Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

150x80x70h= 840 lt ve diğer iki akvaryumum

Cvp: 150x80x70h= 840 lt ve diğer iki akvaryumum

tamam hesabı yanlış yapmışım emre 8.5 cm ediyor. 65 kiloda 7.2-7.3 cm gibi oluyor. yeterli bu kadar aslı. poşetler 800 gr ona göre hesapladın değil mi aslı ? 81-82 tane poşet oluyor.

filtre düzenin yanlış en altta seramik üstüne sünger üstüne elyaf üstüne zeolit üstüne elyaf üstüne carbon. carbon 1-1.5 ay sonra değişip yerine lav taşı alacaksın.

mango bu işlemlerden sonra bir süre hafif salınım yapar sonra durur. tahminen büyüklüğüne ve şekline göre 1-3 ay arası.

ben depozitosuz damacanalardan alıp içine arıtma sisteminden çıkmış su koyuyorum. genelde 4 tane dolu şekilde yedekte bekler. ama tam anlamıyla değişimlerde damacana sayısını 8-10 taneye çıkarıyorum.

başka ürün alacaksan ve saat 16:00'dan sonra alım yaptıysan ertesi güne sarkar. ürünleri alıp sabah ararsan birleştirme yaparlar veya sabah arayıp öyle alım yaparsın. 150 tl üstü kargo ücretsizdir.

O uva iceren isitici olmaz onunla gereken isi icin cok yaklasmak gereki minimum 40 watt olmali kalanlari cem abi soylemis

Ben 2 adet damaca bir bitki sulama seyi bekletiyorum ama bu bile yetersiz gelmeye basladi desem yeridir

Cem abi yanlis hesap yapmissin neden dersen hesaplayalim 90*55 akvaryumum icin 5 cm lik yukseklikte kum var 24750 cm kup yapar 40 kg kum koydum (birazini ayirdim yaklasik deger) yani 618 cm kup icin 1 kg kum gerekir cikti 120 lige bakacak olursak yine 5 cm kum yuksekligi icin 120*50 taban yani kum hacmi 30000 cm kup bunada 50 kg kum koyduysam 600 cm kup icin 1 kg kum gerekir simdi emre abinin akvaryuma bakalim 150*80*5 tabandaki kum hacmi yani 60000 cm kup kum yapar 100 kg koyduguna gore 600 cm kup icin 1 kg kum gerekir, ortalama veri olarak(nuans farkini gozetmeksizin) olarak 600 cm kup kum icin 1 kg kum gerektigini bulduk bunu asli hanima uygularsak 150*60 taban olcusu 5 cm kum yuksekligiyle birlikte 45000 cm kup kum yapar bunuda 600 e boldugumuzde 75 kaliyor
Yani 75 kg 5 cm kum yakalamak icindir hayvanlar buyuk biraz daha cok olsun derseniz 80-85 kg kum uygundur

alisarp sen hesabı iyice karman çorman etmişsin. kısaca en*boy* koyulacak kumun yüksekliği/1000= konulacak kum miktarını verir. yukarıda 12 cm'lik hesabı yanlış yapmışım.

Evet 81 x 800 gr paket aldım , ısı lambasını koyacağım yer ve kuru alan arası en fazla 20 cm, o yüzden düşük watt aldım, daha yüksek watt gözlerinde problem yaratabiliyormuş.

Sump konusunda çok fazla bilgim yok, tankı yaptırdığım yer o şekilde dizdi, son düzenlemeler için gelecekler , dediğiniz sıralamayı onlarla da bir konuşurum.

Damacana konusu can sıkıcı, o kadarını koyacak yerim yok, su değişimini birkaç güne yayıp yapsam ne olur , yani her seferde en fazla 50 lt x 3 gün zaten yarı yarıya değişmiş olur.

Abi o sanirim bir formul ama dogru bir formul degil ozaman asli hanim 45 kg emre abide 60 kg kum koymaliydi ozaman 5 cm yukseklik icin
Yukarida yazdiklarimdan yola cikarak en*boy*koyulacak kum yuksekligi/600 dogru miktari verir

Asli hanim siz 80 kg kum alin 5 cm i biraz gecsin hem dibede ulasamazlar

Zaten tanka 2-3 gunde bir en fazla 30 litre su eklersiniz yani okadar buharlasir, dip cekimi yapilacagi zaman ekstra olarak birkac damacana daha su bekletirsiniz
Yok ampul gozde kamasma yapmaz, insan gozu gibi degil gozleri, 52 watt ampulu 20 cm mesafeden koysaniz o bile bu kuru alani isitamayabilir mesela ben 45*45 kuru alanimda iki adet 40 watt kullaniyorum

Aslında Exo-Terra'nın kendi sayfasında ışıklandırma ile ilgili bir kitapçığı var, orada watt ve mesafe ile ilgili epey detaylı bilgi var, oradan bakıp seçtim lambaları ama deneyip görmek lazım.
Şu an sadece 35 watt reptile day mevcut , ikisi de sıklıkla kuru alana çıkıyor. Buhar camlarının su üstündeki alanın ısısını koruması etkili oluyor sanırım.

verdiğim ölçü 7 cm kum için. 5 cm az olur.

hayvanın gözlerindeki çizgiler ışığı kırar. yani bize göre ışığa daha dayanıklıdırlar. ampul camı şeffaf olmadığı sürece sorun olmaz. bundan daha önemlisi ampulün vereceği ısı oranıdır.

Öyle yüksek w gözlere dokunur diye düşünmeye gerek yok. 22-23 cm gibi mesafeden 60 w kullanılabilir. 100 w ise 40 cm mesafe uygun olur.

Su komle değişirken hepsini boşaltın, sonra tekrar doldurup su düzenleyici ekleyin. Yarım gün hem ısınıp hem su filtre ile hayvan olmadan dönsün. Sonra hayvanları koyun. Zaten silis kum vs eklenip tabandaki karmaşa gidince dip çekimi dahi gerekmeyecek. Sadece buharlaşan suya eklemeler yaparsın. İki yada üç tane 10 lt lik su bidonlarında dinlendirmen kafi. Zaten haftada 30 lt gibi bir ilave olur.

Yanağı sarı olan yellow bellied slider, diğeri bildiğimiz red eared slider. İkiside slider ana grubundan alt türler. Aynı akvaryumda aynı su ve ısı değerlerinde yaşarlar.

Birde kuru alan zemininde ışığın vurduğu yere kayvanlar orada değilken bir kibrit kutusu koyup üzerine derece koyarak ısıyı ölçmeli. 31-33 derece ise gayet uygun. Hatta su 26 derece ise kuru alan 30 derecede olabilir.

Bilgiler için teşekkürler, şu anki taban hiç içime sinmemişti. 65 kg Kum ve ampuller bugün geldi, yarın epey işim var :)

Yellow bellied slider dediğinizin RES ile aynı yerde ancak kırmızı değil kahverengimsi yanakları var, tam emin olamadım o yüzden , bir ara yakın resimlerini ve tam ölçülerini eklerim.Isıyı da bir kontrol edeceğim.

Yakın birkaç resim daha oldumu kırma olup olmadığını değerlendiririz. Yellow bellied özellikleri zaten aşikar.

Düzenlemeler için kolay gelsin. Kumu bolca yıkamalı.

Nihayet bitti, en önemlisi keyifleri yerinde :)

mailto:/jjvfyq.jpg

mailto:/2ivxmhw.jpg

aslı hanım güzel olmuş. lambalara yakın duruyorlar değil mi ?

bir iç derece ile birlikte filtre ve su ısıtıcısı da lazım. onlarda oldu mu iş bitiyor. hayırlı olsun kaplumbağalara.

Akvaryum çok iyi olmuş. Cem in önerileri ile tamamlanmış olur. Bende nerede gördüm diyordum. Bu akvaryumdaymış vazo. Bu fikir çok hoşuma gitti ve paşabahçeden dün cam vazolar aldım. Uygun boyda bambu arayışına gireceğim.

Teşekkürler, evet lambalarla kuru alan arası 20 cm en fazla, orada duruyorlar.
İç derece sol arka aşağıda, resimde görünmüyor. Isıtıcı ise aşağıda sump'ın motor bölümünde , 29 derecede sabit şu an.

Bambu çok yakışıyor bence de, vazo hayat kurtarıyor :)

Resimden RES olmayan diğerinin türünü anlayabiliyor musunuz, RES'le yellow belly karışımı gibi sanki.
Bir de sürekli sağ arka ayağını çekiyor içine, forumda onu bir araştıracağım.

2. Fotoğrafta daha yakında olan yellow bellied gibi duruyor. Daha yakından bir fotoğrafı varsa kesin yorum yapabiliriz :)

Evet bambu daha doğal bir görünüm sağlamış. Bende yeni kurulumla beraber bunu hayata geçireceğim. Renkli gübreli bir su bulsam daha da değişik görüntüler oluşacak.

O hayvan yellow bellied, desene bakarsak bir ihtimal yellow bellied-cumberland kırması olabilir. Bendeki kırmada bunun gibi. Aslında alt kabuk görüntüsüde olsa iyi olur. Kahverengilik res kırmasına işaret değil. Bendeki cumberland olanda da mevcut. Zaman zaman artıyor azalıyor. Muhtemelen pigment geçişleri yada alg etkileşimi gibi olabilir. Sorun yok.

alt bağası ve boynu açıkken bir resmini daha çekersen net anlarız. ama kırma gibi duruyor.

ayak çekmesi diğeri ısırdıysa olabilir. suda yapıyorsa denge sağlamak için kuru alanda yapıyorsa ayağı fazla ısındığı için yapar.

Kırmızı yanaklı'nın resimleri

mailto:/21ci7wn.jpg

mailto:/3145lyv.jpg

ve diğeri

mailto:/72615j.jpg

mailto:/wwlwr5.jpg

hayvanlarda sorun gözükmüyor ikisi de güzel. ikinci dişi. birincinin ön tırnaklar kesilmemişse o da dişi gözüküyor. kuyruğu gözükmediği için ancak ön ayaktan tahmin yürütüyorum.

yalnız aslı hanım mango kökünüz yoksa bir tane almak gerekecek. kabuklardaki katmanlar fazla. sürtünüp plakaları atsınlar. en azından 40 cm boyda bir mango yerinde olur.

yan kulak renk şekli ve alt üst bağaların birleştiği yandaki desenlerdeki renge bakarsak yellow belly res kırması gibi gözüküyor. ama yüzdesel oranda yani dominant karakterde res geni ağır basmış.

Tırnakları kesilmedi, tüh biri erkektir diye umuyordum , neyse artık :)

Geri