Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ölüm kaplarindan akvaryuma

Bu boyuttaki bir akvaryum için bu forumdaki çoğu kişi uygun fiyatlı ve kaliteli olduğundan tetra ex 1200 plus kullandı. Ben de 120 litrelik akvaryumumda tetra dış filtre kullanmıştım bunlar sessiz ve uzun ömürlü dış filtreler. 2. el alınabilir ama 'plus' modeli yazanlardan olmalı bunların 'new model' yazanları su sızdırıyor ve oldukça eskiler.

Daha uygun dış filtre markaları hakkında pek bir bilgim yok uygunları genelde çin malı olduğundan yüksek watt, yüksek ses ve kalitesiz malzeme yüzünden sızdırma sorunları yaratabiliyor. Yine de youtubeden ortalama 1200L/h debisi olan uygun fiyatlı dış filtreleri inceleyen insanların videolarını izleyip bir karar verebilirsiniz. Sepet sayısı 4 adet olmalı kaplumbağalar akvaryumu iyi pislettiklerinden 3 sepetli dış filtreler yetersiz kalıyor.

Isıtıcı için dayanıklı ve kırılması imkansız olduğundan Jbl protemp öneriyoruz fakat bununda fiyatı hayli yükseldi. İnternette yok fakat 2. el sitelerinde 'Roxin çelik ısıtıcı' satılıyor bunun 200w modelini alabilirsiniz.

Akvaryumu kurduğunuz gibi direk dış filtre almak zorunda değilsiniz bu öncelikli bir ihtiyaç değildir. Dış filtre alana kadar iç filtrede zeolit-elyaf kullanılabilir ve haftalık su değişimleri yapılarak su tazelenebilir. Öncesinde ısıtıcı, kum ve daha güçlü iç filtre gibi ihtiyaçları giderirsiniz.

Ucuz olan dış filtreler eski tip motor kullanıyorlar. Akvaryuma uygun olanları 35 watt civarı. Bu da ucuz olsa da uzun vadede yaktığı elektrikle aynı hesaba geliyor. Tabi kalite farkı da var. Gürültülü çalışanı da. Kalite/fiyat kıyaslamasında tetra ex 1200 plus uygun olur.

Farklı bir marka düşünürsen de 4 sepetli ve 1000-1400 lt/h aralığında debisi olsun. Yine de almadan evvel linkini atarsın uygunluğuna bakarız.

Isıtıcı Emrenin dediği şekilde

Smart marka isiticim var cit diye ses geldi ışığı söndü bir zaman sonra bir daha cit ses geldi isigi yandi ne yapayım isiticiyi atayimmi suyu isitiyor şuan smart ısıtıcının suyu istenilen dereceye geldigi zaman sönüp yandigi yaziyor bazi yerlerde dogru mu

O ses termostatın açılıp kapanma sesi. Su ısıtıcıları suyu istenilen sıcaklığa getirdiğinde otomatik kapanır. Ama su ısıtıcıyı 28e ayarladık diye su 28 derecede sabitlenmez bunu sürekli derece ile kontrol etmeliyiz. Mesela benim akvaryumumda ısıtıcı 24.5 derecede çalışırken su 28 derece oluyor.

O ısıtıcıyı dikkatli kullanmalısınız su dışına çıkmamalı ve sudan çıkartılacaksa fişi çekilip soğuduğunda çıkartılmalı bunların camı dayanıksızdır. Kaplumbağa belli bir boyuta geldiğinde kuvars camlı ısıtıcılar kullanıyoruz.

Tamam teşekkür ederim bu arada önerdiğiniz isiticiyi yakin zamanda alacağım ama bulamazsam uygun fiyatlı baska bir isitici da onerirmisiniz?

Tetra ht 200w alabilirsiniz. Bunun camı kuvars ve ısıtıcı suyun dışına çıktığında ısıtıcı otomatik olarak kapanıyor. Tam ve yan batabiliyor. Jbl protemp gibi dışında plastik koruma yok o yüzden eğer alırsanız ısıtıcıyı kaplumbağanın kabuğunu çarpmayacağı bir yere koyarsınız.

Sera isimli markanın da jbl protemp gibi dışarısında plastik koruma olan ısıtıcıları var. 'Sera aquarium heater thermostat' olarak geçiyor. İnternette 200w lık satılıyor.

1.JPG

Bunların haricinde Eheim jager thermocontrol isimli bir su ısıtıcısı da var. Bu da kuvars camdan ve tam batabiliyor.

Smart ısıtıcılar kalitesizler grubunda ısıtıcı içinde buhar su birinkitisi ve tellerinde korlaşma yoksa çatlak yada hava almamıştır. O halde Emrenin dediği gibi termostat sesidir. Üstü su dışında sanırım komple su içinde ise ses yapmaz.

Sera kaliteli ve pahalıdır ama boy anlamında kısa olduğu için küçük akvaryuma uyumludur.

Bu kuru alan bölümünü incelersen iyi olur bazı arkadaşlar el yapımı güzel kuru alanlar yapmış. Hazır alıp dünya kadar para vermektense böylesi biraz daha mantıklı olur.

Haklısnız lakin kuru alan rampasina sermek icin malzeme önerisi istemiştim çünkü halikaydırmaz riskli oldugunu söylediniz. Diger malzemeyi bulamadim sadece ulusa gitmek kaldı orada bulacağımızı umuyorum ama bulunmazsa ona benzer bir ürün ismi istemistim. Teşekkür ederim iyiaksamlar dilerim

Halı kaydırmaz riskli değil makarna tipliler riskli bunlarda kaplumbağa tırnağını kırabilir.

Makarna tipi olmayanlar internette halı kaydırmaz ped rulo olarak satılıyor.

Zahmet olmazsa bir resim link alabilir miyim.? Cok fazla cesit var çünkü hangisi dogru anlamadim

Cem beyin kullanmış olduğu paspasın benzerleri internette 'Pvc Islak Kaydırmaz Zemin Paspası' olarak satılıyor.

paspas

Ankaradaysanız gimatta sadece paspas muşamba vs. satan bir yer var. Ben oradan aldım envai çeşit rengi de var. Yerini tam tarif edemem ama istanbul yoluna bakan taraflarda bir yerdeydi. Kamyon otobüs tamiri yapılan bir yer var o kanada doğru.

Tamam birde oraya bakalım valla burada gezmedigim yapı market vs kalmadi belki 15 belki 20 saatlerce aradim yani kimisi satmıyoruz diyor kimisi yarin gelir diyor bakiyorum gelmemis uzun sürdu aramam sitelerde de 3 5 yere gezdik yok nasil satılmaz bende anlamadim. Son çare internet artik. Sağolun iyi aksamlar

Bu uygun mu

Ekli dosyalar

• IMG-20210327-WA0003.jpg
    IMG-20210327-WA0003.jpg
    135.1 KB · Görüntüleme: 12
Evet uygun ölçüde tek parça olacak şekilde maket bıçağı ile kesip. Temiz lavabo fırçası ve bulaşık deterjanı ile yıkayıp kokusu gidene kadar bekle.

Bunu aldım sonra 2 parca kestim ama bir sekilde düzeltirim malzeme var . Teşekkürler

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210327-164734_Gallery.jpg
    Screenshot_20210327-164734_Gallery.jpg
    895.5 KB · Görüntüleme: 12
Geri