Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum tüm ekipmanlar için bakarmısınız?

Aparat diyemeyiz. Silindir bir çubuk olacak. Bu oklava olur, sert boru olur 30-40 cm birşey yeterli.

Cvp: Akvaryum tüm ekipmanlar için bakarmısınız?

Güzel bir ampül aldım hocam 40 watt philips olanlardan güzelce ısı da veriyordu dediğin gibi.Kaç gündür sorun yoktu hayvan bugün şu engin olan kısmı keşfetti ordan çıkıp o cilte basarak çıkıyor düşmeden kurtardım şansıma yine.Nasıl yapacağım bilemiyorum bu sefer

lqdWJp.jpg
Bu tamamen camcının hatası ona şu yukarı gibi dümdüz kes dedim hayvan çıkar dedim gösterdiğim resimde öyle değilmiş oysaki orası düzdü herneyse.

Şimdi bana ne önerirsiniz Cem bey , yine hayvanı o eski kaba koydum şimdilik unutmuyor orayı hep ordan çıkacak atlarsa zaten bu sefer malesef yaşamaz.

Ben diyorum ki şu lambanın olduğu kısma ortası delik bir cam silikonlatayım.Onun atladığı yere de o tarz bir cam yaptırayım.Yada karton mukavva filan mı yaptırsam

Akvaryum üstündeki kağıdı komple kaldır. Yan camlara dış kısmından mukavva yapıştırıp uzat. Yan camlar dikdörtgenmiş gibi olur. Böylelikle yanlara uzanıp çıkamaz. Akvaryum üstü açık olacak zaten. Bu dikdörtgen kestiğin mukavvaların rampa yan üçgen camların üst kısmını tamamlayacak taraflarını üst köşelerinden birbirine bir tane paket bandı atıp sıkıla. Boşta duracakları için bu köşeler dışarı esnemesin.

Nemden yumuşar mı peki mukavva yoksa cam kestirip silikonlayalım ne önerirsin bu konuda hee türlü dışına bişi saracağım beni sadece suya inince görsün rahatça takılsın diye

Su değmedikçe birşey olmaz. Sadece iki yan tarafa rampadan uzanıp atlamayacağı kadar uzunluk yeterli, paket bandı ile yapıştıracaksın. Suda 5 cm'lik bir kaçış boşluğu dahi çıkmasını engeller.

Bugün halledeceğim bu mevzuyu fotoğraf atarım yine. Birde su kirlendi baya hortumla dipten su çekip tazeleyim filitreyi de yıkayayım diyorum bu işler için pratik farklı bişi var mı

Filtre temizse temizlemene gerek yok. Suya karışan pisliği temizle filtre işini görmeye devam eder. Filtreden hala pislik geliyor ise fişini çek. Ön boruyu çıkarıp büyük bir kovaya tut bir miktar boşalt sonra fişi çekip baş parmağınla deliği tıkayıp akvaryuma alıp monte edip çalıştır. Kovayı akvaryumdan aşağı koyarsan fişi çeksen de su akmaya devam eder. Aynı hizada masa yada sandalyeye koyarsan fişi çektiğin gibi su durur. Hortumu havaya kaldırırsın.

v6Jp1r.jpg

16GgQ5.jpg

durum şu şekilde hocam nasıl olmuş

Güzel olmuş oradan çıkamaz. Belki bir ihtimal filtre tarafından basıp çıkabilir ama aklına gelmezse yada kazara farketmezse sıkıntı olmaz.

Cvp: RE: Akvaryum tüm ekipmanlar için bakarmısınız?

cem' Alıntı:
Güzel olmuş oradan çıkamaz. Belki bir ihtimal filtre tarafından basıp çıkabilir ama aklına gelmezse yada kazara farketmezse sıkıntı olmaz.

Aynen yukarıya tırmanmaya calışmadı bile daha kaç gündür istese de çıkamaz burdan.Ama o filitreye basmayı akıl ederse çok rahat çıkar gözlemliyorum gözüm üstünde hep arada ayağı serum hortumunu içeri akvaryuma düşürüyor onu sabitledim dışarıya.Atlar gibi olursa yan yatıracağım filitreyi

Hortumu sürekli düşürüyorsa demekki filtre üstüne tutunuyor orayı benimsemiş olmalı. Muhtemelen orada uyuyordur.

Ayağı çarpıyor genellikle arada birde ısıtıcıya kur yapıyor.Çoğu zaman ya rampanın ağzında tutunup yatıyor yada rampaya çıkıp orda ayakları uzatıyor keyfi yerinde şuan :)

Bu şekil uyumaları başladı :)  Artık yemleri daha kolay yiyor suya iyice alıştı diplerde baya durabiliyor.  

pb6qMn.jpg

k9O379.jpg

Güzel tek ayak tutunarak denge sağlamayı öğrenip uyumaya başlamış. Şu an burnunu ara ara dışarı uzatıp nefeslenir. Zamanla tabana oturup orada uyumaya başlar. İlerleyen zamanda nefes tutabilme kapasitesi üst noktaya geldiğinde ara nefes almadan geceden sabaha kadar dipte uyur.

Tabana silis kumu unutma hayvan eşelenip vakit geçirsin. Bunalıma girmesin.

Geri