Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabukta beyazlaşma ve yemek yememe

Nerimanka

Yeni Üye
5dc00155-a627-4574-a3d4-9438469c385c.jpeg
7e45e734-1ed1-45f2-bb70-d3d5603a74cb.jpeg
Merhaba. Bir kaplumbağam var . 1 aydır yemek yemiyor gözleri kapalı ve kabuğunda beyazlaşma var. Gözleri için teramisin krem sürdüm bugün gözleri biraz açıldı, ama hala yemek yemiyor 1 ay oldu yardımcı olabilir misiniz ?

Foruma hoşgeldiniz.

Kabuktaki plakanın açılmaya bağlı matlaşması. Az birazda kireç var.

Gözleri için eczaneden gentagut göz damlası alın sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın. Kuru yerde 25-30 dakika bekletin.

Ağzına da 1 damla damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ikişer damla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün.

Suyunu temiz tutun. Pomadlar kullanışlı değildir. Sudaki kirleri üzerine yapıştırır. Damla göz içine işler. İlk damlatmada biraz yakabilir ayaklarını gözüne atabilir bu sıkıntı değil.

Dışarıda gezdirmeyin.

Akvaryumunda genel resmini atın, eksik fazla ne var, enfeksiyona ne sebep olmuş bakayım.

Kabuk boyu kaç cm? Baştan kuyruğa kabuk boyu.

Kullandığınız yemler ne marka?

Foruma hoşgeldiniz.

Kabuktaki plakanın açılmaya bağlı matlaşması. Az birazda kireç var.

Gözleri için eczaneden gentagut göz damlası alın sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın. Kuru yerde 25-30 dakika bekletin.

Ağzına da 1 damla damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ikişer damla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün.

Suyunu temiz tutun. Pomadlar kullanışlı değildir. Sudaki kirleri üzerine yapıştırır. Damla göz içine işler. İlk damlatmada biraz yakabilir ayaklarını gözüne atabilir bu sıkıntı değil.

Dışarıda gezdirmeyin.

Akvaryumunda genel resmini atın, eksik fazla ne var, enfeksiyona ne sebep olmuş bakayım.

Kabuk boyu kaç cm? Baştan kuyruğa kabuk boyu.

Kullandığınız yemler ne marka?
Göz damlası yerine teramisin kullanmıştım. Yine de göz damlası almam gerekli mi ? Bu arada 1 aydır yemek yemiyor ve uyuyor ben kış uykusuna yattığını zannetmiştim. Suyunu hep temizliyorum , kabuk boyu yaklaşık 6 cm. Kullandığım yemleri de görsele ekledim . Uvb ışık olmadığı için masa lambasının altına koymuştum ama ne yapmalıyım uvb ışık sipariş verdim 1 haftaya gelicek

Ekli dosyalar

• d2db5900-b038-4522-8d93-89d8dd9b5925.jpeg
    d2db5900-b038-4522-8d93-89d8dd9b5925.jpeg
    301.3 KB · Görüntüleme: 34
  • 4927b63d-8e42-454d-b9b0-1254caf63bec.jpeg
    4927b63d-8e42-454d-b9b0-1254caf63bec.jpeg
    353.3 KB · Görüntüleme: 34
  • df86af21-4abd-463f-80bb-a0a5ceb114e2.jpeg
    df86af21-4abd-463f-80bb-a0a5ceb114e2.jpeg
    475.6 KB · Görüntüleme: 34
yukarda attıklarım güncel fotoğraflar şu an çekip attım , normalde de yaşam alanı bu şekilde akvaryumun içi

Ekli dosyalar

• fe046bcd-ea39-4a9b-9ed3-a2a416d42cf9.jpeg
    fe046bcd-ea39-4a9b-9ed3-a2a416d42cf9.jpeg
    70.4 KB · Görüntüleme: 32
Alt resimdeki kuru alanı koyun. Suyu rampa üstüne 3-4 cm kalana kadar doldurun. Tabandaki o çakıl kum olmayacak yerine vitasand pro78 marka sarı silis kum alacaksınız.

Hayvan gözleri görmediği için yemiyor olabilir. Üşütüp akciğer enfeksiyonu olmuşsa diğer bir sebepte bu.

Uvb şu an gerekli değil ısıtma lambası olacak hayvan ısınacak ve metabolizması canlanacak.

Pomadı bırakıp gentagut alın.

Kabuk sertleştiriciyi atın.

Vitamini her gün bir damla ağızdan verin. Aynı gentagut gibi.

Ev ortamında kış uykusu şartlarını sağlayamadığımız için yatırmıyoruz.

Her gün önüne yemden 1 tane atın yerse devam edin.

Haşlanmış yumurta akı ve birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası deneyin.

Lamba konusunda burada bilgi verdim.

Gentatut damlayı yarın alacağım. Haşlanmış kıyma parçasını da deneyeceğim . O zaman sorun ısıtma lambası olmamasından mı kaynaklı sizce büyük ihtimalle? Bir de ayrıca ısıtma lambası almasam olur mu Uvb gelecek 1 hafta sonra onu kullansam ? Ama yemek yemeden ne kadar durabilir ondan korkuyorum vitamin sürdüm ağzını açmadığı için ruj sürer gibi ağzının kenarına sürdüm

Uvb ısı vermez. Hayvanın metabolizmasının canlanması için ısı gerekli. Ve hemen lazım. İyileşmesinde lamba tedavinin yarısıdır.

Hayvanda yağ potansiyeli var onu kullanır. Hareket etmediği için fazla enerji kaybı da olmaz.

Isıtma lambası aldım , yumurta akı kıyma da denedim ama yemedi , gentatut kullandım önerinizle gözü biraz açıldı , hala yemek yemiyor :(

Aynı şekilde devam edin. Bu bir anda olmaz. Hayvanın toparlamak için zamana ihtiyacı var.

Vitamine de aynı şekilde devam edin.

Aynı şekilde devam ediyorum yardımlarınız için teşekkür ederim yaklaşık 2 ay önce veterinere gitmiştim hareketinde azalma ve iştah kaybı var diye ,antibiyotik iğne verdiler 3 gün onu kullanmıştım , şimdi yemek yememeye devam ediyor gözlerini de açmıyor , tekrar veterinere götürmeli miyim sizce ?

Şimdilik böyle duruyor bulunduğum yerde dediğiniz gibi ısıtma lambası bulamadım internetten istedim 5 ocakta gelecek gözüküyor

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 22
Şimdilik böyle duruyor bulunduğum yerde dediğiniz gibi ısıtma lambası bulamadım internetten istedim 5 ocakta gelecek gözüküyor
Merhaba sıradan akkor lamba alın yandıkca ısınır, üzerine ışık gelmesi değil olay ısıgın onu ısıtması. Herhangi bir elektrkciye gidin bulursunuz

Isı lambası olarak ekte gönderdiğim fotodakini sipariş vermiştim cuma günü gelecek , daha önce veterine götürdüm antibiyotik iğne verdi tekrar götürmeli miyim sizce ?

Ekli dosyalar

• IMG_4217.jpeg
    IMG_4217.jpeg
    156.9 KB · Görüntüleme: 8
Isı lambası olarak ekte gönderdiğim fotodakini sipariş vermiştim cuma günü gelecek , daha önce veterine götürdüm antibiyotik iğne verdi tekrar götürmeli miyim sizce ?
Kaplumbagalar soguk kanlı oldugu için ortam ısısı düşünce onlar da sistemlerini yavaslatıyor. Nerede baktıgını tam anlamadım suyunda ısıtıcısı var mı?

Bu lamba uygun değil. Taş yerine alternatif bulun taş soğukluk verir.

Hayvan iğne için ufak. Ampul antibiyotiklerde doz yüksektir. İyi ayarlanamazsa öldürür. Hayvana ağızdan da sabah akşam ikişer damla gentagut verin.

Hekime götürmeyin. Dışarı çıkarmak dahi hayvanın hastalığını ilerletir.

Hayvan iğne için ufak. Ampul antibiyotiklerde doz yüksektir. İyi ayarlanamazsa öldürür. Hayvana ağızdan da sabah akşam ikişer damla gentagut verin.

Gentatutu göze damlatıyorum , ağızdan vitamin sürün ağız kenarlarına demiştiniz öyle yapıyorum gentatutu göze vitamini ağız kenarına

Sipariş verdiğim lamba mı uygun değil şu an kullandığım lamba mı onu anlamadım, sipariş verdiğimde de ısıtma yazıyor

Ağzına 1 hafta boyunca vitamin gibi ama sabah akşam günde 2 damla uygulayın. Geniş spektrumlu antibiyotiktir ağızdan da uygulanır.

Yukarıda lamba ile ilgili bilgi vermiştim. Bu yeni aldığınız E14 duy tipi. Max kaldıracağı gücü bilmiyorum. Max 60 watt kaldırmalı.

Ağzına 1 hafta boyunca vitamin gibi ama sabah akşam günde 2 damla uygulayın. Geniş spektrumlu antibiyotiktir ağızdan da uygulanır.

Yukarıda lamba ile ilgili bilgi vermiştim. Bu yeni aldığınız E14 duy tipi. Max kaldıracağı gücü bilmiyorum. Max 60 watt kaldırmalı.
O zaman günde 1 damla vitamin , sabah akşam 2 damla gözlere ve ağza gentatut diyorsunuz . Doğru mu

Gentagut yada genta göz damlası evet uygulama o şekilde olacak.

Geri