Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum Kuracağım

tabi ki :) bende mas tan alma demiyorum yanlış anlama :D sadece o paraya acıdım :) bende para olsa yine almam mas tan orası ayrıda :D

Cvp: RE: Akvaryum Kuracağım

ShaF_cK' Alıntı:
neslihan abla zaten dediğim gibi tanıdık akraba olan yerlerden bakıcaksınız ya da yakın yerlerden ıl ıcı ılce ıcı vs. Yakın yerler olacak yani gıdıp gorup kendınızın ya da akrabanızın aracılıgıyla saglam gelıcegı sekılde ayarlamak lazım. Ornegın barıs afyon merkezde satan 5 6 kısı vardı cokta guzel olanlar vardı ben yerınde olsam kalkıp gıdıp bakardım. Duzgun hos hesaplı olana. Uygunsa da duzgunce kasalatırdım kutulatırdım ( mas 130 a kutulayp kargolatıyormus dıyorsnuz dedıgın akvaryum ıcın.) snde gereklı kutu ıcıne strafor vs vs saglamlastırıcı sekılde koydururudunuz o sekılde olur. Yani demokraside çare tükenmez. Kargo şirketleri calısanları umursamaz harra hurra ordan oraya sallarlar. Senın durumda oyle olmus abla. Ama mas o konuda ıyı haklısn da bana o parayı ver ben kendı kucagımda getırırım :D

kusura bakma telden tıkladım olmadı da :D :D 3 kez göndermiş oldum :) sen ürünleri bul kardeşim burada paylaş yine herkes yardımcı olur :) bende dahil :)
o kadar kötü anlatmadım neslihan abla ya sadece çok şeyi birden kattım :D

Yetkiliere sesleniyorum foruma mas akvaryum çalışanlarından birini üye yapmayın yaparsanız önce benim yorumlarımı silin :D :D :D :D

Teşekkür ederim dostum. Bu arada MAS' ı kötülediğimiz yok işçilik iyidir ama fiyatlar tuzlu. Doğruyu söylemek suç mu ? :) Belki daha büyük sistemlerde daha uygun oluyordur fiyatlar , bizimkisi küçük iş :)

Yaz tatili sonu 2 ay sonra falan hepinizin yardımını bekliyorum. Umarım herşey yolunda gider :)

ShaF_cK' Alıntı:
tabi ki :) bende mas tan alma demiyorum yanlış anlama :D sadece o paraya acıdım :) bende para olsa yine almam mas tan orası ayrıda :D

Aynen para olsa yine almam gerçekten gereksiz pahali :)

Bu arada konu kaç sayfa olmuş. Ne çabalamışım be kerata için :D

21 sayfadayken baştan başladım ben okumaya düşün o zamanki halimi :D şimdi onu düşünüyordum birin çıkarsa okumaya yarıda bırakır :D ben emre abinin akvaryuma baktım mas ın sıtesınde var yanlıs hatırlamıyorsam 1.5 fılan dıyordu onun için. şuan öğrencilikten yeni çıktım belki ondan büyük geliyor ama ne bilim çok fazla geliyor bana :) dediğin gibi işçiliği iyi özellikle bizim keratalar için uygun terrayumu tek onlar yapıyor sanırım kuru alanlı filan ama işte biraz fazla ücret:)

ShaF_cK' Alıntı:
21 sayfadayken baştan başladım ben okumaya düşün o zamanki halimi :D şimdi onu düşünüyordum birin çıkarsa okumaya yarıda bırakır :D ben emre abinin akvaryuma baktım mas ın sıtesınde var yanlıs hatırlamıyorsam 1.5 fılan dıyordu onun için. şuan öğrencilikten yeni çıktım belki ondan büyük geliyor ama ne bilim çok fazla geliyor bana :) dediğin gibi işçiliği iyi özellikle bizim keratalar için uygun terrayumu tek onlar yapıyor sanırım kuru alanlı filan ama işte biraz fazla ücret:)

Aynen biz öğrenci olduğumuz için fiyatlar pahalı geliyor. Ki aslında ülkemizin gelir durumu düşünülür ise baya fazla miktarlar bunlar. Aslında çok güzel bir hobi ama başlamak isteyenler bence direk ömürlük akvaryum kurmalı ve bu hobinin ucuz olmadığını bilmeli.

Ama ikimiz de imkanımız dahilinde elimizden geleni yapıyoruz. Bence yine de çok kötü ortamlarda bakmıyoruz. Ve zamanla daha iyi ortamları olacağını düşünüyorum ben. Biraz da zaman gerekiyor açıkçası. :)

aynen ama bu konu için satan kişilerin plastik kapları vermemeleri gerekiyor. 3-5 lıralık bır sey alıp evde süs olarak bakanlarda görmüştüm. Bende başta hiç bilmiyordım sonra foruma rastladım okudum ki akvaryum lazımmış. Yoksa gidip akvaryumcudan plastık kapta filan alırmışım :)

ShaF_cK' Alıntı:
aynen ama bu konu için satan kişilerin plastik kapları vermemeleri gerekiyor. 3-5 lıralık bır sey alıp evde süs olarak bakanlarda görmüştüm. Bende başta hiç bilmiyordım sonra foruma rastladım okudum ki akvaryum lazımmış. Yoksa gidip akvaryumcudan plastık kapta filan alırmışım :)

Petshoplar'ın bilinçli davranacağını sanmıyorum.. çok zor maalesef. Bence insanlarımız birşey yapacağında önce araştırmalı. Biz nasıl araştırdık mesela ? Demekki o alan kişilere de bağlı. Ölüm fanusunda da besleyen var akvaryumda Emre abi gibi saray gibi şartlarda da. Ama burda önemli olan kişinin araştırmacı olması. Bende isterim petshoplar bilgili olsunlar insanları bilinçlendirsinler ama nerde. En iyisi biz insanları burada bilinçlendirmeye çalışalım :)

Ki hayvanları seven bir insan kesinlikle araştırır bence. Sitenin adı zaten çok iyi. Bu siteyi araştırırken görmeyen yoktur heralde. :)

Ne yazmışsınız ya. Okumaya üşendim.

Bir gününü ayırıp afyonda gez. Uygun bir akvaryum bulunur elbet. Sonuçta ara geçiş alacaksın. Evde max ayıracağın ölçüyü belirlersen uygun akvaryum bulman kolay olur. Afyon-dinar arası otobüs çalışıyorsa alıp götürürsün. Genelde 6 mm satılır. Ama ikinci el akvaryum var mı diye de sor belki kalın camlı çıkar. Yalnız silicon bağlantılarını kontrol et. Bir de rodaj makinası olan camcıları dolaşıp fiyat alabilirsin. Ama siliconu sen al. Koçtaş vardır afyonda.

valla onuda anlamış değilim adama plastık kabı 3 5 lıraya satacağına akvaryumu öner daha çok kazan. Ama sürümden kazanıyor adam ıste 1 akvaryum yerıne 10 plastık kap 10 kaplumbağa satıp daha fazlasını alıyor. işin içinde para olduğunda yeri geliyor en yakının seni satıyor. Onlarda haklı bu konuda. Dediğin gibi halkımız bilinçlenmeli sadece kaplumbağa alırken bakarken değil her konuda. Marketten bir şey alıyor fişi almıyor alsana bir bak belki yanlış kod girildi. Siyaset gibi olmasın yanlış anlaşılmasın A parti B parti değilde. Bir parti başkanı için vay efendim iranda mı ne başka biriyle evlenmiş diyorlar haberde. Kimse araştırmadan etmeden vay anasını beklenir tabi bundan hiç yapmam diyenden korkucaksın derler. Doğrudur hiç yapmam diyenden kork yine ama önce bir araştır nedir ne değildir ondan sonra yargıla. Bakalım umarım yeni nesiller biz öğretmenlerin çabasıyla daha araştırmacı daha iyi birey oldurabiliriz.

ShaF_cK' Alıntı:
valla onuda anlamış değilim adama plastık kabı 3 5 lıraya satacağına akvaryumu öner daha çok kazan. Ama sürümden kazanıyor adam ıste 1 akvaryum yerıne 10 plastık kap 10 kaplumbağa satıp daha fazlasını alıyor. işin içinde para olduğunda yeri geliyor en yakının seni satıyor. Onlarda haklı bu konuda. Dediğin gibi halkımız bilinçlenmeli sadece kaplumbağa alırken bakarken değil her konuda. Marketten bir şey alıyor fişi almıyor alsana bir bak belki yanlış kod girildi. Siyaset gibi olmasın yanlış anlaşılmasın A parti B parti değilde. Bir parti başkanı için vay efendim iranda mı ne başka biriyle evlenmiş diyorlar haberde. Kimse araştırmadan etmeden vay anasını beklenir tabi bundan hiç yapmam diyenden korkucaksın derler. Doğrudur hiç yapmam diyenden kork yine ama önce bir araştır nedir ne değildir ondan sonra yargıla. Bakalım umarım yeni nesiller biz öğretmenlerin çabasıyla daha araştırmacı daha iyi birey oldurabiliriz.

Aynen , her konuda örnek olmalıyız yoksa kendi kendine olacak değil ya herşey. :)

cem' Alıntı:
Ne yazmışsınız ya. Okumaya üşendim.

Bir gününü ayırıp afyonda gez. Uygun bir akvaryum bulunur elbet. Sonuçta ara geçiş alacaksın. Evde max ayıracağın ölçüyü belirlersen uygun akvaryum bulman kolay olur. Afyon-dinar arası otobüs çalışıyorsa alıp götürürsün. Genelde 6 mm satılır. Ama ikinci el akvaryum var mı diye de sor belki kalın camlı çıkar. Yalnız silicon bağlantılarını kontrol et. Bir de rodaj makinası olan camcıları dolaşıp fiyat alabilirsin. Ama siliconu sen al. Koçtaş vardır afyonda.

Cem abi haklısın valla bana oku desen kendi konumu okumaya bende üşenirim :D

----

Dediğin gibi yapacağım abi gelişmeleri yine buraya yazarım. İnşallah güzel olur herşey :)

Sorma abla :D ilk partiyi dün verdik ikinci partiyi de yollarsak çok rahatlıcam :):)

Aslında akvaryum çok pahalı değilmiş ama ambar ve sandıklama işi pahalı oluyor. Büyük akvaryumlarda ve büyük kaplumbağa bahçelerinde fiyatı gerçekten makul. Sadece akvaryum alacaksanız ve ebatlar büyük değilse bulunduğunuz şehirde bulmaya çalışın.

Ama kaplumbağa bahçelerinde daha uygunu görmedim. 2-3 katı fiyatlarla karşılaştım.

AEK' Alıntı:
Aslında akvaryum çok pahalı değilmiş ama ambar ve sandıklama işi pahalı oluyor. Büyük akvaryumlarda ve büyük kaplumbağa bahçelerinde fiyatı gerçekten makul. Sadece akvaryum alacaksanız ve ebatlar büyük değilse bulunduğunuz şehirde bulmaya çalışın.

Ama kaplumbağa bahçelerinde daha uygunu görmedim. 2-3 katı fiyatlarla karşılaştım.

Doğrudur Emre abi. Zaten bende belirttim büyük akvaryumlarda fiyatlar daha uygundur diye. :)

Bu arada lamba geldi. Biraz büyük gibi geldi benim akvaryuma ama olsun. Beğendim lambayı. Belki biraz daha küçük olabilirmiş :)

Mekaniği falan kaliteli duruyor. Ali Sarp iyi bir öneri yapmış , teşekkür ediyorum ona. ;)

Foto çekebilirsem atarım ;)

-----

Bunun dışında şu anki Akvaryumda 1 sene idare etmek zorunda kalabilir eğer uygun akvaryum bulamazsam Afyon'dan...

Bu arada nick degistirmek istedim ama ne zaman değişir ki ? :)

Takıldığım forumlarda nick'im hep Hitokiri Battousai. Burda da aynı olsun istedim :)

Şöyle bakayım dedim keyfi nasıl diye , kerata hemen çıkmış kuru alana. Uzun süredir yoktu kuru alan keyif yapıyor artık :D

Fotoğraf çekecektim de vazgeçtim rahatsız etmeyelim diye. :)

Cvp: Akvaryum Kuracağım

Acele etme o zaman belki uygun bir şeyler denk gelir daha iyi olur, bu arada birikim de yaparak bütçeyi artırırsın.
Admin gerekli işlemi yapacaktır, bence onda da acele etme :D

Ömürlük kuru alanlı yapacağın zaman daha iyi olur. Hemde güzelce kuru alanı vs tam teşekküllü olur. Hayvanlar artık eskisi gibi telef olmuyor. Bir süre sonra bu sistemler herkese gerekecek. Mas şu an tek diyebileceğimiz olmasına rağmen sağ olsun bunu kötüye kullanmıyor. Büyük akvaryumda dahi maliyete yakın yapıyor. Ben ne fiyatlar almıştım :)

Senin düşünmeyeceğini biliyorum ama reklam yapmış gibi olmayayım. Okuyan diğer arkadaşlar bilsin. Bu sebeple herkese özellikle tam teşekküllü kaplumbağa akvaryumu için fiyat alın diyorum. Ben yeni akvaryumumuda onlara yaptırdım. Sen hazır olunca bende bir konuşurum onlarla.

AEK' Alıntı:
Ömürlük kuru alanlı yapacağın zaman daha iyi olur. Hemde güzelce kuru alanı vs tam teşekküllü olur. Hayvanlar artık eskisi gibi telef olmuyor. Bir süre sonra bu sistemler herkese gerekecek. Mas şu an tek diyebileceğimiz olmasına rağmen sağ olsun bunu kötüye kullanmıyor. Büyük akvaryumda dahi maliyete yakın yapıyor. Ben ne fiyatlar almıştım :)

Senin düşünmeyeceğini biliyorum ama reklam yapmış gibi olmayayım. Okuyan diğer arkadaşlar bilsin. Bu sebeple herkese özellikle tam teşekküllü kaplumbağa akvaryumu için fiyat alın diyorum. Ben yeni akvaryumumuda onlara yaptırdım. Sen hazır olunca bende bir konuşurum onlarla.

Sağolun hocam şimdiye kadar yardımcı oldunuz , teşekkürler :)

Bakalım belki ara akvaryum alırım belki almam.

Aslında almamak daha mantıklı gibi. Üniversite 'yi kazanınca ilk tatilde bir tane mobilya vs. herşeyi tam bir akvaryum kuralım beraber :)

O zamana tahminim 1.500 tl birikir. Zaten bir tane kaplumbağam var. Yeterli büyüklükte olsa yeter. Tüm sistem için (140 - 150 lt akvaryum) + dış filtre + ısıtıcı için 1.500 yeter mi bilmiyorum ama sanırım güzel bir sistem çıkar gibi ? :)

Yeter merak etme. Tek hayvan için 100*50*50 10 mm rodajlı cam dolaplı kuru alanlı akvaryum kuruldu geçenlerde. Tüm ekipmanları 1300 tl falan bugünkü ücretle. Bunda filtre(tetra1200)+ısıtıcı(jbl)+kum+Filtre malzemeleri(gene iyi markalar) dahil. Her türlü irtibatta oluruz. Ben bu aralar yoğunum ama konuları arada kontrol ediyorum.

AEK' Alıntı:
Yeter merak etme. Tek hayvan için 100*50*50 10 mm rodajlı cam dolaplı kuru alanlı akvaryum kuruldu geçenlerde. Tüm ekipmanları 1300 tl falan bugünkü ücretle. Bunda filtre(tetra1200)+ısıtıcı(jbl)+kum+Filtre malzemeleri(gene iyi markalar) dahil. Her türlü irtibatta oluruz. Ben bu aralar yoğunum ama konuları arada kontrol ediyorum.

Bende lamba mango kökü ve eheim 2010 filtre halihazırda var hocam. Eğer o civarlarda Ömürlük kurabiliriz diyorsanız ara akvaryum ile uğraşmayayım direk 1 veya 1.5 sene içinde Ömürlük akvaryuma geçeyim ? Bence ara akvaryum zarardan başka bişey değil. Zaten şu an 8 cm civarında sanırım 1 - 1.5 sene idare edebilir şu anki akvaryumda :)

Üniversite'yi bir kazanalım Allah'ın izniyle güzel bir sistem kuracağım zaten :)

Buyuk akvaryum sump vs. derken diger akvaryumculara gore cok iyi sadece akvaryuma 5200 TL fiyat almisligim var

Evet guzel lamba

Geri