Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum, ekipman vs gerekli malzemeler

Aslında iletişim adresinizi verseniz video atsam size daha iyi olabilir kafam gerçekten çok karıştı bir sürü sorun var akvaryumda

Şimdilik böyle

Ekli dosyalar

• IMG_7415.jpeg
    IMG_7415.jpeg
    2 MB · Görüntüleme: 29
  • IMG_7417.jpeg
    IMG_7417.jpeg
    1.9 MB · Görüntüleme: 29
  • IMG_7416.jpeg
    IMG_7416.jpeg
    2 MB · Görüntüleme: 30
Rampa olarak sterilize edip telefon kabı kullandım ama o da düşüp duruyor ne yapayım bilemedim orada durması için😔

Filtreyi tam olarak kullanmayı öğrenemedim, sirkülasyonu nasıl sağlayacağım?

Yavrular kuru alana çıkmıyor dinlenmek için sadece rampanın üstünde duruyorlar, ben içeri girince hemen suya atlıyorlar. Çok korkak oldular diğer kapta dururken böyle değillerdi.

Isıtıcı lambanın yükseklik ayarını ayarlayamadım tam, acaba çok sıcak olduğu için mi kuru alana çıkmıyorlar?

Genel olarak filtre ile sorunum var, hortumu kullanıyorum şu an onu da ayarını düşük yaptım su çok dalgalanmasın diye fakat hiç bir işe yaramıyor öyle de.

Suyun bulanık olması da moralimi bozuyor. Şu aralar hiç bulaşmasa mıydım acaba bu işlere diye düşünmüyor değilim gerçekten çok zormuş kaplumbağa bakmak..

İç filtreyi o şekilde tam su ortasına hizalayın.

Su ısıtıcıyı 2 cm yukarı alın.

Lamba için hayvanların sırtı hizasına denk birşey koyun kibrit kutusu olur. Üzerine cam dereceyi yatırın. Evde kullanılan derece de olur. Tam yarım saat sonra bakın. 32 derece olduğu nokta uygun mesafedir. Başlangıç olarak 15 cm mesafeye ayarlayın sonra ölçün.

Rampa olarak sert plastik birşey bulun tabana değecek kadar uzun olsun. Alanın camı ile temas ettiği noktaya ufak tüpte satılan silikon ile ince sürüp yapıştırın. 1 gün hayvanlar ayrı bir kapta durursa iyi olur sertleşip kokusu gitsin.

Bu konudaki rampalardan biri olur

Üzerine paspas koyabilirsiniz.

Hayvanlar rampada duruyorsa ya çıkamıyordur yada sizden çekindiklerinden bir an önce suya atlamak için yakın duruyorlardır.

Lambayı rampaya doğru çevirin. Hayvanlar ısıyı algılayınca çıkma isteği kuvvetlenir. Sonra tam kuru alana çevirirsiniz.

Cem bey şimdi nasıl?

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 19
  • image.jpg
    image.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 18
Tamam konumları uygun. Dereceyi tam su içinde olacak şekilde indirin.

Filtreye taktığınız dirsekle hava kabarcığı uyumlu çalışıyor mu? Su çıkış zorlarsa kolay yol olan hava hortumundan su dışarı akabilir.

Hortumu ezmeyecek şekilde plastik mandalla üst camdan tutturup ucu içeri dönük konumlandırırsanız. Bu risk ortadan kalkar.

Yarın akvaryumun resmini çekin bakayım. Motor tamamen su içinde olmalı.

Bu derinliği sağlayamazsanız filtreyi yan çevirin. 10 cm kadar su içinde olsun. Motor kısmını cam köşesine gelecek şekilde konumlandırın.

Çıkmaları için kabuklarının en az yarısı kadar su içinde olmalı. Makul 10 cm kadar olması.

Kiri çekmesi için kirin havalanması lazım. Havalanması içinde sirkülasyon.
Cem abi benim iç filtrem farkettim ki suyu artık tam temizlemiyor dolap uygulamasında sıfır bi şekilde hem iç filtre hemde ısıtıcı buldum çok uyguna resimlerini aşağıya ekliyorum sence benim akvaryuma uyumlu olur mu bide yanında derecede var üçünü çok çok uygun bi fiyata yazmış sıfır sence alayım mı

Ekli dosyalar

• Screenshot_2023-08-28-13-16-56-240_com.dolap.android.jpg
    Screenshot_2023-08-28-13-16-56-240_com.dolap.android.jpg
    767.1 KB · Görüntüleme: 11
  • Screenshot_2023-08-28-13-14-45-192_com.dolap.android.jpg
    Screenshot_2023-08-28-13-14-45-192_com.dolap.android.jpg
    662 KB · Görüntüleme: 10
Akvaryum ölçüsü nedir?

Kaç litre su var?

Su ısıtıcı yaramaz. Çalışırken hava teması olursa camı patlar. Alt seviye ısıtıcı.

Akvaryum ölçüsü nedir?

Kaç litre su var?

Su ısıtıcı yaramaz. Çalışırken hava teması olursa camı patlar. Alt seviye ısıtıcı.
Akvaryumun ölçüleri sanırım 50x40x20 olması lazım şuan bi şelale filtre var ama tabandaki kir hep aynı yerde acaba şelale aparatını çıkarsam düzelir mi bide çok fazla durumum yok şuan beni bu kış idare ederse o ısıtıcı almayı düşünüyorum çünkü hem iç filtre hem ısıtıcı hem de dereceye 250 TL istiyor hepside sıfır kutusundaymış beni bu kış idare etse yeterli olur aslında bir sorum daha olacak az önce kuru alanda eliyle gözünü ovduğunu gördüm ilk aldığım zamanda yapmıştı gözlerinde enfeksiyon vardı formda edindiğim bilgiler aracılığıyla geçmişti o zamandan bu yana ilk defa az önce gördüm bir de ısıtıcı lamba aldığımdan beri kuru alanda çok fazla güneşleniyor bu bi sorun yaratır mı

Son düzenleme:
Sadece enfeksiyon kaynaklı değildir. Kuru alanda çok durduğunda ısı derisini kurutup gerer. Göz kapakları gerilmişse üzerinde soyulan eski deri varsa kaşındırır.

Gözlerinin resmini çekip atın bakalım.

Yükseklik olan 20 cm mi?

Filtrenin markası nedir? Onun da resmi iyi olur. Konumlandırmanıza bakayım. Debisi wattı nedir?

Sadece enfeksiyon kaynaklı değildir. Kuru alanda çok durduğunda ısı derisini kurutup gerer. Göz kapakları gerilmişse üzerinde soyulan eski deri varsa kaşındırır.

Gözlerinin resmini çekip atın bakalım.

Yükseklik olan 20 cm mi?

Filtrenin markası nedir? Onun da resmi iyi olur. Konumlandırmanıza bakayım. Debisi wattı nedir?
Gözlerini ovma sebebi sizin dediğiniz olabilir çünkü baya bi kuru alanda durmuştu o sırada bende bir şey olur diye elimle suya ittim daha yavru olduğu için siz öyle yazmıştınız bir konuda resimleri ekliyorum buraya filtre markası Atlantik 3 watt debisi 300 litre filtrenin süngerinin altına birazda elyaf koymuştum birde yakın bir zamanda akvaryum üstü kuru alan yapmayı planlıyorum saklama kabından bir de o filtreyi satın alırsam şuan bu akvaryumda olan filtreyi japon balığı için kullanıcam

Ekli dosyalar

• IMG_20230828_165744.jpg
    IMG_20230828_165744.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 15
  • IMG_20230828_165730.jpg
    IMG_20230828_165730.jpg
    772.6 KB · Görüntüleme: 15
  • IMG_20230828_165723.jpg
    IMG_20230828_165723.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 15
Akvaryumun eni mi 20 cm?

Bu durumda filtre yetersiz kalır.

O akvaryumun hakkı sunsun hj752 şu an ki filtrede sirkülasyon yetersiz olduğu için tabandaki kiri kaldırmıyor, sunsunda hayvanı sürükleme ihtimali var. Şelale boru aparatının ön tapası açılarak yukarıdan su akıtılabilir. Bu şiddeti biraz düşürür.

O akvaryumun hakkı sunsun hj752 şu an ki filtrede sirkülasyon yetersiz olduğu için tabandaki kiri kaldırmıyor, sunsunda hayvanı sürükleme ihtimali var. Şelale boru aparatının ön tapası açılarak yukarıdan su akıtılabilir. Bu şiddeti biraz düşürür.
Dediğiniz iç filtreye baktım fakat onu alırsam ısıtıcıya param kalmıcak sanırım dolapta satılanı alacağım mecbur bu kış beni idare etsin gelecek yaz kocaman bi akvaryum yapıcam zaten teşekkür ederim yinede tavsiyeleriniz için :)

Sunsun fiyat performans açısından en uygun en ucuz olan. Ama ısıtıcı ondan daha önemli filtreyi öteleyebilirsiniz. Filtre iyi kötü idare ediyor.

Su ısıtıcıyı tam batabilen model alın. Üzerinde completely yada totally, submersible yada diversible yazar.

Roxin rubio gibi çelik ısıtıcılar var. Bunlarda cam kırılma derdi yok. Kaliteli camlarda ucuz olan tetra ht. 100 watt alırsanız 100 litrelik suyu ısıtır bir sonraki akvaryumda da kullanırsınız çöp olmaz.

Sunsun fiyat performans açısından en uygun en ucuz olan. Ama ısıtıcı ondan daha önemli filtreyi öteleyebilirsiniz. Filtre iyi kötü idare ediyor.

Su ısıtıcıyı tam batabilen model alın. Üzerinde completely yada totally, submersible yada diversible yazar.

Roxin rubio gibi çelik ısıtıcılar var. Bunlarda cam kırılma derdi yok. Kaliteli camlarda ucuz olan tetra ht. 100 watt alırsanız 100 litrelik suyu ısıtır bir sonraki akvaryumda da kullanırsınız çöp olmaz.
Söylediğiniz ısıtıcı bu mu dolapta buldum bütçeme göre bunu alırsam filtre alamıcam ama

Ekli dosyalar

• Screenshot_2023-08-29-11-53-06-171_com.dolap.android.jpg
    Screenshot_2023-08-29-11-53-06-171_com.dolap.android.jpg
    622.4 KB · Görüntüleme: 8
Roxinler tam batabiliyor. Dediğim bu değil tamamen çelik olan.

Bunu kullanabilirsiniz tabana yakın yatay dursun. Arkaya köşeye konumlandırın. Derece ile 28 derece olduğuna bakıp ona göre ayarlayın. Doğru neticeyi derece verir. Filtrenin olduğu köşe uygun.

Geri