Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağayı Elden Beslemek

Tarçın~

Altın 2 Üye
Kaplumbağanızı elinizden besleyebilmeniz için onun size alışmış olması gerekir.Bu alışma süresi
genelde yaklaşık olarak 3-4 haftadır.(Tamamen size alışması.) O süre zarfı içerisinde onu bir çok kez
beslediyseniz , ona yüzünüzü tanıttıysanız ve onu korkutmadıysanız kesinlikle size alışmış demektir.
Yapmanız gerekenleri adım adım yazıyorum.

-Yavaşça (Kaplumbağa'yı ürkütmeden elinizi 1 yem parçasıyla paludaryuma sokun.

-Sakince ve yavaşça elinizi kaplumbağanızın yakınına götürün.

-Eğer acıkmışsa tedbirli ve yavaş adımlarla yeme yaklaşacaktır.

-Eğer karnı toksa sizinle ilgilenmez.

-Siz hiç elinizi kıpırdatmadan kaplumbağanızın 2 parmağınızın arasından yemi almasını bekleyin.

-Kaplumbağanız yemi elinizden alıp hızla sizden uzaklaşacaktır.

-Yemi almaya çalışırken sizde yemi yavaşça serbest bırakın ki o da yemi alabilsin.

-Bunu böylece tekrar ederseniz artık daha emin adımlarla size yaklaşacak ve yemi aldıktan sonra
kaçmayacaktır.

-Yalnız unutmamanız gereken bir nokta var...İlk elden besleme işlemini 2 parmağınızın arasına yemi koyarak yapın.Artık kaplumbağanız size iyice alışınca yemi avcunuzdan yedirin.

Ayrıca büyüdüğü zaman bu elinizden almalar yanlışlıkla parmağınızı da kapmalara dönebilir.Hem büyüdüğü zaman ısırırsa çok da acıtır.:)

Kolay gelsin...:)

evet benim ki parmağımı hep ısırıyor:Dbir de sizinde eliniz temiz olsun ve yemlerde ağzı açık bırakılmasın hem onun sağlığı önemli hem de bizim...

ya kapluşlar kuru alanda yem(stick) yiyebilirmi ? bnm kapluş dışarda kuru alanda yem yemio:(

Ben Ne Zaman Yem Versem Yiyor. Yemekten Patlayacak :S
Aç Diye Sürekli Veriyorum Bende :S
Doyduğunu Nasıl Anlayabilirm.

Günlük kafası kadar hatta belki biraz daha fazlasını vermeniz yeterli olacaktır.

Tavuk, Karides, Patates, Üzüm, Yem.. Ne Versem Yiyor, Nazar Değmesin Çok Obur. Kafasının 2 Katınıda Versem Yer, Yemeğe Hayır Dediği Olmadı Hiç.
Balıklara Açlık Tokluk Hissi Olmadığı İçin, Fazla Yem Verdimi Ölüyorlar,
Kaplumbağalarda Öyle Bir Olay Varmı Acaba.
Doyduktan Sonra Yemeyi Kesermi :S

Sanırım sukaplumbağalarında o sorun yok ama su kaplumbağaları obez oluyo:S obez oluncada zayıflatmak zor.Kapluslar doyduğunu bilmiyor buna katılıyorum ama oda hastalık değil sanırım bütün kapluslarda var doyduğunu bilmemezlik (=

Benim kapluş da obur. Ama kafası kadar vermelisin yine de. obez olursa kollarını ve kafasını kabuğuna sokmakta zorluk yaşayabilir.

ne mümkün artık elden beslemek, yemden önce elimi kapıyo hayta (=

benim bu kadar kuvvetli çenesi oldugunu ilk keşfettiğimde yere uctu =/ sert tahta zemine bir de. neyse ki kabugunda hiç bi sorun olmadı.ama o olaydan sonra uzun bi süre cok sessizleşti ve insan gördügünde ani hareketlerle taşların altına saklanmaya basladı. neyse ki atlattık o durumu : )

1 gün içerisinde, boynu haric kafasının büyüklüğü boyutunda yem vermeniz gereklidir.

inci de elimden yiyo :)
aslında hala daha yeni sayılır ama çabuk kaynaştık:)
yemi elimden kaptığı gibi suya gidiyo.. ama parmaklarıma kafayı takmış durumda..
az daha büyüdümü koparacak korkarım :)
şimdi de parmağımı ısırıp çekiştirmeden yem yemiyo :)

ben elden verdigim zaman ısrarla ve inatla ojelerimi yemeye calısıp yeme bakmıyo :D zorunlu olarak bırakıyorum yemi :)

aynen inci de öyle :)
ben ilk önce dedim sanırım hayvanı ben bağımlı yaptım oje kokluyo :)
ama şimdi tırnağım altta kalacak şekilde yemi koyup öyle veriyorum :)
genedeelime tırmanıyo sırf ojelere gitmek için.. tabi ısıra ısıra :D

:) pati ilk elimden yem yediğinde çok sevinmiştim,alıştığı zaman bir canlı size sanki daha sizden oluyo,daha çok bağlanıyo insan:) bizimki şimdilik çok kibar maşallah!:) usulca alıyo yemi parmaklara dokunmak bile yok:)
patinin nasıl gördüğünü de çok merak ediyorum. muzur arkadaşlarım bütün bağırıp çağırmama rağmen patiyle dalga geçiyodu bi gün;camın arkasından yemi gösteriyolar,o garibim de ağzını açıyo yakalıcak..:( ama parmaklarını koyunca açmıyo ağzını! ben hemen gururlandım tabi,akıllı oğlum biliyo bak kandıramazsınız diye!:)

:(ben birşey sormak istiyorum benim kaplusum sizinkinin tam tersi mamasını yemioo bu durum beni çok üzüoo napabillirimm

Geri