Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam düştü :(

Cvp: Kaplumbağam düştü :(

Bence vermeyin, ne olduğu belli değil. Standart yemlerden alıp besleyin. Ancak sebzeyi artırmak gerekecek. Hatta sera vital bitkisel yemde bulunsun. Proteinden aşırı uzaklaştırmamalı ama bir süre diyet yapsın. Siz vakit kaybetmeden sera raffy P, Sera raffy I ve Sera vital yemleri alın. Hatta imkan varsa destek Sera mineral yemide alın. Bunlar gelince sebze de vererek bir program yaparız.

Ekipmanlar ve beslenme konusu ne kadar çabuk olursa o kadar erken programa başlarız ve düzelme şansı doğururuz. Tabi üşütme falan olmadığını varsayıyorum.

Usuttumu bilmem ama suan sismanligi haric baska sorun yok.Ekipmanlari,yemleri 16Agustosda alabilirim.Il disindayim ve burda satmiyorlar.Simdi reptominin yaninda marul versem birsey olur mu?

Uygun. Şimdilik bu yemler götürür. Hatta bu kadar yemden sonra protein biraz azalır. Daha iyi. Ama yemi kafa hacminden biraz düşürün. Hayvanın boyu 8 cm var mı?

6-7 cm vardir boyu.Bu arada su anda bende sadece reptomin ve shrimp var shrimpi vermem sadece reptomin veriyorum Sadec 1 Ayligina.Boyunu neden sordunuz? Bu arada benim meraj ettigim bir konu var sey simdi kaplumbagamin akvaryumu cam kenarinda ama cam siyah film kapli akvaryumun yarisi gunes aliyor yarisi almiyor gunes direk gelse derisine zarar verir mi?

Reptomin yaninda her gun azicik marul vereyimmi?

Sorun değil sadece bir ay reptomin verin. Marulda verin. Günlük yem kafa hacminden az olsun.

Kabuk boyu 8 cm olunca haftada bir gün aç kalacak.

Güneş konusunu deneyin isterseniz. Ama ısı değerleri çok değişken olabilir. Diğer yarısı gölgede kalacağı için sorun değil ama su ısısı çok yükselecektir. Gecede buna göre ısı düşüşü hayvanı abondene eder. Sık sık ısı değişimi iyi değil.

Perdeyi kapatsam 2 parmak acik kalsa ordan gelen gunes yeter mi onun icin?

perdeyi kapatma o zaman alg oluşumları artar.

hayvanın şişmanlığı sürekli yem vermeye bağlı şişlik ise sebebi o. yok bu yemi kullanmaya bağlı kısa sürede oluştuysa ve tahminimce tuza bağlı ise bu tuzu vücut dengelemek için aşırı su alarak dengeye oturtmaya çalışır. bünyeden atma işi yavaş olduğu içinde bu vücutta ödem oluşturarak şişmesine neden olur. insanlarda olduğu gibi her canlıda bu şekilde oluşur. neyse bu yemi vermeyeceğin ve yem düzenini dengeleyeceğin için kısa sürede atlatacaktır inşallah. diğer arkadaşlara da bilgi olsun tuzlu yiyeceklerin bünyede böyle bir durum meydana getirdiği bilinsin.

Peki guneslendirmesini nasil yapmaliyim yani akvaryumun yarisi guneste yarisi golgede kalsa suyu cok isinmazmi? Perdeyi kapatirsam alg olusumu artar.Onu nasil guneslendirmem uygun olur?

Perde kalın güneş ışığını komple kesense kapanmasın ama tül ise kapalı olsun. Zaten cam arkasından uvb ışını geçmez. Uygun şartlarda dışarıda güneşlendirmeli.

hayvan akvaryumda güneşlendirilmez. bir kaba alıp bir kenarı gölgede, kuru alanı güneş alacak şekilde konumlandırılmalı alttada su olsun ki hayvan bunaldığında gölgede durup su içsin. akvaryum gün ışığı alacak bir yerde olmalı ne güneş görsün ne karanlıkta kalsın. bir iki saat duracak kadar yeterli olur. su aşırı ısınırsa hayvan suya girmeden biraz su takviyesi ile serinletilmeli. bu kaba örnek olarak leğen ortası iyi temizlenmiş bir taş konularak kullanılabilir. tabi cam arkasından uv'nin etkisi olmayacağı için ısıtma lambası o işi görür. varsa buna gerek yok. direk güneşe koyacağın durum olursa rüzgar almayacağı ve kuşların kapmayacağı yerde durması gerekir.

Disarida nasil ve kac saat guneslendirmeliyim ?

Benim oldugum yerde bir suru kedi var.Onu temiz yogurt kabina koyup disarida 1 saat guneslendirsem yeter mi?Yaninda durup onu gozlemlerum zaten.1 saat yeterli olurmu?

yoğurt kabı ufak gelir. uygun ölçüde bir leğen alırsan iyi olur. şöyle 40*30 gibi. bunu ilerde akvaryumda genel temizlik yaptığında da hayvanları koymak için kullanırsın. dediğim gibi ortasında kuru alan niyetine iyice yıkanmış taş ve çevresinde su olsun. şimdi havalar çok sıcak ve güneş dik açı geldiği için 16:00'dan sonra çıkarabilirsin.

Tamam herkese coook tesekkurler umarim bir daha kaplumbagam sorun yasamaz :) Zaten bir sey oldugunda hemen buradan,sizden bilgi aliyorum.Tesekkuler :) :)

Kaplumbagamin sisligi gecti.Hatta eskisinden daha zayif.Sanirim dediginiz gi i sorun karidesteymis ya tuzlu yada bozuk.Neyse en azindan o iyilesti ve obez olmadigini anlamis oldum.Hepinize cok tesekkurler.Siz olmasaydiniz ben o karidesi vermeye devm ederdim cunku tatli su karidesi saniyordum. :

geçmiş olsun.kısa sürede atlattığına sevindim.

aslında onda senin suçun yok satan kişinin belirtmesi lazım. bazıları tuzlu su balıkları baktığı için kurutulmuş yem çeşitliliği fazla oluyor. sen her ihtimale karşı üzerinde su kaplumbağası yazısı veya resmi olan ürünlerden almaya çalış.

Tesekkurler :) Yemi zaten ben almadim. Bize gelen misafirden istedim o bunu almis.Ustunde kaplumbaga resmi var ama balik karidesi yaziyor.Satan kiside kafa olsa balik karidesi vermezdi.Neyse en azindan ona bisey olmadi.Ama biraz fazla kilo verdi bu yuzden verdigim yem miktarini colgaltayimmi? Cunku doymuyor.Beni takip ediyor.Verdigim yem miktarini cogaltirsam bir sorun olur mu ?

onlar her daim öyle. zayıflaması ödem şişikliğinin geçmesinden. vücudu kendini toparlasın, zorlama bence. ben sürekli değil ama zaman zaman artı 1 veriyorum. yerse eğer ara öğün olarak marul veya kıvırcık verebilirsin. o onu oyalar.

Tamam tesekkurler :)

Ya sey onceden hic marul veya kivrcik yemedi simdi yerse hani ilk ya bide 3 yasinda vucuda ilk marul girerse bir sorun yapmaz degil mi onun vucuduna?Cunku daha once boyle seyler hic yemedide birsey yapmaz degil mi?

bir şey yapmayacağı gibi faydalı ve yemesi de gerekli. bir nevi sindirim sistemi detoksu gibi rahatlatıcı etkisi de var.

Geri