Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaçmaya çalışıyor?

Olur. Daha taze.

Eldiven kullansaydın keşke. Sarı plastik kaplama olanlardan.
Abi seni yakalamışken sorayım evi ilaçlatacağız akvayumu direkt karşı komşuya bırakacağım 1 günlüğüne bir şey olmaz dimi?

Bir de metilen mavisi niyetine aldığım şeyi 2. El filtre almıştım ya onu sterilize etmek için kullanabilir miyim?

Bırakabilirsin sorun olmaz. Söylersin ölçüsünde yem versin.

Uyuz için mi evi ilaçlatıyorsunuz?

Filtre için kullanabilirsin. Parçalarına ayırıp yıkadıktan sonra ılık orta karar bir suda birkaç damla damlatıp bir gün beklet sıcak su koyma renk üstünde pişer. Bir de lekesi çıkmaz giysilere dikkat et. Elden bir iki güne çıkıyor sorun değil.

Bırakabilirsin sorun olmaz. Söylersin ölçüsünde yem versin.

Uyuz için mi evi ilaçlatıyorsunuz?

Filtre için kullanabilirsin. Parçalarına ayırıp yıkadıktan sonra ılık orta karar bir suda birkaç damla damlatıp bir gün beklet sıcak su koyma renk üstünde pişer. Bir de lekesi çıkmaz giysilere dikkat et. Elden bir iki güne çıkıyor sorun değil.
Ev ilaçlama iptal pazar günü akvaryumu yapacam İnşallah şu 2. El filtreyi bugun parçalarına ayırıp ılık suya koydum içine de 2-3 damla alttaki resimdeki şeyden damlattım ek olarak akvaryumun camlarında şöyle kırıklar var bunlar sıkıntı çıkarır mı?

Ekli dosyalar

• IMG_20231024_233817.jpg
    IMG_20231024_233817.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 6
  • IMG_20231027_000717.jpg
    IMG_20231027_000717.jpg
    939.4 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG_20231027_000704.jpg
    IMG_20231027_000704.jpg
    880.9 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG_20231027_000700.jpg
    IMG_20231027_000700.jpg
    912.4 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG_20231027_000656.jpg
    IMG_20231027_000656.jpg
    969.4 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG_20231027_000648.jpg
    IMG_20231027_000648.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 6
O kırık yerler kötü bunların kesilip alınması lazım. Camcıya gideceksin. Tüm camlar o oranda kısaltılacak. Temiz cam ortaya çıksın. Yapışması tam yüzey temas etmeli boşluk olmamalı. Bir de zımpara atar.

O kırık yerler kötü bunların kesilip alınması lazım. Camcıya gideceksin. Tüm camlar o oranda kısaltılacak. Temiz cam ortaya çıksın. Yapışması tam yüzey temas etmeli boşluk olmamalı. Bir de zımpara atar.
Camcı çok çok uzakta araba yok bişi yok götüremem ki kesilmeden böyle yapsan o kısımlara ekstra silikon atsam olmaz mı ya?

Olmaz. Yüzey pürüzsüz biçimde yapışmalı böyle boşluk olduğunda silikon havaya maruz kalıp kurumaya başlar. Bu içeri doğru yürür ve sertleşir. Elastikiyet ve yapışma dayanıklılığı azalır. Büyük akvaryumlarda rodaj yaptırmamızın sebebi bu. Tam yüzey yapışıp sıkı tutar.

Olmaz. Yüzey pürüzsüz biçimde yapışmalı böyle boşluk olduğunda silikon havaya maruz kalıp kurumaya başlar. Bu içeri doğru yürür ve sertleşir. Elastikiyet ve yapışma dayanıklılığı azalır. Büyük akvaryumlarda rodaj yaptırmamızın sebebi bu. Tam yüzey yapışıp sıkı tutar.
Camcı buldum yarın götürüp halledicem tek korkum yapıştırma işlemi

Aslında orada halletsen güzel olur. Eleman alt cam çevresine aynı kalınlıkta camdan 3 cm eninde kuşak atarsa daha sağlam tutar. 2-3 günde orada durup sertleşir. Profile gerek kalmaz.

Aslında orada halletsen güzel olur. Eleman alt cam çevresine aynı kalınlıkta camdan 3 cm eninde kuşak atarsa daha sağlam tutar. 2-3 günde orada durup sertleşir. Profile gerek kalmaz.
Orada halledemem adama rica ettim keser misin diye tamam dedi burda toplasak olur mu dedim ben anlamam valla dedi.

Tam camcıyı bulmuşsun. O zaman evde düz yüzeyli birşey yada masa üstünde yapacaksın eğri büğrü olmasın. İki kişi yapacaksınız. Mukavva karton yada birkaç kat gazete üstünde yapın. Silikon taşacaktır sonra jiletle kazır çıkarırsın.

Yan camları taban camının yanlarından yapıştıracaksın üstünden değil. Taban camı kenarlarını dolacak şekilde kuşak kestir. Bunu kesip orada ayarlasın. Önce bunları tabana yapıştır sonra yan camları yapıştır. Bu kuşaklar silikon yüzeyi artıracak. Daha sağlam olacak.

Önce yan camları kessin sonra buna göre taban camını ayarlasın.

Tam camcıyı bulmuşsun. O zaman evde düz yüzeyli birşey yada masa üstünde yapacaksın eğri büğrü olmasın. İki kişi yapacaksınız. Mukavva karton yada birkaç kat gazete üstünde yapın. Silikon taşacaktır sonra jiletle kazır çıkarırsın.

Yan camları taban camının yanlarından yapıştıracaksın üstünden değil. Taban camı kenarlarını dolacak şekilde kuşak kestir. Bunu kesip orada ayarlasın. Önce bunları tabana yapıştır sonra yan camları yapıştır. Bu kuşaklar silikon yüzeyi artıracak. Daha sağlam olacak.

Önce yan camları kessin sonra buna göre taban camını ayarlasın.
Şuan kuşağı yaptırabilir miyim bilmiyorum ama şunu tam anlamadım yan camlar taban camının üstğne değil yanına olacak dimi? Bir de ön var arka cam da mı öyle olacak benim bildiğim taban camının üstünde olması değil mi hepsinin?

Zımpara yapmazsa hırdavatçıdan 60 gridli zımpara kağıdı al. Arkası bez iplik gibi olandan al düz kağıt olan yırtılıp cam elini kesebilir. Yüzeyi olabildiğince pürüzsüz yapmaya çalış. Ev içinde yaparsan tozu elektrikli süpürge ile çek.

Zımpara yapmazsa hırdavatçıdan 60 gridli zımpara kağıdı al. Arkası bez iplik gibi olandan al düz kağıt olan yırtılıp cam elini kesebilir. Yüzeyi olabildiğince pürüzsüz yapmaya çalış. Ev içinde yaparsan tozu elektrikli süpürge ile çek.
Zımpara ben alır yapmaya çalışırım ama şuan param yok tam olarak paramın yatmasını bekliyorumm şimdi ben yarın camcıya gidicem adama camların kırıklarını aldırıcam bir de kuşak camı mı kestireyim ne kadar tutar kuşak camı?

Bilmiyorum elinde ince uzun ufak cam parçaları vardır. Onlardan parça kesip çıkarır. Tam plakadan kestirtme pahalıya çıkarır ziyan ettik diye.

Bilmiyorum elinde ince uzun ufak cam parçaları vardır. Onlardan parça kesip çıkarır. Tam plakadan kestirtme pahalıya çıkarır ziyan ettik diye.
Akvaryumun tüm camları taban camının üstüne değil yanına mı yapıştırılıcak abi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Evet yanına yük taban camına binmeycek, oturduğu tabanda bir eğrilik olursa taban camı daha fazla kasar. Atacağın kuşak camları daha güçlü tutacak. Yapışacak yüzey iki katına çıkacak.

Zımpara 60 grid demiştim o 80 grid olacak yanlış söyledim.

Evet yanına yük taban camına binmeyek. Atacağın kuşak camları daha güçlü tutacak. Yapışacak yüzey iki katına çıkacak.

Zımpara 60 grid demiştim o 80 grid olacak yanlış söyledim.
Kuşak yapamayacağım hatta camları kestirebilicek miyim oda meçhul camcıyı arıyom açmıyor başka numaradan aradım açtı şuan müsait değilim akşam ararım falan dedi yarın akvayumu yapacağım büyük ihtimalle olursa olur olmazsa kaldırır atarım camları taban camına yapsam olmaz mı? Diğer türlü yapabilceğimi sanmıyorum zaten 100 litre bile değil taban camına yapıştırsam olmaz mı? Ne gibi bir sorun olur?

Eğer olmadı kaldırıp atarım diyorsan dediğin gibi yap. Büyük akvaryumlarda dediğim şekilde olur. Camlar ağırdır. Yük taban camına binmemelidir. Yüzeyi temiz tarafları tabana getir. Kırık olanlar yukarıda olsun. Onları da olabildiğince zımparala elin temas edip kesmesin. Yalnız zorlama çatlatırsın. Çatlak yürür. Zımparaladıktan sonra yapıştır.

@cem
Evet şuan akvaryumu yapıştırdım ne zımpara ne camı kestirdim olduğu gibi yaptım ilk başta tüm camları taban camına üstten yapıştıracaktım ama ölçüler sıkıntı oldu bende şöyle yaptım arka camı taban camının üstüne yapıştırdım diğer camları da taban camının yanına yapıştırdım sonradan içten silikon çektim bantladım umarım olur olacak gibi duruyor olursa güzel olur olmazsa denemiş oldum fikrini bekliyorum cem abi..

Sağlam yaptıysan olur. Arada bak açma olursa silikon taze iken sıkıştır. Boşluk kalmasın.

Köşe profilleri sağlamsa onları da silikonla yapıştır. Kırıklar boşluklar kapansın

Geri