Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Fazla akvaryum ve ekipmanı olan var mı?

Cvp: Fazla akvaryum ve ekipmanı olan var mı?

Lambanın esas işlevi ısı vermek olacak. Soğukkanlı olan bu hayvan 26-28 derece sudan kuru alana yani 31-33 derece ısıya çıkarak vücut ısısını yükseltir. Buda metabolizma için gerekli bir doğal uygulamadır. Böylece hayvanın sindirim sistemi sağlıklı çalışır, iştah yerinde olur, yaşam kalitesi olması gerektiği gibi olur. Bu tür hayvanlara bakmak daha zor Aslı. Hayvan hem soğuk kanlı, hem kış uykusuna yatanlardan.

Aynen öyle bütçenizi kendinizi zorlamadan alırsınız ihtiyaçları

Dogru mu anliyorum acaba, 1 ayarlanabilir masa lambasi (boyu,akvaryum yuksekliginden kac cm yuksek olmali?) ve Uva ve Uvb ozellikli 2 ayri ampul(bunlar marketlerde var mi yoksa ozel satan yerler mi var ve waltlari ne olmali)gerekiyor degil mi?

Bir de her derece her iki alani da olcuyor mu yoksa ona uygun bir ibare falan aramali miyim alirken?

Bir de isiticiya dokunmak disinda ugrasmiyor ama guven olmaz tabi ki. Su disina cikarsa patliyor mu yoksa guvenlik olarak kendini kapatiyor mu anlayamadim tam. Tasla sabitlesem daha riskli olur diye guvenemedim.Bu arada iki tas koydum Cikmadi bizimki.

Disari cikarken karanlikta kalmasin diye biraktigim lambayi,kisa sureli sondurdum.Geldigimde sinirlenmisti,ortaligi yikiyordu=)) İsigi yakinca duruldu.

Suya birseyler yayiyor sanirim derisinden.Aycicek yagini bir tencereye damlatinca suya yayilirken parlakliklar olusturur ya, o tarz birsey. Yani tortu ve elegelen birsey degil.

www.jbl.de/tr/akvaryum-tatli-su-urunler/detail/4389/jbl-protemp-s-100

otomatik kapaniyormus

Masa lambası yada cama takılabilen mandallı lamba. Biz cam akvaryum kullandığımız için cama mandallı lamba takıp hallediyoruz. Ancak plastik kap ağırlığından deforme olur ve eğilir. Bu sebeple yanina bir yükselti üzerine oturtulacak masa lambası ile kuru alan ısıtılır. Örneğin kitaplardan oluşturulabilir.

UVB ampul uva ışınıda sağlıyor, yani tek ampulde. Bu sebeple bu ihtiyacı tek ampul ile sağlarsın. Bu ampuller özel üretimdir ve pet shoplarda satılır. Hayvandan hayvana yani habitat özelliğine göre değişkendir. Bu sebeple bizimkilere uygun olan alınmalı. Ancak bu lambalar ısı vermediği için daha acil olan ısıtma ampulü de ikinci olarak olmalı. Bu ampul basit 40-60 w soft tasarrufsuz yani ısıda veren basit e27 duylu ampuldür.

O ısıtıcı su seviyesi düşünce kendini kapatan güvenlik önlemi olanlardan. Ancak genede iyi sabitlenmeli ve fişi çekilmeden temizlik içinde çıkarılmamalı. Taş değilde ileride kök olursa onunla yerinden oynaması önlenebilir. Zaten kök ve bitki gibi dekorlar hayvan içinde geekli. Doğal ortamı simüle etmek huzuru için iyi olur. Taşa çıkmaması daha iyi. Su sıcak dışarısı soğuk. Hayvanın kuru alana sıcakken çıkması gerekiyor. Aksi halde hasta olma üşütme riski var.

Isıtma lambası alınınca zamanlayıcı ile otomatik sabah yanıp akşam sönmesi sağlanır. Ucuz bir ürün olup hayatımızı en çok kolaylaştıran malzemedir. Bunun dışında ısıtma lambası yok ama hayvanın gündüz algısı için oda ışığı gündüz sabit yanmalı.

Deriden kopan parçaar dışında hayvandan çıkacak idrar ve dışkıdır. Farklı bir tabaka olduysa salınım yapan taşlar olabilir mi?

Hemen hemen tüm ısıtıcılar termostatlı. Yani sürekli fişe takılı olur, istenilen dereceye geldiğinde durur sonra ısı yarım yada bir derece altına düştümü devreye girer. Bu şekilde döngü ile su ısısını sabit tutar. Ancak kalibrasyon ayarsızlığı yada arıza durumu kontrolü için sürekli derece dorması ve arada kontrol edilmesi gerekir.

Bizim hayvanlarda kullanılan şu an fiyatı uygun uva içeriğide olan uvb ampul bu. Alınacak yer konu içerisinde mevcut.
mailto:/forum/Konu-exo-terra-uvb-5-0-toplu-alimi.html

Gene basit soft ısıtma ampulü bu uygun. Bauhausta bulunuyor.
mailto:/forum/Konu-isitma-ve-gunduz-isigi-icin-ampul-ecolite-52-w.html

Bu iki ampulünde takılabildiği ve uyduğu mandallı lamba bu. İki tane gerekecek. Yada E27 duylu iki masa lambası şu an gerekecek. Ancak cam akvaryuma geçince mandallı kullanmak gerekir.
mailto:/forum/Konu-ucuz-mandalli-lamba.html

Gene iki lamba için iki adet zamanlayıcı gerekecek. Sebebi farklı sürelerde açık kalması. Yani ısıtma lambası sabahtan akşama sabit 07:00-18:00 gibi 11 saat yanar, uvb lamba sabit 11:00-14:00 gibi 3 saat yanar. Bunların süreleri ve zaman dilimleri bu zamanlayıcılarla otomatik düzenlenir. Bu ucuz ve iş gören ürün Bauhaus ta mevcut.
mailto:/forum/Konu-ucuz-zamanlayici.html

Tesekkurler,ben inceleyeyim bunlari

Parcalar ben de tastan yayiliyor sandim ama Kabuk ve taslari ayri kaplara alinca,Kabuk'un bunlari yaydigini anladim.

Bu Uvb ampullerin ayni zamanda isi verenini yapmamislar mi?

Olsa bile ucuk fiyatlar olmasinin yaninda yanma saatlerinin farkliligi bize sorun yaratiyor

Berrak Hanım uvb lambalar 60 lira onun yerine bir süre d3 vitaminiyle idare edin daha sonra yazın hazirandan sonra zaten güneşlendirebilirsiniz kaplumbağanızı .. Size ilk etapta lamba kuru alan için ve filtre lazım uvb yi kışa doğru edinirsiniz

Ayrıca ısıtma içerikli uvb ampulleri genelde çöl hayvanları için üretiyorlar. UVB oranı yüksek. Bu doğrudan kullanılmasını engelliyor. Bu olmasa bile 100-150 w güçte olduklarından çok uzağa konumlandırmalıki hayvan pişmesin. Teraryumların tavanı yüksekte olduğu için daha uzak mesafeden konumlandırmaya uygun. Birde genelde daha yüksek ısıya ihtiyaç duyan hayvanlar teraryumda tercih ediliyor. Bu sebeplerden bizimkilere uygun karma ampul yapılmıyor.
Ayrıca Ali Sarp ın dediği gibi uvb lamba 3-4 saat ısıtma lambası 11-12 saat yanacağına göre zaten imkansız.

Yazilarinizi ve yonlendirdiginiz kisimlari okudum.

Onceligi ve en uygunu olan;60w kaldirabilen bir masa lambasi alip,Ecolite 52w(konuda tavsiye edilen) ampulu almam olarak goruyorum.

Mutabik miyiz?

Ben Sisli tarafinda oturuyorum ve bana yakin Bauhaus yokmus.Ama ampulu baska yerlerde de bakarim. Siz okeylerseniz bunlari arastirmaya baslayacagim.

Bir de Cem arkadasimizin tavsiye ettigi bu lambada Uva var olarak anliyorum.Onu da teyit eder misiniz?

Uvb ve lambasi sorununu simdilik vitamin ile halletmeye calisacagim.Agustos'un da dedigi gibi,onumuz yaz. Ayvalik'a gidecek kaplumbaga yuksek ihtimal.

Yorumlarinizi rica ediyorum.

Bir de bu ampulle esdeger ve daha cok enerji tasarrufu yapan bir urun var mi?

Ben 40 waat kullanıyorum ama senin kaplumbağa kafasıyla değer o mesafeden çünkü watt azaldıkça mesafe kısalıyor

Bu ampul uva içermez. Basit ısısından faydalandığımız bir ampul. Elektrikçilere bakmalı. Enerji tasarrufu yapan ampul çok ama bunlar bize gereken ısıyı veremiyor. En uygun ampul bu yada elektrikçiden tamamen tasarrufsuz ampul alınmalı. Bauhaus marmara forumda var. Çok yakın değil ama sanırım en rahat gidilecek olan.
Uvb ve uva içerikli ampul bunun kadar acil değil ama hayvanın kabuk ve kemik gelişimi olsun, yaşamsal hareketleri olsun çok faydalı. Ama ısı olmazsa olmaz.
Yaşarcan ın dediği gibi uygun ısıyı sağlamak için mesafeyi ampul gücü ve oda ısısı faktörlerine göre derece ile ölçüp ayarlıyoruz. 40 w ampul büyük hayvanlarda yakınlığından ötürü risk. Ampule yada çanağa değerse mazallah derisi yanar.

Tamamen tasarrufsuz ve bildiginiz bir ornek varsa ona da bakayim.Ampul netten de siparis edilir veya elektrikcide bulunur sanirim

Benim bildiğim başka yok. Yani vardır ama ben bilmiyorum. Eskiden sadecee uva içerikli ısıtma lambaları kullanıyordum. Ancak tanesi yaklaşık 20-30 tl olan bu lambalar çok sık tel koparıp arızalanıyordu. Piyasada da pek kalmayınca buna yöneldim.
İnternette bu var Berrak.
http://www.hepsiburada.com/liste/ecolite-halosoft-enerji-tasarruflu-akkor-halojen-ampul-52w-soft/productDetails.aspx?productId=hrdya55sft52we27&categoryId=13006523

şu anda bunun kadar ısı veren başka tasarruflu bir ampul yok. bir de 42 w olanı var ama arkadaşların dediği gibi hayavan yakın durur ve temas ederse yanar. 52 w olanı 10 saat yaksan yaklaşık 30 kuruş günlük masrafı olur sana.

Masalambasi bakiyorum.Uygun buldum ama max 40 cikti. Oyuzden 60 lik ceken ve uygun bakmaya devam ediyorum.

http://www.sonklik.com/pro/47913/3533/Prisma-Masa-Lambasi-E27-Duy-60-Watt-(Ampulsuz)

60 watt ve en uygun bunu buldum.Bir suru marka var ve cok da onemli degildir sanirim

http://www.n11.com/armatur-masa-horoz-hl050-e27-kirmizi-P18746409
mailto:/ARMATUR-MASA-HOROZ-HL050-E27-KIRMIZI,PR-110036.html
http://www.elektrikchi.com/U752,132,hrz-050-masa-lambasi-masa-lambalari-horoz-hl-050.htm

Buda üreticinin açıklaması.
http://www.horozelektrik.com/tr/masa-lambalari/hl-050

Birde bu var.
mailto:/ARMATUR-MASA-VITO-VT050PLANE-50-BEYAZ-5300700,PR-106971.html

Ancak firmaları tanımam. Arayıp sormakta fayda var.

Bu arada dediğim gibi cam akvaryuma geçince bunun yerine mandallı gerekecek Berrak.

Simdiden mandalli almak iyi olurdu ama kesinlikle zamanla yipranir.

Geri