Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Fazla akvaryum ve ekipmanı olan var mı?

Cvp: Fazla akvaryum ve ekipmanı olan var mı?

tosba ile kapışma veya inatlaşma o kazanır. eline saldırmasının nedeni yeme odaklı davranması. ortamlarına yeni giren herşeyi ısırarak öğrenirler. süngeri haftada iki defa temizleyebilirsin. duruma göre haftada bir de olur. değiştirmeye gerek yok. sıcak suda (el yakmayan) süngeri ykarsın. sünger carbon alaşımlıdır argon o olabilir.

Uzun süre sonra yıkamaktan işlevi kaybedince değiştirmeyi kasdetmişlerdir. Birde sarf malzeme satışını teşvik var tabiki :)
Hayvan yalnız yaşadığı için evine giren her cismi tanımya çalışıyor. Cem in dediği gibi bunuda ısırarak yapıyor.

Bu arada sevmediği yemi aç günün ertesi verki dediğin gibi inadı kırılsın. Olmadı benim dediğim yönteme geçersin.

Bir de Carbon cartridge'i aylik yenisi ile degistirin diyor. Resimde de carbon cartridge'i filtrenin icindeki,ayrilabilir aparat olatak gostermis. İcinde ne var bilmiyorum ama sallayinca singir singir ses gelen,dikdortgen prizme seklinde kutucuk

İçerisinde karbon vardır. Temizlik malzemesi. Tüm bakterileri yok eder. Ömrü bir aydır ve bir ay sonra değişir. Dış filtrede biz ilk kurulumdan sonra yararlı bakteri oluşumu için dahil etmiyoruz. Eğer kartuş açılabiliyorsa içeriğini bir ay sonra boşaltıp yerine zeolit koyabilirsin.

Dun ac birakmama ragmen,bugun ortaligi inletmedi. Tetra ve evdeki eski yemden karisik verdim. Once bi isirdi sonra hepsini birakti..
Bir 5 dk ugrastim,baktim olmuyor aralara karides serptim.O sekilde yedi cogunu.
Kirmizi da attim ama onu da meraktan isirdi sanirim.Kopan parcasina uzanmaya lutfetmedi =)
Sizce 2 gun ac birakmayi mi yoksa bugunku yontemi hergun yaparak mi devam edeyim?Bunun pek degisecegi yok gibi.Yahu hergun de pilav yenmez ki =)

Filtrede selaleyi denedim,rahati kacsin diye =)) Selaleyi cevirmeme bagli olarak su az veya cok dalgalaniyor. Sunu merak ediyorum. Suyun tum yuzeyinin surekli donmesi gerekli mi yoksa hayvan sayesinde olusacak dalgalanmalar yeterli mi?Cunku suanki (hava ortumu veya hicbirsey takmadan)durumuyla su yuzeyinde donus gorunmuyor.Tasa carptigi yerden hafif sola(akv. icine)dogru doner gibi olup kayboluyor.

Bir de Filtrenin sungerinin acik olan ucu,tepedeki icinde argon olan temizleme kutucuguna mi bakacak(onun ustunde motor kismi var) yoksa alt deliklere mi bakacak?

Cvp: RE: Fazla akvaryum ve ekipmanı olan var mı?

berrakerkin' Alıntı:
Dun ac birakmama ragmen,bugun ortaligi inletmedi. Tetra ve evdeki eski yemden karisik verdim. Once bi isirdi sonra hepsini birakti..
Bir 5 dk ugrastim,baktim olmuyor aralara karides serptim.O sekilde yedi cogunu.
Kirmizi da attim ama onu da meraktan isirdi sanirim.Kopan parcasina uzanmaya lutfetmedi =)
Sizce 2 gun ac birakmayi mi yoksa bugunku yontemi hergun yaparak mi devam edeyim?Bunun pek degisecegi yok gibi.Yahu hergun de pilav yenmez ki =)

Birde dediğim yöntemi dene bence. Hafta başı tüm yemlerden uygun oranda ve miktarda harmanlayıp kapalı kutuya koy. Hergün karışık ver. Arada karışır ve yer belki.

berrakerkin' Alıntı:
Filtrede selaleyi denedim,rahati kacsin diye =)) Selaleyi cevirmeme bagli olarak su az veya cok dalgalaniyor. Sunu merak ediyorum. Suyun tum yuzeyinin surekli donmesi gerekli mi yoksa hayvan sayesinde olusacak dalgalanmalar yeterli mi?Cunku suanki (hava ortumu veya hicbirsey takmadan)durumuyla su yuzeyinde donus gorunmuyor.Tasa carptigi yerden hafif sola(akv. icine)dogru doner gibi olup kayboluyor.

Bir de Filtrenin sungerinin acik olan ucu,tepedeki icinde argon olan temizleme kutucuguna mi bakacak(onun ustunde motor kismi var) yoksa alt deliklere mi bakacak?

Su zaten dönmeye başlamışsa akvaryumu sen dalga görmesende gezer. Sorun yok. Maksat aynı bölgede tıkanmasın yada diğer yaraflardaki çevrim çok az olmasın. Eğer su rahat şekilde önünde engel olmadan akvaryumu gezecek yönde akıyorsa sorun olmaz ve dolaşır.

Süngeri anlamadım. Bir açıklık varsa filtrenin su girişindeki ızgaraşar tarafında olsunki suyu rahat çeksin. Kirde rahatça içeri girip orada tutunabilir.

Ben de anlamadim ama ters gibi geldi ve acik izgara yonune cevirdik bugun.
Kabuk, cok dalga yapiyor suya. Filtrenin dalgasini ise sanirim tas kesip yukari veriyor.Bu haliyle sevdi gibi ama ilk taktigim gibiyken suyu surekli dönduruyordu.Simdi cok dikkatli bakildiginda ufacik bir donme var.Acaba konumla oynamak gerekli mi yoksa onemli olan suyu sadece hareketlendirmek mi?Oyle ise Kabuk,en iyi filtreden daha baskin =)

Agustos, sen ne yone taktin sungeri?

Bence çevrim olduğuna göre böyle kalsın. Hayvanda rahatsız değilse iyidir.

Ben ilk basta yanina arkadasin kucuk kaplumbaga olur mu falan demistim ama simdi kucuk,buyuk asla =) Onceden kabina mudahale edince umrumda olmazdi. Simdi kesinlikle sahiplendi bu yeni ortamini,yaklastirmiyor,istemedigini belli ediyor.

Su 1 cm civari azamisti. Ekledim. Acaba ic filtre varken, suyu komple degistirmek icin belli bir periyod var midir?

iç filtre döngü olayına girmediği için idrar süzemez bu da bir süre sonra amonyak patlamasına neden olur. aynı şekilde dipte durağan haldeki dışkı da hayvan havalandırmadıkça filtreye gitmez. su sararmaya veya aşırı kirlenmeye başlarsa değişim yaparsın. su oranı az dolayısıyla kısmi değişimler bir süre sonra kurtarmayacaktır. o zaman komple değişim yaparsın. kabıda yıkarsın.

Muhtemelen iki haftada bir kez filtre temizliği ve ayda bir kez komple su değişimi gerekecek. Kirlilik yoğjn olursa süre kısalır.

Kaprisler devam.Aradaki karidesleri ayristiriyor yada agzina o arada Tetra gelirse tukuruyor hanfendi.Sadece karidesi yerken Tetra da agzina cignemis bulunursa tukurmuyor.Yemleri ziyan ediyor.Benim de onu bogasim geliyor =))

bende de var öyle bir tane sinir eden hakkına razı olmuyor. ya burnuna parmağımla vuruyorum ya kabuğuna tıklatıyorum birkaç saniye su içine kaçıp tekrar aralarından girip yemi kapmaya çalışıyor. nadirende yakalarsam kuru alana ters koyuyorum düzelip gelene kadar diğerleri rahatça yiyor. çok pis boğaz. bir de beni akvaryum suyu ile yıkıyor.

eğer ezilmiş yemi yiyor ise parmaklarının arasında bastırıp ez öyle suya at sert geldiği için yemiyor olabilir.

Bu akvaryum suyuyla yıkanma benim çizgilide hat safhada oluyor. Bacaklar uzunya hayvan sabah bildiğin kulaç atıyor. Elbiseleri falan yakınından aldım artık.

Çok seçici oldu ama Berrak, hiç istemediğimiz uygulamayı yaptıracak sonunda.

bir sor bakalım hanımefendi güne havyar şampanya ile başlamak mı ister. :smile:

=))))) Sorma valla Cem,aynen havyar ve sampanya boyutuna geldik =))

Sert geldiginden boluyorum ve diger eski yemi o kadar sert degil. Zaten once kosup sonra koklayip kaciyor =) Ezilmis yemlere ise evvel ezeli tenezzul etmezdi hanfendi =)

Bizimki full debelenmede ama Allahtan dibe yakin yapiyor ve etrafi su basmiyor.Ama o dediginiz su saplatmalarini tahmin ediyorum. Yazlikta erkenden uyanip,azicik suyunu disari firlatmayi basariyordu =)

Emre valla ben de bu kadarini beklemiyordum. İlk isitici geldigi hafta ne guzel afiyetle silip supuruyordu. Hevesini aldi =)) Simdi isine geleni yiyor. Bu hafta boyle devam etsin artik da olmadi 1.5 gun ac birakip, birer yem atip bekleyecegim. Tum gun enerji de sarfediyor. Su yuksekligi az olsa da yine de yuzuyor oldugu yerde.
Tek duzelen sey, 2 gundur isigi kapatirsam direk uyuyor. Sabah da benim kalktigimi gormedikce azmiyor. Evdekileri sallamiyor.Ama benim odanin kapisini acilip ben ciktigim anda hareketleniyor. Karides yalakaligi olsa gerek =))

Bu karidesle devam etme hiç iyi değil biliyorsun. Hayvanın diğer yemlerden özelliklede bitkisel yemden yemesi şart. Nasıl olacak bilemiyorum ama aç kalıp alışması gerekecek gibi. Buda doğrudan karidesi kesmekle olur malesef.

Zaten yorucu oluyor boyle.Karidese debelenirken tum yemler ortaliga saciliyor. Bu, digerlerini yemediginden habire onune itiyorum. Surekli mudahale halindeyim.

Ben ac birakmaya baslayayim o zaman bir an once. Nasilsa karides gelecek diye beklemesin.

Annem,kucukken bunu karides agirlikli beslemis hep. Cocuklugunu ozledi hanfendi herhalde =))Kedi kadar oldu ama hala mizmizlik pesinde =)

Geri