Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni kaplumbağam ve akvaryumu

Cvp: yeni kaplumbağam ve akvaryumu

Teşekkür ederim Emre abi. Nereden aldım o kumu ya.

Cem abi çok güzel anlatmış. Dediklerinin hepsini yapacağım boş zamanım olduğunda. Evde bir de misafir var gitseler bir an önce bu gece bile yapardım yoksa. Of ya ilk hastalığımız erken geldi. :59:

Atlatır merak etme. Olumlu ol ve sabırlı ol. Mantar biraz sabır ister.
Sen yarın bir sh değişimi ve filtre temizliği yapıp tuz uygulamasını yap. birde edinip metilen damlat. Esas iş hafta sonu. Ama tedaviyi karantina kabında yap. Aksi halde başa çıkamazsın.

Cem her ayrıntıya değinmiş gerçekten. Harfiyen uygulayıp karantinaya aldınmı atlatacak inşallah.

Bu su düzenleyici. Olmaz.
Derp fix markasının var. Ondan al derim. Cem kullanmıştı bu ürünü.

Tüh bir an sevinmiştim var bende galiba diye. Tamam yarın juen pet markete gidip alacağım. Vardır muhtemelen.

Saklama kabı dediğin Emre abi leğen olmaz mı?

Şu derp fix markasını juen pet marketin sitesinde bulamadım yok mu acaba? Varsa zahmet olmazsa link atabilir misiniz acaba? Ben aradım bulamadım? Veya orada başka markanın varsa onun linkide olabilir.

metilen mavisi bir tek deep fixte var. bir de bio-ichthyo veya contra-ichthyo var bunlar metilene göre biraz daha hafiftir. ama metilen bulamazsan bunlardan birini de alabilirsin.

hayvanın kaçmayacağı bir leğen olur.

Ürün bu.
http://www.deepfix.com/product/icthyo-fix/

Yada bu.
http://www.deepfix.com/product/deepdezopur/

Cem de bir baksın. Bana ilki uygun gibi geldi.

Leğen uygun. Temiz bir taş vs kuru alan yapıp ısıtma lambasını yakarsın. Isıtıcıyı unutma.

http://www.deepfix.com/product/icthyo-fix/

Yarım saattir arıyorum hiç bir yerde bu üründen bulamadım?

Bi burada buldum yarın arayıp var mı yok mu soracağım. http://www.cesakvaryum.com.tr/deep-fix-icthyo-fix-50-ml.html

Ancak Cem abi de bi onaylasın ürünü.

bu da olur kartal. metilen mavisi saftır. bunda biraz daha hafif ama bu da etki eder.

petshoplara sor metilen mavisi bulursan önce onu tercih et.

petshopta yabancı marka olabilir belki. anlamak için bakarsın. üzerinde blue de methylen veya methylene blue yazar hepsi mavi metilendir.

Şimdi bu gece neler yaptığımı anlatıyım.

İlk önce leğeni hazırladım. İçine su koydum ısıtıcıyı koydum kuru alanı koydum. Ardından çapkınımı güzelce tuzlu diş fırçasıyla ovaladım hem üstünü hem altını. Ardından akvaryumdan aldığım suyla duraladım çapkınımı. Sonra hazırladığım leğene koydum çapkını ve iki damlada metilen mavisinden koydum leğene.

Bu sırada akvaryumun içindekileri sıcak suyla temizledim bir leğene koydum içine metilenden koydum ve akvaryumuda yıkayıp her şeyi içine koydum leğendeki suyla berbaber tuz koydum filtreyi çalıştırdım. Sabaha kadar çalışsın.

Çapkınımın leğeni kendi odamda şuan. Bundan sonra ne yapayım? Sabah ne yapmam gerek?

Tamam gerekli uygulamayı yapmışsınız yarın akvaryumdaki suyun yerine normal su koyup filtre çalışmaya devam edicem sonra 1 kere daha sudaki tuz gidicek iyice yani

umarım bir an önce iyileşir ve sizde bu işin keyfine varırsınız

Akvaryuma tuz ve metileni aynı anda yapmayacaktın. Önce bir gün tuzlu suda dönecek. Ertesi gün bu su boşaltılıp metilenle dönecek. Kumu her iki uygulamada iyice karıştırmalısın Kartal. Nasılsa hayvanı buraya almayacaksın. Yarın suyu boşaltınca tuzlu uygulamayı bir sonraki gün tuzlu suyu boşaltınca metilenli uygulamayı yaparsın. Akvaryum camlarını ve özellikle silikonlu bölgeleri filtre çalışırken bu iki gün ovala. Kumuda her iki uygulamada iyice karıştır. En sonunda su değişimi yapıp duru su koyunca iki damla metilen koyup filtreyi çalışır bırak.

Cem abi kovada ki suyla beraber akvaryuma tüm malzemeyi koy dedi ama ben mi yanlış anladım acaba?

Şimdi boşaltıyorum o zaman sadece tuzla dönsün sabaha kadar. Sabah boşaltır metilenden koyarım akşama kadar da onla döner olur mu? Açıkçası iki gün beklemek istemiyorum çünkü cumartesi gecesi eve gelmeyeceğim galiba.

kovadaki suyu akvaryuma tekrar dökmeyecektin. ekipmanları al dedim. şimdi zamanın varsa o suyu alıp normal su koyup tuz at. ekipmanların hepsi içinde dursun. sadece filtreyi bir daha yıkayıp akvaryuma koy ve çalıştır. sabah bu suyu alıp tuz oranı bitene kadar çalkala. ve bir su daha ekleyip 5 damla metilen at. akşam geldiğinde çalkalayıp arındır ve hayvanı koyacağın suyu koyup iki damla daha metilen damlatıp ısıyı yakalayınca hayvanı al. önceki metilenli ve tuzlu suda kumu karıştırmayı unutma.

Tamam o şekilde de olur. Sen hayvanı akvaryumunda mı tedavi edeceksin Kartal?

mesaj atmışsın ben yazana kadar

Akvaryumda etsem nasıl yaparım ki Emre abi? Olmaz mı yani?

Bu arada boşalttım suyu tuz koydum filtre de çalışıyor şuan.

Olmasına olurda tedavi bitince o akvaryum tekrar dezenfekte edilmeli o zaman. Daha önce değinmiştimya bu konuya. Tekrar uğraşırım dersen tabiki bu süreçte akvaryumda durabilir.

O zaman leğende yaşasın biraz. :( Leğende de kıyamıyorum küçük fazla gidecek yeri yok. :(

Bu mantar tamamen gidene kadar leğende yaşayacak o zaman dimi? Birde leğenin suyunu her sabah değiştireceğim ve her değiştirdiğimde metilenden iki damla katarım. Doğru mudur?

Aynen yazdığın gibi uygula Kartal. Tabiki istemeyiz ama tedavi için bu karantina bölgesi daha iyi nasılsa ısıtıcı var. Ancak su değişimi esnasında hayvanı bu sudan bir başka kapta bekletip yeni su ısınınca içine al.

Umarım çabuk atlatır. Suyun ısısınıda derece ile kontrol etmeyi ihmal etme.

Geri