Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam hastamı ?

Cvp: Kaplumbağam hastamı ?

Cem bey kaplumbağama bir şeyler oluyor dün gece kendi ön ayaklarıyla kafasına vuruyordu kafasınımı kaşıyyordu napıyordu anlamadım ama patisyle tırnaklarıyla kendi kafasına vurup sonra kafayı içe çekiyordu bu günde sabah sabah kuru alanda uyuduğunu gördüm normalde sabahları hiç uyumzadı

lütfen yardım edin boş yeremi telaşlanıyorum yoksa hastalandımı bilmiyorum ama ona bir şey olacakmı diye çok korkuyorum bu günde pazar eczanelerde kapalı şansıma

sabah sabahtan kastım 20 dk önce

Turgay abiyi yazmıştım sanırım. Turgay abi bir kısmı kendi deneyimleri olmak üzere, bir alman sitesinden tercüme edip yazdı. www.turgaybora.org

Yabancıda aklımda tek kalan www.austinsturtlepage.com var. Bu diğer sitelere göre dünya genelinde en bilimsel, en kapsamlı, en doğru bilgileri içerir. Buradan diğer sitelere anasayfadaki link butonuyla ulaşabilirsin.

Eskiden 3-4 kişi günde 40-50 kişiye cevap verirdik. Aynı kişiye tekrar soru sorduğunda dönmek 1-2 saat alırdı. Kaç gün sabah 4’e kadar yazdığımı bilirim şimdi o kadar kimse yok. Sadece uzun cevaplar vakit alıyor.

Gözler sağlıklı ise kafadaki eski deriler kaşıntı yapıyor ve o hareketi yapıyordur. Kuru alanda bu deriler ısıdan kuruyup gerilir ve kaşınır aynı hareketi kuru alanda da yapar.

içime su serptiniz cem bey deri dökümünden şüphelleniyordum ama yinede sormakta fayda var uyuması bana garip gelmişti ama gözleri sağlıklı herhangibi bir şişme durumu yok

verdiğiniz siteler gerçekten çok güzel çok kaliteli bilgiler var özellikle yabancı olan Turgay abiye daha bakamadım şuanda yabancı olanı okuyorum çok güzel

Cem bey verdiğiniz ATP sitesinde mantar bölümünde çalıştım bu gün mantar için olan tedaviyi ezberledim ve kendimden ve Türkiye koşullarında yapıla bilecek bir tedavi hazırladım bu tedaviyi sizinle paylaşmak istedim 
eczaneden Silvadene krem alıyoruz

Tedavi:

öncelikle batikonla mantarlı bölgeyi iyice temizliyoruz
Silvadene kremini bolca mantarlı bölgeye (sadece sorun olan yerlere sürüyoruz)
hayvanı akvaryumdan çıkarıyoruz geniş ve kuru bir kaba koyuyoruz ılık bir sıcaklık sağlıyoruz ne soğuk ne sıcak olsun
18-21 saat boyunca böyle kalsın
ertesi gün mantar olan bölgeyi yumuşak kıllı diş fırçası ile yavaş ve narince temizliyoruz
akvaryumun suyunu değişip ısıyı 28 e sabitleyip yaklaşık 2 saat boyunca suya bırakıyoruz yüzmelerine içmelerine ve yemek yemelerine müsade verin
her gün
1. Adımdan prosedürü tekrarlayın. 
bu tedavi günde bir çok şiddetli ise 2 kez yapılır 8-10 gibi bir sürede iyleşebilir ancak çok kuvvetli ise biraz daha zaman alabilir iyleşip iyleşmeyeceğini söylemek için çok erken

Nasıl doğrumu ? eksik veya fazla bir şey varmı

O bölgeye göre değişir. Mantar ve deri pomadları göze zararlıdır. Hayvan yerinde durmaz. Kendini ters düşürme ihtimali olmadığı taktirde ki hayvan kaptan çıkma esnasında sırtüstü düşebilir sadece üstbağanın kenarları hariç üst bölgesine sürülebilir. Hayvan kaba bulaştırırsa bu ayakları ve dolayısıyla göz ve ağzına bulaşabilir. Mantar ufak bir bölgede ise makara yara bandı üzerine yapıştırılarak izole edilebilir. Bu sayede sağa sola bulaştırmamış olur. Bu bandı kabuktaki çatlaklarda da onarıcı merhem sonrası yapıştırırız.

Kabı lamba ile ısıtmaya gelince bu kapta bekletme özellikle sonbahar, kış, ilkbahar aylarında hayvanın üşümesine sebep olabilir. Susuz şekilde bekleyeceği için ve buna ısıtma lambası da eklenince su kaybı artacağından kuru alandaki 32 derecelik ısıdan bir iki derece düşük olması yani lamba mesafesinin artırılması gerekir bu ısı değeri 29-30 derece gibi olmalıdır. Yalnız yetişkinler uzun süre susuzluğa dayansa da küçükler bu kadar süre duramaz. Arada su içmeleri gerekir. Hayvanın başı bir iki saniye suya tutulup çekilir. Bu hayvanın içeceği kadar birkaç defa yapılır. Bu su oda sıcaklığında olacak.

Ben pomad uygulama işini zorunlu bir hal olmadıkça önermiyorum. Bu zorunlu haller mantar olduğu kesin ve kabuğu oyarak yiyen mantar türleri için geçerli.

Normal bir mantar tedavisinde bu yöntem hem uygulayan hem de hayvan için zor bir süreç. Plaka altına işlemiş için faydası yoktur. Açıkta ise tuzla diş fırça uygulaması ve baticon yeterli ve kısa çözümdür. Gerekirse çok geniş satha yayılmış ise (deri, alt ve üstbağa) eczaneden ketoral şampuan alınıp uygulanabilir. Ama bu da dikkatli yapılmalıdır. Ağıza, göze temas olmayacak. 5-10 dakika üstünde bekletilecek ve çok iyi şekilde durulanacak. Bu da yerinde durmayan bir hayvan için zor bir uygulama. Herkesin yapabileceği birşey değil. Dikkatsizlik anında hayvan ısırabilir, hareket ettiği için yere düşürülebilir.

Araştırman güzel aynı şekilde devam et. Bilgilerini artırdıkça ve başkalarının deneyimlerini okudukça basit ve uygulaması kolay yöntemleri bulursun. Zorlu süreçler hayvana olan ilgiyi ve hevesi azaltır. Aramızda genç üyeler çok ve seninde bildiğin üzere maliyeti artıracak durumlarda sıkıntı çıkarıyor. Aile ile problemler yaşanıyor, kendi birşeyler yapmak istiyor yapamıyor. Onun için her konuda ucuz, basit, kolay olan tercih sebebidir. Ben hep bu yönde çalışıp bilgi vermeye çalışıyorum.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim Cem bey aynı şekilde araştırmalarıma devam edip farklı bir hastalığın tedavisini size yazacağım mantar tedavisini sayenizde öğrendim çok teşekkür ederim

Dediğiniz şey çok doğru şuan okuduğum için hem okuyup hem çalışmak zor oluyor hatta olmuyor yaz tatilinde ise daha büyük ve tecrübeli arkadaşları işe alıyorlar kısacası kendi paramı kazanamıyorum ancak okul harçlıklarımdan biriktirdiğim para ile yemini karidesini vb. alıyorum

Ama geri kalan tüm masrafları ailem üstleniyor ve bu durumdan hiç hoşnut değiler babam ne zaman kaplumbağaya bir şey aldığımı görse kavga çıkıyor bende bir şey diyemiyorum çünkü onun parası

Geçen gün o kadar sinirlendi ki dedi bu biraz daha büyüsün atarım dereye bende durumu izah ettim bu hayvan akvaryum ortamına alışmış burdaki yeme ısıya alışmış derede yaşayamaz dedim dinletemedim tartışma çıktı sonunda abimler ve annemde bana katılınca bir şey söyleyemedi (dereye bırakma gibi bir şey yok sadece sinir anında söyledi buna asla izin vermem kendide bunu bildiği için asla yapmaz) birde zorlanmam beni bıktırmıyor zor olup uğraşınca daha eğlenceli bir hal alıyor bence.

Tekrardan Merhabalar Cem Bey hatırlarsanız çin den UVB lamba almıştım fakat malesef lamba kırık geldi para iadesi aldım bu konuda bir sıkıntı yok fakat yine UVB lambasız kaldım bende Türkiye den aramaya başladım ve ucuz fiyata bunu buldum

ben uygun olduğunu düşünüyorum ama ben hala bilgimi üst seviyelere taşıyamadığımdan dolayı size sormak istedim uygun mu bunu alabilirmiyim

eğer uygun değil ise interneten sipariş veremem çünkü 200 tl civarı bir parayı verip kırılma ihtimalini göz önünde bulunduramam gidip el ile alabileceğim bir mağza var mı

umarım bu ampül uygundur 200 tl verebilirim ama bunu şimdi yapamam şuan maddi durumum yetmez anca 1-2 ay sonra alırım ama bu seferde aile faktörü sıkıntı ama ne olursa olsun bu kış UVB ampül olmadan geçirmeyeceğim...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu uygun. Yalnız acelesi yok 10 cm kabuk civarı alırsın. Yemlerdeki içerik yeterli. Bu arada fiyatı çok yüksek 200 tl’ye değmez.

cem bey artık ömürlüğe çıkmak istiyorum bir akvaryum yaptırmayı planlıyorum bu arkadaş yapıyormuş imalatçıymış

bana ömürlük için cam kalınlığı akvaryum ölçülerini vesayre yazarsanız sipariş vereceğimde yanlış olmasın

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tek hayvan için 80*50*50h veya 100*50*50h ve 9 mm yada 10 mm cam kalınlığı olacak.

Geri