Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Fazla akvaryum ve ekipmanı olan var mı?

Cvp: RE: Fazla akvaryum ve ekipmanı olan var mı?

Alisarp' Alıntı:
Kuru alan oyle olmaz ne yazikki ya baska tas eklenicek ki ozaman da kuru alandan kacabilir sanirim yani su seviyesini azaltmaniz gerekecek bundan sonra ayni derece ile kuru alani olcebilirsiniz zemin 28-28 derece ciksa uygundur

Buarada hayvanin kabuk gercekten cok cok kotu durumda bununla ilgili bir tedavi uygulamis miydik ?
Birde hayvan buyuyemeyince enine buyumus neyazikki :(

Evet malesef kotu =(( Kabuguna birsey yapmadik.Tas ekleyecegim.Yine de cikamiyor olctum.

Musluk kismi kapali mi kalacak,acik mi ve su disinda mi kalacak?Gerci gerekli degil demissin.

Tam tersi cevirince ne yonden fark edecegini anlamadim. Hani normal alani kapatmasin diye mi soyledin?Hayvan rahatsiz olmasin diye mi?

Bir de sudan cikarsa motoru yanar denilmis.Korktum okuyunca.İnsallah benimki sokmez bunu.

cem' Alıntı:
hava hortumuna gerek yok. su az zaten filtreyi tam tersine çevirip yatır taş ile plastik arasından su ileriye gitsin. gerekirse fıskıye borusunu takıp taşla plastik arasına sıkıştırabilirsin. fıskıye su içinde olacak her ikisini de dene hangisi daha uygun olursa o yöntemi kullanırsın.

hortumun filtreye giren tarafı değil öbür uç tarafındakini diyorsan o musluktur. oradan hava kabarcık seviye ayarı yapılır.

hayvan sürekli aynı yemi yemekten usanmış farklı tatları denesin. ayrı günlerde vereceğin için reptomini de bir süre sonra yiyecektir. mineral yem haftada bir verilecek daha fazla değil ona dikkat et.

Musluk kismi kapali mi kalacak,acik mi ve
su disinda mi kalacak?Gerci gerekli degil
demissin.
Tam tersi cevirince ne yonden fark
edecegini anlamadim. Hani normal alani
kapatmasin diye mi soyledin?Hayvan
rahatsiz olmasin diye mi?

Cvp: Fazla akvaryum ve ekipmanı olan var mı?

Sekli boyle degistirdim. Daha az alan etkilensin diye. Cem,dedigin gibi yapamama sebebim;ben taslari ilk resimdeki gibi koyuyorum.Sonra tas tas ustunde birakmiyor ve isiticiya dogru itekliyor.Herzaman da isiticiya yapisarak uyuyor.
Lamba altinda hic uyumadi gibi birsey.
Buyuk ve daha agir (mumkunse tek bir tas)bir tas bulunca ekleyecegim. Belki ozaman cikar.
Suan debelendikce tesadufen de taslar oynuyor,isiticiya yapistigindan ayagiini koymasi icin de kendisi yapiyor olabilir. Ama saniyorum 1.si.. Ben suyu ozellikle yukselttim ki isiticinin pesini biraksin. Ama yine bi sekilde bastirip abanip ona yapisik uyuyor.Taslar yakininda ise ancak ozaman onlara da ayagini vb yaslayabilecegi sekilde duruyor.
Lambayi da ozellikle isiticinin zit tarafinda birakmak istiyordum isi dagilimi acisindan. Ama acaba isiticinin tepesine alsam ve taslar da resimdeki gibi mi kalsa?

Filteyi taslarla yanyana,suanki lamba onune koymayi da dusundum.Cem,senin dedigin gibi. Bu sefer de filtrenin tepesine alismasindan korktum. Cunku guclu. Debelenirken yrinden cikartabilir.Taslar surekli geziyor cunku. Buyuzden en tehlikesiz kose diye dusnerek oraya attim.

Dereceleri sabit tutuyor musunuz akvaryumda?Arada mi kontrol etsem diyorum.Malum alan dar ve satasma ihtimalinden korktuk.Arada herseyi isiriyor malum.

Su lambanin onundeki aydinlik gorunen kisim,filtrenin gozle gorulen ulastigi alan.Flashta secilmiyor.

Bu arada hortumu denedim.Soyledigin gibi musluk gibi ayarlaniyor ve su icine hava veriyor. Ses yapiyor tabi.Eger ozel bir islevi ykksa kullanmayayim.Bana sanki balikli akvaryum icin hava basiyor gibi geldi. Selale daha beter sesli.Onun da ozel islevi yoksa simdilik kullanmayayim. Ama akvaryumda ve salonda duran icin guzel aparatlar tabi.

Ekli dosyalar

• 2014-03-16 11.45.37-1.jpg
    2014-03-16 11.45.37-1.jpg
    24.3 KB · Görüntüleme: 42
  • 2014-03-16 11.45.37-1.jpg
    2014-03-16 11.45.37-1.jpg
    24.3 KB · Görüntüleme: 50

filtre motoru su tarafından soğutulur dışarda kalırsa ısınıp bozulur. ayrıca su içinde olduğu halde su 35 derece ve üstüne çıkarsa yine aynı sebepten bozulabilir. özellikle yazın suyun bu derece üstüne çıkmamasını kontrol gerekir.

filtrenin hortum giren kısmında tapası varsa tak yoksa öyle dursun hortumu kullanmana gerek yok. o diğer uçtaki musluk ise tam açarsan fazla kabarcık verir az açarsan az kabarcık verir. ters çevirmeden kastım su çıkışı taş arkasından geçerek hayvanın rahatsız olmamasıydı. yani sirkülasyon taşın arkasından dönüp süzgeç kısmına gidecekti. bu şekilde konumlandırmanda uygun. böyle de olur. hava kabarcığı balıklar için oksijen sağlasa da bizimkilerde suya oksijen verip kalitesini yükseltir amonyağın daha çabuk uçmasını sağlar suyun acılığını azaltır. ama sende su az gerek yok.

lamba taşlardan uzak o tarafa al lambayı. taşları nereye koyarsan koy keyfi isterse her şekilde filtre üstüne çıkacaktır. nasıl rahat ediyorsa.

derece sürekli kalsın su içinde durduğu sürece sorun olmaz. imkanın yok ama dik durması daha iyi netice verecektir. lambanın şimdi olduğu tarafa çaprazlama koyabilirsin.

cem' Alıntı:
filtre motoru su tarafından soğutulur dışarda kalırsa ısınıp bozulur. ayrıca su içinde olduğu halde su 35 derece ve üstüne çıkarsa yine aynı sebepten bozulabilir. özellikle yazın suyun bu derece üstüne çıkmamasını kontrol gerekir.

filtrenin hortum giren kısmında tapası varsa tak yoksa öyle dursun hortumu kullanmana gerek yok. o diğer uçtaki musluk ise tam açarsan fazla kabarcık verir az açarsan az kabarcık verir. ters çevirmeden kastım su çıkışı taş arkasından geçerek hayvanın rahatsız olmamasıydı. yani sirkülasyon taşın arkasından dönüp süzgeç kısmına gidecekti. bu şekilde konumlandırmanda uygun. böyle de olur. hava kabarcığı balıklar için oksijen sağlasa da bizimkilerde suya oksijen verip kalitesini yükseltir amonyağın daha çabuk uçmasını sağlar suyun acılığını azaltır. ama sende su az gerek yok.

lamba taşlardan uzak o tarafa al lambayı. taşları nereye koyarsan koy keyfi isterse her şekilde filtre üstüne çıkacaktır. nasıl rahat ediyorsa.

derece sürekli kalsın su içinde durduğu sürece sorun olmaz. imkanın yok ama dik durması daha iyi netice verecektir. lambanın şimdi olduğu tarafa çaprazlama koyabilirsin.

Yazin 35°uzeine cikinca ne yapiyorsunuz peki?Durdurmak disinda yani.

Filtrenin hortum giren kisminda tipa yok.Musluk ucunda var. Birakiyoum o halde boyle. Ama dedigin faydalari varsa,gunduzleri de takabilirim?

Dereceyi dikey olarak filtrenin solundaki 1 cmlik bosluga yerlestrdim. Caprazdan goruyorum bakinca.Hem oraya girip oynatamaz kolay kolay =)

akvaryum ışık alacak fakat güneşe doğrudan temas etmeyecek bir yerde olacak gerekirse az oranlarda su takviyesi ama soğuk su olmayacak.

tapa yoksa gerek yok zaten su içinde, 30 lt üstü sularda gerekli olur hayvanı boş yere rahatsız etme.

derecenin öyle olması daha iyi bazıları derecedeki kırmızıyı görüp dişliyorlar.

Valla bizi disliyor sabahtan beri. Birseyi duzeltmeye elimi suya soktugum gibi,en uctan isirmaya kosuyor. İttikce o da bizi itiyor. Hic rahatsiz olma falan yok yani. Annemin parmagini kapti,Allahtan tam kavrayamamisti. Saniyesinde saldiriyor. Sicagi buldugundan beri yada o donemden beri bu sekilde.Normalde koklar asla isirmazdi.Simdi direk isiriyor. Elimi her suya sokmadan once sabunla yikiyorum. Yani koku falan da almiyor. Bir anlik dalginliga gelse isiracak valla,tirsiyorum :)

Bu arada bizi kovmak veya savunma icin degil.Sahiden yemek icin yaklasiyor =)) Yem atinca 1-2 yiyip birakiyor ama.Sicakta cani birsey istiyor sanirim. Belki meyve vs ozlemistir.Sicak,bu arzusunu korukledi mi nedir..

Benim azman filtreyi de havaya kaldirdi.Su sesini duyup kostum.Motor kismi havaya kalkmadan yakaladim ama uc kismi tamamen su disindaydi.
Vantuzlari da iyiydi yani.
Bir oneriniz var mi,nasil sabitlerim?Taslarin d yerini oynatiyor.

alan dar dizaynı kendi yapıyor. akvaryuma geçiş yapacaksın başka türlü kurtarırı yok. hayvanın dili yok göstererek anlatıyor.

5-10 dakikadan birşey olmaz.

filtrenin

cem' Alıntı:
alan dar dizaynı kendi yapıyor. akvaryuma geçiş yapacaksın başka türlü kurtarırı yok. hayvanın dili yok göstererek anlatıyor.

5-10 dakikadan birşey olmaz.

filtrenin

Gun icinde her dk basinda bulunamayiz ki. Cikarsa gidee filtre Allah korusun. Ucunda bisi olan vantuz falan var midir kistirmak icin acaba?Tas dusunmuyorim cunku direk itekliyor.

mailto:/urun_detay.aspx?urn=15014&ad=europet-bernina-vantuzlu-tutturma-aparati-19-21-mm
mailto:/urun_detay.aspx?urn=14151&ad=sera-vantuzlu-hortum-ve-isitici-tutturma-aparati-23-mm
bu tip vantuzlar var filtrenin üstünden yapıştırılıp filtre altına kıstırılabilir. ama bunlarıda çıkarabilir demedi deme.

cem' Alıntı:
mailto:/urun_detay.aspx?urn=15014&ad=europet-bernina-vantuzlu-tutturma-aparati-19-21-mm
mailto:/urun_detay.aspx?urn=14151&ad=sera-vantuzlu-hortum-ve-isitici-tutturma-aparati-23-mm
bu tip vantuzlar var filtrenin üstünden yapıştırılıp filtre altına kıstırılabilir. ama bunlarıda çıkarabilir demedi deme.

Evet,muhtemelen bunu da itekler =( Filtreyi yere yaklastirdim. Biraz yer biraktim,acik kisimlar kapanmasin diye. Daha once ne sekilde söktugunu gormedim..Belki altina girip tepeye dogru ittirmistir diye dusundum.

Bu arada filtreleriniz tum artiklari gunluk cekiyor mu?

filtre durgun dipteki kirleri almaz. kaplumbağalar gerek yiyerek gerekse dolaşırken havalandırarak sirkülasyonla birlikte filtrenin çekmesine yardımcı olurlar.

Muhtemelen altına girip kaldırmıştır. Hayvan sıcak suda kendini buldu. Gerçi sana delirmiş gibi geliyor olabilir ama metabolizma hızlanınca hareketlilik artmış belliki. Cem in dediği gibi alan yetmiyor. Su ısısı yazın İstanbul da 35 dereceyi bulmaz bu arada. Su ilavesine dahi filtre için gerek olmaz. 32 derece olursa hayvan bunalmasın diye öğlen takviye yapılabilir. Ama bu dahi çok nadir olur.

Yazin Ayvalik'a gidecek annemlerle.Ona gore tenbihleyecegim.

Evet,bana delirmis gibi geliyor =)

Bugun uyandigindan beri hic durmadi surekli tepindi. İsitici ile olan askindan vazgecti.Artik ona sarilmiyor.Malesef daha beteri,filtreye takti kafayi. Ya uzerine cikmaya calisiyor ya alttan itekliyor.İnsallah bu yeni yaptigim asagi yaklasirilmis sekille, bir daha yerinden oynatmayi basaramaz.

Taslara debelenirken denk gelmek disinda hala cikmiyor. Dagitiyor surekli onlari. Belki de sabit kalmadiklarindan benimseyemedi.

Yemlerden de en cok karidese cildirdi. Doping oldu sanirim =)

Biz nasıl çikolatayı seviyoruz, bu köftehorlarda karides delisi.

Ayvalık ta su bunaltabilir, evet. Yazın sık su değişimi gerekir.

Taşlar sallanmamalı. Bu hem hayvanı tedirgin eder hemde kazaya sebep olabilir.

Cvp: RE: Fazla akvaryum ve ekipmanı olan var mı?

AEK' Alıntı:
Biz nasıl çikolatayı seviyoruz, bu köftehorlarda karides delisi.

Ayvalık ta su bunaltabilir, evet. Yazın sık su değişimi gerekir.

Taşlar sallanmamalı. Bu hem hayvanı tedirgin eder hemde kazaya sebep olabilir.

Evet,taslarin basina birsey gelebilir =))))))))

Valla hafif de degiller ama bizimki cok hareketlendi.Kuvvetlendi sanki. Beni de isirmaya calisirken,bir itiyorsam,10 kati itekliyor =))

Buna uygun tas acilen bulup denemem lazim. Filtre elden gitmeden :)

Debelenme disinda,normal otururken veya uyuklarken,ben yanina gelince hemen gozlerini acip hareketleniyor. Yem ayarsam 1-2 yiyip birakiyor. Ben,baska bir yemek istemesine bagliyorum hep. Yoksa bunlarin hareketleri mi boyle?
İsitici oncesi,dibine de girsek sanki suratsiz suratsiz bakip, kaale almiyor gibi gozunu falan kapatiyordu.
Simdi sakinken bile patileniyor hemen. Ama normal debelenmesinden degil bu. Bizden birsey istiyor.Cay kahve saati mi var bunlarin anlamadim ki :) :)

Metabolizma hızlı iken hareketlilikleri artar, normal davranıyor. Sadece yem yemesindeki seçiciliğin normale dönmesi kaldı. Eğer belirli bir yemi seciyorsa şuda mümkün. Haftalık yani bir gün aç olarak 6 günlük yemleri her hafta başı kapalı bir kaba toplayıp Karışık verebilirsin. Böylece yemediğide arada kaynayabilir.

bunlar hep aç bir tanesi demiyor ki diyet yapayım. :smile: şu akvaryum işini halletsen ayvalığa göndermene bile gerek yok akvaryumda dolanıp durur. sen de rahat edersin. bir şey olacak derdin olmaz. boş zamanında petshopları gez bazen akvaryumlarda kampanya yapıyorlar.

Filtremden uzaklassin diye hortumunu taktim.Fisir fisir su atiyor.Tasin altindan da su cikiyor gibi oldu hatta.
Once sinirlendi ama sonra daha da hosuna gitti :)
Kaplus beni oynatiyor valla =))
Filtrenin buyuk deligini en az 10 kez isirdi. Hatta kendine dogru da cekiyor.Beni zaten parmagim suya degdigi an kovaliyor. Umarim isitici gibi bunu da yabanciliktan yapiyordur da,bir sure sonra birakir.Biliyorsunuz bir kac gun taslari da saldirir gibi isirmisti
Ac biraktim bugun ilk kez.Yarin da Tetra'yi dayayacagim onune =)
Cumartesileri kirmizi olani ve Pazarlari hep karidesi verecegim ki,Pazartesileri ac kaldigindan Sali ne verirsem yesin =)
El mi yaman bey mi yaman gorecegiz bakalim =)))
Bu arada filtenin sungerini ve argon birsey(ne oldugunu unuttum,disardayim suan)ini belli zaman yikamak ve degistirmek lazimmis. Turkce klavuzu 2 satir birsey ve eksik İngilizce kismindan cevirdim cat pat. Sizin de bu sekilde mi?Ve kac gunde bir temizliyorsunuz ve yenisi ile degistiriyorsunuz?

Geri