Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

filtre malzemeleri ve açıklamaları

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Eheim Filtrasyon Malzemeleri
Filtrasyon, akvaryumda mükemmel olması gereken aşamalardan birisidir.

Eheim; Karbon, Mech, Mech Pro, BioMech, Substrat, Substrat Pro, Synth, Fix, Lav, Torf, Phosphate out isimli ürünleri ile ister filtre içinde ister sump sisteminde kullanılabilen, fiziksel kimyasal ve biyolojik filtrasyon materyalleri ile uygulaması kolay ve etkin çözümler sunar.

Ürün Çeşitleri:

Karbon: Yeni kurulan akvaryumlarda çeşme suyundaki kimyasal etkiyi azaltmak ve akvaryum içine uyapılan ilaç uygulamalarının kalıntılarını absoblayarak ortamdan uzaklaştırılması için kullanılır. 1L, 2L, 5L

Torf: Suyun pH ve sertliğini düzenleyenkimyasal filtrasyon materyalidir. Torf suda şişer bu sebeple kullaılmadan önce çalkalanmadan sudan geçirilmesi önerilir. Her 3-6 haftalık periyotta değiştirilmesi gerekmektedir. 1L

Synth: Çok ince gözenekli yapısı ile bulanıklık yaratan partikülleri süzmede kullanılan fiziksel filtrasyon materyalidir. Fiziksel filtrasyon, filtrasyon sürecinin başlangıcına uygulanır. 1L, 2L

Fix: Daha kalın partiküllerin süsülmesi için kullanılan fiziksel filtrasyon materyalidir. Synth öncesi kullanılarak büyük partiküllerin synth'in ince gözeneklerini tıkaması engellenebilir. yıkanarak tekrar kullanılabilir. 1L, 5L

Mech: Mekanik filtrasyon için mükemmel çözüm sunar. Fiziksel filtrasyondan geçen çok ince tortular debinin az olduğu filre içinde bu tortular çökerek biyolojik medyanın tıkanmasını sağlar. Mech bu istenmeyen durumu ortadan kaldırarak tortunun tutulacağı bir yüzey alanı oluşturarak biyolojik medyaya yardımcı olur. 1L, 2L, 5L

MechPro: Mech ile aynı amaç için tasarlanmış plastik hammaddeli bir mekanik filtrasyon ürünüdür. genişletilmiş yüzey alanı ile daha fazla tortunun tutulmasını sağlar. Yıkanarak yeniden kullanılabilir. 1L, 2L

BioMech: Biyo medyanın tutlmasını sağlayacak geniş yüzey alanı ve gözenekli yapısı sayesinde bakteri kolonizasyonu için elverişli bir ortam oluşturur. 1L, 2L, 5L

Substrat: Biyolojik filtrasyon için gereken pürüzlü yüzeyi ile filtrede yararlı bakteri tutlmasını sağlar. 1L , 2L, 5L

SubstratPro: Yuvarlatılmış granülleri ve arttırılmış gözenekleri ile daha fazla bakteri kolonisinin daha az hacimde oluşmaını sağlar. biyolojik medyaların hiçbir zaman tamamının yıkanması önerilmez. Akvaryum suyu ile yıkanarak tekrar kullanılabilir. 1L, 2L, 5L

Lav: Doğal gözenekli yapısı ile biyolojik filtrasyon bakterilerinin oluşmasına uygun ortam sağlar. Akvaryum suyu ile yıkanarak tekrar kullanılabilr. 1L, 5L

Phosphate Out: Akvaryumda çeşitli nedenlerle oluşan fosfatın emilimi için kullanılan kimyasal filtrasyon materyalidir. Bu sayede akvaryumda istenmeyen yosunlaşma önlenmiş olur. Tuzlu ve tatlısu kullanımı için uygundur. 350gr

Seachem Filtrasyon Malzemeleri
Filtrasyon, akvaryumda mükemmel olması gereken aşamalardan birisidir.

Seachem; Phosguard, Seagel, Matrix, Matrix Carbon, Purigen, Renew, De*Nitrate isimli ürünleri ile filtrasyonda profesyonellerin tercih ettiği markadır.

Ürün Çeşitleri:

Phosguard: Akvaryumdaki fosfat ve silikatı hızlıca uzaklaştıran gözenekli bir emicidir.

Seagel: Matrix Carbon ve Phosguard'ın karışımıdır.

Matrix: nitrojenik atıkların giderilmesi için kullanılabilecek bakteri medyasıdır.

Matrix Carbon: Aktive edilmiş karbondur.

Purigen: Yüksek kapasiteli sentetik bir absorbenttir.

Renew: Sudaki serbest fosfatın tutulması için uygulanabilecek karbona göre daha fazla kapasiteye sahip bir absorbenttir.

De*Nitrate: Doğal bir biyomedya zeminidir.

jbl filtre malzemeleri

http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/group/1081/mechanical-bioluniversal

http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/group/1082/special

bunların görsel resimleri de olduğu için bu linklere bakın.

Güzel bilgiler Cem, teşekkürler. Bu üç marka bu malzemelerde çok iyi.

Lavin kullanim omru nedir?

Nitratin yikanip tekrar kullanilabilecegini duymustum. Dogru mu?

Aslinda benim derdim en az 6 ay gidecek malzemeler ekleyip filtreye uzun sure mudahale etmemek.

Cunku sacma geliyor aylik malzeme degisimi icin acmak,yani acmisken zaten temizligi de yaparsin isteristemez

Ama herhalukarda aylik sunger ve elyaf degisimi sart sanirim. Yada yikanmasi.

Cvp: filtre malzemeleri ve açıklamaları

lavın ömrü 3-4 ay kadardır sonra özelliğini yitirir. aylık temizleme dış filtre için uygun değil döngüyü çevirecek bakterilerin oluşması zaten 4 hafta sonra gerçekleşiyor. sende hayvan tek 6 ay rahat götürür. dolayısıyla lavıda bu kadar zaman tutabilirsin. 3 aylık süreç yoğun kir amonyak vb durumunda uygun olan zaman. su rengi bozulmadıkça 6 aya kadar ilk seferlik açma. açtığında bakarsın o kadar çok kirlenmemişse bir seneye kadar uzatabilirsin. canın sıkılacak uğraşacak bir şey bulamayacaksın ama. :smile:

ben 4 foseptik çukuru için bile 3 ay açmıyorum.

Zaten tüm malzemeler için akvaryumun hacmi, filtre kapasitesi, hayvan sayısı ve boyutu önem teşkil ediyor.

Canım sıkılırsa biriyle cikmaya baslar,onun basinin etini yerim Cem =)))) Ugrasacak birsey cikar illa ki yani =))

Saka bir yana yani sunger ve elyaf icin de acmasam olur mu?

Yalniz suan karbon var, bu kaclik gider acaba?

O 1 ayda cikar yerine substrat, sonra elyaf sunger onemli degil 6 ay sonra acarsiniz

Nitratin yikanip tekrar kullanilabilecegini
duymustum. Dogru mu?

De nitrate urunu,yani bendeki zeolit

Bir kez yıka bir kez değiştir Berrak.

Karbonu 1 ay tutacaksın Berrak. Kaç gün oldu? Lav koymana ne kadar zaman var?

Bir kez yika bir kez degistir derken,6 aylik periyodda actigimi mi varsaymistin?

Daha ay dolmadi,2 hafta oldu. Ben simdiden ogreniyorum

Kaç ay olduğu önemli değil. Tabiki 6 ay gider diye düşünebilirşz. Kirlenmeye bağlı yıpranma aynı oranda. Bu sebeple filtre temizliğinde birkez yıkarsın. Sonraki temizlikte değişirsin. Karbon çıkarmayı sayma.

Ben lav taşı ihtiyacına binayen karbonu sordum. Tamamdır daha iki hafta olmuş.

Bu arada senden bir tanıtım bekliyoruz.

Ben de benden bir tanitim bekliyorum hala =))

Ne zaman vaktim olsa;foto cekmeye gitsem,kendisini kurualanda patileri kaldirmis olarak falan buluyorum. Oyle olunca da tedirgin olup atliyor. Rahatsiz etmemek icin gorup kaciyorum

emre bu jbl micromec pek haz etmemeye başladım artık. üstü kir kaplandı mı görevini yerine getirmesi zor. bugün su bulanıklaşınca açıp baktım ne alemde diye. olduğu gibi kir kaplamıştı. ben üçüncü sepette kullanıyordum altında sünger vardı. neyse yıkayıp temizledim. bunu performanslı kullanmak için alt ve üstüne elyaf atmak gerekiyormuş. aynı durum substratta da geçerli top gibi olan ürünler mutlaka elyafla sarılınca ömrü ve performansı uzuyor.

Ben bunun üzerine ve altına elyaf koymadım ama bir tıkanma olmadı. Kovanın alt katmanlarında duruyor. Bu kaplama silikat kaynaklı olmasın. Substrat zaten elyaflı.

Emre abi konu ile alakalı olduğu için buradan sorayım dedim. Maksimum 150 litre ki olmaz bir akvaryuma tetra ex700 uygun mudur ? Fiyatı pahalı baya ama kaliteli ve iyi temizler 100 150 arasını dersen alabilirim. ?

Ex700 uygun bence. Daha iyisi eheim 2215 ama onu uyguna bulamazsın.

Cvp: RE: filtre malzemeleri ve açıklamaları

AEK' Alıntı:
Ex700 uygun bence. Daha iyisi eheim 2215 ama onu uyguna bulamazsın.

Arada çok fark var mı hocam ? Yani tetra kaliteli değil mi o kadar ? Sonuçta benim akvaryum max 150 lt olucak. Yani yeterli gelir heralde. Sadece kalite olarak iyi mi onu merak ediyorum ? Fark gerçekten varsa 1 2 ay bekler sonra eheim'i alırım. ?

Eheim filtrede en öndedir. Tetra da arkasından gelir. Fluval da eheime yakın sayılır ama ülkemizde pek tutmadı. Açık söylersem bende hem eheim hem tetra var. Eheimden daha memnunum. Tetra debi kaybı yaşar. Eheimde bu daha azdır.

100 tl çok değil sonuçta dış filtre akvaryum kadar önemli. Yaşam alanını bu temiz tutacak. Param yeterse alacağım eheim'i sağolun hocam. Zaten iç filtre de eheim 2010. :)

En ucuz ne kadara bulabilirim güvenilir bir yerden ?

Tetra adami illallah ettirir eheim fluval ise kral eder yanliz buyuk tanktada en iyisi sumptir
Ex700 uygun, bakmayin abarttim biraz :)

Geri