Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Pembelik mi var?

Yükseklikte 60 cm üstüne çıktığında tabanı temizlemede zorluk çekersin. En büyük sıkıntı bu.

Hayvan için akvaryum ne kadar büyük olursa o kadar rahar olur. Üst noktada sınır bizim için maliyetler noktasında var hayvan için hiçbir sorun yok.

Emrenin bahsettiği gibi büyük akvaryumlarda filtrasyon yeterliliği açısından sınırlı sayıda ve pahalı ürünler var. Bunun yanında dış filtre yerine sump sistemde yaptıran var. Yalnız temizlemesi ile fazla malzeme gerektirmesi yüzünden dış filtreyi daha uygun buluyorum.

100*50*60h ölçüsünde akvaryum tek hayvan için gsyet kullanışlı olur. Yada şöyle yazayım. Boyda 100-120 cm en de 50-60 cm yükseklikte 60 cm makul olur. Minimum 10 cm cam kalınlığı olacak. Bu ölçüler etrafında düşünürsün.

Tamamdır teşekkürler. Ayrıca mahmut dışarıdayken değil de daha çok sudan kafasını çıkardığında hırıltılı nefes alıyor ve bu yüzden kuru alanda oturmak istiyor, lamba yeterince ısıtmayabilir diye onu suya yönlendiriyorum. Suda rahatsız mı olur? Ne yapabilirim dış ortam için, bir ışık var ama sabit ve lambası değişmiyor, o da çok sıcaklık vermiyor.

+ akvaryumun üzerini havlu vb ile kapatmama gerek var mıdır?

O hırıltı sesi sürekli oluyor mu? Ona dikkat edersin. Bu lamba işini ve ampulü şu kapanmadan çıkınca hallet. Isıtma lambası hayvanı toparlayacak olandır.

Bu ampullerin duyları farklıdır. GU10 tipi, linkte verdiğin duy ise E27 tip duya sahip.

Bu tip ampuller biraz fazla ısı verirler. Mesafeyi ona göre ayarlamak gerekir.

Armut ampul tipler daha iyi olur. Mümkünse bunların soft yani buzlu olanlarını tercih et.
57 W daha iyi olur.

Daha önce forumda bu markayı tavsiye etmişsiniz ancak bunun buzlu cam olanını bulamadım

+ bu lambayı basit duy çalıştırır sanırım. 2 gündür kuru alanda uyuyor o yüzden temin etmek istiyorum.
Bir de uyurken kafasını yere yapıştırıyor bu korkulacak bir şey mi?
Tahminize göre başlangıçta yakalayabildik mi?

Normal duylarda duy ve ince kablolar eriyor. Bunların ya elektrikçide seramik duyla değiştirip kablosu kalınlaştırılmalı ya da direk seramik duylu 60w kaldıran lamba alarak halletmek gerekiyor. Ama tam kapanmadan dolayı şimdilik normal duyla kullanmayı deneyebilirsiniz bu su kaplumbağaları için hayati bir ekipman.

Kuru alanda uyuması pek iyi değil. Kafasını yere yapıştırması halsiz olduğundan dolayı ya da öyle rahat ettiğinden dolayı olabilir. @cem bey bu konuda daha ayrıntılı bilgi verebilir.

Kuru alanda uyuyorsa geceleri kuru alanı ısıtmak için 40w mavi öncelikli yeşil, kırmızı renkli ampul kullanılmalı. Sarı renkli ampul yanarken kaplumbağa uyuyamaz.

Gece Isıtma Ampulü

Soft olmayan ampule o parayı vermeye gerek yok soft olarak gittigidiyorda bu satılıyor isterseniz alabilirsiniz.

Ekran Alıntısı.JPG

Gentaya devam ediyorsun değil mi?

Su ısısı kaç derece; dış ortam kaç derece?

+ Bunu buldum. Akvaryumun parçasımış. Buna taksam olur sanırım. Bir de 40w mavi ampul alacağım. Yeterli midir?

O kapak ile olmaz. Isı mesafesini ayarlayamazsın fazla gelirse hayvanı kızartırsın. Bir şekilde yükseltebilirsen olabilir. Ya da ölçümü yap. 60 çok geliyorsa 40 W alıp ayar çek.

Mavi ampul uygun ama o paraya da yazık, elektrikçilere bakarsan daha uygun fiyata bulursun.

Duyu oradan çıkarıp kullanırım o zaman. Elektrikçiler kapalı ya 17'sine kadar bir şey olur mu, tereddüt ettim

Geri