Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabukta beyazlaşma ve yemek yememe

Akvaryumda şu anda böyle duruyor küçük kapta mı kalsın peki akvaryumda mı ısıtıcısını yarın alacağım

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 22
  • image.jpg
    image.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 22
Lamba ısı veriyor mu? vermiyorsa işe yaramaz. Ayrıca kuru alana çok yakın mesafede. Bu kadar yakın olmaması gerekiyor.

Lamba sanırım led lamba ısı az da olsa geliyorsa olmamasından iyidir.

Akvaryumda dursun. Birşey farketmiyor.

Bu rampadaki taşlar yerine alternatif birşey yapıştırın. Şekilsiz oldukları için hem hayvanı zorlar hem kabuğu çizer. Dondurma çubuğu gibi birbirine paralel basamak yapabilirsiniz mesela.

Teşekkür ederim önerinizi dikkate alıcam bir de ben gentatutu kullanıyorum 1 haftadır bu da kullandıktan hemen sonrası ama gözlerinde açılma yok, akciğer enfeksiyonunu işaret eden bir şey de yok kullanmaya devam edeyim mi yoksa uyuyor mu acaba

Ekli dosyalar

• IMG_4260.jpeg
    IMG_4260.jpeg
    959.5 KB · Görüntüleme: 13
Akciğerlerden hırıltılı ses ve nefes almada zorlanma, suda yüzerken bir yana yatık durma var mı?

Lamba gelsin bu hayvanı canlandırır.

Gözleri içine damla yeterince giriyor mu?

Stick yemi püre haline getirip çay kaşığı yada çubukla vermeye çalışın.

Ağızdan her gün damla vitamin verin. Bu iştah açıp kırgınlığını alır. Ama metabolizmasını canlandıracak şey ısıtma lambası

Bu lambadan sipariş vermiştim geldi güzel ısı veriyor , suda düzgün duruyor hırıltılı ses vs yok , gözüne damla giriyor , vitamini her gün sürüyorum ağız kenarına, yemi püre haline getirsem de ağzını açmıyor ki

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 19
  • image.jpg
    image.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 19
Böyle aslında genelde kapalı ama bazen çok hafif açık gözleri

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    955.4 KB · Görüntüleme: 10
Akciğerlerden hırıltılı ses ve nefes almada zorlanma, suda yüzerken bir yana yatık durma var mı?

Lamba gelsin bu hayvanı canlandırır.

Gözleri içine damla yeterince giriyor mu?

Stick yemi püre haline getirip çay kaşığı yada çubukla vermeye çalışın.
Püreyi de denedim yemiyor maalesef

Hayvan sürekli kuru alanda durduğunda göz kapakları kuruyup iyice yapışır. Normal uygulama dışında kuru alandayken tepesinden ortalayıp göz kapaklarına 1 damla içme suyu yada gentagut göz damlası damlatabilirsiniz. Bu ıslatıp rahatlatır.

Cem bey merhaba, aynı kaplumbağa için yazıyorum . Söylediğiniz her şeyi yaptım 10 günü geçiyor fakat gözleri,kabuğu,yemek yememesi hala aynı durumda . Suya girdiğinde burnunda minik baloncuk oluyor acaba akciğer enfeksiyonu mu var uzun zaman olduğu için endişeleniyorum . Yaşadığım şehirde hiçbir veteriner bu canlılar ile ilgili detaylı bilgiye sahip değil şu an ne yapmam gerekiyor ?

Baloncuk mukus gibi mi sarı yada şeffaf, yoksa normal baloncuk mu? İçine su girmesin diye burun deliğinde hava kabarcığı tutarlar.

İyileşme bir anda olmaz.

Başka dikkat çeken bir belirti var mı?

Gentagutu ağız ve gözden kaç damla önermiştim?

Mukus gibi değil küçük hava baloncuğu sadece . Dikkatimi çeken Alt tabakasında kahverengimsi lekeler var . Kuru alanda duruyor hep suyuna bıraktığımda çırpınıyor hemen çıkmak istiyor . Gentagutu ağzına ve gözüne 10 sn arayla 2 şer damla damlatıyorum ayrıca günde 1 damla da ağzına vitamin sürüyorum. Gözleri şu an fotoğrafta eklediğim gibi çok az açabiliyor . Kabuğunun düzelmesi için ne yapmalıyım ?
977BE75D-E08D-4EA7-9AAA-7F158C83A93C.jpeg
4D14BD77-BBD2-45B1-ABD2-0DB006932408.jpeg

Ekli dosyalar

• CF4B502E-1845-475E-B2BD-5C0C7513731B.jpeg
    CF4B502E-1845-475E-B2BD-5C0C7513731B.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
Kabukta önemli birşey yok. Plakada açılmaya bağlı matlaşma ve kireç kalıntıları var.

Sabah akşam ağzına gözlerine üçer damla gentagut damlatın. Yani 3 damla oranında olduğuna emin olacak kadar.

Kahverengi ton büyüdükçe oluşur desenler zamanla kaybolup o bölgeler siyaha döner.

Hayvan gözleri görmediği için suya girdiğinde tedirgin olup panikliyor. Yalnız arada bir rampaya yakın suya bırakın. Sürekli kuru alanda durup su kaybına uğramasın.

Su 28 derecede değil mi?

Evet su 28 C de . Dediğiniz gibi suya arada bir bırakıyorum su içiyor hatta geri çıkıyor sonra . Damla tedavisine devam ediyorum o zaman sadece . Tahminen ne zaman normale dönmeye başlar gözlerinin açılması yemek yemesi vs

Gözler genelde 20 güne yakın toparlıyor. Ama akciğer enfeksiyonu varsa bu ayları bulur.

Her gün yem denemeleri yapın. Ufak kıyma parçasını bir iki günde bir, birkaç dakika haşlayıp kuru alanda önüne koyun. Alıp suya inerek yiyebilir. Kuruyana kadar kıyma alanda dursun. Bir tane stick yeme 2 damla su damlatıp emdirin. Bu da kıyma gibi kuru alanda dursun.

Eczaneden ufak şırınga alın. 1 mg'lik. Buna sulu bulamaç yapıp çektirin. Ağzını bir şekilde açtırıp içine itin. Yavaşça basın. Bunu çok dikkatli yapın. Fazla basınçlı yaparsanız ciğerlerine kaçabilir. Bunu yaparken hayvanı yatay vaziyette tutacaksınız. Dik tutmayın.

Cem bey tekrardan merhaba, dediklerinizi yapıyorum göz damlası uygulayalı 2 haftayı geçiyor gözlerine zarar vermesinden endişeleniyorum . Arada hafif açıyor ama çoğunlukla kapalı karada duruyor hala . Sinirlendirip ağzını açtırıyorum biraz yemek yediyorum sonrasında sadece kafasını suya uzatarak yediğini çıkarmaya çalışıyor gibi bir hareket yapıyor fotoğrafı ekledim .
Bundan sonra ne yapmalıyım aynı şekilde devam mı ?
DC94328F-0D72-40B1-958C-27F8242BD66B.jpeg

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    928.2 KB · Görüntüleme: 7
Damla göz içine iyice işlesin. 2 damlaya düşürün. Başlarda biraz yakar elini gözüne atmaya çalışır ki bu içine işlediğini gösterir.

Devam edin daha gözler iyileşmemiş. 30 saat kuru yerde bekletiyorsunuz değil mi?

Bu hayvanlar tüküremez sadece suya inip ağızlarını açarak yıkarlar. Yemi verdikten sonra bir iki dakika bekleyip öyle suya indirin.

Vitamin damla var mı? Her gün bir damla iştahını artırır. 1 hafta sonra tekrar bakalım.

Yumurta akı ve birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası verdiniz mi?

Geri