Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbagam,yumurtlama belirtileri ve mutlu son

Cem,kurualanda daha cok kalma gibi bir durum.yoktu ama kurualana cikip,saatlerce kendini cama vurma,cikmak isteme durumu vardi.

Suda ise surekli sinirli sekilde eseleme.Boyle ellerini birlestire birlestire,hisimla.

seninki de tüy dikmiş olaya.

Bugun akvaryumun kosesinde yumurta buldum tam en uzak kosede suyu mahveden oymus bir cikardim oyle bir kokuyor ki, bu hayvan niye kuru alana yumurtlamiyor anlamadim, birde oraya yumurtlarsa yumurtladigini nasil anlayabilirim sizce ?

yumurtanın öyle bir pis kokusu var. onun için verilmesi durumunda dahi bulunduğu akvaryumda verilmemesini öneriyoruz.

yumurtlaması için kumlu alan ve çukur olmalı sert yüzeye yumurtlamaz. yumurtladığını hayvan rahatladığında anlarsın. seninki yumurtlayınca bir duruluyor. başka türlü zor. kumu da parmaklarını gezdirerek bir bak. belki gömdüğü de vardır. kum altından ben o kadar plaka çıkardım ki.

yalnız bunu iyi alışkanlık haline getirdi. iyiki erkek yok. yoksa kraliçe arı gibi koloni kuracak.

Abi erkek varda tersliyor hepsini bir akvaryumdan oburune surekli kaciyor nazli kizimiz, tamam yaptik derin kumlu ortami hala gidiyor suya veya diger kuru alana yumurtluyor kendisini memnun etmek cok zor

Cvp: Kaplumbagam,yumurtlama belirtileri ve mutlu son

Aman disilerin hepsi boyle nazli oluyor galiba bende buyuk bir kuru alan yapiyorum simdi 50 x 50 bakalim baharda bir aksiyon gorurmuyum haftasonu fotolarda geliyor :) uzun suredir bununla ugrasiyorum bugunde filtre melzemelerini yeniledim sonuclari yeni bir konuda aciklayacagim

Disiler en azaindan 4-5 yasinda ve 15 cm olmali ki saglikli sekilde yavru yapsinlar gene erkekte 12 cm ustu 3-4 yasindan fazla olmali

Bende bir ara butun akvaryumlarimi taniyacagim sizinkilerde cok iyidir eminim

Alisarp,son 3 yumurta kucuktu ve farkedemedim belirtilerini bile.

Ama ilk buyuk yumurtayi yapmadan saatler once,feci tantana koparmisti. Gece uykuya dalinca hic ses cikartmazken,2-3 gibi ortaligi yikmisti.Hatta icerde tv izlerken,hirsiz mi diye kostum. Olaganustu bi tepinmeydi..

Belki ona gore yakalayabilirsin.

bugün kontrol ettim. dişinin yanağında ağzının bitiminde; erkeğinde ön ayağında deri tahrişli kan oturma var. erkekte girişim var ama dişi istemiyor. bakalım ne olacak. ortam kalabalık belki de sebep odur.

Abi bende disinin cene altinda kan oturma ve hepsinin bogazlarinda pembelik var, benimkiler dovuserek anlasiyor

Berrak o zamanda konuşmuştuk hayvan yumurtlama döneminde huzursuz oluyor. Yumurtalar baskı ile hayvana muhtemelen rahatsızlık veriyor. Yeme problemleride bundandıya. Turgay abinin tespitleride bu yönde. Zaten döllenmemiş yumurta ne kumlu alan var ne atacağı bir yer. Bulduğu yere bırakıyorlar işte.

Ali Sarp senin dişinin kozgınlığıda net olarak belli oldu. Yumurta taşıyan hayvanlar yanlarına yaklaştırmaz. Kuma yumurtlamaması şundan olabilir. Bu hayvanlar yalnız yumurtlar ve buna göre gizli saklı takılırkar. Sen yumurta durumundan şüphelendiğinde erkekleri diğer tarafta mahsur bırak. Kumlu alan akvaryumda tek dişi kalsın. Hayvanın kış günü yumurtlamasıda ayrı ilginç olmuş. Yaşarcan ın hayvan abd saatiyle yaşıyor derken seninkiler komple mevsimi alt üst etti.

Cem hayvanların sığmayacağı aşikardı. Anlaşma genede belli olmaz ama alan yetmeyince bunalım başlıyor. İlave sistem imalatına başlarsın yakında. Ali Sarp ın köprülü kanyondan bir tanede sen yaptır :)

Iyi fikir verdin cidden abi bundan sonra cidden deniycem iki gun falan

Guzel olurdu =)

evt güzel olur miinicik ayaklar micik eller paytak paytak yürümler :)

=))))

Benim buyuk kaplumbaga yumurtlama donemine giriyor yine sanirim. Hircinliklar,kum kazmalar,yem yememeler basladi.

bişi sorcam dişi kaplumbağa 15 cm kabuk boyu oluncamı yumurtluyor yazdıklarınızdan öyle anladımda ondan soruyorum? :)

asi kız' Alıntı:
bişi sorcam dişi kaplumbağa 15 cm kabuk boyu oluncamı yumurtluyor yazdıklarınızdan öyle anladımda ondan soruyorum? :)

benim en büyük dişim 13 cm kabuk boyu akvaryumu büyütsem 4 ay sonra bi 5 cm felan atar boyu sonra çiftleşme ve yumurtlama olur mu?

hayvan ilk başta boş yumurta atar. bunu yaptığında anlarsın. ama yumurtanın sağlıklı olması ve canlı çıkması için yumurta kanalının gelişmesi lazım. bunlar dışında hayvanın kendini hazır hissetmesi ve çiftleşeceği erkeği de seçmesi gerek.

Geri