Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Fazla akvaryum ve ekipmanı olan var mı?

Cvp: Fazla akvaryum ve ekipmanı olan var mı?

Onu at gitsin bence. Hadi hayırlı olsun.

2 gunluk aclik sonrasi vital ve herbivor birer attim,ilgilenmedi

Yeni gelen minerali attim. Onu yerken,digerlerini de yemis bulundu.

Normalde minerali de yemez. Tazelikle alakali olabilir mi acaba?İki minerali yanyana tuttugumda hafif bir renk ve boyut farki var.

Eskisi az biraz kalin ve kirmizimsi.

Bu arada karideslerle ayni kutuda bekletmem de ise yaramadi. Oyuzden ben de karidesleri de yaninda atarak simdi 5-6 vital yemesini sagladim.

Tetra da verdim biraz.

Ac birakma yontemi bitkisel icin sokmedi.Ben de zaman kaybetmemek icin hergun boyle yedireyim diyorunm

Vildan Hn karides verebilirsin demisti.

Diger bir gozlemim, eski mineralin uclari hafif bukuk,yenisi duz cubuk

Cvp: RE: Fazla akvaryum ve ekipmanı olan var mı?

berrakerkin' Alıntı:
2 gunluk aclik sonrasi vital ve herbivor birer attim,ilgilenmedi

Yeni gelen minerali attim. Onu yerken,digerlerini de yemis bulundu.

Normalde minerali de yemez. Tazelikle alakali olabilir mi acaba?İki minerali yanyana tuttugumda hafif bir renk ve boyut farki var.

Eskisi az biraz kalin ve kirmizimsi.

Bu arada karideslerle ayni kutuda bekletmem de ise yaramadi. Oyuzden ben de karidesleri de yaninda atarak simdi 5-6 vital yemesini sagladim.

Tetra da verdim biraz.

Ac birakma yontemi bitkisel icin sokmedi.Ben de zaman kaybetmemek icin hergun boyle yedireyim diyorunm

Vildan Hn karides verebilirsin demisti.

Diger bir gozlemim, eski mineralin uclari hafif bukuk,yenisi duz cubuk

Yemler arasında ufak farklar olabilir Berrak. Vitamin, mineral ve kalsiyum katkıları aynıdır. İçerikteki diğer ürünlerden kaynaklı ufak renk farkları normal.

Bitkiselleri daha fazla raya karıştırıp alıştır. Yem miktarına dikkat etmeyi unutma.

minerali iki boyutta çıkarıyorlar birisi raffy P içindeki gibi diğeri mineral içindeki gibi. ikisi aynı kıyma makinesinden çıkmıyor. büyük olan fırınlama sırasında daha etli olması sebebiyle içinde fazla nem barındırdığı için biraz daha eğilme gösterir. mineraldeki ufak olduğu için nemi çabuk atar eğilme o kadar olmaz. farklılık varsa kullanma zaten bedava geri döndü. ufalayıp saksı bitkilerine dök gitsin. ya da at kuşlar yesin.

berrakerkin' Alıntı:
Alisarp' Alıntı:
Nasil yani nolmus hayvana ?
Meraktan soruyorum spora nereye gidiyorsunuz ?

Emre anlatsin,icim el vermiyor.

Active Gym'e gidiyorum.

berrakerkin' Alıntı:
Tekrar merhaba arkadaslar,herkese simdiden iyi haftalar..

Kaplusu ayakkabi kutusuna paketledim,Veteriner Hekim Vildan Hanim'a goturdum dun =)

Emre sagolsun,ulasim konusunda bana yardimci oldu,beni iskeleden aldi ve kapluslarimizi beraber goturduk.

Konustuklarimizi paylasiyorum;

Oncelikle Vildan Hanim,kaplumbagamin cikan yaralarinin,yuzme eksikligine bagli olusan hassasiyetten kaynaklandigini,antiseptik birsey olmadigini soyledi. Yüzemediği için bacak adasındaki derinin pişik gibi biriktiğini,(elleriyle aldi bir kismini),deri atamadığını ve bunun ileride mantara cevirebilecegini ve suan buyuk akvaryuma gecemesem de,haftada 3-4 gun kuveti doldurup yuzdurmemi soyledi.

Kabugunun sertligini begendi ancak yanlis beslenmeden deformasyon oldugunu ve beslenme ile ilerde duzelebilecegini soyledi.
Tirnaklarinin da yine vitaminle belki uzun vadede gecebilecegini soyledi.

Yagsiz,tuzsuz peynir,et,balik,yumurta verebilecegimi soyledi.Kaplusumu obez ve Emre'nin dedigi gibi tonton buldu =)

Becozym surup 2 gunde bir 3 damla verdi.

Battikonun ilk 3-5 dakikada etkili oldugunu sonra bekletmenin faydasi olmadigini hatta iyi yikanarak akvaryumuna konmasini,cunku suyuna degmesinin olumcul derecede tehlikeli oldugunu soyledi.
Terramycin icin de iyi temizlenmeli dedi.

Deviti 15 dk disarda uygulamam gerektigini ve sonra yuzdurecegim kuvette de bi o kadar durmasi gerektigini soyledi.

Yem kutusunda karideslerle vitalleri bekletmemi,onemli olan kokunun sinmesini,hayvanin tek buna baktigini soyledi.

Agzinin icinde bir beyazlik varmis,sert birsey isirmasindan kaynaklanan.Uzun vadede duzelirmis.(Muhtemelen tas vb isirdiginda yapti benim muzur)

Bu arada tuvalete cikamama sorunu icin,arka tarafi,bacaklari ve alt kabugunun o kismini,normal suyundan bir kac derece yuksek suyla yikama/suda tutma tavsiyesinde bulundu.

Aklima gelen birsey,ac birakma her zaman ayni gunde olmasin dedi. Bazen 5 gunde bir vs dogal olsun dedi.

Vildan Hanim, Becozym damlasini haftada 2 olarak degistirdi. Surup tedavulden kalkmis,damla aldim.

Danışman iyi oldu. İçeriklerindeki orana göre dozajı belirlemiş olur.

Bir de aktarmis miydim buraya unuttum..

Hayvanin sartlarinin birden iyilestirilmesi de iyi degilmis.Bocalarmis ve hassaslasirmis.

iyileştirme derken su ısı artışı kademeli yapılmalı. diğer bileşenlere gelirsek her hayvanın ortam değişikliği beraberinde adaptasyon süreci gerektirir. bulunduğu yeri yadırgama ve iştahsızlık görülebilir.

Kastettigi;olumsuz kosullarda yasarken birden super bir akvaryuma gecerse de dengesi bozulabilirmis.Hassaslasirmis. Hangisi gercek,olmasi gereken sartlar diye bocalarmis.

Ben,"daha once daha kotu sartlardaydi,sartlari iyilestirdim ama daha kotu oldu sanki"demistim de.Oradan cikti.

Böylece yavaş yavaş geçecek :) Şimdi yüzmesi falan iyi değil mi? Bazıları yüzecek yer bulamayıp sistem değişince geçen senelerde kas gelişimi durduğundan yüzme güçlüğüde çeker.

Yanliz bu kaplumbagada oyle birsey olamaz emre abi cunku benim anladigim zaten hayvanin dalip cikacak bir alanida cok yok

Konuyu dagitmis olmayim ama sey sorucam bende bu dalgic isiticilarida kafa disarda kullanabilir miyiz istersek

Ben o şekilde kullanıyorum. Isıtıcı vantuzu ile plastik parça dışarda kalacak şekilde konumlandırdım. Lambanın ısısı fazla alt ucundaki lastiği eritiyor. Önceki kullandığım tam su içindeydi su alıp bozulmuştu. Şimdi bu şekilde konumlandırdım.

En azından hareket ve egzersiz arttı. Bu sebeple hayvanın kondisyonu belli oluyor az çok.
Ben dalgıçlardan birinin vantuzları işlevini kaybedince çıkarıp köşeden dik koydum. Yarısı dışarıda. 120 cm ampul ışın kılıcı gibi oldu arka tarafta.

Vital,diger yemlere gore daha mi tokluk sagliyor?

Karides kutusunda bekletme ve koku sinme olayini benim kaplumbaga kesinlikle yemiyor.

Bu yuzden ben de;haftada 1 gun karidesi programdan cikartip,diger 5 gun(+1 ac gun)yemedigi yemlerin aralarina serpmeye karar verdim.

Bugun vitalin bir kac tanesini direk,kalani da karides serperek yedirdim Ama Tetra kadar cok yemiyor asla. Sevmediginden mi yoksa tok tuttugundan mi az yiyor,onu anlamaya calisiyorum.

Bu arada ilk gunler Herbivordan 1-2 tane yerken,vitali agzina surmezken,simdi herbivoru karidesle yemis bulunsa da direk tukuruyor,vitali tukurmuyior.

Kaprislerimiz bitmiyor =)

vital lifli yem olduğu için bağırsaklardan biraz daha geç atılıyor. aşırı lifli gıda kullanımı kabızlık yapar.

Forumdaki degerli arkadaslar,

Size guzel bir haberim var. Sonunda ben de; akvaryum yaptirma yolunda bir adim attim.

Oncelikle akvaryumcu ile temas kurma,bilgilendirme vb konularinda yardimci oldugu icin Emre'ye ve sonrasinda,tum bilgilendirme ve yardimlariniz icin hepinize tesekkur ederim.

Beni maddi olarak biraz zorlayacak ama mutlu,saglikli bir kaplumbagam olacagi dusuncesi hepsinden onde geliyor.

Bu forum ve bikmadan,usanmadan bilgi veren insanlari sayesinde,cogu kaplumbaganin hayati kurtuluyor. Kalanlarin da sahiplerinin,o an olmasa da,belki gereklilikler kafasinda bir yer ediyor ve en azindan simdi olmasa da ilerde birseyler yapiyor veya kaplumbagasini sahiplendiriyor.
Gerekirse ilk kez kaplumbaga almak isteyen ama bu sartlari saglayamayacagini gorenlerin vazgecmesi saglanarak,kotu sartlarda buyumeleri engelleniyor.

İyi ki varsiniz.

Detaylari paylasacagim =)

MAS a yaptiriyorsun herhalde, bende butun sistemleri orda yaptirdim iyidir
Hayvan refaha erecek sonunda, guzel oldu bu

hadi hayırlı olsun berrak ne zamandır bu akvaryum konusunda ne yapacağını merak ediyordum. iş nihayete kavuşacak inşallah. işin zor kısmı akvaryum o halloldu mu gerisi çorap söküğü gibi gelir.

Geri