Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum tüm ekipmanlar için bakarmısınız?

Olmadı rampayı söküp yukarı cam kısım yapacağım diğer türlü o rampa yeri daraltıyor gidip filtreye basıyor o da biliyorsun tamamen su altına inmemeli korkuyorum o yönden biraz daha masraf yapacağız mecburen

İç filtreyi yatay kullanmayı dene dipten 6-8 cm yukarı yatay ve su çıkışı köşe cama yakın olacak şekilde konumlandır. Kaçtıkları yeri unutmazlar.

Hayvanın bacak boşluk kenarlarına ve altbağaya bak o kısımlar daha zayıftır. Birde bacaklarına ve ense bölgesine bak tahriş var mı? Düştüklerinde baş ve bacaklar dışarıda kaldığı için kabuk ezer. Deride yırtılma, açık yara oluşmuş ise baticon sürüp 5-10 dakika kuru yerde bekletip kalanı peçete ile silip akvaryuma alırsın.

Hayvan dişi ise yumurta bırakma amaçlı çıkma eğilimi olabilir. Senede bir veya iki defa çiftleşmese de boş yumurta atarlar. Bu cihetle dişilerin yumurta bırakacak yer arama içgüdüsü kaçma eğilimini yükseltir.

Kaçma eğilimi olan yerlerin altına halı kilim birşey koyman iyi olur.

Kaç gündür gözlemledim iyice çok şükür birşeyi yok başka bi kapta duruyor 3 4 gündür suyunu o ısılarda tutuyorum az çok. Ama rampayı söktüm silikon izlerini temizlemekle uğraşıyorum. Bu cam bölge ve rampayı Akvaryumcu mu yapar normal bi camcı halleder mi? Bu silikonları nasıl silebilirim birde hocam

Erkek cinsiyeti dediğin bölgelere tekrar bakacağım ama

P1YRM9.jpg
dvW6X4.jpg

bunu ilk fotodaki gibi kullansam iş görür değil mi özel cam yaptırmak yerine bir rampası eksik gibi

Silikon için cam jileti alacaksın yapı marketlerde mevcut. 15-20 lira birşeydi.

Suyu sürekli ısıtmaya çalışma, kalorifer yanına koy ısı sabit seyretsin. Isı değişikliği olmasın.

Akvaryum imalatçısı da camcı da yapar. Bu akvaryumu karantina akvaryumu olarak kullanabilirsin. Ama bundan yapayım der isen 2. Resimdeki gibi ağzı yukarı baksın. Uzun camdan kesi açtırıp rampa yaptır. Rampa yanlarına yelpaze cam yapılacak bu oradan dışarı atlamaması için. İkincisi yan cam alt kenarlarına kaykılıp yanlardan düşmemesi yani sabit tutması için 6 cm eninde cam kestirip boyluca silikonlat. 3 cm cama silikon 3 cm akvaryum kenarından aşağı sarksın. Ana akvaryum ile sıfır hizada değil mi? Boyu alttaki akvaryumdan daha kısa ise bu sabitleyici cam ile araya 3 cm'lik bir cam parçası silikonlatıp sabitleyici camı da buna silikonlatarak mesafeyi uzatabilirsin. Alttaki akvaryumu sıkmasın. Geriye tek sıkıntı hayvan rampaya çıktığında kuru alanı devirir mi? Onu düşünüyorum.

Cvp: Akvaryum tüm ekipmanlar için bakarmısınız?

Uzun uzun yazmışsın öncelikle teşekkür ederim. O jileti hemen temin edeceğim. 2 foto gibi kullanırsam alan dar kalacak gibi onu bir göstereceğim yaptırırken adama. Olmadı bbenzer bir şey yaptıracağım. Bunun mesafesi tam kaplıyor benim akvaryumu ağırlığı da yok pek. Bu yada başka kuru alan her türlü silikonlayacağım altakine. Yanlara da yelpaze gibi o atlamasını önleyecek kısımlar şart bi daha o riski alamam

O ölçüleride not alıyorum yaptırırken bakacağım tekrar

Alttakine silikonlayacak isen dediğim yan kenar uzatma camlarını yaptırma. Gün gelir çıkarmak icap eder bu camlar sökmeye mani olur.

Rampayı benim kuru alanın konusunu göstermiştim sanırım oradaki gibi alttan rampa desteği yaptırırsın. Son resimde yelpaze cam takılı son halini koymuştum.

Senin kine baktım ama yapıştırmadın mı üstekini boşta mı duruyor onu anlamadm

Paspası yapıştırmadım. Kuru alanı da yapıştırmadım. 10-15 kg civarı ağırlığı var. Aynı anda iki yetişkin kaplumbağa rampaya çıktığında dahi kıpırdamaz. Ki ben kaldırıp indirirken zorlanıyorum.

Hadi ya o iyiymiş bendeki maksimum 5 6 kg gelir sanırım. Dediğin gibi sağlam olursa yapıştırmadan denerm

Merhaba Cem bey akvaryuma özel cam yaptırdım pazartesi elimde olacak hayvanım 1.5 haftadır filan farklı kapta duruyor ısıyı ayarlıyorum filan demiştim hatırlarsınız belki.Sorum şu 2 gündür ne tavuk döner yiyor ne çok severek yediği sosis salam kokluyor ısırıyor geri agzından atıyor.Sadece tavuk yiyor pirzola ve gögüs.Onu da şuan yer mi bilmiyorum deneyeceğim sebebi ne olabilir

Verdiklerin sakıncalı yiyecekler. Tatlı, tuzlu, acı, baharatlı, yağlı, işlenmiş et türevleri, kokulu bitkiler (reyhan, tere, roka vs.) vermiyoruz.

Normalde dışarıdan ürün vermeyi önermiyorum ama yem fiyatları uçunca mecburi yönleniyoruz. Yalnız...

Tavuk, yağsız kıyma haşlama olmalı. İşlenmiş etlerin ise ne olduğu belli değil, et hariç herşey var. içindeki maddeler doğrudan pankreasa zarar. Şimdi herşeye o kadar katkı maddesi koyuyorlar ki hayvanın yememesi normal. Hayvanlar yiyeceğin kaliteli olup olmadığını anlar. Kalitesiz ürünü yemez. Sürekli protein de verme. Marul kıvırcık denemeleri yap. Sürekli protein eklem iltihaplanması (gut) yapar.

Yemde hesaplı bulursan alırsın. Sera carnivor, raffy P, tetra reptomin gibi. Vitamin eksikliği var ise ya yem yada vitamin damla al. Vitamin eksikliği de vücuttaki dengeyi bozar.

Haricen hayvan üşütmüş olabilir. Hasta hayvanda iştahsızlık, halsizlik olur. Sürekli lamba altında durmak ister. Isı sabit dengede değilse bu hasta eder. Esinti, cereyanda kalmamalı. Su değişimleri emsal olmalı.

Yeşillik denedim yemiyor hiç bir türlü hocam iştahsızlık sadece bu ürünlerde var tavukları gömüyor acımadan :) Hareketlilik seviyesi normal ücretinde değilim ama o yemleri çok oldu bırakalımız yemiyor çoktandır

Su dediğin gibi sabit ısıda bıraktım ani su ısısı değiştirmemek için 20 derece içeri de 22 derece var

Pazartesi yeni kuru alanın fotografını atacağım 2 gündür camcıda kurumasını bekliyorum az kaldı kavuşacak akvaryumuna. Birde bir şey soracağım bu iç filtre tamamen su altı kalmayacak diyoruz yan yatırmayı nasıl yapacağız

Ot türevli yemek zorunda bu sağlığı için gerekiyor. Yem çeşitliliği önem arzediyor. Olmadı aç bırakma yolu ile mecbur tutularak durum çözülmeye çalışılır. Hayvan yiyene kadar onun harici hiçbir şey verilmez. Tabi inatları olduğu için bu 1-15 gün arası sürer. Yağ depoladıkları için açlıktan ölmezler. Bu süre zarfında inadı kırılır.

Dışarıdan verilen her yiyecek yemden uzaklaştırır heleki bu et ise.

İç filtre su altında durur. Motoru su soğutur. Sadece bazı filtrelerde su çıkış borusuna takılı şelale boru aparatı var ise o aparat yukarıda durur. İç filtrenin kabarcık çıkarma özelliği var ise serum hortumu takılıp tamamen su içinde durabilir.

Teşekkür ederim hocam bu yeşillik ve normal yem olayında ısrarcı olayım öyleyse.Çünkü beni görünce zıplıyor hopluyor tavuk türü attım mı kapıyor havada ama normal yemi ve yeşillik konusunda koklayıp yemiyor.Yarın akvaryumunu hele alayım bir dizeyim hayvan normal ısıda kendine gelir muhtemelen.Diğer türlü biraz aç bırakacağım gibi

Selam Cem bey akvaryumu bu şekil yaptırdım filitrenin ama yapışkanları baya kötü ısıtıcının bi yapışkanını ona yapıştırdım ya yatay koyacağız yada bu ısıtıcı ile destekleyeceğiz yan yana koyup.Birde siz yatay koyabileceğimi söylemiştiniz yan olarak foto koydum sığmıyor gibi.Nasıl olmuş sizce? Üst kısmı kasıtlı olarak cilt ile sardım hayvan kuru alandayken beni görüp atlamasın diye suya
6am7ll.jpg

8a8091.jpg

oXEPYX.jpg

ZXYgAo.jpg

Akvaryum tabanında kum yok. Eğer vantuz tutmuyorsa 3. Resimdeki gibi tabana diklemesine oturt. O dirseği çıkart. Dirsek varken çalıştırırsan su hortumdan dışarı akar. Filtrenin su çıkışı düz olmalı.

Kabarcık hortumu kısa kalırsa petshoptan yarım metre hortum al. Bir tanede dışardaki ucuna musluk al. Gece gürültü rahatsız ederse musluğu kaparsın kabarcık durur. 3.resme dikkatli baktım hortum yeterli geliyor.

Su sirkülasyonuna bak. Debi çok yüksek değilse kısa cama yasla uzunlamasına aksın. Dirseği takma ama o şelale boruyu ucundaki tapayı çıkarıp takabilirsin. Hayvanda tünek niyetine tutunur. Eğer şiddetli akıyorsa uzun cama yaslayıp suyu ön cama doğru verdirirsin. Ön cama çarpınca su şiddeti azalır.

Şu uzun hava kabarcıkları çıkaran aparatı çıkart diyorsun değil mi öyle anladım.Aynen vartuzlar sıkıntı bunları tek tek alabileceğim bir yer var mı nette bulabilir miyim? Kuru alanın etrafını kapattım hayvan bizi görünce inmesin rahatça takılsın diye bu mantıklı iyi olur değil mi? Daha orada görünmeyen bir kaç uzatma aparatı da mevcut filitrenin gerekirse onları da takarım.Peki şeyi sorayım 3.resimdeki gibi koyup ön tarafına o ısıtıcıyı koysam o onu biraz sabitliyor gibi zararı olur mu onun ısınının filitreye çok soru sordum teşekkürler şimdiden.Daha suyunu koymadım tam bunları netleştirmek için.Akvaryum bu arada 1 haftadır balkonda duruyor silikon kokusu filan kalmasın diye beklettim iyice

O uzun delikli boruya şelale borusu yada şelale aparatı diyoruz. Filtreden su akarken önüne engel olacak birşey çıkarsa suyu havalandırma hortumuna basar. Bunu yapan dirsektir. Dirsek suyun hızını biraz azaltır. Suda kolay çıkış olan hava hortumuna doğru gitmeye çalışır. Filtreden su çıkışı düz olmalı. Sadece dirseği kullanma. Bu şelale boru doğrudan filtreye takılıyorsa kullanabilirsin. Sadece ön ucundaki tapayı çıkar. Su önden aksın.

Google'dan iç filtre vantuzu diye aratırsan çıkar. Lastik olanlardansa silikon olanlar daha uzun ömürlü. Lastik zamanla sertleşiyor ama sanki tutunması silikondan daha güçlü geldi bana. Arka tutma (tırnak) kısmına dikkat et. Filtreden filtreye farklılık gösteriyor.

www.juenpetmarket.com sitesine de bak ürün yelpazesi geniş bir site belki uygunu çıkar.

Bu hayvanların güvenlik açısından zayıf oldukları nokta kuru alandır. İçgüdüsel olarak çevreyi kontrol ederler bu rahatlatır. Kuru alan çevresi kapalı olduğunda işitme duyusuna güvenir. Böyle bir durumda görmese de herhangi bir ses duyması suya kaçmasına neden olabilir. Diğer taraftan görülmediği hissi oluşursa durabilir de. Açık camda dahi bulunduğu odaya yavaşça girdiğinde göz teması kurmadığın sürece kendini kamufle olmuş sanır. Bazen son dakikaya kadar hareketsiz durur ama ayakları kaçmaya yönelik hazırlar. Sürekli takip eder görüldüğünü anladığında suya fırlar. Bu da bir nevi karşılıklı güven esasına dayanır senden tehdit gelmeyeceğini bilirse kaçmaz. Bazende sıcağın verdiği keyif öyle ağır basar ki seni görse de sallamaz. Mayışık mayışık durur. Bu genelde yetişkinlerde görülüyor büyüyünce özgüven geliyor.

O kaplama çok renkli hayvanı rahatsız edebilir. Akvaryuma özgü bitki resimli birşey daha rahatlatıcı olabilir. Özellikle akvaryum arka planına koyarsan akvaryuma derinlik verir. Ben taktığımda camı geçip resme gitme hissi oluşmuştu hayvanlarda.

Isıtıcıyı koyabilirsin onda sorun yok. Su içinde olduğu için plastiği eritecek bir sıcaklık olmaz. Tam batan modeldi değil mi yada dik mi konumlandıracaksın?

Filtreyi tabana da oturtabilirsin ama motorun titreşimi gürültüyü artırabilir mi onu düşünüyorum. Herhangi bir cama teması olmadı mı daha sessiz çalışır. Gerçi hava kabarcığı başlı başına gürültü zaten.

6amZ8v.jpg
Son durum şöyle 28 sabit su şuan kuru alan için dediğin gbi görsel değişikliğine gidebilirim.Kum şart mıdır peki eğer çok lazımsa onu da alırım şuan başta zorlandı rampada ama suan rampada keyfine bakıyor

savas_yok' Alıntı:
6amZ8v.jpg
Son durum şöyle 28 sabit su şuan kuru alan için dediğin gbi görsel değişikliğine gidebilirim.Kum şart mıdır peki eğer çok lazımsa onu da alırım şuan başta zorlandı rampada ama suan rampada keyfine bakıyor.o uzun 3 lü 4 lü su püskürteni takmadım yer çok daralıyor diye o musluğunda ucu açık gördüğünüz gibi yukarıdan hava alıyor ama su damlamıyor ondan sorun yok değil mi? Suyu aşağı verdiriyorum belki kabarcıktan korkar diye

savas_yok' Alıntı:
6amZ8v.jpg
Son durum şöyle 28 sabit su şuan kuru alan için dediğin gbi görsel değişikliğine gidebilirim.Kum şart mıdır peki eğer çok lazımsa onu da alırım şuan başta zorlandı rampada ama suan rampada keyfine bakıyor

savas_yok' Alıntı:
6amZ8v.jpg
Son durum şöyle 28 sabit su şuan kuru alan için dediğin gbi görsel değişikliğine gidebilirim.Kum şart mıdır peki eğer çok lazımsa onu da alırım şuan başta zorlandı rampada ama suan rampada keyfine bakıyor.o uzun 3 lü 4 lü su püskürteni takmadım yer çok daralıyor diye o musluğunda ucu açık gördüğünüz gibi yukarıdan hava alıyor ama su damlamıyor ondan sorun yok değil mi? Suyu aşağı verdiriyorum belki kabarcıktan korkar diye

Birde suya inmeye korkuyor gibi alışır değil mi bu duruma ilk suya koydum biraz yüzdü afalladı sonra çıktı rampaya orada oturuyor şuan için inmek için uca geliyor korkuyor alışır mı değilmi :)

lqEk4p.jpg
birde atlama riski için şimdilik bu kartonu koydum hep yanındayım bugün bir kontrol edeyim gerçi oraları 20 cm den uzun yaptırdım çıkması zor.Şuan orası biraz karanlık oldu diye mi inmiyor sizce? Işığa doğru koyuyuorum yine oraya gidiyor

şuan ayakları uzatıp uzanmış yatıyor keyfi yerinde ne zaman isterse o zmn insin olmazsa 28 sabit suyu şuan

Geri