Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Pembelik mi var?

Tamamdır sizlere de çok teşekkür ederim. Yarın temin edip başlarım. Haftaya tekrar yazarım...

Bir sorum daha olacak. Cem bey siz sabah akşam demişsiniz ancak ben artık yeterli büyülükte olduğu için 1 öğün veriyorum. Bu süreçte yem sayısını bölerek 2 öğün mü vermeliyim?

Cem sabah akşam demişse öyle uygulamakta fayda var.
Hatta düzeni değiştirmek istemezsen sadece damlalı yemi sabah ver

Cem sabah akşam demişse öyle uygulamakta fayda var.
Hatta düzeni değiştirmek istemezsen sadece damlalı yemi sabah ver
Tamamdır o zaman sabah akşam damlalı yem veriyorum daha doğru olur sanırım. Damla şu an elimde ama bugünki yemini yediği için vermeyeceğim. Yarın başlıyorum. Umarım pembelik düzelir ciddi bir şey değildir. Tekrardan çok teşekkür ederim...

İlacı uygulamayı şöyle yapıyoruz. Sabah öğününde ilk yem ilaçlı olacak, bu öğünü tek öğün gibi ver. Akşam ilaçlı yemi verdikten sonra arkasında 2 tane de normal yem verirsin. Bu da oyalama amaçlı.

Lambadan önce kuru alana çıkmıyordu, şimdi de suya pek inmek istemiyor. Bu kötü bir şey mi? Yoksa lambayı mı sevdi

Ciğerler iltihap dolu ise sürekli hırıltılı ses çıkarır.
Böyle demişsiniz ama şu an kuru alanda ve ben arada bir duyuyorum sanki. Paranoya da olabilir. Haftaya kadar Allah korusun ama ne belirtisi gördüğümde direkt veterinere götürmeliyim?

Hırıltıyı dinle derinden mi geliyor yoksa burundan mı? Burnunda mukoza kuruduğunda yada birşey kaçtığında tıkar ve ses çıkarır.

Gece bak ortam daha sessiz olur. Arada tek tük çıkarması enfeksiyonla ilgili değil.

Büyük hayvanlar zaman zaman ses çıkarır. Hazımsızlık olur, gaz olur, birşey rahatsız eder. Bizdeki horlama gibi düşün. O gece ses çıkar ertesi gün düzelir.

Soruları parça parça aklıma geldikçe soruyorum ama kusura bakmayın. Şu soruyu yazdım ama görmediniz sanırım.
Ne fark ettiğimde direkt veterinere götürmeliyim?
Bir de enfeksiyon olmuşsa diye kapı ya da cam açamıyorum, odanın havasız olması da ona iyi gelmez tahminen. Ne yapabilirim bu konuda?

Hayvan suda iken odayı havalandırabilirsin. Buharlaşmaya bağlı ortam nemlenince bu da rahatsız eder. Suda iken hayvan etkilenmez. Temiz havayı severler. Açtığında yüzeydeyse derin derin nefes alır. Farkedersin.

Burada birşey olursa bakarız. Şayet elimizden gelecek bir durum olmazsa hekime yönlendiririm. Hayvanı dışarı çıkarmakta ayrı problem.

Tamamdır. Bir terslik görürsem yazarım yine. Vakit ayırdığınız için teşekkürler.

Gece rampadan pek inmedi. İnince de ben tedirgin oldum zaten, boğulur mu acaba diye ama normal şekilde gitti geldi kuru alana. Şu an akvaryumu maalesef biraz küçük olduğu için çok yüksek bir su yok, o yüzden bir şey olmaz sanırım. Az önce de damlalı yemini verdim, bendeki stickler biraz küçük olduğu için birine 3, birine 2 damla damlattım. Ama bayağı iştahlı, her zamanki gibi beni bile yemek istiyor

Hayvan yetişkin boğulmaz. Şu an ömürlük akvaryumda en az 30-35 cm derinlikte suda olmalıydı. Hayvan yüzüp ayaklarını hareket ettirmeli. Akvaryumda geniş yüzey kadar az suda da ısı kaybı olur. Isıtıcı daha yoğun çalışır. Suyu azami yükseltebileceğin seviyeye getirmen iyi olur.

Tamam suyu yükselteyim, şu anki akvaryumun adası yapışık olduğu için çok dolduramıyorum. Fırsat bulduğumda 100×70×70 akvaryum yaptırmayı düşünüyorum ama şimdilik zor...

En ve yükseklikte 70 aşırı olur. En fazla 60. Bunlar ne kadar uzun olursa cam kalınlığı o kadar artar. Ama boyu uzatabilirsin. Misal 120 gibi.

Evde çok alan olmadığından öyle düşündüm ama 110×65×55 gibi bir şey olabilir. 60 bile maksimumsa. Bu ölçüler normalde 390 litre ediyor. Kaçış boşluğu için 10cm bıraksam 320 litre su ediyor.

Evde çok alan olmadığından öyle düşündüm ama 110×65×55 gibi bir şey olabilir. 60 bile maksimumsa. Bu ölçüler normalde 390 litre ediyor. Kaçış boşluğu için 10cm bıraksam 320 litre su ediyor.
Yeterli olur mu bu?Ömürlük akvaryum için.

Olur. Yalnız diğer konunuz olan 'Dış filtre seçimi' konusunda önerdiğim dış filtre modelleri önceden söylediğiniz 'Akvaryum Boyutları' konusunda yazan 95x60x60h için uygundu. 110x65x55h için 1200L/h olan tetra ex 1200 plus yeterli gelmeyebilir. Bu büyüklükteki bir akvaryuma Jbl cristalprofi e1502 (1500L/h) daya uygun olabilir.

@cem bey dış filtreler konusunda daha tecrübeli onun size verdiği dış filtre önerileri daha yararlı olur. Benim akvaryumda kullandığım dış filtreyi de Cem bey önermişti.

Geri