Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa gözlerinin etrafında beyaz şeffaf şişlik var ve gözlerini açamıyor

Gözlerine sabah akşam ikişer damla damlatıp yarım saat bekletilecek, ağzına sabah akşam üçer damla yapalım.

Vitamini ilk 3 gün günde 2 damla yapalım. Sonrasında iştahı yerine gelene kadar günde 1 damla devam edelim.

Arada bilgi verirsiniz.

Gözlerine sabah akşam ikişer damla damlatıp yarım saat bekletilecek, ağzına sabah akşam üçer damla yapalım.

Vitamini ilk 3 gün günde 2 damla yapalım. Sonrasında iştahı yerine gelene kadar günde 1 damla devam edelim.

Arada bilgi verirsiniz.
Sağ gözü şuan bu durumda, sol aynı =/

Ekli dosyalar

• IMG_20240728_162355.jpg
    IMG_20240728_162355.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 15
Gözleri açılmış gördüğüm kadarıyla çok net değil foto. Suya girince veya girmese bile ara sıra gözlerini kapatır büyük ihtimal. Enfeksiyon azalmaya başlamış

@cem kabuk boyu 15 vm fakat 2şer damla sıkıyorum sıkıntı çıkar mı? Gelişimi fotoğraf olarak yolladım =)

1 damlaya devam edin 2 damlayı hayvanın bünyesi kaldırmaz fazla gelir fazlası da zararlı

Cem Bey iki damla damlatın demiş zaten.
2 damla damlatın demişse 2 damla damlatın bir yanlışlık oldu cem beyi dinleyin yani benden daha bilgilidir

Edit: 1 damla yazılmış karıştırdınız galiba mesajları

Son düzenleme:
Göz içine tam yayılacak şekilde emin olun gerekirse 1 damla daha artırabilirsiniz.

Gözün ortasında beyazlık mı var? Katarak gibi duruyor yada gözü kör olmuş gibi.

O gözünü açtığında parmağınızı yakınında oynatın. Tepki gösterecek mi bakın. Takip eder gibi bakıyorsa görüyordur.

Sıcak su eklemediniz değil mi?

Diğer gözünü elinizi sabunlayıp aralamaya çalışın. Aralayabilirseniz damla daha iyi işler. İ

Göz içine tam yayılacak şekilde emin olun gerekirse 1 damla daha artırabilirsiniz.

Gözün ortasında beyazlık mı var? Katarak gibi duruyor yada gözü kör olmuş gibi.

O gözünü açtığında parmağınızı yakınında oynatın. Tepki gösterecek mi bakın. Takip eder gibi bakıyorsa görüyordur.

Sıcak su eklemediniz değil mi?

Diğer gözünü elinizi sabunlayıp aralamaya çalışın. Aralayabilirseniz damla daha iyi işler. İ
tepki gösteriyor mesela damlayı yaklaştırınca ağzını falan açıyor. elimize tepki gösteriyor falan. dediğinizi denicem yarın veterinere de götürebilirim emin değilim o beyaz şeyden. (sıcak su eklemedim).

Son düzenleme:
bana nasıl veterinere kadar götürebilirim yardımcı olmanız lazım.

Savunmaya geçiyor o halde görüyor demektir. Damlayı birkaç gün daha damlatmaya devam edin. Yüzeysel birşey ise çıkacaktır. Bunu netleştirelim ona göre hekime götürürsünüz.

Savunmaya geçiyor o halde görüyor demektir. Damlayı birkaç gün daha damlatmaya devam edin. Yüzeysel birşey ise çıkacaktır. Bunu netleştirelim ona göre hekime götürürsünüz.
Hocam götürecem ya beceriksizim heralde bir halt yapamadım hayvan kaç gündür yem yemiyor. Bir baksınlar :(

Hayvanı ufak bir kutuya koyun. Kutuda kafasını çıkaramayacağı çapta bir iki hava deliği açın.

Kutu içine 3-5 cm çaplarında gazete kağıdını koparıp topak yapıp doldurun. Hayvanı içine koyup götürün. Koymadan önce kabuğunu silip kurutun.

Hayvanı ufak bir kutuya koyun. Kutuda kafasını çıkaramayacağı çapta bir iki hava deliği açın.

Kutu içine 3-5 cm çaplarında gazete kağıdını koparıp topak yapıp doldurun. Hayvanı içine koyup götürün. Koymadan önce kabuğunu silip kurutun.
Hocam veterinere götürdüm, kısaca özetleyim. Götürürken araba da iki gözünüde açtı, iki gözünde de o beyazlık var. Ama, bazen o beyazlıklar yok oluyor kayboluyor, bazen ise mat oluyor. Götürdüğümde gözünü açmadı stresten o yüzden ise veterier göremedi. Veteriner bana 3 adet şey verdi: antibiyotik (ağzına damlatılacak 3 kere, sabah), d3 vitamini (sabah akşam ağıza 1 damla), ve tablet tarzı şeyler verdi (akvaryum suyuna ufalayıp atacakmışım). 5 gün boyunca uygulayacağım. Eğer olmazsa hemogram veya başka tedavi uygulanacak. Gelişmeler: hayvan kıpır kıpır olmaya başladı, iki gözüde açıldı. Sadece şuanlık iştahsız. Ve veteriner dışkısını nasıl yaptığını sordu? daha cıvık oluyormuş sanırsam hastalanınca, bende ona son günlerde akvaryumunun çok daha hızlı kirlendiğini söyledim. 200-250 gr cıvarıymış kilosu kabuk hariç. Fiyatı baştan muayene 500 tl diye söylediler, 300 lira da verdiği ilaçları ödedim 800 tl. Aynı durumu yaşayan arkadaşlar bence ilk başta damla tedavisi ile gözlerini açabilir, sonra iştahı açılmaz ise benim gibi veterinere gidebilir =) Not: akvaryumunu her gece yıkamam gerektiğini söyledi.

Suyunu temiz tutun. Metilen önermiştim değil mi?

5 gün uygulayın bakalım. Yalnız deviti günde 1 damla yapın. Reptivit de veriyorsunuz o da D vitamini içeriyor.

Tablet kalsiyum olabilir.

Gentagutu ağızdan önermiş miydim? Önerdiysem onu vermeyin, sadece gözlerine damlatın.

Hekim insaflıymış ucuza kurtarmışsınız.

Suyunu temiz tutun. Metilen önermiştim değil mi?

5 gün uygulayın bakalım. Yalnız deviti günde 1 damla yapın. Reptivit de veriyorsunuz o da D vitamini içeriyor.

Tablet kalsiyum olabilir.

Gentagutu ağızdan önermiş miydim? Önerdiysem onu vermeyin, sadece gözlerine damlatın.

Hekim insaflıymış ucuza kurtarmışsınız.
hocam bana akvaryum kurmak için linkler atar mısınız?

Akvaryumu ne ölçüde düşünüyorsunuz?

Geri