olarak geçici süre bunu kullan. Aksi halde akvaryumu tedavi bitince ve ara ara tekrar steril etmen gerekir. Alacağın saklama kabınıda her gün su değişimi ile temizleyerek steril tutmaya bak. Böylece tedavi etkili ve daha çabuk olur.

Geri