Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa Bambu

Şimdi axolotl yemini verdim direkt yedi 5 tane. Net sekilde iştahsızlık yok, yenileri yemiyor..

Haşlanmış yumurta akı vereceksiniz ve yağsız kıyma parçası birkaç dakika haşlanıp soğutulup verilecek.

Kumu yesin o sindirim ve boşaltım sistemi için faydalı.

Vitamin deep fix reptivit vitamin damla olacak. En iyisi sera reptilin ama bu oldukça pahalı. Vitamin iştahını açar.

Söylediğiniz gibi axolotl yemi ile gammarus a geri döndüm ikisine de ne kadar çok verirsem vereyim asla reddetmiyor bolca da verdim dün akşamdan bu yana, az önce az bir şey dışkıladı. Devit sürdüm üst ve alt kabuğa ve baya plaka soydum yine.

Akvaryumda küçük bir değişiklik yaptım eski kuru alan sağlam değildi hem de taban alanını daraltıyordu sürekli ittiriyordu ayakları yüzmek için kendine yer açmaya çalışıyor gibiydi, yeni kuru alan yaptım büyük saklama kabından.
Reptivit vitamini de sipariş ediyorum.

Aklıma bir şey geldi, sizce bu süreçte fazla mı hızlı büyüdü, eğer yumurtlamaysa az dışkılamasının sebebi, erken mi bu hormonsal durum? Verdiğim axolotl yeminden mi kaynaklandı.. Bu ara çok sıklıkla mesaj atıyorum kusura bakmayın fakat endişe ediyorum. Eskiden dışkı temizlemekten illallah ederken şimdi gözünün içine bakıyorum eskisi gibi bol bol yapsa diye :'D
20231225_170410.jpg
20231225_170502.jpg
20231225_170505.jpg
20231225_170534.jpg

Akvaryum tamam yalnız kuru alan sağlam tutuyor mu? Düşmesin.

Gelişme göstermemiş hayvanlar yaşça büyük olup boy kısayken de yumurtlayabilir. Yani boş yumurta atabilir. Burada 6 cm kabuk boyunda yumurta atan hayvan gördük.

Yemleri birkaç gün yesin dışkılama oranına bakın.

Yok yok sağlam 2 tarafa da 2 şer vantuzladım olmadi 6larım vantuz sayısını. Tam girmiyor zaten akvaryum içine üst kısmı genişleyen saklama kaplarından.
Tek yumurtlama olsun da sıkıntısı, çünkü baska sebep göremiyorum kum yem dışında yemedi bir şey.
Anlaştık yine yemleri fazla fazla vermeye devam edip birkaç gün dışkılamasını gözlemleyip bildireceğim, çok teşekkür ederim yönlendirmeleriniz için

Cem bey bu sabah elektrikler gitti ısıtıcı ve filtre çalışmıyor ilk başta tuhaf davranışlarını buna bağlamıştım su sıcaklığı yavaştan azalıyor ve filtrenin suyu dalgalandırması durdu demekki afalladı diye fakat sonradan yumurtlama ihtimaline bağladım üst kabuğuna kum eşeleyip koyuyor çoğunlukla dipte duruyor ve bu sabah axolotl yemini de çok az yedi. Üst kabuğuna kum dökmesi de yumurtlama belirtisi midir?
20231226_125635.jpg
20231226_125644.jpg
20231226_125641.jpg

Isı kademeli düştüğü için kendini ısıya adapte eder o sorun değil.

Çizgili dere kaplumbağası ve softshell gibi kendini kuma gömmeye çalışmasa da tabanda çukur açıp kendilerine yer yapıp üstüne otururlar. Bunu yumurtlama durumu olmadığı zamanlarda da yaparlar. Yani yumurtlama belirtisi diyemeyiz.

Merhaba Cem bey, kaplumbağa Bambu nun boynu bacakları tüm vücudundan deri soyulmaya başladı baya büyük. Bazısını yiyor yiyemediğini filtre çekiyor. Az önce kabuğuna devit uyguladım. Kulak pamuğu yardımıyla da vücudundaki soyulacak olan derileri aldım. Bu vücudundaki deri soyulumu normal bir süreç midir?

Bir de son durum hakkında güncelleme yapacağım. Metreyle ölçtüğümde 9cm e yakın, mezura ile ölçtüm 8.2 cm. Hassas mutfak tartısı ile de kilosunu ölçtüm 9.2 gr çıktı.
Şubat doğumlu olduğunu söylemiştiniz, şuan 1 yaşında.
Dışkılaması, söylediğiniz üzere fazla yemlememe rağmen eskisi gibi günde e 3 4 kez değil. 1 kere. Zeytinyağı da damlattım ağzına iki defa. Hali keyfi yerinde olduğundan normalinin bu olduğunu düşünüyorum artık, yumurtlamaya dair de belirti yok çünkü. İştahı gayet yerinde. Arada kumu eşeleyip yemeye de devam ediyor. Her şey yolunda görünüyor. Dış görünüşüne göre bir tavsiyeniz var mı acaba?
20240209_154630.jpg
20240209_154510.jpg
20240209_154743.jpg
20240209_154708.jpg
20240209_154807.jpg
20240209_154818.jpg
20240209_154923.jpg
20240209_155053.jpg
20240209_155259.jpg

Son düzenleme:
Büyüdükçe eski deri gerilip açılır ve soyulup çıkar. Yemesinde bir sıkıntı yok kalsiyum alır. Ama çokta beklemesin parçalanıp dağılır.

Daha cinsel gelişim sürecine girmediği için cinsiyet belirsiz dişi olduğunu varsayarsak bile boş yumurta atma işi 14-15 cm boy gibi başlar daha geçte olabilir.

Plakalar bayağı sıkı açılması uzun sürecek gibi.

Yemleme ölçüsünde olsun zeytinyağına gerek yok. Kum yediğine göre dışkılaması rahat olur.

Yemleme sabah 5 tane akşam 5 tane şeklinde her yemde, bu şekilde devam edeyim mi? Boyu kilosu 1 yaş için iyi mi yoksa geri mi?
Plakaların açılmasına destek olacak bir öneriniz var mıdır?

Yemleme sabah 5 tane akşam 5 tane şeklinde her yemde, bu şekilde devam edeyim mi? Boyu kilosu 1 yaş için iyi mi yoksa geri mi?
Plakaların açılmasına destek olacak bir öneriniz var mıdır?
2 ogun kafasi kadar olacak boynu saymiyoruz goz karari halledersiniz.
haftada 2 kere devit surun 25-30 dk kuru bir yerde beklesin sonra hafifce kabugunu silip akvaryuma alabilirsiniz bu islem isik altinda plakalari yumusatir ve gerilerek acilmasini saglar.

2 ogun kafasi kadar olacak boynu saymiyoruz goz karari halledersiniz.
haftada 2 kere devit surun 25-30 dk kuru bir yerde beklesin sonra hafifce kabugunu silip akvaryuma alabilirsiniz bu islem isik altinda plakalari yumusatir ve gerilerek acilmasini saglar.
Tüm bu bilgilendirmeleri Cem bey yaptı bu başlık altında sağolsun, yıllık bilgi ve tecrübeleriyle yön veriyor Bambu yu büyütmemde. Ona minnettarım.
Öğün boyutu ve devit bilgilendirmesini de yaptı, uyguluyorum bir süredir lakin ekstra bir bilgi sordum tecrübesine güvenerek 🙏
Bunlar dışında ekstra bir şey yapmalı miyim Cem bey?

Tüm bu bilgilendirmeleri Cem bey yaptı bu başlık altında sağolsun, yıllık bilgi ve tecrübeleriyle yön veriyor Bambu yu büyütmemde. Ona minnettarım.
Öğün boyutu ve devit bilgilendirmesini de yaptı, uyguluyorum bir süredir lakin ekstra bir bilgi sordum tecrübesine güvenerek 🙏
Bunlar dışında ekstra bir şey yapmalı miyim Cem bey?
dediklerim yeterlidir ekstra bir seye gerek yok ara ogun falan vermenize gerek yok.

cimbizla plakalari yoklayabilirsiniz yavasca cok acilanlari alabilirsiniz kanarsa kabuk kendi kendine iyilesir nadiren kanar.

Hayvan 8 cm kabuk boyunu geçmiş günde 1 öğün 12-14 adet civarı vereceksiniz. Yeme durumuna göre tek tek atıp bakın. Her gün tek marka olacak. 3 gün reptomin, 2 gün biorept ve 2 gün dajana olsun. Aynı yem arka arkaya günlere gelmesin.

Boyu yaşına göre uygun standartlarda. İkinci yılında 12-13 cm civarlarında olacak.

Hazımsızlık çekmeyecek biçimde bir iki artırabilirsiniz. Zayıflık gözükmüyorsa bu miktarda yeterlidir. Aşırısı obezliğe götürür.

Yemlerin şekli ve dolgunluğuna göre değişir sayı. Her yemde aynı değil. Suda geç yumuşayan yem daha az verilir.

Yemleri yan yana koyun ölçülerine bakayım.

Geri