Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Fazla akvaryum ve ekipmanı olan var mı?

Cvp: Fazla akvaryum ve ekipmanı olan var mı?

O pamukçuk benim sonradan aldığım Smart ısıtıcıda da var. hareket halinde içi oynamasın diye sabitlenmiş. Güzel bir uygulama yani. Diğerinde yok ve temizlerken cama carptığını hissediyorum :breh:

cem' Alıntı:
tüp içinde ucundakini diyor benim ısıtıcıda yok emre. bazı ısıtıcılarda uçta var bu, özellikle roxinde.

Aslı jbl aldı, sende de olduğu için sordum. Bende de jbl var bir tane. Blkide dikkat etmedim.

İsitici parcalara ayrilmamali falan yazdigina gore cikarilacak birsey degil dedim ben de ama merak da ettim bu beyaz pamuga benzeyen kismi.
Suan baska yem yok evet.

Evet,sabitlemis gercekten.Milim oynama yok sarsintida.

Cvp: RE: Fazla akvaryum ve ekipmanı olan var mı?

asliaral' Alıntı:
Yemi yemesi beni de motive etti.İnsallah isitici ile gozle gorulen bariz bir hareketlenme olur da ben de evdekilere derdimi anlatabilirim...
Suan 15 yil sonra is cikarmisim konumundayim.Hayvancagizin bu kadar yasamis olmasini,saglikli olmasina bagliyorlar. Eskileri ikna etmek zor.Boyunun uzamadigini,kabugunun deforme oldugunu,yem yememesinin sartlara bagli oldugunu haftalardir anlatmaya calisiyorum.
12 yildir kaplumbaga besliyorum ayni sorun bende de oldu :)

Birde bazı insanlar hayvanların psikolojisi yok mutlu mu olucak gibi düşüncelere sahipler en zoruda bunları yıkmak

Alisarp' Alıntı:
asliaral' Alıntı:
Yemi yemesi beni de motive etti.İnsallah isitici ile gozle gorulen bariz bir hareketlenme olur da ben de evdekilere derdimi anlatabilirim...
Suan 15 yil sonra is cikarmisim konumundayim.Hayvancagizin bu kadar yasamis olmasini,saglikli olmasina bagliyorlar. Eskileri ikna etmek zor.Boyunun uzamadigini,kabugunun deforme oldugunu,yem yememesinin sartlara bagli oldugunu haftalardir anlatmaya calisiyorum.
12 yildir kaplumbaga besliyorum ayni sorun bende de oldu :)

=))

Ağustos' Alıntı:
Birde bazı insanlar hayvanların psikolojisi yok mutlu mu olucak gibi düşüncelere sahipler en zoruda bunları yıkmak

Hayvanlarin, yalnizca insanlara hizmet etmek icin yaratildigini dusunenler de var sanirim.

Malesef insanlık bu durumda birbirini bile katleden bir toplum hayvanlara acımaz

Ağustos' Alıntı:
Malesef insanlık bu durumda birbirini bile katleden bir toplum hayvanlara acımaz

Dogru dedin,hakikaten insanlar insanlari sevmiyor,gerekli saygiyi gostermiyor ki hayvanlari dusunsun.

Derece ile ilgili yazismalari okudum. Kuru alanda da calisiyor olarak anladim. Dogru mu?Yoksa sadece akvaryum ici mi?

cem' Alıntı:
kesinlikle özellikle hasta olan hayvanların iyileşmesini görmenin hazzı bir başka. bu hayvanların yüzünde acı çektiğine dair bir mimik hareketi yok ama biliyorsun ki acıyı derinden çekiyor. kötü ortamda yaşamaya maruz kalan hayvan iyi yaşamanın ne olduğunu bilmiyor fakat bir şekilde hayata tutunmaya çalışıyorlar. güzel bir ortam sağlandığında hayvanın hareketlerinden bunu hissediyorsun. bu zevk tartışılmaz bir hal alıyor.

Ben yarin kabin gelmesini bekliyordum ama annem simdi deneyelim dedi.
İsiticiyi calistirdim.15 dk ya yakin oldu.Su soguktu ancak isindi.Zaten 15 dk ancak suya uyum saglar gibi bir ifade var klavuzunda.
Bizimki yabanciladi once.Gitti kokladi uzun uzun isitici ve kablosunu =)
Sonra elini yasladi,bekledi yaninda.Baktim sudan dalga dalga sicak yayiliyor.Bulmus yerini bizimki =)Simdi de ayagini dayadi :) Hosuma gitmise benziyor.
Hala isiniyor,bakalim.. Kirmizi isik ya soner ya yesil olur sanirim.Ben de hayatimda ilk kez gorecegim sayilir 27 dereceyi =) (kucukken akvaryumumuzdaki suyu hatirlamiyorum hic)
Bu yazidan alinti yapmamiz sebebi,anneme bunlari aktardim,hayvan umutla beklermis yasama tutunurmus falan dedim.Sonra etkilendi,hemen calistirtti isiticiyi =)))

Çok sevindim gelmesine dün dediğim gibi hareketlenicektir iştahı artacaktır kaplumbağanızın Aslı Hanım :) 27 dereceye gelince ışık sönücek

Yarim saati gecti hala sonmedi =)) Ben uzerine basip kacar diye takmak istememistim ama hic disari cikmaya niyeti yok valla =)Buldu sicagi,yapisti isiticiya =)Birakmiyor =)

Tabii içi ısınır hayvanın uzun zaman sonra mis gibi :)

Simdi tik diye bi ses geldi.Sondu isigi.Bu gece takip edecegim biraz.Ne kadar surede yanacak falan.

böylece ortalama çalışma saatini görürsünüz Aslı Hanım şuanki suyu kaç litre ?

Litresi nedir bilmiyorum ama 45*30*7 seviyesinde doldurduk suan suyu.

Uyudu bizimki.

Aliskin olmayinca sicaktan bayildi mi ne :)

Surekli isiticinin dibinde kendisi =)

Eski msjlarda kabugun resmini soran arkadaslar olmus.Buradali resmi ne kadar net gorebiliyorsunuz bilmiyorum ama detay gerekirse yollarim.

Ekli dosyalar

• 2014-03-03 21.33.04-1.jpg
    2014-03-03 21.33.04-1.jpg
    36.3 KB · Görüntüleme: 70
Yaklasik 10 litre su var cok az tabi
Su kap gelsede hayvan biraz daha rahatlasa

aslı hayvan ucuza arsa kapatmış. plakalarda kaçak kat çıkmış. :smile: kabuğa devit uygulaması yap. bununla birlikte lamba altında durması ve mango kökü plakalara çare olur.

cem' Alıntı:
aslı hayvan ucuza arsa kapatmış. plakalarda kaçak kat çıkmış. :smile: kabuğa devit uygulaması yap. bununla birlikte lamba altında durması ve mango kökü plakalara çare olur.

=))))))))))))))) Bir de yasina gore olmasi gereken boyuta gelseydi,kabi onun uzerine koyardik artik =))

İsitici 45-60 dk da bir sonup calisiyor,sorun yok gibi İsisi da 27 derece.
Yeni kabi da Mahmutbey subesine teslim edilmis.Yarin buradaki subeye gelir.Dagitim yapmazlarsa da ben gider alirim,hemen her kargo subesi var buralarda.Boyle gecekondu kurmus gibi oldum kaplusuma =)Yarin insallah buyuk eve gececek =)
Normalde kucukken gunese ciktiginda kasinirlardi. Bir suredir bizimki suda kendini kasiyor.İlk once gozunu kasidigini gordum,endise ettim Ama izledigime gore kafasinin yanini,kirmizi kismi veya basini kasiyor.Hizli hizli arka arkaya.Sizinkilerde de var mi?

Devit ile ilgili foruma baktim.Anladigim kadariyla insanlar icin ve eczanelerde bulunuyor.Kullanimini da okudum . Yalniz sunu belirteyim,bizimkinin kabugu sert. Ve dusmeden veya kendisini bir yerlere surtmesinden olusan asinmalar var. Ama tabi genel halini ayristiramiyorum.

Hayvan hemen hemen hiç kabuk atmamış Aslı. Şu devit uygulaması iyi olur gerçekten. Uygulamayı bilmiyorsan şu şekilde. Hayvanı kaptan alıp kuruluyorsun. Sonra kabuğa seninkinde 3-4 damla damlatıp parmağınla yayıyorsun. 10-15 dk kuru kapta ısıtma lambası altında bekletip sonra tekrar kuruluyorsun. Bunu hergün aksatmadan 10-15 gün boyunca yapman gerekir. Ama mango köküde bu işte iyi yardımcı olurdu sana.

O kaşınma deri değişiminden ötürü. Isıtma lambası kullanmaya başladıysan hayvan deri değişimine girecek. İpek bitki boyun ve baş derileri için silis kumda ayak ve bacak derileri için değişimde fayda sağlar. Daha çabul atar.

Bizimkilerde deri atımı zamanında yapıldığı için alırı kaşınma olmaz ve bu kaşınmayı bahsettiğim dekorlarla giderir.

Seninki iyi bakım şartları ile bayağı kaşınır. Deri ve kabuk plakası atar. Hayvan biraz kaşınacak ama kendine gelecek.

Henuz lambasi yok.Ama uyuz gibi kasintilari var =)
Ben o devit olayini yapayim.
Kabuk dusuruyor ama cok sık degil.Normalde bu yasta ne sıklıkta olur?

Geri