Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam düştü :(

Konuyu nerden bulucam ? Hemen burda cevaplasaniz olmaz mi ? :(

Konu anasayfada en başta zaten en son acılan konular en üstte gorünür hemen bulabilirsiniz.

Cvp: Kaplumbağam düştü :(

başta mavi renk olan bugünkü yorumlar yazısına tıkla çıkar.

Merhaba gene gene gene ben :) birisine karides aldirttim ama markasi SHRIMP almislar verdim kaumbagamin etleri her yeri sisti gozu brnu degil kolunum bacaginin boynunun birlestigi aralikli yerler.Nedendir? O SHRIMP markali karidesi vermeden once biseyi yoky.Fazla proteindenmidir yoksa kalitesiz yemdenmi? Yardim luttfennn :(

SHRIMP'ten sadece 3gun verdim ve sisti gozu burnu yanaklari felan sismedi sadece etleri sisti.gunde bazen bi yemek kasigi kadar veriyorum yardim edin luuuttffeenn :( :(((

Bazen bi yemek kasigi kadar bazen bi yemek kasigindan cok veriyorum

shrimp ingilizce tuzlu su karidesine verilen addır. bizim hayvanlara uygun değil. bir an önce kes. şişlik böbreğe bağlı reaksiyon. vücuduna aşırı tuz yüklenmiş. bunun yanında verdiğin miktarda çok. sera raffy I alacaksın. deniz kenarında yaşıyorsan denize salla. ya da ıslatıp balık yemi yap.

Shrimp diye kısa yazmış olabilirler. Tatlı su karidesleri freshwater shrimp yada river shrimp olarak geçer. Tuzlu su karidesi olsa dahi deride böyle ani oluşum yaparmı bilmiyorum. Ancak şu varki sorunun karides olduğu belli. Yem bozuk ise geçici bir zehirlenme gibi etkisi olabilir. Bulguları tarif ettiğiniz durum için parazit olacağınıda düşünmüyorum. O yemden hemen kurtulun.

Bencede verilen miktar çok fazla. Günlük öğün kafa hacmini geçmemeli. Cem' in belirttiği marka alınmalı. Bu arada genel olarak hangi yemleri günde ne kadar kaç öğünde ve nasıl bir orandan verdiğinizi belirtirseniz hatalı olan noktaları söyleriz.

Artik vermeyecegim.Bisey olur mu ona? :(

Reptomin ve SHRIMP kullaniyorum ama artik shrimp vermiyecegim.Ona bisey olur mu? Ne yaparsam siskinlii gecer ?

Umarım sorun olmaz. Bu sorunun olduğu yerlerin resmini çekmek mümkünse bir bakalım. İmkan varsa veterinerede danışmak iyi olur.

Resmini cekip buraya nasil koyacagim ?Burada hic veteriner yok :(

Resmini cekip buraya nasil koyacagim ?Burada hic veteriner yok :(

Bu şişlik ufak kabarcıklar yada kızarıklar gibi değil sanırım. Acaba kilo almış gibi bir şişmemi söz konusu. Bu gerçi birden olmaz. Sonuçta görsek ne kadar vakıf oluruz bilemem ama görmeden de kesin yorum yapılamaz. Yani eklem yerlerinin kabukla birleştiği yerde komple bir şişme ise fazla kilo olabilir. Ama ufak ufak bölgeye yayılmış şişikler varsa durum farklı.

Eklem ile kabugun birlestigi her yer komple sis.Boynu bile sis.Ama onceden boyle degildi.Karidesi verdikten sonra boyle oldu.Ve karidesi sadece 4 gun verdim ve sisti.Kilodan olsa onceden de olmaz miydi? Ufak ufak sislikler yok.Komple sis.

mailto:/img51/448/wj7k.jpg

mailto:/img713/629/vie3.jpg

mailto:/img189/3875/imc0.jpg

Bu resimlere benziyor mu?

Hayvan obez olmuş. Fazla yem vermekten kaynaklı. Beslenme konusu düzenlenmeli. Yüzme alanı büyük mü? Kaç lt su var. Beslenme ile beraber yapacağı bolca yüzme ile toparlamaya çalışılır. Ancak bu durum bir anda olamaz. Farkedilmemiş olabilir. Birden bire olmuşsa başka bir sebep vardır diyeceğim.

Suyu kac lt bilmiyorum ama kabugunun az bir kismi disarda.Yuzecegi sekilde degil.Ama simdi su ekleyip onu yuzdurecegim.Fark etmemis olabilirim.Ama genede emin olmak istiyorum.Birden bire olduysa sorun ne olabilir?

Her neyse kaplumbagama ne yedirebilirim?Et ot bakimindan.Hazir mama disinda ona ne yedirmem uygun olur ?

Hayvan en azından 30 cm derinlikte suda olmalı. Bahsettiğiniz şartlar hiç uygun değil. Su hacmi 60 ila 100 lt arasında olmalı. Isıtıcı, filtre ve kuru alan lambası var mı? Hayvana akvaryumda mı plastik kapta mı bakıyorsunuz? Bu konu önemli. Bahsettiğim miktarda suda yaşamalı. Kısa yüzüşten bahsetmiyorum. Ek olarak belirteyim.

Başka sebep ise dediğim gibi veteriner kontrolü gerekir. Ama çok çok büyük ihtimal zaten belirttiğiniz miktarda ve benzettiğiniz resimde göz önünde bulundurulunca obezite sonucu çıkıyor.

Et vermeyin. Bitkisel gıdalar yani kıvırcık, marul yada soyulmuş salatalığın susuz ve çekirdeksiz kısmını verin.

Isiti,filtre ve kuru alan lambasi yok.Ama kışın alacagim.On akvaryumda bakiyorum 40-40 kare seklinde.Bir yerde okumustum.Cok yuzerse yorulup olebilirmis.Bu yuzden pek derin yapmamistim.

Ona akvaryumda bakiyorum diyecektim.Cok derindede yorulup olmezmi?

Bu hayvanlar doğada gölde yaşıyor. Boğulup ölmesi mümkün olabilir mi? Nerelerde neler yazıyorlar hayret ediyorum. Benim akvaryumumun biri 150*80*70 boyutlarında. Yüksekliği iki katına çıkarsam gene dokunmaz. Bir kaplumbağa için ömürlük su hacmi 100 lt olmalı. Kaçış boşlukları ile 80*40*50 gibi bir akvaryum gerekir. Yada 1,5 sene kullanır ekipmanlarıyla atarım derseniz 50*40*40 alıp sonra değiştirirsiniz. Çünkü ekipmanlar akvaryum hacmine göredir.

Hayvan zaten uzun zamandır susuz ve ısısız ortamda eziyet çekmiş. Yem konusundaki bilinçsizlik sebebiylede aşırı kilolu. Kışa kadar beklemeden ekipmanlar tamamlanmalı. Aksi halde hayvanın dayanacağını sanmam. Hatta akvaryum alıncada suyu yavaş yavaş yükseltmek gerekebilir. Hayvanın kasları zayıf düşmüş olabilir.

Anladim :/ En kisa surede ekipmanlari alacagim.Suyunuda cogaltiyorum.Yeme gelincede ben kaplumbagalari doyunca yemeyenlerden saniyordum bu yuzden yedike veriyordum.Doymuyordu bu yuzden cok veriyordum.Artik oyle yapmaycgim az verecegim.Shrimp karidese devam edeyimmi? Tuzluysa vermeyeyim degil mi?

Geri