Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabizlik suphesi/Deneyimlerinizi paylasmaniz ricasi

asliaral

Bordo Bereli
Merhaba

Kaplumbagami dengeli sekilde besliyorum. Ancak haftada bir tuvaletini yapiyor. Veya bazen iki gun ustuste,toplam 3-4 tane yapiyor ama sonra en az 3-5 gun hic yapmiyor.

Sizdeki durumlari paylasabilir misiniz?

Bu arada cok hareketli,uvb lambasi,isitma lambasi,isiticisi,kurulani ve 200 lt civari suyu mevcut.

Cvp: Kabizlik suphesi/Deneyimlerinizi paylasmaniz ricasi

Protein oranı çok yüksek olup, lifli yiyecekleri az olan bir beslenmede kabızlık gözlemlenebiliyor. Bitkisel yeminizin dozajını artırın ve ben benimkilere haftada bir kabak veriyorum halka şeklinde kesip ufak parçalara ayırarak. Sebze yemeleri sindirimlerine yardımcı oluyor. Ayrıca eğer kabuk boyu 9-10cm üzeri ise 1 aç gün 15cm üzeri ise ard arda olmayan 2 aç gün yapıyor musunuz? Bunun yanında dip malzemesi olarak silis kum kullanıyorsanız bu kumu da yiyerek mekanik sindirimde destek alırlar.

Dediğim gibi biraz daha sebze ağırlıklı besleyerek (kabak, marul, ve karahindiba gibi) ve sera raffy vital gibi bitkisel yemleri artırarak bu sorunu çözebilirsiniz. Geçmiş olsun :)

Tesekkurler.

Sorun;hic sebze yememesi ancak haftada 2 gun yem olarak Vital,Herbivor ve 2 gun Tetra R.veriyorum.

Kalan gnler mineral ve karides birer gun.

Son gun de ac birakacaktim ama yumurtlama donemi zaten ac kaldi diye birakmadim bu hafta.

Silis kum aynen

Reptomin yine de görece olarak protein ağırlıklı bir yem. Vital ve herbivor günlerini 3e çıkarabilirsiniz. Bir de aç günden sonra sebze vermeyi deneyin. Eninde sonunda yemeye başlayacaktık. Ufak ufak pellet yem şekline getirerek sebzeleri vermeyi deneyin. Bende işe yaramıştı.

Berrak bu hafta uzak günlerde mineral yemi iki defa ver. Hayvan yumurtladı kalsiyum, mineral ve folik asit kaybı vardır. Bir de bu mineral yemlerin haricinde bir günde devitten bir yeme veya iki yeme toplamda iki damla ver. Buda bağırsaklarını yumuşatsın.

Deviti,parmagimi isirdigindan beri vermiyorum. Cok riskli. Neyle tutsam bilmiyorum.

yeme damlatıp kurutma olmaz taze yemesi lazım. rampa çıkışına koy. uzanıp alsın.

Bugun baya zorlanarak yapti tuvaletini.Gozumle gordum bu sefer. Kocaman aciliyor arka kismi,tam cikacekken geri giriyor yani ikinsa da atamiyor. Bir kac saatten sonra yapabildi ama bu gunler de surebiliyor.

Akvaryumunuzda yutabileceği bir taş vb. yoktu öyle değil mi? Bazen bu yuttukları taşlar da bağırsaklarında engellere yol açabiliyor çünkü. Eğer böyle bir şüphe varsa 3-4 gün sonra bu durum devam ettiği takdirde bir röntgen çekilmesi gerekebilir.

Peki normali hergun tuvalete cikmasi mi yani?

Salatalığı soyup susuz kosmından ver iki gün. Bence bu rahatlatır.

Taze sebze çok işe yarar bence.

Defalarca denedim. Kosup isiriyor ve begenmeyip birakiyor.

Sizinkilerin normal tuvalete cikma periyodu nedir?

Bir de kati mi oluyor?Normalde benimki kati yapardi ama son zamanlardakiler hemen dagiliyor.

Bunun normali nasildir acaba fikri olan var mi?

Bir şekilde taze yeşilliğe alıştır.

Ne kadar yerse o kadar çıkarır.

Hergün olması şart değil. Bu yediği yemle orantılı.

18 veriyorum gunluk ve surekli ac

Geri