Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa Bambu

O paspası da ilerleyen zamanda dişliyorlar. Kalın paspaslar var üçgen yada altıgen şekilli onlar kullanışlı. Rulo şeklinde satılıyor. Çubuk makarna gibi olanı uygun değil tırnaklarını takıp koparıyorlar. Uygun ölçüde kestirip alırsınız. Yapımarketlerde pahalıya satıyorlar.

Merhaba Cem bey, Bambu nun son halini paylaşıp önerilerinizi rica edeceğim.
• Boyu yaklaşık 7 cm oldu. Sabah 4-5 adet axolotl yemi, aksam 7 -8 küçüklüğüne göre bazen 10 adet gammarus veriyorum.
• Suyun yüksekliği genellikle 18,5 -19 cm civarlarında.
•Su ısısı 25 e düştü malum havalar sebebi ile. Axolotl , kedi ve betta bakımlarım var elimden geldiğince tüm şartları sağladım hepsine fakat Kaplumbağamın ısıtıcı eksikligi için sizden uygun fiyatlı önceliğim ile bir ısıtıcı önermenizi isteyeceğim.
• Bir de silis kum durumu kafamı karıştırıyor, dip çekim hortumu ile temizlik yapiyorum kumları da çekmez mi hortum? Ya da su kirliliğini içinde barındırmaz mi? Her hafta kumu da mı ayrı olarak temizlemeliyim?
• Suyu en baştan beri arıtıcıdan ekliyorum. İç kabuğundaki beyazlamalar hakkında beni aydınlatabilir misiniz?
• Yemlere devam edeyim mi yoksa farklı bir beslenme diyeti mi uygulamalıyım?
•Bir de cinsiyeti belli mi?
20231211_175123.jpg
20231211_175133.jpg
20231211_175137.jpg
20231211_175146.jpg
20231211_175300.jpg
20231211_175337.jpg

Tutunup bakabilmesi adına biri çalışan biri çalışmayan iki adet dereceyi yanyana taktım. Oraya tutunmayı seviyor.
Haftanın 5 günü iletişim halinde diğer iki günü aşırı korkak kaçacak delik arıyor su altında sebebini anlayamadım. Kendini güvende hissetmesi adına su dibine bir seramik yuva alanı koymalı mıyım?
Kuru alanında iken karşısına geçip sürekli konuşuyorum. Bu esnada kollarını bacaklarını hızlıca sallıyor, gözlerini ovalıyor ardından ağzını açıp kapıyor. Ben konuştukça bunu devam ettiriyor.
Son 3 4 gündür gammarus yemeyi tercih etmiyor. İştahsızlık mi var diye axolotl yemi veriyorum yiyecek mi diye,hemen yiyor.

Hayvan büyümüş. Axolotl yem bitince tekrar almayın. Gammarusu da 8 cm kabuk boyu sonrası bırakın.

Ek olarak tropical biorept W, dajana gammarus sticks yemleri alın.

Ahm turtle sticks yada tetra reptomin yemlerin birini alın.

Axolotl yemi 6 adet, gammarusu 10 adet yapın.

İç filtre komple su içinde olacak. Su kuru alan tabanına değmeyecek biçimde yükseltebilirsiniz.

Dip sifonunda resun mavi pompalı ucu şeffaf yeşil çanaklı ve 2.10 metre boyundakini alın.

Su ısıtıcıda tetra ht kalitesine göre uygun fiyatlı. Alt seviye ısıtıcıların camı incedir. Bunlara hayvan çarptığında kırabilir. Tetra suya tam batabiliyor.

Silis kum ağır kumdur. Hayvan eşelenip kiri içine gömmedikçe içine işlemez. Ama eşeleniyorlar.

Dip sifonu kullanırken bir miktar kum çekiliyor. Bunun için akvaryuma ait kimyasal değmemiş kovaya suyu boşaltın. Kirli suyu yavaşça döküp, bir miktar temiz su ekleyin ve çalkalayın. Kirden ayrıştıkça doldur boşalt temizleyin ve akvaryuma dökün. Kayıp minimize olur.

Yüzeydeki kirleri kısmi değişim dediğimiz bu şekilde alın. Genel temizlik zamanı önce bu şekilde yüzeydeki kirleri aldıktan sonra kirli suyu almadan önce kumu karıştırıp havalandırın ortaya çıkan ve tabana oturan kirleri alın. Suda uçuşan deri varsa onları dip sifonu yada maşrapa ile alın. Kirden tamamen ayrışınca suyu komple alıp bir miktar yeni su ekleyin. Varsa kalan kiri de alıp temiz suyu doldurun.

Başlarda bir miktar kumun tozu olabilir. Bir iki genel temizlik sonrası bunlar gider.

Su arıtmadan geçse de bir miktar kireç olur. Altbağada plaka açılmasına bağlı bir miktar matlıkta var.

Yalnız plaka katmanı hem üst hemde altbağada yoğun. Hayvana devit uygulaması yapalım.

Eczaneden devit damla alın. Şu an havalar soğudu. 3 ay boyunca haftada bir kabuğu kurutup devit damlatıp yedirin. Çok cıvık olmasın. 30 dakika kuru yerde bekletin kalanı silip tekrar akvaryuma alın. Üstünde ısıtma lambası olursa iyi olur.

Lamba mesafesini kontrol edin. Kuru alana hayvanın sırtı hizasına denk bir yükselti koyun. Üzerine cam derece yatırıp yarım saat sonra kontrol edin 32 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlayın.

Cinsiyet henüz belli değil. 9 cm kabuk sonrası erkekse ön tırnaklar uzamaya başlar ama net veri 10 cm kabuk boyu sonrasıdır.

Tünekleri severler. Yorulduklarında yada uyumak istediklerinde tutunurlar. Dışarıyı seyrederler.

Su tabanı güvenli alandır. Tehdit oluşturabilecek herşeyde tabana kaçarlar. Bu sadece sizden kaynaklı olmayabilir. Farklı giysi hatta gözlük takmak yabancılamasına sebep olabilir. Bunun dışında dekor, heykel, canlı renkli birşeyler, kalem türevi şeyler (bunları yılan gibi algılayabiliyorlar),başka bir hayvan, çocuk gibi örnek çoğaltılabilir.

Hayvan kuru alanda bacak sallıyorsa lamba ısısından gerginleşen bacak kaslarını yumuşatmaya çalışıyor. Bu suya kaçmak için ön hazırlık mahiyetinde bir hareket. Akabinde arka ayakları ile yerde destek alacağı birşey bulup, kendini iterek suya atlarlar. Burada hayvan ya kaçmak için pozisyon alıyor. Ya da yem vereceğinizi düşünüp suya atlamaya hazırlanıyor.

Hayvan kuru alanda keyif yapıyorsa mümkün olduğunca fazla rahatsız etmemeye çalışın. Ortamda kimse olmazsa gözlerini kapayıp şekerleme yaparlar. Hareket olursa gözler açık çevreyi kollarlar. Aslında gözleri kapalıykende çevreyi kolaçan ediyorlar. Göz kapakları şeffaftır. Biz uyuyor zannetsekte onlar bizi çoktan takibe almış oluyorlar. Yakın mesafeye geldiğimizde gözlerini açıp suya kaçmaya hazırlanıyorlar.

Göz kapaklarıda ısıya bağlı kuruyup gerginleşir ve kaşıntı yapar. Ağız açıp kapamada aynı şekilde çene kaslarını gevşetmek için yaptığı hareket.

Axolotl yeminin henüz 10 da 2 si bitmiş durumda, devam edeyim mi yoksa bu önerdiğiniz yemleri alıp, axolotl yemini vermeyi bırakayım mı?

Su ısıtıcısı tetra kaç watt lık önerirsiniz?

Evde devit 3 damla vardı, bu sabah ust ve alt kabuğuna kulak cubuguyla uygulayıp yarım saatten biraz daha fazla lamba altında beklettim. Peçeteyi ıslatıp kabuğu silip temizlenmiş akvaryuma bıraktım, 3 ay devam edeceğim.
Önerdiğiniz dip sifonunun bendekinden farkı nedir bendeki klasik mavi pompalı olandan

Axothl yemi bitirin ziyan etmeyin. Bitince almayın bir daha. Dediğim yemleri de alın.

Akvaryum ölçüsü nedir?

Bu da aynı mavi pompalı. Bunun diğerlerinden farkı uzun olması. Büyük akvaryumlarda kolunuzu suya fazla sokmadan her yere yetişebiliyorsunuz. Diğer ucu kovaya bırakınca elin biri boşa çıkıyor. Diğer modellerde bir elinizle kiri çekerken diğer elle su çıkışı kovaya tutuyorsunuz.

Elinizde varsa almayın.

Sunsun hj752 olur. Dikeyde su içine tam girmezse yatayda kullanabilirsiniz.

Ic filtre mevcut çok teşekkür ederim :) tetra ısıtıcı alacağım kaç watt olmali 100- 200 ?

100 wattı 150 litreye kadar akvaryumu ısıtıyor. 200 watt 200-250 litre arası akvaryumu. Boyları da ona göre uzunlukta. Yanlış hatırlamıyorsam 100 watt 27 cm boyda 200'lük 32-33 cm gibi olacak.

Tamamdır Cem Bey çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. Kum, ısıtıcı ve yemleri alınca tekrardan diyet programı hakkında size danışacağım.

Biorept w sipariş verdim fakat supreme göndermişler problem olur mu? W yerine supreme ı kullansam?
20231218_102417.jpg
20231218_102406.jpg

İçerik açıklamalarında oranlar aynı gözüküyor kullanabilirsiniz.

Supreme young degil supreme adult. Eger adult, w ile aynıysa tamamdır, bir yem siparişi daha bekliyorum o da gelince bildireceğim.
Söylediğiniz kumu aldım 6 7 kere su ile arındırıp akvaryuma koydum. Isıtıcı da geldi, 28 - 28,5 derece arasında seyrediyor ısı aralığı uygun mu yoksa daha da arttırmalı mıyım?
Kumu sürekli yeme halinde. Dışkılaması azaldı. Umarım bir problem yoktur.
Filtrenin altına girip sırtını kaşıyor bu aralar.
Keyfi yerinde görünüyor genel olarak. Tek aklıma takılan dışkılamanın azalması.

Adult, young, biorept W aynı.

Isıtıcı uygun ısıda.

Hayvan kabız olabilir. Silis kum bu sorunu da çözer. Dışkı içine girerek çözülmesini sağlar. Hayvan tek parça yerine dağınık şekilde dışkılar.

Umarım kısa sürede dışkılar, aldığım kum kovadan bölme sarı renkte çok çok ince. Kovadan bölme olduğu için, ürünün de orijinalini bilmediğimden doğru ürün mü yolladılar bilemiyorum.
Bugun 2. Devit uygulamasını yaptım söylediğiniz şekilde.
Son yem de geldi. Elimdeki tüm yemler ve sağlık ürünleri ile akvaryumun son görselini ekliyorum.
Sizden ricam müsait bir vaktinizde günlere ayrılmış şekilde diyet programında bana yardımcı olmanız 🙏
20231219_182655.jpg
20231219_182840.jpg

Evet kum silis kum. İyi yıkayıp sterilize ettiyseniz tamamdır.

Hayvan büyüyor axolotl yemi ufak kalacaktır onu bitirelim. Bitince kalan yemlerle devam edersiniz. Yada onun yerine omega one adult turtle sticks alabilirsiniz.

Pazartesi: axolotl-biorept
Salı: dajana-reptomin
Çarşamba: axolotl-biorept
Perşembe: reptomin
Cuma: dajana-biorept
Cumartesi: axolotl-reptomin
Pazar: dajana-reptomin

Tropical biorept W yemde 3 değişik renk yem var her bir öğünde tek bir renkten verin.

8 cm kabuk boyuna gelince günde tek öğüne düşeceksiniz. Ona göre bir daha program yapalım.

Axolotl yemini axolotl ım için kullanıyorum onun temel besini olduğundan ziyan olmayacak tamamen kesebiliriz axolotl yemini, böylece axolotl ım için de yem kalmış olur :D
Bu sebeple axolotl yemini diyet programından çıkaralım ne dersiniz?

Bu arada kum olduğundan akvartum suyuna metilen damlatmayı bırakmalı mıyım yoksa devam edeyim mi ?

Geri