Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Fazla akvaryum ve ekipmanı olan var mı?

Cvp: Fazla akvaryum ve ekipmanı olan var mı?

Emre hatayi en bastan yaptik =)

Bu da benim simarigin son hali =)

Ekli dosyalar

• 2014-04-06 15.05.14-1.jpg
    2014-04-06 15.05.14-1.jpg
    32.7 KB · Görüntüleme: 53

Maşallah gayet iyi ama biraz diyet gerekecek. Şu bitkisel yemide edinsen tamamdır Berrak. Kıvırcık falan hiç yemiyor değil mi?

hayvan dukan diyeti yapıyor. menüden otu kaldırmış. :smile:

Aynen Cem'in dedigi gibi =))) Oyle yesillikmis,otmus hic isi olmaz =))

Vital'i de alsam, elimde patlar diye korkuyorum.Malum suan Tetra yiyor sadece.Minerali arada tikistiriyorum.Agzina Tetrayla ayni anda girmis bulunursa yiyor ancak.Yoksa tukuruyor.

"Ham"yaptigindaki sevincimin uzerinde,"puu" seklinde tukurdugunu gordugum an,onu bogmak istedigim andir =))))))))

Aslında reptomin yeşil, vitalde yeşil. vitalde düşük protein oranıda var. Ben sana denemen için vital vereyim. Reptominle arada kaynasın. Yemesi şart. Baktın sorun yok aynen devam.

"Çinlilere öğle yemeği yaparım seni" diyorum yemediği zamanlar ama tık yok =)

Abi buarada dedigim aklinda olsun mineral yem alma valla ayda bir veriyorum 1,5 litre yemim var ziyan olmasin mutlaka bir ara gorusuruz zaten getiririm 500 ml falan kutuya koyup 2015 ortalarimi ne oyle bir tarihi var

önce bir reptomine alışsın vitali sonra dene bence içinde sarmısak özüde var hiç yemez hanımefendi. reptomini gene protein kurtarıyor.

Teşekkürler Ali Sarp. Bir dahaki görüşmede alırım.

Cem bu hayvan bitkisele öyle yada böyle alışmalı. Vitaldeki protein oranı bence kandırmaya yeterli olur. Hatta alışmak için aç kalması bile gerekebilir. Marul, kıvırcık vs yese gene iyi. Onlarıda yemiyor. Kabuğu toparlaması gerek.

Ac da kalsa cok kaprisli.Karidesten sonra 4 gun yemediydi.Suanda da 2gundur(yine karides sonrasi)bocaladi.Kosuyor ac gibi,gorunce tetraya burun kiviriyor.Karides bekliyor.Araya 2 karides atip zorla yedirdim bugun.Yuzen Tetra manzarasindan biktim yahu =))

Tetraya alışınca karidesi unuttur Berrak. Bir süre hiç verme. Hiç zararı olmaz. Zaten bitkisel çağında, bolcada proteinsel beslenmiş. Tetraya alıştırıp karidesi birkaç ay hiç verme.

Uzun süre bu yemleri yediği için inadı kırmak zor olacak ama öyle yada böyle olacak.

Yazik, bizi gorunce de haldir huldur kulac atiyor =(( Uzuluyorum o haline.

Googleda bulamadim.Kizil yanaklilar kac yasina dek buyuyormus.

Kalkan kabuklari cikartin diyorlar,yoksa zarari varmis.Ben de cektim ucu kalkanlari.Nerdeyse tum ust kabugu degisti son 2hafta icinde.Ozellikle son gunler baya kabuk cikarttim.

Aslında kabuklara müdahale etmesen daha iyi olur. Kökle kumla atması daha dogru. Çok az kalmIşsa belki ! Hani dokunduğunda hemen atacak kadar olması lazım.

dişiler max 30 cm boya kadar çıkabilir akvaryum ortamında. ama bazıları duruma göre daha kısa da kalabilir.

Kabugun bir tarafi kalkmis olanlari cekince direk elime geldi.Uzerinde tek taraflari siyrik sekilde duruyordu.Ben de oyuzden cektim hepsini.Zorlamadim yani,hemen soyuldular.

Benimki 15-16 yaslarinda. Buyumesinin durdugu bir yas var mi,onu merak etmistim

üst noktada büyüme yavaşlar. yani seninkinde de yavaş olacaktır. 10 cm kabuk boyu öncesi yaşı ne olursa olsun büyüme oranı 10 cm üstü boylardakine göre hızlı cereyan eder.

o kabuklar çıkmaya yüz tutmuşsa ıslak diş fırçasına karbonat döküp ovalayarak çıkarabilirsin. ama çıkmakta zorlanan olursa elleme onun yerine devit sürüp yumuşatmaya çalış kalanı ısıtıcı lamba kabartır.

Boy dişide 30 cm olana kadar Cem in dediği gibi devam eder Berrak. Bu yaşa bağlı hızlı yada yavaş olur. Akvaryum büyüdükçe yüzme alanı arttıkça da büyüme hızına etki edersin. Sen bu hayvanı 300 lt su olan bir akvaryuma alsan hayvan daha hızlı büyür. Yani parametreler yaş ve yüzme alanı ile ayrı ayrı değişkenlik gösterir. Ama örneğin bu hayvan 20-25 yaşında olsa 300 lt suya koysan büyümeye etki olur ama çok çok az olur. Konu bu şekilde diyebiliriz.

Kalan eski plakalar varsa devit uygulaması yapabilirsin. Bu rahat atmasını sağlar.

Hayvani bir yere alip,deviti surup kuruyana kadar bekleterek mi yapayim.

kuru bir yere alın üstüne yine lamba yakın aynı kuru alandaki gibi kurulayıp kabuğuna devit i sürün ama derisine değmesin.. Daha sonra lambanın altında kurusun 5 10 dakika kadar sonrada güzelce silip suyuna geri koyabilirsiniz günde birkez yapmanız yeterli olur

Geri