Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kulak şişkinliği

Cvp: kulak şişkinliği

42watt mı 62 watt mı öyle bi şeydi hatırlayamıyorum.

Şimdi uyuyor ama suyun dibinde, korktum ışığı açtım, bi süre sonra gözlerini açtı çok korktum:(
Suyun dibinde uyumazdı ama boğulmaz di mi:(
Yarına kadar güzelce uyusun dinlensin, ilaçlar ağır geldi galiba..iyileşecek inşallah:(

Aci esikleri cok yuksek oldugu icin sorun olmaz. Diger konuda normalde sikinti olmaz o kendini ayarlar ama suan bilemiyorum, tedavi suresince antibiyotigin afallatmasina karsi bogulayacagi bir kapta durmasi uygun olmaz mi abi ?

Alisarp' Alıntı:
Aci esikleri cok yuksek oldugu icin sorun olmaz.

Tam tersi, soğuk kanlı hayvanların acı eşikleri daha düşük olur

Az önce kontrol ettim nefes almak için yüzeye çıkmıştı, içim rahat etti.

su dibinde uyurlar ama küçük olduğu için uzun müddet duramaz hava almak için su yüzeyine çıkar. yarından itibaren gözlerine damlatmana gerek yok artık. kulak ve ağıza aynen devam edelim. %0.3 gentamisin içerdiği için oran düşük. ilaç fayda etmeye başlamış. ama ısı alması için lamba altında da durmalı.

acı hissetmeleri yüzlerine mimik olarak yansımaz.

ampulün resmi iyi olur. ısı değeri yüksek geliyorsa bu hayvanı kızartır. sersem eder. su altında durmasının sebebi bu da olabilir. derece ile mesafeyi kontrol ettin mi ? 31-32 derece gibi olsun.

Uyurken ampülün yanık olması mı gerekiyor?

sabah 7:00 akşam 19:00 arası yansın sadece. koçtaştan ucuz zamanlayıcı alıp bu düzende ayarlarsın. açma kapama derdin olmaz.

Cem Bey, söylediğiniz ampulu bulamadım, sanırum kalmamış. Reyon görevlisinden yardım isteyince böyle bi ampul verdi bana.. Bunun neredeyse aynısı olduğunu söyledi.. Bu işlerden anlamadığım için aldım ben de.. Eğer uygun değilse masa lambası olarak ben kullanırım

mailto:/22MLjq.jpg

Cem'in söylediği ampul 68W gücünde 52W tüketiyor,sizin aldığınız 54W gücünde 42W tüketiyor.Aralarındaki tek fark gücü ve Cem'in söylediği ampulden daha yakın konumlandırılması gerekir.Bir derece yardımı ile ölçüm yaparak gereken mesafeyi ayarlayabilirsiniz.

dediğim ampul bu. hemen bunun yanında 52 W olanı da vardı. şeffaf modelleri de var ama hayvanın gözünü almaması için tercihimiz soft olanı yani camı beyaz olan. bir de 90 watta tekabül eden 70 W var ama onu bizim lambalar kaldırmıyor.

mesafesi 15 cm'den uzun olmasın ama net ısı değeri için derece ile kontrol etmekte fayda var.

Yardımcı olan bey, önce kalmamış dedi, sonrada artık üretilmiyor dedi. Bilemiyorum yani.. Bu ısıtmak için mî? Uv lambası değil di mi?

Bir de bugün bir şey takıldı kafama,
Kaplumbağa suyun altındayken baloncuk çıkartıyor bazen, akciğer enfekaiyonu belirtilerinden biriymiş galiba(diğer belirtilerden hiç biri yok).. Nefes veriyor diye düşünüyorum, ama biraz titizlendim hasta olunca..
Kulakda ki şişlikte de bir değişiklik yok gibi duruyor inşallah iyileşîr hemen

uv değil uv ampuller piyasada satılmıyor. sadece ısı vermede kullanılıyor. uva ampuller ısı verir; uva + uvb ve sadece uvb, kısaca içinde uvb olan ampuler ısı vermez.
mailto:/evcil-hayvan/exo-terra-reptile-uvb100-compact-25w-5-0-uvb-156721867

sadece bu ürün uvb içerdiği halde ısı veriyor ama bu fiyata da alınacak ampul değil ve çöl hayvanlarına özgüdür, bize uymaz.
mailto:/evcil-hayvan/exo-terra-sun-ray-metal-halide-50w-uva-uvb-lamba-158273834

Bahsi geçen Ecolite ampul flamanlı akkor ampuldür.Isı ve ışık yayar.UVB ampulü farklı.Bu konu hakkında tüm bilgiler Aydınlatma Hakkında Her Şey isimli konuda mevcut.Eklentilerde sıkıntı olduğu için UVB hakkında kısa bir özet geçeyim.
Piyasada şimdilik JBL ve Exo Terra markalarının UVB ampulü mevcut.Exo Terra Reptile UVB100 ve JBL Reptil Jungle UV 190 gereken ultraviyole ışın miktarı açısından uygun ürünler.UVB Ampul için yazın 10:00-15:00,kışın 11:00-14:00 arası uygundur.

Teşekkür ederim ikinize de biraz kafam karışmıştı

Arkadaslar ben iki ampulu de kullaniyorum biri E14 digeri E27 duylu yani lambaniza aldiginiz ampul uyuyorsa cem abinin dedigini almamaniz iyi olmus çünkü uymazdi.

mailto:/YB2NJ2.jpg

mailto:/YB2Nrk.jpg

Son durumumuz bu? Şişlikte küçülme olmadı gibi geliyor bana..:(

Enrofloksasin ile çözelti hazırlayıp kısa süreliğine orada tutabilirsiniz kaplumbağayı ancak bu dozaj ve uygulama açısından çok özen ve dikkat isteyen bir uygulama.Gentamisin'e nazaran ilgili hastalığa neden olan bakteriler konusunda enrofloksasin daha etkili ancak getamisin'e nazaran uygulaması daha zor.

daha bir kaç gün oldu. 1 aya kadar yolu var. iki haftada gözle farkedilir şişliğin inmesi. ilaca devam ve akvaryumun temizliğine dikkat.

Durumunda gerileme yoksa, tedavi uzun sürsede olur o önemli diil

2. haftada şişliğe bakalım eğer azalma olmaz ise yeme uygulanacak dozajı artırırız. bu arada kulaklardan sağlama bir damla arızalı olana üçer damla yap. dışı kapalı olduğu için girmesi zor olur. hatta hayvanı yan tutup damlatıp o şekilde birkaç saniye tutarsan girme olasılığı daha fazla olur. zaten hayvan damlatma sırasında kafayı içeri çekeceği için boyun derisi bir miktarın orada kalmasını sağlar. kafasını uzattıkça damlatır 3'e tamamlarsın.

Geri