Sitemize kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilecek, paylaşabilecek ve kaplumbağanız hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceksiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağayı Elden Beslemek

Tarçın~

Altın 2 Üye
Ad soyad
e. üye
Kaplumbağanızı elinizden besleyebilmeniz için onun size alışmış olması gerekir.Bu alışma süresi
genelde yaklaşık olarak 3-4 haftadır.(Tamamen size alışması.) O süre zarfı içerisinde onu bir çok kez
beslediyseniz , ona yüzünüzü tanıttıysanız ve onu korkutmadıysanız kesinlikle size alışmış demektir.
Yapmanız gerekenleri adım adım yazıyorum.

-Yavaşça (Kaplumbağa'yı ürkütmeden elinizi 1 yem parçasıyla paludaryuma sokun.

-Sakince ve yavaşça elinizi kaplumbağanızın yakınına götürün.

-Eğer acıkmışsa tedbirli ve yavaş adımlarla yeme yaklaşacaktır.

-Eğer karnı toksa sizinle ilgilenmez.

-Siz hiç elinizi kıpırdatmadan kaplumbağanızın 2 parmağınızın arasından yemi almasını bekleyin.

-Kaplumbağanız yemi elinizden alıp hızla sizden uzaklaşacaktır.

-Yemi almaya çalışırken sizde yemi yavaşça serbest bırakın ki o da yemi alabilsin.

-Bunu böylece tekrar ederseniz artık daha emin adımlarla size yaklaşacak ve yemi aldıktan sonra
kaçmayacaktır.

-Yalnız unutmamanız gereken bir nokta var...İlk elden besleme işlemini 2 parmağınızın arasına yemi koyarak yapın.Artık kaplumbağanız size iyice alışınca yemi avcunuzdan yedirin.

Ayrıca büyüdüğü zaman bu elinizden almalar yanlışlıkla parmağınızı da kapmalara dönebilir.Hem büyüdüğü zaman ısırırsa çok da acıtır.:)

Kolay gelsin...:)

okan_236

Bronz 5 Üye
evet benim ki parmağımı hep ısırıyor:Dbir de sizinde eliniz temiz olsun ve yemlerde ağzı açık bırakılmasın hem onun sağlığı önemli hem de bizim...

VamPrelLa

SKF Delisi
Ad soyad
Melis
ya kapluşlar kuru alanda yem(stick) yiyebilirmi ? bnm kapluş dışarda kuru alanda yem yemio:(

Hope

Bronz 5 Üye
Ben Ne Zaman Yem Versem Yiyor. Yemekten Patlayacak :S
Aç Diye Sürekli Veriyorum Bende :S
Doyduğunu Nasıl Anlayabilirm.

Tarçın~

Altın 2 Üye
Ad soyad
e. üye
Günlük kafası kadar hatta belki biraz daha fazlasını vermeniz yeterli olacaktır.

Hope

Bronz 5 Üye
Tavuk, Karides, Patates, Üzüm, Yem.. Ne Versem Yiyor, Nazar Değmesin Çok Obur. Kafasının 2 Katınıda Versem Yer, Yemeğe Hayır Dediği Olmadı Hiç.
Balıklara Açlık Tokluk Hissi Olmadığı İçin, Fazla Yem Verdimi Ölüyorlar,
Kaplumbağalarda Öyle Bir Olay Varmı Acaba.
Doyduktan Sonra Yemeyi Kesermi :S

VamPrelLa

SKF Delisi
Ad soyad
Melis
Sanırım sukaplumbağalarında o sorun yok ama su kaplumbağaları obez oluyo:S obez oluncada zayıflatmak zor.Kapluslar doyduğunu bilmiyor buna katılıyorum ama oda hastalık değil sanırım bütün kapluslarda var doyduğunu bilmemezlik (=

kubrabekmez

SKF Delisi
Ad soyad
Kübra BEKMEZ
Benim kapluş da obur. Ama kafası kadar vermelisin yine de. obez olursa kollarını ve kafasını kabuğuna sokmakta zorluk yaşayabilir.

februata

Altın 4 Üye
Ad soyad
e.üye
ne mümkün artık elden beslemek, yemden önce elimi kapıyo hayta (=

februata

Altın 4 Üye
Ad soyad
e.üye
benim bu kadar kuvvetli çenesi oldugunu ilk keşfettiğimde yere uctu =/ sert tahta zemine bir de. neyse ki kabugunda hiç bi sorun olmadı.ama o olaydan sonra uzun bi süre cok sessizleşti ve insan gördügünde ani hareketlerle taşların altına saklanmaya basladı. neyse ki atlattık o durumu : )

februata

Altın 4 Üye
Ad soyad
e.üye
yeni almıssınız kaplumbaganızı, zamanla alısacaktır : )

Kral

Altın 5 Üye
abi yemlerden ne kadar atıcaz kaplumbağaya?

februata

Altın 4 Üye
Ad soyad
e.üye
1 gün içerisinde, boynu haric kafasının büyüklüğü boyutunda yem vermeniz gereklidir.

merve:):)

Bronz 4 Üye
inci de elimden yiyo :)
aslında hala daha yeni sayılır ama çabuk kaynaştık:)
yemi elimden kaptığı gibi suya gidiyo.. ama parmaklarıma kafayı takmış durumda..
az daha büyüdümü koparacak korkarım :)
şimdi de parmağımı ısırıp çekiştirmeden yem yemiyo :)

februata

Altın 4 Üye
Ad soyad
e.üye
ben elden verdigim zaman ısrarla ve inatla ojelerimi yemeye calısıp yeme bakmıyo :D zorunlu olarak bırakıyorum yemi :)

merve:):)

Bronz 4 Üye
aynen inci de öyle :)
ben ilk önce dedim sanırım hayvanı ben bağımlı yaptım oje kokluyo :)
ama şimdi tırnağım altta kalacak şekilde yemi koyup öyle veriyorum :)
genedeelime tırmanıyo sırf ojelere gitmek için.. tabi ısıra ısıra :D

sehran

Bronz 5 Üye
Ad soyad
e.üye
:) pati ilk elimden yem yediğinde çok sevinmiştim,alıştığı zaman bir canlı size sanki daha sizden oluyo,daha çok bağlanıyo insan:) bizimki şimdilik çok kibar maşallah!:) usulca alıyo yemi parmaklara dokunmak bile yok:)
patinin nasıl gördüğünü de çok merak ediyorum. muzur arkadaşlarım bütün bağırıp çağırmama rağmen patiyle dalga geçiyodu bi gün;camın arkasından yemi gösteriyolar,o garibim de ağzını açıyo yakalıcak..:( ama parmaklarını koyunca açmıyo ağzını! ben hemen gururlandım tabi,akıllı oğlum biliyo bak kandıramazsınız diye!:)

watertortoise

Yeni Üye
:(ben birşey sormak istiyorum benim kaplusum sizinkinin tam tersi mamasını yemioo bu durum beni çok üzüoo napabillirimm

Tarçın~

Altın 2 Üye
Ad soyad
e. üye
"http://sukaplumbagasi.com/forum/showthread.php?tid=110&page=1" şurayı iyice bir okuyun.